Ще има ли криза за горива по бензиностанциите?

Теми на всякаква тематика

Ще има ли криза за горива по бензиностанциите след отнемане на лиценза на Лукойл?

Ще има криза за горива.
1
10%
Ще има частични затруднения, но чак криза не.
5
50%
Ще има редовно горива по бензиностнциите и населението няма да усети проблеми.
3
30%
Нямам идея.
1
10%
 
Общо гласове: 10

Съобщение
Автор
Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Ще има ли криза за горива по бензиностанциите?

#1 Непрочетено мнение от Izparitel » 29 юли 2011 21:45

Гледам сагата с отнетия лиценз на Лукойл точно насред сезона на отпуските и се чудя ще ли да има или не криза за горива по бензиностанциите. То криза още няма, но вече си имаме Кризисен щаб.
Спомените от годините на соца с липсата на бензин по бензиностанциите са още живи, макар, че вече условията са други. Силно се надявам да не запецна някъде из другия край на България без гориво за прибиране.
Как мислите, ще има ли криза за горива по бензиностанциите?
Интересно е какво мислим за държавата си, а дали сме предвидили вярно ще разберем скоро.

Впрочем ето за ориентир какво става на пазара на горивата у на:
24chasa.bg написа:Продажбите на безоловен бензин у нас са паднали с 60,7% през април спрямо същия месец на миналата година. При дизела намалението е с 22,8 на сто, показват данни на Националния статистически институт.
Спад на т.нар. доставки има и на пропан-бутана - с 8%. Под този термин статистиката разбира всички количества за вътрешния пазар на крайни нефтени продукти, получени от фирми производители и вносители, т.е. продажбите.
Данните на НСИ може да се тълкуват или, че има огромен спад в потреблението на горива у нас, или че рязко се е увеличила контрабандата, коментираха експерти. В полза на втората версия е и фактът, че отчетеният от статистиката спад в производството на дизел е само 0,6 на сто на годишна база,а при безоловния бензин - 7,7 на сто.
За разлика от нефтените продукти при твърдите горива има рязък скок в продажбите.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Ще има ли криза за горива по бензиностанциите?

#2 Непрочетено мнение от ogi » 29 юли 2011 21:49

Липсва точка "ще има подобрение в качеството на горивата, дори е възможно намаление в цената".
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Ще има ли криза за горива по бензиностанциите?

#3 Непрочетено мнение от Izparitel » 30 юли 2011 00:04

Блажени са вярващите и тяхно е Царството небесно.

Потребителски аватар
Vesko1
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 2325
Регистриран: 28 авг 2007 22:42
МПС: Daewoo Nubira II-1,6;16V;106h
От: Кърджали
Контакти:

Re: Ще има ли криза за горива по бензиностанциите?

#4 Непрочетено мнение от Vesko1 » 30 юли 2011 08:21

Според мен,елиминиране на производител и доставчик на 45% от горивото в страната,със широка мрежа от бензиностанции няма как да не породи криза в снабдяването на крайния потребител.Представете си че тръгвате за морето...ми то на 20-30 км са се бензиностанции на Лукойл...и къде ще заредите питам аз?Значи всеки трябва да тръгва пълен...и да допълва на първата бензиностанция различна от Лукойл.Това причинява страхотно неудобство...а и не съм сигурен че елиминирането на един монополист ,ще подобри услугата и качеството на горивото при останалите пазарни играчи.
Поживьом-увидем!

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Ще има ли криза за горива по бензиностанциите?

#5 Непрочетено мнение от slowtraveler » 30 юли 2011 09:29

Това си е голямата политика на гърба на малкия човек :x
Твърдо не съм усетил някакво такова сериозно спадане на трафика по пътищата. И бензиностанциите не изглеждат пусти за да е имало чак такъв спад.
Но ми се струва, че не ни е дадена цялата информация. В смисъл - 'тънките' игри са останали скрити за публиката, а точно те биха могли да внесат много голяма яснота в това дали ще има криза за горивата или не...
Например - ако това действие е станало по инициатива на вносители, то вносителите са се подготвили за внос и криза няма да има.
Ако е станало съгласно разработен план между Лукойл и Бойко - то това също е планирано и криза няма да има.
Ако Лукойл е решил да свали правителството, а Бойковите хора не са предвидили алтернатива - криза ще има и Бойко си отива. Убеден съм, че седмична криза за горива ще е достатъчна за падането на Бойко.
Лично мен ме притесниха два факта: внезапното прехвърляне на отговорност от Боко към министрите му. От 'решихме' се премина на 'ако са сгрешили - ще си понесат наказанията'.
И второто от министрите му: от 'криза няма да има' към 'кризата няма да е осезателна за хората'....
Тези миграции нещо не ми се нравят...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Ще има ли криза за горива по бензиностанциите?

#6 Непрочетено мнение от stinbg » 30 юли 2011 09:59

Стана наистина интересно - родния монопол срещу свободната търговия. Нямам никакви съмнения, че Лукойл работи на 100-200% печалба само не разбирам защо се опъват толкова на данъчните, явно нелегалната търговия си остава най-доходоносна. Относно бензиностанциите, дори и да затворят всички Лукойли и ОМВ-та примерно, пак ще има достатъчно - все пак към момента се падат по 3 на глава от населението ( казвам го образно ). В град като Бон ( Германия) има 7-8 бензиностанции общо. Еквивалентен град е Бургас със 5 бензиностанции на входа откъм Соф. като общо са поне 20. Определено са ни в повече, но тук нали се зарежда за по 5-10 лв (2-4 литра) докато в Германия си се зарежда догоре и следващия месец пак така.
Криза няма да има, просто ще се възползват да надуят цените и това е. После пак ще пуснат Лукойл и той ще се оправдае със загубите заради спирането за да надуе цените малко под тези на вноса и така - който няма газова да монтира бързо, а дизелите ... рекламират някакви водородни клетки със съмнителни характеристики и твърда цена, при достигане на цена от 3 лв. за литър нафта ще си струва опита.
Life's a journey, not a destination

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Ще има ли криза за горива по бензиностанциите?

#7 Непрочетено мнение от slowtraveler » 30 юли 2011 10:55

Газовото на дизелака е факт...
Ама аз ще си въртя бензинката докато мога... Ако стане зор - Румъния е на 100км....
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”