Протест - Гражданска отговорност

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
indi
Нов
Нов
Мнения: 68
Регистриран: 02 яну 2011 19:14
МПС: daewoo lanos
От: vidin
Име: indi

Re: Протест - Гражданска отговорност

#91 Непрочетено мнение от indi » 22 апр 2011 23:35

slowtraweler,сигурен ли си че ГО в момента "удовлетворява масата"?Аз бих казал че са удовлетворени интересите на тези кожодери(застрахователите).А "масата" можеше да избира ( досега) дали да плаща наведнъж или на части,право,което май ще изгуби и ще и остане "правото" само да плаща и то наведнъж,без значение дали и колко през годината ще ползва МПС -то си.Ако горното не беше така,ГО щеше да е доброволна,и всеки щеше да си носи отговорността при "застрахователно събитие", но не,ние трябва да осигурим задължително фин.ресурс за застрахователите.(защо ли???). :dknow:

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Протест - Гражданска отговорност

#92 Непрочетено мнение от slowtraveler » 23 апр 2011 10:03

stinbg написа:Колега slowtraveler, ако са се убили двама със скутерче, то с коли се убиват по 400 годишно. Застрахователите си имат статистика на базата на която се изчислява риска от всеки вид МПС. ....
Така е, но ако направиш статистика процентното отношение на аварии между притежавани и аварирали двуколесни, статистиката изглежда другояче.... Предполагам, че това е причината за сравнително високата сума...
@indi, бях споменал по-напред в темата за старите времена, които навярно не помниш: тогава застраховката не бе задължителна... И познай дали някой си застраховаше имуществото.... Затова всяко ПТП бе свързано с бой защото следваха много ядове, съдилища и лични финансови разходи.
Сега застраховка на недвижимо имущество не е задължителна, а е доброволна...
Ти застраховал ли си го?
Просто липсва застрахователна култура и се налагат принудителни мерки... Имуществото по селата сигурно може да бъде застраховано за 20-30лв.
И тогава нямаше да има плачещи по телевизията хорица, на които държавата им е виновна и трябва да ги обезщети, защото имуществото им е отнесено например от водата...
Ами аз не искам от моите данъци да се плаща за имуществото на хора, които сами не са проявили достатъчно интерес за съхраняването му.
Затова смятам, че въвеждането на задължителна ГО е в полза на масите...
Гаранционния фонд мисля че бе за случая, ако се удариш с МПС, което няма ГО. Тогава по твоята ГО на теб ти заплащат щетите, причинени от удара (от другото МПС), като сумата не се взема от ГО на другия участник (защото няма такава), а от гаранционния фонд. А другия участник вече го гонят за възстановяване ...
Ако ГО не бе задължителна, то в такъв случай на теб никой нямаше да ти плати, въпреки, че ти може да имаш ГО - когато отсрещния няма ГО (и системата не го е задължила да има), то няма откъде да дойдат парите. Въпрос на финансови потоци... :beer:

Другия вариант, при който няма участие на застраховател е следния: никой не се застрахова. Всяко ПТП води след себе си продажба на лично имущество за възстановяване на имуществени и неимуществени щети. И ако богатите не можеш да ги преместиш (ще изкарат някоя друга пачка и ще платят щетите по своето и чуждо имущестов), то на бедняка, ударил мерцедес ще му се стъжни живота и директно ще бъде изритан на улицата, защото апартамента/къщата ще струва по-малко от мерцедеса... Това не го смятам за справедливо....
За мен е по-справедливо да се заделя от всеки някакъв лев, но да бъдат покрити такива щети..
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

dedal
Редовен
Редовен
Мнения: 109
Регистриран: 23 мар 2010 19:54
Skype: grigor_k
МПС: Daewoo Leganza
От: Varna
Име: Grigor Kolev
Контакти:

Re: Протест - Гражданска отговорност

#93 Непрочетено мнение от dedal » 23 апр 2011 10:09

Нaистинa нямa зaстрaховстелнa културa но и зa товa си имa основaтелнa приЧинa. При нaстъпило съвитие или не полуЧaвaш нищо или е недостaтъЧно.
Криле имат само тия, дето сърцето им иска да лети.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Протест - Гражданска отговорност

#94 Непрочетено мнение от Izparitel » 23 апр 2011 10:21

Законите трябва да се спазват, но това пък не ги прави свещени крави неподлежащи на критики и промени.
Цените по принцип падат, но не и при задължителните застраховки. Защо ли? Слушам как застрахователните компании /ЗК/ били на загуба от застраховката Гражданска отговорност /ГО/. Да бе, да! Аз слушах и как реалните цени били много над минималните прагове дето ги имаше някога, слушах и, че праговете не трябвало да паднат, защото идел апокалипсис... Пък като махнаха праговете цените взеха, че ... паднаха. Впрочем, същите стремежи ги има и при Енергото, и при водата. /Бил съм служител на структура която почти нямаше конкуренция - цените все вървяха нагоре и все "обосновано", но се появи конкуренцията и свали цените няколко пъти, а бранша още не е колабирал./
Та ЗК, според мен могат да искат едно, но ние, или поне не всички, не сме длъжни да искаме същото. То и съда не се съобразява директно с тезата на прокурора, а в спора се опитва да разбере къде е истината.
Две години и аз имах две коли пред блока . Чаках жената да изкара книжка, да се научи да кара и т.н. Беше безсмислено да продам колата, а след половин година да купя друга на която да се учи. Е, не се научи и едната си замина, но две години карах само едната от колите, а плащах две застраховки. Според мен справедливото застраховане по ГО не се покрива с настоящата уредба.
Впрочем и въпросния Гаранционен фонд освен всяка година да ми прибира 10 лева от паричките, след като /евентуално/ изплати щета си прибира дадените пари от виновника, т.е. бозае от две места и "усвоява" пари. У нас сме царе да докажем, че ако от някъде могат да се вземат някакви пари, то те всички ни трябват за "присъщи" разходи и даже не стигат, колкото и да са. А как ще има бонуси за водача, като се застрахова колата и може да я карат съвсем други лица? И това не го разбирам.
А какво правим със застраховката ГО, ако предам колата за скрап? Застрахователя рискове не носи, но пари не връща. Какво става, ако спреш колата от движение за определен период, но вече си платил ГО?
Не съм специалист в тази област и универсални решения не мога да предложа, но за тази цел някой пък получава заплата - за да умува по въпроса. Аз няма да му върша работата я! Това разбира се не значи, че трябва да считам настоящия ред за справедлив и неподлежащ на корекции.
Офтопик:
В момента бера ядове при ПТП със служебни коли - застрахователя иска непременно протокол от КАТ за да заведе щета, но пък от известно време КАТ отказва да посещава част от ПТП-тата с един участник или когато втория е неизвестен. И какво правим? Аз поне нямам отговор. Това не е точно по ГО, но показва "добросъвестността" на ЗК и си е начин да се отклони плащане. Впрочем, някои ЗК имат мобилни групи за такива случаи, но конкретната ЗК нямала и такива. И си позволява да се държи така с клиент с голям брой автомобили.

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Протест - Гражданска отговорност

#95 Непрочетено мнение от stinbg » 23 апр 2011 11:38

С колегата slowtraveler пак се разминаваме по темата. Не вярвам някой трезво мислещ от форума пък и извън него да е против ГО на МПС-тата които се движат по улиците. Мисля, че говорим за тези които не се движат ( мотори, мотопеди и кабриолети през зимата, както и други коли неизползваеми към момента ). В тази връзка не виждам смисъл да спорим трябва ли да е задължителна ГО или не - логично е че е в интерес на всички чичото с дините да е застрахован, за да вземеш някакви пари като те удари с жигулата дето и спира само задно ляво колело. Спора обаче не е за това - спора е за правото на всеки, който не иска да си ползва МПС-то пък дори и да става въпрос само за месец да не е длъжен да плаща - все пак логичните условия са да плащаш за нещо което реално ползваш. Аз си заземявам кабриолета, но преди да го изкарам на улицата съм го застраховал - елементарно е и КАТ се грижи да следи за това, ако не съм - има глоби - но защо да плащам за гараж цяла зима и на застрахователи и на Фонда - не ми се връзва много. Да мога да го спра от движение и после да си загубя един работен ден и нерви и пари и за какво? Та спора не е трябва ли да има ГО, а в кои случаи е редно да се прилага.
Относно мотопедите - трудно ще смачкат повече от една врата 50-10-1000 лв - автомобил ще размаже до неузнаваемост друг такъв - нещата са несравними. Ако говорим за човешки жертви - с мотопед ще е много трудно да се стигне дотам - с колата е въпрос на секунда невнимание.
Life's a journey, not a destination

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Протест - Гражданска отговорност

#96 Непрочетено мнение от slowtraveler » 23 апр 2011 14:30

Izparitel написа:....
Офтопик:
В момента бера ядове при ПТП със служебни коли - застрахователя иска непременно протокол от КАТ за да заведе щета, но пък от известно време КАТ отказва да посещава част от ПТП-тата с един участник или когато втория е неизвестен. И какво правим? Аз поне нямам отговор. Това не е точно по ГО, но показва "добросъвестността" на ЗК и си е начин да се отклони плащане. Впрочем, някои ЗК имат мобилни групи за такива случаи, но конкретната ЗК нямала и такива. И си позволява да се държи така с клиент с голям брой автомобили.
Универсални решения рядко има...
Например ако всички си плащаха ГО едва ли щеше да има изменения на закона и отпадане на разсроченото плащане...

Но фактите сочат, че прекалено много тарикати търсят вариант само и само да не платят ГО...
Което веднага изисква контрамерки, които са ограничени с финансовия ресурс за изпълнение, и често включват някакви рестрикции....

Ако искате - дайте да направим полемика как искате да бъде закона... Знам как работи голяма част от административния апарат, затова ще се опитам да представя контрааргументи за изпълнението и рисковете при дадено въвеждане на изменение...
Само да не е 'да се намали ГО', защото нямам информация как се изчислява и на каква база са приети тези стойности....


Относно завеждане на щета - моя застраховател не ми иска такива неща... Единствено последния път тъй-като имало 7 детайла за пребоядисване (драскотини от отваряне на врати и ужулени брони от неумели маневриращи) си направи устата да му дам протокол от полицията за вандализъм, ама на време се спря :lol:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
indi
Нов
Нов
Мнения: 68
Регистриран: 02 яну 2011 19:14
МПС: daewoo lanos
От: vidin
Име: indi

Re: Протест - Гражданска отговорност

#97 Непрочетено мнение от indi » 23 апр 2011 15:48

Май и ЗК искат да се наредят до "Енерго,ВиК,Моб,Оператори,рафинерии, и всички монополисти в BG.които задължително трябва да работят на свръх печалба и то редовно,защото тези 10-15% неосигурени МПС с ГО означава че не се движат,и риска от тях е само да не "тръгнат сами и/или да се самозапалят",което пък според мен при платена за тях ГО си е чист пладнешки обир.Така че "гледайки в канчето" на изредените по-горе обирджии ЗК явно се чувстват твърде "бедни".

dedal
Редовен
Редовен
Мнения: 109
Регистриран: 23 мар 2010 19:54
Skype: grigor_k
МПС: Daewoo Leganza
От: Varna
Име: Grigor Kolev
Контакти:

Re: Протест - Гражданска отговорност

#98 Непрочетено мнение от dedal » 23 апр 2011 19:31

Аз съм съгласен хайде да направим един примерен закон и колегата да го опровергае.
1. Пряка връзка между ГО и опита нарушенията на водача. Примерно караш за първа година плащаш 200. Караш 5 години без никакъв акт или ПТП плащаш 100лв. тъй като е ясно че риска да предизвикаш ПТП е малък а вероятността при възникнало събитие да нанесеш щети над 1000лв е едва 10%.
Редовно си с АКТ плащащ 400лв.
Сега въпросът ами ако някой друг кара може да се елиминира с въвеждане на ГО върху водача а не на МПС така или иначе каквото и да се случи водачът носи отговорност. А за МПС което кротко си стои на разрешено за паркиране място ако тръгне само и удари мерцедеса отсреща отговорност носи или водача че не е обезопасил или този който го е пуснал на прегледа. Ако вината е в сервиза щетите се поемат от така наречената застраховка професионална отговорност която според мен също трябва да е задължителна. Как ще определиш дали даден водач има опит ами това е елементарно застрахователите имат база и ако човек има застраховка ГО през последните 5 години значи е водач иначе няма да си направи. От тук застраховката може да се въведе на принципа на винетката за 7 дена 3-6-12 месеца но ако не е аз 12м не можеш следващата година да ползваш отстъпката за добър водач. Кой осигурява контрола ами МВР мисля че подобаващо могат за заемат тази роля. Ето така е честно за всички.
2. Изплащане на щетите на 100% казват ти в кой сервиз да си занесеш автомобила и си го взимаш ремонтиран а застрахователя се оправя с парите.
3. При залавяне на водач без ГО да му се отнема книжката за 12 месеца и глоба от 3 минимални работни заплати.
Криле имат само тия, дето сърцето им иска да лети.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Протест - Гражданска отговорност

#99 Непрочетено мнение от slowtraveler » 23 апр 2011 19:55

indi написа:...тези 10-15% неосигурени МПС с ГО означава че не се движат,и риска от тях е само да не "тръгнат сами и/или да се самозапалят"....
Ако нямахме личната случка с неосигурено МПС, описана по-горе, навярно бих ти повярвал....
Трабантчето не само се движеше доста усърдно, но и не успя да спре, като потроши задницата на опела |(

http://spisanie.mobile.bg/avtomobili/46 ... er_page=50" onclick="window.open(this.href);return false;
Отдолу има и анкета...
Като проверих резултата - над 15% не бяха подновили ГО от гласували над 800човека...

@ dedal....
1. Колко ГО трябва да платиш, ако караш автомобил, автобус, мотопед и камион от време на време. За безаварийните шофьори съм съгласен, но това е действителност. Мисля че Алианц имаше такава акция за безаварийни шофьори - 5г без произшествие - 30% отстъпка от ГО... По принцип ГО се плаща на базата данните на основния шофьор. В момента ГО е на базата двигателя на автомобила. Грубо казано - караш мощен и скоростен автомобил - риска е по-голям и плащаш по-голяма ГО.... Ако ГО е лична а не на автомобила как ще се диференцира това?
2. Има такава услуга, но не ти струва 200лв, а над 2000лв годишно при по-скъп автомобил (каско) . При нормален експлоатационен срок на автомобила 10г, с тея 200лв годишно нали знаеш, че не можеш да платиш не една тотална щета на автомобил 40-50х.лв, ами дори смяна на калник дори да е единична за целия период...
3. Те и сега не са малки глобите: ами и в момента нещата са подобни - отнемане свидетелството за управление и спиране МПС от движение и глоба... Ако ГО е лична, а не на автомобила, как ще спреш от движение автомобила?

Изискването за ГО е и във връзка с отваряне на границите... Докато тук си играем с коня, нали предполагате колко кожи биха ни смъкнали например в Германия ако нямаме ГО? А при отваряне на границите не се проверяват документи...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
indi
Нов
Нов
Мнения: 68
Регистриран: 02 яну 2011 19:14
МПС: daewoo lanos
От: vidin
Име: indi

Re: Протест - Гражданска отговорност

#100 Непрочетено мнение от indi » 24 апр 2011 00:03

Браво,стигнахме до същността на проблемите - ниските доходи в БГ. Ако получавахме германските доходи надали щеше да изпишем толкова постове и щяхме да си плащаме ГО без дискусии и дебати.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Протест - Гражданска отговорност

#101 Непрочетено мнение от slowtraveler » 24 апр 2011 00:17

Офтопик:
За целта обаче трябва да се научим да работим....
А при нас се е получило нещо като затворен кръг... Като кажеш на някой - работи, той ти отговаря - ама аз няма да работя докато не видя че ми се плаща добре...
Тоя който плаща казва - няма да платя докато не се работи както трябва и си стъпя на краката...
И топката се прехвърля между двата лагера без да има прогрес....
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
indi
Нов
Нов
Мнения: 68
Регистриран: 02 яну 2011 19:14
МПС: daewoo lanos
От: vidin
Име: indi

Re: Протест - Гражданска отговорност

#102 Непрочетено мнение от indi » 24 апр 2011 16:55

Офтопик:
както писах по-горе,всеки е прав за себе си

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Протест - Гражданска отговорност

#103 Непрочетено мнение от Izparitel » 26 апр 2011 10:22

Далеч съм от мисълта, че чешейки си тук езиците/клавиатурите ще открием топлата вода. Но пък решенията се намират когато се търсят.
Беше ми интересно да прочета как в САЩ някои застрахователни компании /ЗК/ предлагат сериозна отстъпка от застраховката на млади водачи, ако последните се съгласят на автомобила им да бъде монтирано устройство, което доста условно може да се нарече следящо.
Та въпросното устройство /базирано на GPS/ трупа всевъзможна информация - колко караш, къде караш, кога караш, спазваш ли ограниченията и т.н. и ти създава профил. А по-нататък ЗК на база на твоя профил изчислява риска и колко ще ти иска за да те застрахова. Жалко, че не намерих материала, но от него личеше там въпросните ЗК подхождат доста сериозно.
Поради различните условия подобна инициатива едва ли ще е оправдана финансово за старите ни бракми и нашия стандарт, но е интересно да се знае.

Нещо подобно гледам, че ще се опитат да внедрят и в Русия, a излиза, че подобни системи се ползвали и в Европа/ Страховщикам предложили внедрять телематику /оригинал/ или Предлагат на застрахователите да внедрят телематика /след превод/.
Нова услуга - «Pay-as-you-drive / плащай както караш" - ще позволи да се отчитат индивидуалните особености на клиентите и да създадат за тях специални цени за застраховка...

Потребителски аватар
NickolaE
Нов
Нов
Мнения: 60
Регистриран: 08 мар 2010 09:02
МПС: Lacetti SW 2.0TCDi
От: София
Име: NickolaE

Re: Протест - Гражданска отговорност

#104 Непрочетено мнение от NickolaE » 26 апр 2011 10:39

"В момента ГО е на базата двигателя на автомобила. Грубо казано - караш мощен и скоростен автомобил - риска е по-голям и плащаш по-голяма ГО."

Стана интересна дискусия но не може да ме убедиш че е реална цена на ГО на скутер 150 кубика и 10 кона = 90/100 лв.
За сравнение на един Golf от 90-та година (все още масова кола за БГ) е м/у 180/200 лв.
Голфа е на 20г. и в никакъв случай не е в по-добро техн. състояние от скутера на 5/8 г.
Голфа е 15 пъти по-тежък , ако сравняваме кубатура е 10 пъти по-мощен , ако сравнението е коне примерно 6,5 пъти . Какъв е риска: ами аз ако возя в колата 4-ма пътници (общо 5-ма с шофьора) и те пострадат при ПТП застрахователя не изплаща ли и на тях обезщетение не само за автомобила . На скутера сме най-много 2-ма !!!!
Вярно е че ако ударя пешеходец със 50 км. ще го помеля , но същото важи и ако кола го удари , а колко по лесно за мен е да размина пешеходец а и той да се предпази от скутер от колкото от автомобил ? Ами скутера има площ с която да го удари от 40 см. , автомобилът от 2 м. , вече споменах и разликата в теглото на 2-те МПС-та.
Реалната ГО за един скутер от примера съобразена с цената на Голфа не може да е повече от 40-45 лв ?
И защо мотопед от 50 кубика да плаща същата ГО като Хаябуза или с 10 лв. по-евтина ?
Та отговора е ясен ЗК са основен спонсор на власта (на всяка една партия която е на власт) и също както ЛукОйл , МТел , всички банки и т.н.т. едри риби ,си поръчват какво да им се гласува за да може ти да ми обясняваш че такъв е закона и аз да повдигам рамене и да ходя да си плащам .
А и да допълня нещо най-вероятно на базата на размишленията ми ЗК ще стигнат до извода че за колата ми 240 лв. ГО са малко и догодина ще е 480 , така че сравнена с тази на скутера да ми се струва реално съотношението !

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Протест - Гражданска отговорност

#105 Непрочетено мнение от Izparitel » 26 апр 2011 11:02

ГО не покрива вредите на лицата в автомобила, а само на тези извън него.

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”