Протест - Гражданска отговорност

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
dedal
Редовен
Редовен
Мнения: 109
Регистриран: 23 мар 2010 19:54
Skype: grigor_k
МПС: Daewoo Leganza
От: Varna
Име: Grigor Kolev
Контакти:

Re: Протест

#16 Непрочетено мнение от dedal » 16 апр 2011 18:20

Защо да го бракувам след като е изправен. А и едва ли ще тръгне където и да е все пак ми стои в двора. И щях да го спра от движение ако писмото беше с 14 дневен срок от датата на получаване. Сега нека КАТ да я мислят и да си пълнят паркинга.
Криле имат само тия, дето сърцето им иска да лети.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Протест

#17 Непрочетено мнение от Izparitel » 16 апр 2011 19:36

Дори да направиш застраховка на 13-тия ден брокера има някакъв срок да отчете полицата. После застрахователната компания има срок да я заведе, още някакъв срок да се изпратят данните към гаранционния фонд. Така, че едва ли точно на 14-тия ден предприемат нещо.

Потребителски аватар
MadMax
Редовен
Редовен
Мнения: 291
Регистриран: 09 авг 2007 22:52
МПС: SAAB 9-3 SS
От: Red village
Контакти:

Re: Протест

#18 Непрочетено мнение от MadMax » 16 апр 2011 20:23

да наскоро и един приятел получи такова писмо
което лично зе мен е безумно първо защото при положение че си плащаш данъка на общината е редно да си паркираш на така наречените общински улици
колкото пожелаеш и второ въпросната гражданска отговорност е застраховка която водача сключва за да може да бъде изряден участник в движението а не примерно както е писал колегата по-горе-за да не се пореже докато прави салатата в кухнята примерно

dedal
Редовен
Редовен
Мнения: 109
Регистриран: 23 мар 2010 19:54
Skype: grigor_k
МПС: Daewoo Leganza
От: Varna
Име: Grigor Kolev
Контакти:

Re: Протест

#19 Непрочетено мнение от dedal » 16 апр 2011 21:34

Уведомителното писмо е официален документ с който трябва да те уведомят, че си извършил определено нарушение и да те приканят в определен срок да се поправиш но при този срок целта е да се глобяваме а не всички да имаме застраховка.
Криле имат само тия, дето сърцето им иска да лети.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Протест

#20 Непрочетено мнение от slowtraveler » 17 апр 2011 01:09

Madmax, всяко МПС, което не е спряно от движение се счита за участник в движението...
Независимо дали е със шофьор или не.... И дали се движи или не.
Просто прочети закона...
Там има и параграфи например за ремарке и отговорността на собственика... Което дори и да не е закачено за автомобила, също има ГО и носи известен риск...
Ако си оставиш автомобила и някой се блъсне в него кой е виновен? А ако си спрял неправилно и се блъснат в него?
Просто казусите са доста повече и не са толкова прости като 'използване на общинска площ за паркинг, за което е платен данък'....
И точно затова се изисква ГО на всички МПС в движение.
Затова и в случая темата на мен ми прилича на спор какъв цвят е била блузата на пощальона, който е донесъл лошата вест.......
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
indi
Нов
Нов
Мнения: 68
Регистриран: 02 яну 2011 19:14
МПС: daewoo lanos
От: vidin
Име: indi

Re: Протест

#21 Непрочетено мнение от indi » 17 апр 2011 08:49

Чета и не вярвам на ушите си.Безумието в цялата ни държава се пренася и в нашия форум.Колкото и да търсим някаква логика в действията на институциите,няма разумна такава освен усилието да ни вземат и "калта под ноктите".И ако ние започнем да правим справки в "Законите" това ще се случи,защото те са написани точно затова.Може ли някой да обясни ако колата си стои паркирана,как риска го няма ако не е "в движение", и го има ако е??? Бих посъветвал dedal да не си трови нервите с толкова маловажни неща.От 2006г досега съм получил 7-8 такива "уведомления" и вече ме заплашват не с глоба а със съд.Сега чакам да стана първия осъден в BG за такова "престъпление" и си пия бирата. :uraa:

Потребителски аватар
MadMax
Редовен
Редовен
Мнения: 291
Регистриран: 09 авг 2007 22:52
МПС: SAAB 9-3 SS
От: Red village
Контакти:

Re: Протест

#22 Непрочетено мнение от MadMax » 17 апр 2011 09:24

Ако си оставиш автомобила и някой се блъсне в него кой е виновен? А ако си спрял неправилно и се блъснат в него?
Ако Левски беше с ботуши........

Колега Шоутребълер дали ще чета закона или не-тук не е важното-той и без друго е написан в ущърб на обществото.
Важното е че не би трябвало да плащаш за нещо което не ползваш както в случая.Не е ли по-удачен според теб варианта който се предлага в редица европейски държави а именно "гражданската"/разбирай за граждани не за автомобили/ да се издава на водача а не за всеки един от няколкото автомобила които притежава.
Не е ли по-удачно винетките да важат за период от година а не за календарна такава.
Не е ли по-удачно като плащаш данъка от май до декември да нямаш начислени лихви за текущата година.
И т.н.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Протест

#23 Непрочетено мнение от slowtraveler » 17 апр 2011 09:56

Колеги, затова сме на този хал, защото всеки смята, че е по-умен и закона не е за него....
Правилния начин за действие според мен е: спазване на закона, пък бил той и не съвсем коректен....
Ако смяташ, че не е коректен - бори се за изменение на закона. Ако просто започнеш да не го спазваш, тогава настава анархия....
В случая не разбирам за какво се спори:
автомобила не е спрян от движение, поради което собственика е длъжен да сключи застраховка ГО...
Това дали се кара или не автомобила няма никакво значение...
За полицията (и за застрахователя) автомобила се употребява ако не е бил спрян от движение...
И е нормално държавата да се гони нередовните собственици...
Най-малко заради натиска от ЕС да има конкретна успеваемост при сключване на ГО.
Като не караш автомобила - спираш го от движение, и едновременно си изряден, и в същия момент оправяш статистиката - един автомобил по-малко с несключена ГО...
На тея, които смятат, че ГО са само дърпане на 'калта под ноктите' да си спомнят как стояха нещата преди да стане задължителна ГО...
Преди около 10г в колата на колегата се спря един чичка с трабантче без ГО...
Застрахователя ни плати ремонта (струваше няколко пъти повече от трабантчето), но съди чичката и му съдра 100 кожи (май продаде някакъв имот накрая за да се оправи със съдебните и ремонтните разходи).

Относно конкретната случка - предполагам, че ако сега се придвижи уреждане на въпроса, то едва ли би имало последствия (или поне акта би бил минимален)...
В службите също работят нормални хора и могат да влязат в положението...

П.С. на въпросите на Мадмакс:
1. не ме притеснява, че ГО е на автомобила, а не на човека... Дори съм доволен, че е така. Ако е обратно, би ми създало много трудности: да проверявам дали на всеки, на който давам МПС има сключена ГО и т.н. Освен това всичките ми автомобили се използват... Тези, които не се ползват, се продават или бракуват... Не съм като баровците с 1000 автомобила в гаража, и сутринта да се чудя дали да изляза с поршето или ферарито - единствено за тях би било полезно ГО да е на шофьора :lol:
2. За винетките - да, за мен би било по-удачно, но винетките са държавна такса и съответно се предвижда в бюджета, който се прави за календарна година...
3. За данъка - удачно за кого? Ако е за мен - по-удачно е въобще да не плащам :lol: Но ако се има предвид възможностите за развитие, бих предпочел да си платя данъка в началото, за да могат парите да се вложат колкото може по-рано - по-рано би се получил положителен ефект от такава 'инвестиция'... Докато ако се плаща в края на годината, то същата тази година тези пари не биха били използваеми през тази година...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
MadMax
Редовен
Редовен
Мнения: 291
Регистриран: 09 авг 2007 22:52
МПС: SAAB 9-3 SS
От: Red village
Контакти:

Re: Протест

#24 Непрочетено мнение от MadMax » 17 апр 2011 10:23

Колега лично аз не страдам от комплекси относно умственото си развитие-дет се вика ако бях толкова умен нямаше да съм на този хал-да се чудя данъците ли да платя, обувки на детенце ли да купя.Относно законите тук да твърдо смятам че трябва да има промени а начина по който това да стане мисля е заглавието на темата.Относно случката с трабанта-много добър пример-който паркира неправилно си носи последствията, но не всеки да бъде задължен да се застрахова по този риск

Потребителски аватар
NickolaE
Нов
Нов
Мнения: 60
Регистриран: 08 мар 2010 09:02
МПС: Lacetti SW 2.0TCDi
От: София
Име: NickolaE

Гаранционен фонд !

#25 Непрочетено мнение от NickolaE » 17 апр 2011 11:38

Някой получавал ли е уведомление от "Гаранционен фонд" , че притежавано от него МПС не му е направена ГО и затова този фонд ще предприеме стъпки заедно с КАТ за служебно спиране на МПС-то от движение и ще получи глоба от 400 до 600 лв. ?????
В уведомлението се цитират точки от Кодекса за застраховане , по който имат право да го правят .
Имам скутер който стои в гаража ми от над 1 г. и не се кара , не съм му правил ГО и сега получих такова уведомление . Мисля че ако МПС-то ми не е на улицата а в частен имот не би трябвало да имам проблем .
Някой има ли повече полезна информация и съвет как да постъпя .
Това лято мисля да го карам скутера и може би ще му направя гражданска , но според тях щом не съм направил до края на март съм нарушил въпросния кодекс .
Според вас това само сплашване ли е с цел да съберат кинти от хората или наистина рискувам глоба и служебно да ми спрат скутера от движение .

dedal
Редовен
Редовен
Мнения: 109
Регистриран: 23 мар 2010 19:54
Skype: grigor_k
МПС: Daewoo Leganza
От: Varna
Име: Grigor Kolev
Контакти:

Re: Протест

#26 Непрочетено мнение от dedal » 17 апр 2011 11:57

Колега а ако ти имаш застраховка и получиш такова писмо как ще се защитиш ако писмото е пристигнало след срока в който е трябвало да представиш доказателства?
Как ще се почустваш?
Криле имат само тия, дето сърцето им иска да лети.

Потребителски аватар
gogo67
Редовен
Редовен
Мнения: 107
Регистриран: 07 юни 2010 20:49
МПС: Шевролет Круз 2.0VCDI 125+ к.с
От: Оряхово

Re: Гаранционен фонд !

#27 Непрочетено мнение от gogo67 » 17 апр 2011 11:59


Потребителски аватар
indi
Нов
Нов
Мнения: 68
Регистриран: 02 яну 2011 19:14
МПС: daewoo lanos
От: vidin
Име: indi

Re: Протест

#28 Непрочетено мнение от indi » 17 апр 2011 12:03

Надявам се никой от тук пишещите не живее с илюзията че при необходимост(не дай Боже)застрахователя ще изплати 100% от цената на щетите (освен ако имаш Каско) И защо ли ако риска е толкова голям печалбите растат всяка година?А кога ли ще дойде времето освен да правим ЕС разходи ще получаваме и доходи такива? И всеки без значение дали е "чичка" или не може да удари друга кола.Отново питам, каква е разликата в риска м/у паркирана с години кола със и без ГО.А на неспазване на закона ни учат същите тия които го създават.(Примери???) Впрочем, май вече сме забравили за плана "Ран-Ът" :ches:

Потребителски аватар
indi
Нов
Нов
Мнения: 68
Регистриран: 02 яну 2011 19:14
МПС: daewoo lanos
От: vidin
Име: indi

Re: Протест

#29 Непрочетено мнение от indi » 17 апр 2011 12:17

deal,ако имаш сключена застраховка и получиш такова писмо,проблема е в твоя застраховател,който не е подал информация в този фонд откъдето са ти изпратили уведомлението.А защо е така-сам се сети."Доказателство" че си изряден се представя само от застрахователя към Фонда,а не от застрахования.И не се "коси" толкова,това е само тормоз над тебе и нищо реално няма да се случи. :lol:

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Протест

#30 Непрочетено мнение от slowtraveler » 17 апр 2011 12:30

indi написа:Надявам се никой от тук пишещите не живее с илюзията че при необходимост(не дай Боже)застрахователя ще изплати 100% от цената на щетите....
В грешка си за целта на ГО....
Целта не е да ти платят на теб за понесени щети, а за да не платиш причинените от теб щети на трети лица имуществени и неимуществени вреди, свързани с притежаването и/или използването на МПС.....
Неслучайно споменах трабанта... За плащане на трабантчето въобще не става дума...
Става въпрос, че ако трабантаджията имаше ГО, то неговия застраховател щеше да плати на нашия щетите....
Но тъй-като трабантаджията няма ГО затова не неговата ГО покрива щетите към нашия застраховател, а лично трабантаджията със своето имущество...
Пример - нямаш ГО, автомобила ти се пали и премества няколко метра (вчера около старото енерго гледах така изгоряло фиатче - тъкмо бяха го угасили), блъскайки се в нов мерцедес...
Ако имаш ГО - застрахователя ти ще се разбере със застрахователя на мерцедеса, като ти нямаш да плащаш мерцедес.
Но ако нямаш ГО - ЛИЧНО ТИ отговаряш за щетите, които твоя автомобил е нанесъл на трето лице/имущество...

Извинявам се, ако горните ми постове са прозвучали неприемливо за някой :handshake: :beer:

@dedal, административните грешки са поправими...
Ако си платил ГО не обръщаш внимание на писмото - ако нещата загрубеят винаги можеш да покажеш квитанцията с датата, на която си платил, и самата полица (освен това - не си получил писмото)... Но ако си в нарушение - там нещата са други: нямаш никакви доказателства на твоята теза, освен това, че закона не ти харесва, и че администрацията (или пощата) е забавила уведомлението за предприеманите срещу теб мерки...
Не веднъж съм се борил с администрацията по подобни случаи: след като няколко години нямам неплатени данъци изведнъж ми се появяват едни 500+лева за кола, която съм спрял от движение преди доста години, и след това - продал. Грешка в софтуера... Струва ми един ден ходене по КАТ, данъчно и т.н., за да докажа, че не дължа данък... Но когато си прав - проблеми няма...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”