Протест - Гражданска отговорност

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Протест - Гражданска отговорност

#31 Непрочетено мнение от stinbg » 17 апр 2011 13:29

Всяко кола без сключена ГО се води "временно спряна от движение" и ако бъде хваната в "движение" бива наказана. Иначе по логиката дето колата ще се запали и ще запали и Мерцедеса мисля трябва да сключим ГО на дръвчетата в парка, кофите за боклук, пейките, будки разни и всичко дето може да запали Мерцедеса за да може ГО да плати въпросния Мерцедес. А защо не направят застраховката срещу вулкани задължително - логично е нали, все пак ако изригне вулкан, кой ще плати Мерцедеса :D
Пълен смях се задава под сълзи - рекета расте, безумието също и както можеше да се очаква, част от българите са "ЗА" законите - то нали сам българин е хайдутин, двама-чета, а трима чета с предател - мисля около 2 000 000 предатели да ни се падат. А ако умрете докато си висите на терасата и паднете и убиете някой друг - отговора е прост трябва да си имате застраховка за да заплатите щетите на убития. А ако сте олигофрен и сте си спретнал навес, който е паднал и е счупил нечий Мерцедес - ами трябва Ви застраховка. Защо не ни вземат 90% от заплатите и да си ги разпределят по разни малоумни застраховки, за да са доволни застрахователите и 2-та милиона предатели??? Останалите 10% ги оставям за данъци и безумни винетки дето ги плащащ за година, а тя важи колкото важи - може и 1 ден. Безумието върви, защото има кой да го подкрепя - в Швейцария плащаш едни номера, една застраховка и един данък, защото това, че имаш джип за офроуд (там не са фенове на Мазда 6), ван за семейни излети и малка градска кола за работа - логично е, че не ти трябват 3 ГО, 3 данъка и 3 такси за номера - все пак може само една кола да караш едновременно нали.
А застрахователите колкото и да реват се скъсват от печалби, защото застраховките се вдигнаха до 1000% в някой случай, а "плащат" същото в случаите в които плащат де, щото те тези неща с плащанията никак не ги обичат.
Протести си трябват ама в БГ това не е модерно - не само заради "предателите" ами и заради смачканото БГ самочувствие. Както виждате сами винаги се намират "защитници" на закона и ви обясняват колко е хубаво да се спазва - въпреки че се основава на рекет и безумие.
Life's a journey, not a destination

dedal
Редовен
Редовен
Мнения: 109
Регистриран: 23 мар 2010 19:54
Skype: grigor_k
МПС: Daewoo Leganza
От: Varna
Име: Grigor Kolev
Контакти:

Re: Протест - Гражданска отговорност

#32 Непрочетено мнение от dedal » 17 апр 2011 13:43

Абе колеги вас никога ли не са ви блъскали. Мен са ме блъскали 7 пъти първия път по закон чаках КАТ ремонта излезе 700 лева а застрахователите дадоха 230.
Другите 6 пъти майната му на не работещия закон договорихме се по между си. Тормозът се наказва и аз наистина мисля да заведа дело за тормоз и за пропуснати ползи заради това писмо. Искам закона да се промени и точно това смятам да направя да се защитя. Фактите са ясни опит за изнудване от страна на държавата и на някаква частна фирмичка с връзки.
slowtraveler ела да ми покажеш с тазгодишният ми данък на коя дупка беше оказан положителен ефект?
Нямам намерение да плащам каквото и да е просто ще обявя гражданско неподчинение.
Криле имат само тия, дето сърцето им иска да лети.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Протест - Гражданска отговорност

#33 Непрочетено мнение от dsuzunov » 17 апр 2011 14:49

Данъкът се плаща за това, че притежаваш автомобила.
Винетките се плащат за използването на републиканската пътна мрежа.
ГО покрива щетите, които Вие нанасяте на другите автомобили.
Изображение

akolevutd
Редовен
Редовен
Мнения: 220
Регистриран: 02 апр 2011 19:57
МПС: Daewoo Tacuma
От: Варна

Re: Протест - Гражданска отговорност

#34 Непрочетено мнение от akolevutd » 17 апр 2011 15:13

Аха, поредната умнотия на българина:
"Аз не познавам закона. Аз направих нарушение и имам акт. Не може то така. Аз съм прав и ще протестирам като не спазвам закона занапред."

akolevutd
Редовен
Редовен
Мнения: 220
Регистриран: 02 апр 2011 19:57
МПС: Daewoo Tacuma
От: Варна

Re: Протест - Гражданска отговорност

#35 Непрочетено мнение от akolevutd » 17 апр 2011 15:35

Историята ми няма кой знае колко общо с темата, но се сетих сега за нея:

Бяхме си поръчали от Англия стоки за около 2000 лв по DHL.
Всичко супер - online можеш да следи колета ти в коя държава/на кое летище е.
Както беше запланувано, колета дойде в деня, който беше предвиден.
НО сутринта аз не бях в нас. Само приятелката, с която нямам брак.
Та тези от DHL звъннали в нас и оставили колета, без да го предадат на точния получател(това съм аз) и без да изискат никакъв подпис.
Това за мен е... :fubar:

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Протест - Гражданска отговорност

#36 Непрочетено мнение от stinbg » 17 апр 2011 16:00

dsuzunov написа:Данъкът се плаща за това, че притежаваш автомобила.
Винетките се плащат за използването на републиканската пътна мрежа.
ГО покрива щетите, които Вие нанасяте на другите автомобили.
Колега интересно ми е като четеш, разбираш ли за какво става на въпрос?
Никой не е оспорвал заплащането на данъка - освен всички които го плащат и не виждат ефект от това. Колегата спомена, че не вижда смисъл да си плаща данъка с лихви, след като на практика го предплаща ако го заплати май месец ( разбирай предплаща от юни до декември ), което е доста логичен въпрос ако се опиташ да разсъждаваш малко над него.
Винетките е ясно на всички за какво се плащат - анонса беше, че не е редно да плащаш за цяла 1 година примерно през август когато си придобил колата, а тя да важи само оставащите 4 месеца - ако помислиш и над това може да откриеш логика, евентуално.
ГО е ясно какво покрива, но на теб явно пак не ти е станало ясно, че се коментира има ли смисъл да застраховаш нещо, което в момента не ползваш, пояснявам с пример - ако теглиш кредит банката иска застраховка живот за да е сигурна, че ще прибере всички лихви и пари обратно, а ако не теглиш кредит според теб, пак ли трябва да имаш застраховка живот и редно ли е да задължат всички да си правят застраховка живот със закон за да обогатяваме застрахователните дружества за сметка на изтормозения българин.
Надявам се, че съм ти помогнал да навлезеш в темата.
Life's a journey, not a destination

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Протест - Гражданска отговорност

#37 Непрочетено мнение от dsuzunov » 17 апр 2011 16:24

Що ма дразниш ва? :lol:
Кое не ми е ясно, бе, човек?
За какво и как се плащат данъци ли?
Че нали от тези данъци ми се плаща заплатата.
Нали от тези винетки би трябвало да строят и ремонтират пътищата.
Аз написах три реда, а ти ще ме поучаващ кое, какво.
Ако съм сгрешил в мнението, коригирай ме, но не ми давай акъл.
Понял?
Изображение

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Протест - Гражданска отговорност

#38 Непрочетено мнение от stinbg » 17 апр 2011 17:05

Извинявайте господин Узунов, пропуснах че сте "VIP" потребител - пишете си глупости на воля и на езици каквито желаете. Съжалявам само, че ми удържат по 569,89 лв от заплатата, за да ги раздават на такива като теб.
А относно мнението - да сгрешил си, защото нищо от това което си написал не е логически свързано с темата и въпреки, че те насочих - явно ефект няма.
Life's a journey, not a destination

Потребителски аватар
indi
Нов
Нов
Мнения: 68
Регистриран: 02 яну 2011 19:14
МПС: daewoo lanos
От: vidin
Име: indi

Re: Протест - Гражданска отговорност

#39 Непрочетено мнение от indi » 17 апр 2011 17:23

Аз ще попитам :ако запаленото фиатче удари Мерцедеса,а всъщност то е "спряно от движение" и "законно" не му се плаща ГО кои ще плати на собственика на Мерцедеса,защото ако не е "спряно от движение" и има ГО е ясно кой (уж)? И ако някой получава доход през данъците трябва ли да убеждава другите че рекета от ЗД чрез държавата е правилен? И много добре знам какво покрива ГО,идеята е че МОЯ застраховател не изплаща на ТЕБ 100% нанесената от мен вреда,защото оценката на щетите ти се прави от сервиз работещ с моя застраховател.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Протест - Гражданска отговорност

#40 Непрочетено мнение от ogi » 17 апр 2011 17:31

Не мога да разбера защо е нужна толкова агресия и обиди... То е ясно, че българина е агресивно и жлъчно животно, ама не може ли да се дискутира със спокоен и уважителен тон?

Бягате от основата на темата, която си е абсолютна несправедливост:
dedal написа: Получих едно уведомително писмо от гаранционен фонд че ще ми напишат акт ако в 14 дневен срок от подаването не направя нещо но писмото дойде на 16 ден и вече нищо не мога да направя.
Точно колкото и моя случай с наказателния паркинг, който вече влиза в 6-ти месец без разрешение (общината нарочно протака акта, за да изтече срока му и да се разколебая да подам жалба с/у наказателен паркинг):
http://daewoo-chevrolet.com/forum/viewt ... f=1&t=4777" onclick="window.open(this.href);return false;


...иначе съм много против старите и неизползвани, гниещи и заемащи парко-място автомобили, особено в Сф. Специално в блока, в който живея, абс. всички съседи имат между 2 и 4 автомобила, като повечето от тях са за скрап, а аз се чудя всяка вечер къде да паркирам!
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Протест - Гражданска отговорност

#41 Непрочетено мнение от stinbg » 17 апр 2011 17:44

"...иначе съм много против старите и неизползвани, гниещи и заемащи парко-място автомобили, особено в Сф. Специално в блока, в който живея, абс. всички съседи имат между 2 и 4 автомобила, като повечето от тях са за скрап, а аз се чудя всяка вечер къде да паркирам!"
За "скрапа" по улиците съм напълно съгласен. но той следва да се урегулира с друг закон, защото със заплащането на ГО на неизползван автомобил заемащ паркомясто - проблема с паркомястото няма да се разреши. Колегата за мен е прав на 100% с протеста си за задължително ГО на всяко МПС - ами моторите дето я ги карат по 6 месеца, я не - подчертавам, че не заемат никакви паркоместа, защото в по-голямата част от случаите са в гаражи или дворове, както и голяма част от кабриолетите.
Лошото е, че "скрапа" паяците не го "ловят" а чисто комерсиално се вдигат "платежоспособните" коли.
Но да не се отплесваме от реалността - все пак сме в БГ, където "измамите" са регламентирани със закони и се прилагат с пълната си тежест.
Life's a journey, not a destination

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Протест - Гражданска отговорност

#42 Непрочетено мнение от slowtraveler » 17 апр 2011 18:09

stinbg написа:Всяко кола без сключена ГО се води "временно спряна от движение" и ако бъде хваната в "движение" бива наказана....
Почти така е....
Взема се административна мярка 'спиране от движение'.
Но за да е приключил процеса: 'На временно спрените от движение превозни средства се изземва част втора на свидетелството за регистрация и се поставя знак "Спрян от движение"'.
Явно това е целта на писмото - да се предаде част втора на свидетелството за регистрация и да ти дадат/залепят червения STOP на стъклото?

Относно примера с кредита и застраховката не си съвсем коректен: ако получиш разрешение за теглене на кредит, банката може да изиска застраховка, независимо, дали си изтеглил парите от кредита или не ги пипаш от сметката...
Защото ти по всяко време можеш да ги изтеглиш, докато имаш отпуснатия кредит.... Когато обявиш на банката, че връщаш парите и тя си ги прибере обратно (или ти закрие кредитната линия) то изискването за застраховка отпада....
Това е точната аналогия и с ГО: докато автомобила не е спрян от движение (получил си кредитната линия)- изисква се ГО, независимо дали караш автомобила или не (независимо дали си изтеглил парите, или ти стоят на сметка). По презумпция щом не си го спрял от движение, значи го употребяваш. Няма как някой да стои до автомобила ти и да следи караш ли го или не......
Спреш ли го от движение - може да си стои без ГО....

Относно винетката - знаете, че размера на винетката (и наличието на винетна такса въобще) се гласува за дадена календарна година при смятане на бюджета....
Е как да я направят в този случай от дата до дата???? Като я вземеш август и не искаш годишна винетка - ами купувай си месечни... И това е спор за стойност по-малка от половин резервоар бензин/дизел....

Относно данъка - stinbg, бих те помолил да спреш с абсолютно безмислените коментари....
За какво 'предплащане' на данъка става въпрос, като имаш няколко варианта за плащане, като при твое желание практически можеш да платиш при изтичане на срока, за който дължиш данък:
1. Ако платиш до края на Април получаваш стимул - 5% отстъпка
2. Можеш да платиш половината данък до половината от годината (края на юни), и втората половина - до края на октомври... За какво предплащане става въпрос????
3. Ако не искаш държавата да те 'кредитира', то можеш през м.Май и Юни да платиш целия данък. Тогава няма да се занимаваш с втори превод, но няма да получиш и отстъпка.

Ако до края на юни не платиш данък, започват да ти се начисляват лихви САМО за това, което си бил длъжен да платиш в най-неизгодния за държавата случай: лихви върху първата половина на данъка, а не върху целия данък....
Но се отнесохме доста встрани...
Узунов много систематизирано описа кое какво е... :clap:

П.С. @ indi.... Ами ако МПС-то ти е спряно от движение, ти отговаряш за него... Значи ти лично отговаряш за щетите, които е нанесло твоето имущество върху чуждото... Смятай, че случая с трабанта е точно такъв от страна на застрахователя, независимо дали е бил с шофьор или не. Разликата в нашия случай е само, че на шофьора му бяха писани допълнително актове за управление на спряно от движение МПС и т.н.
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
indi
Нов
Нов
Мнения: 68
Регистриран: 02 яну 2011 19:14
МПС: daewoo lanos
От: vidin
Име: indi

Re: Протест - Гражданска отговорност

#43 Непрочетено мнение от indi » 17 апр 2011 18:30

Да обобщим:Шофираш не шофираш - плащаш,или на ЗД,или на държавата (акт),или за нанесена щета от колата ти (ако тръгне сама), и това ако не е рекет от държавата (въпреки че не ти е подарила тя колата) какво е? E, отказвам да плащам доброволно рекет и ще се надявам колата ми да не тръгва сама по баира.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Протест - Гражданска отговорност

#44 Непрочетено мнение от slowtraveler » 17 апр 2011 18:48

indi, всичко е въпрос на личен избор и преценка....
Никой няма да те разубеди тук да не правиш така - тук всички сме възрастни хора и имаме глави на раменете си...
Но е коректно след като сме поели даден риск, да си поемем и отговорността от това свое решение, което предполагам, и че ще направиш.


А по принцип:
Не знам за вас, но мен ме дразни когато някой се опитва да прехвърли отговорността за личното решение към друг (лице или институция)... И не го смятам за правилно...
Като знаем, че подлежим на глоба и съзнателно сме взели такова решение, няма как да се оплакваме ако ни глобят.
Когато превиша скоростта и ме спрат, не се оплаквам, че закона ми е крив, или, че не е имало смисъл от дадения знак... Видял съм знака, но съм си поел риска. Тогава си поемам и последствията..

П.С. непознаването на закона никога не е било смятано за оправдание при констатирано нарушение..
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
indi
Нов
Нов
Мнения: 68
Регистриран: 02 яну 2011 19:14
МПС: daewoo lanos
От: vidin
Име: indi

Re: Протест - Гражданска отговорност

#45 Непрочетено мнение от indi » 17 апр 2011 19:23

slowtraveler, Наистина без да се заяждам, но как разбра, че прехвърлям отговорността си върху институции и лица? И от какво до тук съм се оплаквал? Само споделям отношението си към рекета на държавните институции и подкрепяните от тях частни монополи, и отказвам да приемам с овчедушие налагания от всички тях натиск. Това е моята гражданска позиция. :@

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”