Протест - Гражданска отговорност

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
indi
Нов
Нов
Мнения: 68
Регистриран: 02 яну 2011 19:14
МПС: daewoo lanos
От: vidin
Име: indi

Re: Протест - Гражданска отговорност

#61 Непрочетено мнение от indi » 18 апр 2011 17:50

И какво,след 3 дни дебати,спорове,много нерви и разяснения стигнахме до извода - или плащаме като попове или емигрираме.Амин.

dedal
Редовен
Редовен
Мнения: 109
Регистриран: 23 мар 2010 19:54
Skype: grigor_k
МПС: Daewoo Leganza
От: Varna
Име: Grigor Kolev
Контакти:

Re: Протест - Гражданска отговорност

#62 Непрочетено мнение от dedal » 18 апр 2011 18:36

Или да протестираме всички заедно и солидарно. Защото ако такова нещо се случи във Франция ви гарантирам, че французите ще срутят Париж.
Криле имат само тия, дето сърцето им иска да лети.

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Протест - Гражданска отговорност

#63 Непрочетено мнение от stinbg » 18 апр 2011 18:44

Колкото и да ме убеждава някой, колко е правилен закона и как трябва да съм ги изчел всичките закони дето адвокатите не са ги чели, пак не виждам логика в цялата работа. Плащам си ГО на вноски примерно 210 лв. Първата вноска се пада 50лв ако е на 4-ри вноски и 10 лв се вземат авансово за 1 година за въпросния Гаранционен Фонд. Не мога да разбера като са си прибрали парите от мен какво ги интересува ще плащам ли още или не. Ако пропусна 1 месец и се застраховам отново пак ще ми приберат 10 лв за въпросния ГФ. А като имам 3 коли и си плащам за всички дали фонда не прибира 3 пъти повече от мен отколкото от някой с една кола - все пак не мога да ги карам едновременно. Сега а застрахователя носи ли 3 пъти по-голям риск затова, че имам 3 коли, но карам максимум по една наведнъж. А държавата за мен ще направи по-специални паркоместа ли и заради 3-те винетки си имам собствена лента с дупки на магистралата.
Хора съвземете се и спрете да обяснявате колко е правилен закона и логичен и трябва да се спазва. Аз си мисля за себе си, че съм трезво мислещ и донякъде разсъждавам логично и никак не ми се връзват разни "примери" от поддръжници на въпросния закон. Искате ли да спрем да говорим на вятъра и да посрещнем трезво фактите - закона е лобистки и е в полза на мазните застрахователи дето се не наядоха и няма нищо нередно в това, че хора с трезв разум са против въпросния рекет и недомислие наложено в случая със закон. Не мога да схвана само логиката на тези дето ги "стрижат и доят" да се натискат да дават повече вълна и повече мляко, че се палят даже и пререждат останалите на доилката. Няма да ползвам повече примерни, че много нежни души във форума ще вземат да се обидят, но овчедушието на българина ме сразява на моменти.

П.С. А на "бавния пешеходец" за последен път му обяснявам какво съм написал и какво съм имал предвид и спирам, че се изнервих вече, то бива да не разбираш докато четеш, ама това неговото си е хронично май:
slowtraveler написа "За какво 'предплащане' на данъка става въпрос, като имаш няколко варианта за плащане, като при твое желание практически можеш да платиш при изтичане на срока, за който дължиш данък:"
stinbg му написа по-рано "Колегата спомена, че не вижда смисъл да си плаща данъка с лихви, след като на практика го предплаща ако го заплати май месец ( разбирай предплаща от юни до декември )"
Не знам как да го напиша с по-прости думи, но идеята е следната - Плащаш май наведнъж ( понеже не искаш да превеждаш непрекъснато някакви пари за някакви данъци) и понеже е май явно ПРЕДПЛАЩАШ за оставащите юни, юли, август, септември, октомври, ноември и декември. Дано съм бил по-ясен, защото това наистина е последно уточнение специално за "бавния..."
Life's a journey, not a destination

Потребителски аватар
indi
Нов
Нов
Мнения: 68
Регистриран: 02 яну 2011 19:14
МПС: daewoo lanos
От: vidin
Име: indi

Re: Протест - Гражданска отговорност

#64 Непрочетено мнение от indi » 18 апр 2011 19:07

Поздравления за dedal, Надявам се не сме забравили "урока" на Хан Кубрат,ако пък не го знаем то нека се поучим от "братчедите",когато отстояваме кауза.Успех в протеста. :y:

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Протест - Гражданска отговорност

#65 Непрочетено мнение от slowtraveler » 18 апр 2011 20:59

stinbg написа:......
П.С. А на "бавния пешеходец" за последен път му обяснявам какво съм написал и какво съм имал предвид и спирам, че се изнервих вече, то бива да не разбираш докато четеш, ама това неговото си е хронично май:
slowtraveler написа "За какво 'предплащане' на данъка става въпрос, като имаш няколко варианта за плащане, като при твое желание практически можеш да платиш при изтичане на срока, за който дължиш данък:"
stinbg му написа по-рано "Колегата спомена, че не вижда смисъл да си плаща данъка с лихви, след като на практика го предплаща ако го заплати май месец ( разбирай предплаща от юни до декември )"
Не знам как да го напиша с по-прости думи, но идеята е следната - Плащаш май наведнъж ( понеже не искаш да превеждаш непрекъснато някакви пари за някакви данъци) и понеже е май явно ПРЕДПЛАЩАШ за оставащите юни, юли, август, септември, октомври, ноември и декември. Дано съм бил по-ясен, защото това наистина е последно уточнение специално за "бавния..."
Хм, май отсъствието на мозъчна дейност става хронично....
2. Можеш да платиш половината данък до половината от годината (края на юни), и втората половина - до края на октомври... За какво предплащане става въпрос????
Специално за stinbg 'превеждам' посочения в моя пост вариант: изтича първата половина на годината, и ти караш 'гратис'. При изтичане на срока (края на юни), заплащаш данъка за изминалия период (до края на юни).... Къде е ПРЕДПЛАЩАНЕТО, след като си заплатил след изтичане на срока бе stinbg????
Не знам кой не чете, но е странно как можеш да се опитваш да представиш за доводи такива кухи 'факти' и да се опитваш да изопачаваш думите ми....
За какви 'лихви' през м.Май въобще говориш, при условие, че ако платиш половината данък до края на юни не дължиш никакви лихви?!?!?!
Ако ПРЕДПЛАТИШ по твое желание през Май за цялата година, пък за какви лихви става въпрос, и какво е 'виновен' закона, че ти си решил да предплатиш?!?!
Ами предплати до края на април, и ще си икономисал едни 20-30лв...
Не знам, ама ми се струва малко дребнаво да се правят тънки сметки от рода 'ама аз в събота не я карах колата, а съм и платил ГО дори и за съботата'....
Колкото по-разпределен и окрупнен е разхода, толкова по-малка е себестойността на поддържане на контролната система, и толкова по-малко се плаща...
Неслучайно седмичните винетки са в пъти по-скъпи, отколкото себестойността на седмицата при годишна винетка.

Относно данъци за 3 автомобила - що за плитки доводи?!?!?
Колко човека в БГ имат 3 автомобила, които се карат само от един шофьор/собственик??? Аз такива познати нямам...
Ами аз ако имам 3 автомобила ей-така - за кеф, въобще няма да ми пука дали ще платя ГО за трите... Освен това ще ги застраховам и с пълно каско всяка от тях... А ГО е доста малък процент в сравнение със сумата за каското....

За неразбралите (или тези дето ги мързи да прочетат) закона - ами не плащайте ГО.... Но не мрънкайте ако случайно се наложи да плащате от джоба си например за някой фар, дето струва 5х.лв единия...
Тъй-като обичам да ме доят, освен ГО си правя пълно автокаско за всичките автомобили. Досега съм на загуба - при платени за няколко години премии около 20х.лв, имам изплатени щети за около 5-6х.лв.. (ако не се смята една тотална щета на служебен автомобил за около 33х.лв преди десеттина години)...
Ще ти кажа и още нещо - тъй ми харесва да ме доят, че за да е по-добре застрахователното лоби, от около десеттина години си застраховам и личното имущество...
И искам да въведат ГО за личното имущество. А не когато настане наводнение, няколко хиляди човека да започнат да реват 'ама на нас държавата не ни помага да си построим безплатно наново къщите'...
Застраховката си е купуване на спокойствие (при коректен застраховател), и се радвам, че бе въведена задължителната застраховка, за да има някаква сигурност обикновения човек, който не може да се досети сам за предимствата на застраховането...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Протест - Гражданска отговорност

#66 Непрочетено мнение от Izparitel » 19 апр 2011 10:51

Очевидно позицията зависи от материалното състояние.

akolevutd
Редовен
Редовен
Мнения: 220
Регистриран: 02 апр 2011 19:57
МПС: Daewoo Tacuma
От: Варна

Re: Протест - Гражданска отговорност

#67 Непрочетено мнение от akolevutd » 19 апр 2011 11:38

Izparitel написа:Очевиднщ подицията зависи от материалното състояние.
Не е и до това :)
Не са чак толкова непосилни данъците и застраховките ни.
Човек винаги трябва да си плаща(като поп) всичко, за да бъде спокоен(горе долу).
Ако нямаш такава възможност - не си купувай кола.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Протест - Гражданска отговорност

#68 Непрочетено мнение от slowtraveler » 19 апр 2011 12:47

Не става въпрос за социално положение....
Виж кой е първи за плащане на данъците - бабите, дядовците - все хора с много ниски доходи....
Днес платих данъците на автомобилите (предплащане за цялата година)...
Такъв начин на плащане ме устройва, защото знам, че повече разходи по това перо нямам до края на годината, и мога да стартирам фонда за лятната почивка :lol:

Относно предложението на dedal - за всичко съм ЗА, с изключение на паркирането пред общината...
Там е забранено паркирането.
Когато се действа, трябва да се подходи умно и в границите на закона.
Иначе закона започва да действа срещу теб, а за теб нищо не остава освен да обираш негативите, без да можеш аргументирано да отговориш...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
indi
Нов
Нов
Мнения: 68
Регистриран: 02 яну 2011 19:14
МПС: daewoo lanos
От: vidin
Име: indi

Re: Протест - Гражданска отговорност

#69 Непрочетено мнение от indi » 19 апр 2011 12:52

Що ли се изписа толкова по темата,след като все някой нещо не е разбрал относно същността и.Явно някои съфорумци не могат да излязат извън числата,сметките и закона.Иде реч за ОТНОШЕНИЕТО НА ДЪРЖАВАТА СПРЯМО НАСЕЛЕНИЕТО,а не кой какво може или не може да плати като задължение.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Протест - Гражданска отговорност

#70 Непрочетено мнение от slowtraveler » 19 апр 2011 13:15

indi написа:...Иде реч за ОТНОШЕНИЕТО НА ДЪРЖАВАТА СПРЯМО НАСЕЛЕНИЕТО,а не кой какво може или не може да плати като задължение.
Отношението на 'държавата към населението' е пряко отражение на отношението между отделните хора на това население....
Бих протестирал с удоволствие за използване по предназначение на събраните такси и т.н.
Но не смятам, че държавата ми е длъжна с нещо... Когато всеки даде своя принос - тогава за всички ще е добре..
А докато мислим как да прекараме държавата, докато има хора, които не плащат данъци (визирам и циганите, които май са най-облагодетелствани от слабия контрол по плащания на данъци), докато действаме на принципа 'дай държавата да ни свърши работата, а пък ние ще платим ако можем/искаме/имаме настроение', то нещата няма как да се оправят...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
NickolaE
Нов
Нов
Мнения: 60
Регистриран: 08 мар 2010 09:02
МПС: Lacetti SW 2.0TCDi
От: София
Име: NickolaE

Re: Протест - Гражданска отговорност

#71 Непрочетено мнение от NickolaE » 19 апр 2011 13:25

Аз да питам нещо някой от по знаещите .
Сега ако сключа ГО на 2 вноски и първата я платя а втората не , този Гатанционен Фонд кога ще изреве пак , да ми спира МПС-то от движение ?
Наколко месеца след датата на тези 6 месеца за които съм платил т.е. ноември/декември или пак догодина март ?
В частност от всяка вноска която плащам ли се превеждат суми към този фонд или само от първата вноска те си взимат тяхното ?

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Протест - Гражданска отговорност

#72 Непрочетено мнение от stinbg » 19 апр 2011 13:42

stinbg написа: Първата вноска се пада 50лв ако е на 4-ри вноски и 10 лв се вземат авансово за 1 година за въпросния Гаранционен Фонд.
Две седмици след изтичане на вноската, която си заплатил е крайния срок за заплащане на следващата. Не знам доколко е стройна системата на Фонда да следи за изтеклите вноски, но предвид заинтересоваността на застрахователите да си плащаш, предполагам те докладват на минутата за да се задейства тежестта на закона. Не знам дали си си имал вземане даване с въпросния Фонд, но там нещата текат с години - сещаш се защо - трябва да дават, а не да вземат ( то и при застрахователите е трудно да вземеш де ).
Както сам се досещаш, ако изтървеш двете седмици си плащаш нова годишна такса към Фонда ( въпреки, че вече си платил такава при предишното плащане ) - но това са подробности - важното е да си плащаме, а не да е честно, нали!
И не става въпрос за това кой колко пари има и кой колко иска да подари - въпроса е да е честно и логично - аз мисля, че не е.
Не мисля, че като се мотат 5 GSM апарата по разни чекмеджета трябва да им плащам такси на всичките, защото в момента ползвам само един, но сигурно има желаещи да започнем да плащаме и на апаратите, които в момента не ползваме - законите са за да ги спазваме, нали, не са се сетили, не са го гласували!
Life's a journey, not a destination

dedal
Редовен
Редовен
Мнения: 109
Регистриран: 23 мар 2010 19:54
Skype: grigor_k
МПС: Daewoo Leganza
От: Varna
Име: Grigor Kolev
Контакти:

Re: Протест - Гражданска отговорност

#73 Непрочетено мнение от dedal » 19 апр 2011 17:14

slowtraveler имам собствен бизнес и не очаквам държавата да ми помага за каквото и да е особено пък да си построя къща. Очаквам от държавата да ме стимулира, да защити правата ми, да защитава интересите ми, и да ме подпомага с всички въпросни средства. Но в момента нещата стоят така, убиват ме от данъци, смачкват ме от глоби и лихви, отнемат 90% от времето ми за работа за да ходя по институции и да се занимавам с документи, ограничават разрастването ми с всички възможни средства. Ако отида в германия автоматично ставам инвеститор с което немската държава прави всичко възможно за да ме улесни.
Наистина не става въпрос за пари а за отношение и ред. А ти предполагам си застраховател и това е причината да реагираш толкова остро на протеста но не се притеснявай те законите се менят като носни кърпички и утре ти ще си на моето място.
Криле имат само тия, дето сърцето им иска да лети.

Потребителски аватар
indi
Нов
Нов
Мнения: 68
Регистриран: 02 яну 2011 19:14
МПС: daewoo lanos
От: vidin
Име: indi

Re: Протест - Гражданска отговорност

#74 Непрочетено мнение от indi » 19 апр 2011 19:32

"Сит на гладен не вярва".Спора май е м/у хора "на заплата" през данъците ни, и такива развиващи собствен бизнес /колкото и да е дребен/.Първите няма как да разберат на какво е подложен "частника" от държавната мелачка.Вторите не вярват/от опит/,че ако са изрядни към държавата си и тя ще е такава с тях.И се започва едно надлъгване и всеки е прав за себе си.Аз също не мисля че държавата ми е длъжна,това го мислят и воюват за него "братчедите"(примери???),защото сега нали знаете кои "групи" имат само права?.Докато отношението към всички "групи" не стане еднакво (С изключение на хората в неравностойно положение разбира се.) винаги ще има "Андрешковци".ИСКАМ ДЪРЖАВАТА ДА НЕ МИ ПРЕЧИ И ДА Е КОРЕКТНА С МЕН АКО ИСКА ОТ МЕН СЪЩОТО.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Протест - Гражданска отговорност

#75 Непрочетено мнение от slowtraveler » 19 апр 2011 20:33

dedal написа: slowtraveler.....А ти предполагам си застраховател и това е причината да реагираш толкова остро на протеста но не се притеснявай те законите се менят като носни кърпички и утре ти ще си на моето място.
В голяма грешка си....
И аз съм изцяло в частния бизнес от над 16 години, и аз съм в същата мелачка....
Но спецификата на работата ми е точно работа с разни администрации (включително чуждестранни), и мога да те уверя, че тук нещата съвсем не са толкова черни, колкото в някои други държави....
Което не значи, че не подлежат на усъвършенстване и подобрение...
Спомни си как бе изкарване например на актуално състояние преди 3-4 години... Вчера ми потрябва удостоверението в 12:05 и в 12:08 вече го имах в ръцете си без да излизам от офиса...
И ми струваше 5.50лв с банковите такси (държавната такса - 4.00лв, а 1.50 - банките обирници), а не 11лв (или май бе 22лв - забравил съм вече)...
За справки, молби, ДДС и т.н. в данъчното - подаването на документите вече е песен, но все още персонала не може да влезе в спецификата на конкретен бизнес...
Отиди например в добрата стара Дания - ще видиш как над 60-70-80% от парите отиват като данък... Да, всичко е като при комунизма... Ама колегата, който изкарва над 100х.евро годишно кара 18 годишен форд, защото не може да си позволи нещо по-ново (мита и т.н. са огромни) и най-вече да му плаща данъците...
Или в 'старата' америка, да видиш как срещу 1800$ месечно детето ти ще спи на пода в 'детска градина' на чержето, което ти си му занесъл, и цял ден ще яде сух сандвич, който ти си му направил (няма и хладилник)...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”