Мнението ви за КАТ.

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: Мнението ви за КАТ.

#16 Непрочетено мнение от Proximus » 12 мар 2011 16:03

Колеги, корупцията по пътищата, нямаше да я има ако нямаше толкова мераклии да нарушават закона за движение по пътищата. И същите тези да са с приготвените 20-толевки в джоба.
Много българи (вкл. и аз) са свикнали да мислят че точно това правило не важи за тях, точно този знак или маркировка не им е тука мястото и това е повод да се извърши нарушение. И после "о, ужас" спират ме и искат да ме глобяват за глупости. "Я, да пробвам да мина с 20лв". И тъй както на много от нас, и на полицаите не би им стигнала заплатата.... взимат си момчетата. И от тука почва драмата, щото почнеш ли веднъж да взимаш, бързо ти става навик и достигаш до положение да си продаваш смяната за 700лв.
Нямам претенциите нито да съм кой знае колко добър или дисциплиниран шофьор, но до сега не съм чул някой да са го спрели ей така за нищо. И в крайна сметка никой не те кара да си правиш устата да "черпиш". Взимаш си акта и плащаш. Колкото по голямо ти е нарушението толкова повече. Да не си го правил.
А относно това що за хора са полицаите и как се възползват от служебното си положение е отделен въпрос. Според мен една солидна част (особено в администрацията на КАТ) са дебили, мърди, които в реалния живот не биха могли да работят като никакви и за това са ги бутнали там. А остналата част се задушава във всеобщата дебилност на системата. И или се махат или стават като първите.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Мнението ви за КАТ.

#17 Непрочетено мнение от dsuzunov » 12 мар 2011 20:11

Искам да внеса малко разяснение относно това, кой, кога и за какво спира автомобил за проверка.
Пътните полицаи, работят основно по контрола на движението по пътищата. Ако се получи сигнал за извършено тежко престъпление и има информация за лица и превозно средство, то тогава те проверяват самоличността на пътуващите и самият автомобил.
Патрулите от РУ работят по охрана на обществения ред, като на определени служители е вменена и работа по контрола на движението. Те патрулират по определени маршрути и всяко отклонение е нарушение което се санкционира. Санкцията е рязане от заплатата. Проверките на пътуващите имат оперативна стойност и понякога помагат за доказване присъствието на определени лица на определени места.
Не смятам да оправдавам тези които взимат, но не съм съгласен да се слагат всички под един знаменател.
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Мнението ви за КАТ.

#18 Непрочетено мнение от slowtraveler » 12 мар 2011 20:41

Ами какво да ви кажа колеги....
Спират ме периодично... Годишно - 3-5 пъти...
На КПП в София по Ботевградско ме спират обикновено 1 от 3-5 преминавания. Обикновено - нощем, когато няма трафик и видят варненска кола.
Последния път преди около месец бях с няколко руснаци, известни с респекта им към закона (освен това - военни).
Бяха изумени, че съм спрял с усмивка, и полицаите са ме изпратили с усмивка 1 минута след това - след проверка на документите...
Никога не ми се е случвало да търсят под вола-теле...
Спирали са ме и в нарушение - тогава какво да спориш... Има закон - грешките се плащат..
За колегата, дал пример с изгорелия фар - ами пробвай да караш въобще без фарове... Тогава пак може полицаите да са виновни, че са те спрели.
Ами това им е работата - да следят за нарушения и да санкционират при установени нарушения...
Това има дисциплиниращ ефект за масите :ches:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
autokorea
Напреднал
Напреднал
Мнения: 458
Регистриран: 30 мар 2009 11:00
МПС: корейски всякакви
От: гр.София
Име: Динев
Контакти:

Re: Мнението ви за КАТ.

#19 Непрочетено мнение от autokorea » 12 мар 2011 20:44

Доста хора се правят на КАТ, особено нощем и гледат да изкарат някой лев. Напоследък не давам пари и доста пъти минавам без нищо, но пък в други случаи си ми пишат акт. Имам си цяла колекция, като някой път откровено се заяждат и търсят повод за какво да пишат.
Дано не се пови и изневиделица някоя закъсняла с месеци снимка за превишена скорост, че ще трябва да си рисувам точките с химикалка.
Сервиз за корейски автомобили и магазини за авточасти за корейски автомобили.
http://autokorea.eu/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/autokorea.bg/" onclick="window.open(this.href);return false; - /група АУТОКОРЕЯ във facebook/

aleksandar
Минаващ
Минаващ
Мнения: 21
Регистриран: 08 фев 2011 18:00
МПС: nubira
От: belene

Re: Мнението ви за КАТ.

#20 Непрочетено мнение от aleksandar » 12 мар 2011 21:45

Мисълта ми е че като има нарушение,да пишат.А не да се правят на опикани мушкати,какво ще правим сега и целия останал репертоар.А иначе аз съм изцяло изряден,буса ми е чисто нов,застраховки,данъци,винетки.

Потребителски аватар
The Stig
Модератор
Модератор
Мнения: 2761
Регистриран: 20 мар 2010 19:43
Skype: hihit_
МПС: Audi A3 8P / Lanos
От: Плевен/Белене
Име: Стефан Арабаджиев

Re: Мнението ви за КАТ.

#21 Непрочетено мнение от The Stig » 13 мар 2011 00:16

Това си е типична черта на българското мислене- като може да се изкара някой лев отгоре, защо да не се възползваш от ситуацията и положението си...
Не че ги защитавам, а точно обратното. Омръзнало ми е от въпросите: ''Ем, тази кола върви ли... Гледам студентче си.. как е живота ?'' , винаги придружени от старателно оглеждане на всички страни :swear:
Изображение

Потребителски аватар
Ilyan
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 959
Регистриран: 07 ное 2007 10:07
Skype: ilyan-f1
МПС: ex. Leganza
От: София

Re: Мнението ви за КАТ.

#22 Непрочетено мнение от Ilyan » 13 мар 2011 01:40

Бях се решил, че няма да им давам пари на ръка (да ги черпя). След първия ми акт (почти 10г. шофьорски стаж), всичките глупости по него - заверка, презаверка, наказателно постановление, губене на време и т.н, ако ми поискат на ръка вместо акт им давам. Ако съм за фиш, да го пишат, плащам си го, отнема 2-3 минути.
Но, колко измислени забрани по пътищата има? Често пътувам по Е-79 София - Кулата. На яз."Дяково" има караулка. Една от дейностите на КАТ и да помага на движението. На тази караулка има ограничение 60км/ч. Това с какво помага на движението. 10 км след това Дупница. 60 км/ч пътя е в ремонт. Нито една машина или работник няма. Кое се ремонтира? А познайте кой дебне на такива места с радар?
Изображение

Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: Мнението ви за КАТ.

#23 Непрочетено мнение от Proximus » 13 мар 2011 13:08

Ок, според мен може да се направят изводи за наличието на много ненужни ограничения по пътищата, и на липсата им на други места където са необходими. Това говори за мързел или неадекватност или и двете на пътоподържащите органи.
Съгласен съм че и един от стимулите да си плащаш на ръка, е тромавата процедура при издаването - плащането на акт. Аз лично до сега съм имал два акта, и всеки от тях ми е одължаван поне по 2 пъти. Т.е. за 1 акт ми се е наложило да ходя 3 пъти до КАТ. И да чакам на опашка. И да губя време. Т.е. един път ме наказват с пари, втори път с точки, трети път с работно време (т.е. може пак да са пари).
И пак съм късметлия че не съм попадал в някакви по завързани ситуации, където те разпращат от гише на гише.

Така че моята критика не е насочена толкова към пътните полицаи, колкото към цялата система на взаимодействие КАТ - граждани. И това е нещото което трябва да влезе в 21-ви век. Гражданина да си има някакъв входящ номер на наказателното постановление, с което по електронен път да следи кога има акт. Но за целта е необходимо и пътния полицай да има достъп до тази система за да следи дали си просрочил времето на издадения ти акт. И т.н.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Мнението ви за КАТ.

#24 Непрочетено мнение от slowtraveler » 13 мар 2011 13:36

Съгласен съм с Proximus.
Инфраструктурата е запусната. Навремето имаше идиотската практика при всяко възникнало ПТП да се ограничава скоростта в района 'завинаги'...
А дали ПТП-то е станало заради пиян водач или превишена скорост - на никой не му пука... Така можеш да видиш ограничение 40км/ч на завой, който нормално можеш да го вземеш с 90км/ч, но някой се е метнал на него.
Монтана-Видин пък има друга практика - ограничение 60км/ч на всяка пресечка на международния път...

Обаче това е реалността...
За актовете - имал съм 2 акта досега (24 години шофьорски стаж).
Единия за липса на свидетелство за правоуправление (бях забравил, че книжката е валидна не 10г от датата на издаване, а до датата на медицинското, а по наше време курса бе три месеца /датата на на валидност бе с три месеца по-рано от датата на издаване/ .... Това го забелязах със закъснение. Бях си направил медицинско, и тъкмо щях да си подавам документите, и ме спряха. Показах и медицинското, но не срещнах разбиране - казах му да пише акта и да бягам....
В РПУ си получих акта, като използвах момента да се скарам с идиотски държащия се постови - имаше една девойка до него и нашия се правеше на отворко пред нея: как всякакви леваци нарушители идвали да си плащат... За лош негов късмет същия месец от същото РПУ потрошиха два нови форда (тъкмо ги бяха получили) явно поради шофиране от полицаите в нетрезво състояние (уволниха ги, въпреки, че не ги разследваха за пиенето)...
Та като си отворих устата на тая тема и оня се скри в кабинката, а девойката го погледна със съжаление и си замина :lol:
Втория път - за скорост... Можех да споря, защото ме застигаше такси с явно по-висока скорост, а онея със сигурност нямаше да могат да докажат чия е била скоростта (радара не бе с камера). Но бе късно през нощта, и исках да се прибера навреме, а и със сигурност и аз бях с леееко превишена скорост.
Акта и платежното ми го донесоха в офиса в законовия срок - пратиха ми ги по приятел :rofl:
Така, че когато съм бил глобяван - съм бил виновен.
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
stoilov
Нов
Нов
Мнения: 73
Регистриран: 06 окт 2009 19:39
Skype: xskacorex
МПС: chevrolet epica
От: софия / пловдив
Име: йордан стоилов
Контакти:

Re: Мнението ви за КАТ.

#25 Непрочетено мнение от stoilov » 20 мар 2011 10:19

Бях си два дни в Пловдив и въртях доста по улиците, тъй като имах разни задачи - направи ми впечатление, че на всеки светофар и всеки храст има патрулка. Две вечери подреди се прибирах по Мария Луиза в малките часове - и двете вечери имаше по три патрулки през 1 км. И двете вечери ме спираха - първо с Епиката - оказа се, че дясната крушка на светлините е изгоряла и съм само с ляв фар, а отдясно габарит. Това даже не го бях забелязал, защото си светеше като ден. За това нарушение се пише акт/фиш и доколкото знам е по избор. Поисках да ми напишат фиш, за да не се занимавам с талони, точки и т.н. Оказа се, че бланката с фишовете била свършила и искаха да ми пишат акт. Аз настоях, че това не е правилно и редно, но спазвах добрия тон и бях възпитан. Пуснаха ме с думите "Хайде бягай и дано не се блъснеш".

Не знам в тази ситуация какви са ми правата - имам ли право да си търся правата ако на полицаите са им свършили фишовете? Щото мен какво ме интересува това? Моето нарушение е за фиш, не за акт.

Втората вечер бях с на майка ми колата, защото не бях оправил светлините на Епиката. Спряха ме на Мария Луиза отново - точно след светофара на Каменица. Светлини - изрядни, документи - също, колан, скорост - всичко точно. Бях минал на оранжево, според тях на червено. Истината е, че бях под светофара, когато светна оранжево. Не че не можех да набия спирачки и да спра, но реших, че това е излишно напрежение и просто си преминах. Заядоха се, дъвчеха, сучеха.. аз си настоявах, че не съм виновен, но отново в рамките на добрия тон. Е, казаха ми, че ще ме пуснат ако някой път ги почерпя.

Та така ми се размина. Случвало се е друг път и общо взето практиката показва, че ако нарушенията не са сериозни може да се мине само с кратък разговор с приличен тон :)
2.0 / 150 hp / diesel / mt
Изображение

http://www.cham1.biz - трислойна дървена дограма със стъклопакет, входни и интериорни врати от фурнир и масив

Потребителски аватар
The Stig
Модератор
Модератор
Мнения: 2761
Регистриран: 20 мар 2010 19:43
Skype: hihit_
МПС: Audi A3 8P / Lanos
От: Плевен/Белене
Име: Стефан Арабаджиев

Re: Мнението ви за КАТ.

#26 Непрочетено мнение от The Stig » 20 мар 2011 11:25

stoilov, следващия път вече не можеш да се разминеш без черпене.. :lol:
Изображение

mach1n3
Нов
Нов
Мнения: 53
Регистриран: 27 авг 2009 16:08
МПС: Lacetti SW 2.0 diesel
От: София

Re: Мнението ви за КАТ.

#27 Непрочетено мнение от mach1n3 » 03 апр 2011 22:04

Само ми е чудно, ако ми изгори крушка в движение какво правя? През деня няма как да забележа дори?

Потребителски аватар
Ilyan
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 959
Регистриран: 07 ное 2007 10:07
Skype: ilyan-f1
МПС: ex. Leganza
От: София

Re: Мнението ви за КАТ.

#28 Непрочетено мнение от Ilyan » 04 апр 2011 08:29

mach1n3 написа:Само ми е чудно, ако ми изгори крушка в движение какво правя? През деня няма как да забележа дори?
Ако имаш резервна крушка, се надяваш да са разбрани.
Изображение

Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: Мнението ви за КАТ.

#29 Непрочетено мнение от Proximus » 04 апр 2011 10:04

На мене първият ми акт беше точно за изгоряла крушка. Май бях хванал някакъв преходен период в който си сменяха бланките за фишове, и тази опция дори не ми беше предложена. А и не знаех че може. Постановлението за глоба от 30лв (без отнемане на точки), беше нищо в сравнение няколкото ходения до КАТ по опашки да чакам да излезе...

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Мнението ви за КАТ.

#30 Непрочетено мнение от slowtraveler » 04 апр 2011 10:07

Абе ако имаш резервна крушка няма проблеми - нищо не могат да ти направят ако я смениш пред тях....
НО ако смяната е като на някое рено - само в сервиз, тогава не знам как ще се процедира :envy:
Може би е грешка на нашия закон, защото вече на доста автомобили нищо не можеш да направиш ако ти изгори крушката, без да разхвърляш половината автомобил... Не знам как е решен въпроса в чужбина, но не може да не са помислили по този въпрос...
Навярно писмено предупреждение с гратисен срок?
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”