Честит 9-ти септември (или не съвсем честит)...

Теми на всякаква тематика

Одобрявате ли 9-ти септември 1944г

1. ДА
6
35%
2. НЕ
11
65%
 
Общо гласове: 17

Съобщение
Автор
Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Честит 9-ти септември (или не съвсем честит)...

#1 Непрочетено мнение от slowtraveler » 09 сеп 2010 19:54

Като участник в доста деветосептемврийски манифестации, се замислих последните няколко дни за приоритетите при тази дата 09.09.1944: дали е било добре или не....
В личен план твърдо е било зле - идват 'шумкарите', избиват виновни и невинни, национализират собствеността и труда....
Но настава ред и спокойствие. Ако нарушиш реда - удря ти се сериозен шамар, и дори не си помисляш да повториш (дори и циганите).
Е да - не можеш да си купиш мерцедес, БМВ, и трябва да чакаш 10г за жигулка. Но кредитите за жилище са ниски. Има взаимоспомогателна каса за потребителски кредити.
Знаеш, че няма как да не можеш да си изплатиш жилището, защото работата ти е подсигурена....
Та за масата хора навярно е било добре, въпреки, че подтиква към мързел...

Та какво мислите по въпроса..
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Честит 9-ти септември (или не съвсем честит)...

#2 Непрочетено мнение от dsuzunov » 09 сеп 2010 21:59

Явно социализЪма се оказва неперспективен социален стой след като реално само две държави останаха Куба и КНДР. Все още в главата ми витаят спомените от пионерските години ... червените връзки, дружинната ръководителка , пионерските поръчения ...
На всичкото отгоре в първите месеци на казармата ме направиха и комсомолски секретар.
Още си спомням доброто старо време когато всеки изпитваше респект към държавата, когато цените бяха еднакви навсякъде и живота си течеше бавно и спокойно. А сега какво ? - псевдо демокрация, която всеки я разбира по свой си начин и всеки се опитва да надлъгва държавата ...
Нали все пак съм държавен служител ....

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Честит 9-ти септември (или не съвсем честит)...

#3 Непрочетено мнение от ogi » 09 сеп 2010 22:21

И социализма и капитализма, дори фашизма са перфектният строй/идея/политика на хартия.
Всичко останало е манталитет на народа...
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Честит 9-ти септември (или не съвсем честит)...

#4 Непрочетено мнение от slowtraveler » 09 сеп 2010 22:59

От друга страна, преди 9.9.44 също е имало силна държава. С авторитетна армия и власт.
И развиваща се икономика.
Не знам при вас как е било, но при родата ми от всички страни (дядовци/баби и т.н.) 9.9 е бил лош - били са ощетени...
Така-че има и обратна страна медала.
Не ми се мисли как щяха да се развиват нещата ако не е бил този сериозен срив на 9.Х....
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Честит 9-ти септември (или не съвсем честит)...

#5 Непрочетено мнение от dsuzunov » 09 сеп 2010 23:18

Не знам при вас как е било, но при родата ми от всички страни (дядовци/баби и т.н.) 9.9 е бил лош - били са ощетени...
Дядо ми ( по бащина линия ) е бил ятак и на четите от 1923 г. и в последствие на партизаните.
За сметка на това обаче брат му е бил бирник в село и е разстрелян от същите тези партизани.
Спомням си, че на времето, когато постъпвах в МВР коментара на кадровика беше :" ... наше момче - внук на АБПФК ".
Не, че много ми е помогнало де.
Между другото в моето село Кръстевич още витае духът на комунизма.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Честит 9-ти септември (или не съвсем честит)...

#6 Непрочетено мнение от slowtraveler » 09 сеп 2010 23:31

Ами освен сериозните конфискации, от близката рода безследно са изчезнали 2 чичовци на баща ми.
Единия - последния собственик на Петрохан (наследник на дядо Петър - основателя на Петрохан), а другия - младо момче, току-що завършило военно училище, и неучаствало в никакви операции и военни действия....
За Петрохан - знаете какво има сега (никой от роднините не се е опитвал да го реституира).
От другата страна - конфискувани складове във Варна (в момента транспортна полиция е на мястото на парцела на дядо ми), и т.н. и т.н.
Просто си мисля как бих разсъждавал, ако сега се появи някой, който да реши да национализира това, което съм създал с труд...
И същевременно изчезнат мои роднини (и до момента не се знае съдбата им, а само предполагамо място/дата на убийствата)....
Дааа. В живота няма черно/бяло...


П.С. Узунов, представи си, че 'новата власт' реши да разстреля данъчните (бирниците са били точно такива) :x :x :x

П.П.С. като друг недостатък - унищожаване на елита на нацията (вкл.царските офицери)
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Честит 9-ти септември (или не съвсем честит)...

#7 Непрочетено мнение от dsuzunov » 09 сеп 2010 23:51

По принцип, част от идеологията на на "комунягите" включва мотото "Които не е с нас е против нас".
Мен не успяха да ме направят партиен член, защото все още бях "млад и зелен", а и може би, защото не ми се полагаха от привилегиите.
Спомням си една сентенция, която обаче, се разпространяваше "на ухо":
"Комунистите ги изтрепаха в балкана, и за това сега има само партийни членове"
Макар, че съм от такова "коляно" не ми е приятно да ме асоциират с тях.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Честит 9-ти септември (или не съвсем честит)...

#8 Непрочетено мнение от dsuzunov » 09 сеп 2010 23:55

като друг недостатък - унищожаване на елита на нацията (вкл.царските офицери)
Царското ни офицерство е било възпитавано и се е клело да служи на царя и Родината.
За тези хора, това са свещени понятия, това е бога на който се кланят.
Ето това да бяха разбрали превратаджиите от 09.09.1944 г.

Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

Re: Честит 9-ти септември (или не съвсем честит)...

#9 Непрочетено мнение от авео » 10 сеп 2010 02:18

И все пак,хубаво си беше. Нямаше го страха от утрешния ден,всичко се правеше в името на народа и народа беше доволен. Правоимащите бяха една шепа,а сега не знаеш,кой кой е. Имаше уважение към учителя,възрастния човек и т.н. Не съм съгласен,че само Куба и С. Корея са останали от едно време. Китай е с най -голяма компартия в момента,Венецуела,също върви към соц.капитализъм,Във Виетнам,другарите са на власт,а в Монголия един господ знае,какво става :lol: Дори има страни,които отдавна са в развития комунизъм. Става въпрос за скандинавските страни. Някой да е чул за стачка в Швеция,за безработица в Норвегия,за корупция в Дания. Единствено в Исландия имаше проблеми и те май,отдавна отшумяха. Наскоро някаква принцеса се омъжи и това е. Дори не са в ЕС и май това изобщо не ги бърка. И тука се връщам към по-горен пост-относно манталитета. Ако,българското стадо бъде заселено в Скандинавския регион,за една година всичко,ще е леш. Моля " патриотите" да се възмущават наум ;-))
" При секса е, като при игра на карти. Ако,нямаш добър партньор, ти трябва силна ръка"-Уди Алън

Потребителски аватар
Vesko1
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 2325
Регистриран: 28 авг 2007 22:42
МПС: Daewoo Nubira II-1,6;16V;106h
От: Кърджали
Контакти:

Re: Честит 9-ти септември (или не съвсем честит)...

#10 Непрочетено мнение от Vesko1 » 10 сеп 2010 08:44

Какъвто и строй да имаме...социализЪм...капитализъм..или монархия....нещата ще си останат същите,защото тук има много "ЛОШ ЧОВЕШКИ МАТРЯЛ"...както беше казал един бивш пожарникар.Тва са 1 милион мангали..дето се плодят кат въшки,изяждат заплатите на работещите ..пенсиите на пенсионерите...осигуровките на безработните...и докато тая паплач седи по землянките..краде жица...руши построеното ,за да го предаде на вторични суровини..нема да има оправия.По времето на социализЪма...беше същото..1 % от тях работеха като общи работници..останалите пак мятаха гюбеци и кючеци по цял ден.
Няма държава ,която да е стабилна ако има 12-15% от това население....и ето Саркози пръв реагира с риск да го нарекат националист...и ги качи по самолетите и влаковите композиции....разкара ги от държавата си.
Ей ги вижте ги дали им апартаменти и вижте даже и терасите са предали на вторични..
http://www.dnes.bg/festival%20v%20balch ... mbol.93214
Та не знам...може би май има нужда от нов 9-ти септември....и много влакови композиции със еднопосочен билет към....майка Индия (то и без туй там са 1 милярд..1 милион няма да го усетят)
:rof
п.с...за всички които не са гледали филма
http://87.121.59.2/play:84f58f8d
http://vbox7.com/play:0f0b9f1a

Потребителски аватар
Chevrolet_Cavalier
Редовен
Редовен
Мнения: 173
Регистриран: 22 мар 2009 06:02
МПС: Chevrolet Cavalier
От: Montreal

Re: Честит 9-ти септември (или не съвсем честит)...

#11 Непрочетено мнение от Chevrolet_Cavalier » 12 сеп 2010 05:58

Много е трдно за сравнение преди и сега. Да, преди е имало национализация, лагери, уравниловка. Недоволните са ги вкарвали бързо в правия път.
Сега за 20 години обраха народа няколко пъти по различни начини. Ти не бяха смени на парите, хиперинфлации, пирамиди, банкови фалити, безумни лихви по кредитите, кризата в момента .... какво ли пропускам.
Преди нямаше БМВ, Мерцедес, но нямаше и бомби, наркотици, убийства, циганите работеха и спазваха реда ....

Не ми се пише за плюсове и минуси.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Честит 9-ти септември (или не съвсем честит)...

#12 Непрочетено мнение от slowtraveler » 12 сеп 2010 09:55

Chevrolet_Cavalier написа:Много е трдно за сравнение преди и сега. Да, преди е имало национализация, лагери, уравниловка.....
Въпроса бе 'преди и още по-преди' (преди 9.IX.44).... :lol:
Относно 'сега' - там нещата са толкова мътни, че не са за приказване :D
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Chevrolet_Cavalier
Редовен
Редовен
Мнения: 173
Регистриран: 22 мар 2009 06:02
МПС: Chevrolet Cavalier
От: Montreal

Re: Честит 9-ти септември (или не съвсем честит)...

#13 Непрочетено мнение от Chevrolet_Cavalier » 13 сеп 2010 02:02

slowtraveler написа:Въпроса бе 'преди и още по-преди' (преди 9.IX.44).... :lol:
За по-преди не помня по обясними причини. Дядо ми (Бог да го прости) е бил учител. През 1934г дневната му надница е била 80 тогавашни лева. Едно агне е струвало 18 лева, една агнешка кожа 20 лева.

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”