Ипотечни кредити

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Ипотечни кредити

#1 Непрочетено мнение от slowtraveler » 25 юни 2010 19:26

Колеги и колежки - влезе ми муха в главата: смяна на жилището...
Правил ли е някой скоро такава процедура, и има ли личен опит с такива действия с различни компании?
Явно ще се обикаля по банките, но ако някой има конкретен опит - моля да сподели особености и тънкости...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Darlin`
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3284
Регистриран: 14 май 2008 12:17
МПС: BMW 530xd GT
От: Пловдив

Re: Ипотечни кредити

#2 Непрочетено мнение от Darlin` » 25 юни 2010 19:46

В никакъв случай УниКредит.
Мамата си джасааааа ddad
Преди - Daewoo Lanos`98 1.4

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Ипотечни кредити

#3 Непрочетено мнение от slowtraveler » 25 юни 2010 20:30

Ами гледам всички банки - вземаш 50, връщаш от порядъка на 106-108, и то без таксите (още около 10х.)
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Darlin`
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3284
Регистриран: 14 май 2008 12:17
МПС: BMW 530xd GT
От: Пловдив

Re: Ипотечни кредити

#4 Непрочетено мнение от Darlin` » 25 юни 2010 21:56

За момента в евро са по-изгодни - лихвата по-малка, условията по-добри, а и като цяло връщаш по-малко. Левовите си ги играят както си искат със Софибор. Проучи много внимателно. Най-добре допитване до хора, вече взели кредит.
Бай ти Серж прецака плана ... ddad
Преди - Daewoo Lanos`98 1.4

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Ипотечни кредити

#5 Непрочетено мнение от slowtraveler » 25 юни 2010 22:17

Затова и пуснах темата - ако има някой да сподели лични впечатления..
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

Re: Ипотечни кредити

#6 Непрочетено мнение от авео » 26 юни 2010 11:42

Вземи да я изгониш тази муха,която ти досажда. Заробването е доживотно и то за нещо,което още утре може да падне. При толкова пустеещи евтини имоти в близките села е грехота да се тъпчеш в някакви си 60-100 кв.м. заобиколен от един куп мизерници. Но всеки сам си знае. Човек винаги се е стремял да му е гадно, за да може после да се оплаква.
" При секса е, като при игра на карти. Ако,нямаш добър партньор, ти трябва силна ръка"-Уди Алън

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Ипотечни кредити

#7 Непрочетено мнение от dsuzunov » 26 юни 2010 12:33

Никога до сега не съм си купувал пари, и не смятам да го правя.

Потребителски аватар
nik
Напреднал
Напреднал
Мнения: 321
Регистриран: 02 яну 2010 15:06
Skype: sectord
МПС: Chevrolet Cruze 2.0 VCDi 150hp
От: Плевенско + София
Име: ЕН3600КА

Re: Ипотечни кредити

#8 Непрочетено мнение от nik » 26 юни 2010 15:02

авео написа:Вземи да я изгониш тази муха,която ти досажда. Заробването е доживотно и то за нещо,което още утре може да падне. При толкова пустеещи евтини имоти в близките села е грехота да се тъпчеш в някакви си 60-100 кв.м. заобиколен от един куп мизерници. Но всеки сам си знае. Човек винаги се е стремял да му е гадно, за да може после да се оплаква.
И аз съм на това мнение!
Chevrolet Cruze 2.0D LT VCDi 150 hp MT ---ex.---
[url]http://www.spritmonitor.de/en/detail/377931.html[/url]

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Ипотечни кредити

#9 Непрочетено мнение от slowtraveler » 26 юни 2010 15:40

Не знам как е в Пловдив, но около Варна (в близките 50-70км) пустеещи евтини имоти няма....
Ежедневно се губи много време и пари (таксита, бензин) за придвижване от крайните квартали до по-централната част, където са училищата на децата, моята, а и на жена ми местоработи... А с деца заробването с транспорта става сериозен проблем. В чертите на града нещата не са толкова сериозни. Но я си представете как детето може да пътува само до училище ако сме дори и в близките села, а не на 50-60км... И как става прибиране зимата в снежна виелица при условие, че последния час е до около 20:00 часа...
За мизерниците сте прави, но и в момента съм заобиколен с такива, така-че това няма да ми е нещо ново.
Идеята ми е да изтегля такъв кредит, който да не ме зароби (в смисъл месечната вноска да не ми промени начина на живот).
И при добро стечение на обстоятелствата - да го прекратя в значително по-кратък срок от първоначално предвидения...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
nik
Напреднал
Напреднал
Мнения: 321
Регистриран: 02 яну 2010 15:06
Skype: sectord
МПС: Chevrolet Cruze 2.0 VCDi 150hp
От: Плевенско + София
Име: ЕН3600КА

Re: Ипотечни кредити

#10 Непрочетено мнение от nik » 26 юни 2010 18:33

@slowtraveler Няма такъв кредит,който да не те заробва.Статистиката показва,че в БГ банките ВИНАГИ са на голяма печалба,въпреки крокодилските сълзи дето леят по медиите за големият процент лоши кредити.Дават пари и после "пият кръвчицата" на клиентите.
Ако финансовото състояние ти позволява да върнеш сравнително бързо сумата която ще вземеш е по-добре да вземеш заем от познати с нормална лихва.Друг вариант е да се кредитираш от банка в чужбина.
Chevrolet Cruze 2.0D LT VCDi 150 hp MT ---ex.---
[url]http://www.spritmonitor.de/en/detail/377931.html[/url]

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Ипотечни кредити

#11 Непрочетено мнение от slowtraveler » 26 юни 2010 18:51

nik, абсолютно си прав, но в случая идеята ми е да минимизирам загубите...
Съвсем проста сметка показва, че ако вземеш на 50х., след 20г ще си върнал от порядъка на 120х....
Но такъв е живота... А и има друга сметка - ако вземеш нещо изгодно, дори и да е с висока лихва, тази инвестиция може да ти се върне с печалба....
Пример - когато преди 11г купувах сегашния апартамент, струваше 12х.$. Сега, в кризата без проблем мога да му взема 40х.евро, а в пиковите моменти цените стигаха до 70х.евро... Сега такива големи пикове не са възможни, но това е положението...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Ипотечни кредити

#12 Непрочетено мнение от slowtraveler » 27 юни 2010 00:05

Ами в момента от едната банка, при изтеглени 80х. се връщат директно 159,60х. Като освен това имаш такси 1.5% от сумата първата година (1.2х), и 0.5%(още общо около 4х) на година през следващите години... И известни други такси за да бъде отпуснат кредита... та сумата нараства доста..
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

Re: Ипотечни кредити

#13 Непрочетено мнение от авео » 27 юни 2010 02:24

По-добре продай нещо и купи,отколкото кредит. Преди 15 години направих следната врътка: Имах наследствен апартамент/92 кв. м./ който трябваше да се подели някак си. Замених го за по- малък с доплащане. В момента има много хора, които обитават една стая от големите си апартаменти. Някои с охота биха отишли в по-краен квартал, на по-малък апартамент,но с пари в брой в джоба. Има нещо доста смущаващо в един тридесет годишен период на изплащане на кредит. Не само ти се заробваш,но и децата ти може да усетят от удоволствието.
" При секса е, като при игра на карти. Ако,нямаш добър партньор, ти трябва силна ръка"-Уди Алън

Потребителски аватар
Chevrolet_Cavalier
Редовен
Редовен
Мнения: 173
Регистриран: 22 мар 2009 06:02
МПС: Chevrolet Cavalier
От: Montreal

Re: Ипотечни кредити

#14 Непрочетено мнение от Chevrolet_Cavalier » 27 юни 2010 06:17

Привет Колега!
В никакъв случай не бих си позволил да ти давам съвет, а само ще ти споделя моя опит. През последните си 24 години винаги съм бил затънал в дългове. Всичко което имам и съм имал е купено на кредит. Навремето (соца) теглих пари и си купих музикална уредба, телевизор и т.н. нащица, за които се чакаше ред и се плащаше отделно на ръка... Дъртият ме оплю, но инфлацията направи така, че 15-те ми изтеглени като кредит заплати се превърнаха в една. После (1991г) купихме (с бившата, ма остана за нея) 4-стаен, който струваше по онова време 228 888 лв. Вноската по кредита беше почти колкото двете ни заплати. Наведнахме се за 20 години, но да е жив и здрав Виденов, за 6 месеца го изплатихме. През 2002г купихме със сегашната ми съпруга двустаен за 12 500$. За шест години го изплатихме. Сега цената му е около 50 000 евро. Тази година теглихме кредит и купихме къща в България. Ето ви точните цифри:
Теглен кредит - 56 660лв
Лихва - 8.6%
Общо лихва за 20 години - 58 925лв
Такса за обработка на кредита - 10 лв на всяка вноска (240 вноски)
Взимате калкулатора и смятате колко ще ми струват 56 660лв за 20 години.
Не ви натоварвам с проценти при просрочие и т.н. Изплащаме го на по-големи вноски и ще го ликвидирам до две години най-много.
Сега събираме пари, за да имаме необходимият процент минимална сума и да тегля кредит за покупка на имот в Канада....

Ако бях събирал пари и да чакам да разполагам с цялата сума, за да си купя нещо, сега щях да съм на 1-во ниво начинаещи. От друга страна, много е важно човек да си направи добре сметката. Да, голямото жилище е нещо хубаво, но тук идват въпроси от сорта:
- трябват ли ми 4-5-6 стаи, като ползвам само 2?
- децата се изнесоха, останахме сами с жената, какво да правим?
- непрекъснато повишаване на разноските по недвижимите имоти - данъци, такси, консумативи, ремонти и какво ли още не?
- трябва ли да се нагърбвам с непосилни разходи, за да може после наследството да ме чака да "гушна босилека" и да получи всичко на готово?
Реших да тегля кредит, колко да е той? Смятайте много внимателно вноските, за да не се окаже, че сте затънали до над брадичката и всяко разклащане (безработица, болест или друг проблем), да не ви пълни устата с ... ( да не ви стигат парите сиреч). Аз съм се нагледал и продължавам да гледам това. Хора (и българи тук) взимат хубава заплата и се купува нова кола на изплащане, ипотеки, техники и бла бла, ама като останат без работа или не успеят за месец два да намерят нова, отиде коня у ряката ...
Успех!

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Ипотечни кредити

#15 Непрочетено мнение от slowtraveler » 27 юни 2010 09:34

Авео, продажбата на сегашния апартамент е краен и авариен вариант към момента. С продажбата бих могъл да си покрия кредита по всяко време и да изляза от аварийна ситуация.
Chevrolet_Cavalier, напълно споделям мисленето ти, но мразя да 'купувам пари' както се изрази Узунов. Дори кредитните си карти ги държа на дебитно салдо.
Досега единствено колата съм вземал на лизинг, но на първата година реших да го прекратя и приключих с лизинга.
Но от друга гледна точка - кредита е единствената възможност да се вземе исканото жилище в момента, а не когато цените скочат, или когато вече няма да можем да му се радваме.
В момента явно кредитите са поспаднали, защото на първо четене ми предлагат кредит с годишна лихва 7.8%...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”