Ипотечни кредити

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
MadMax
Редовен
Редовен
Мнения: 291
Регистриран: 09 авг 2007 22:52
МПС: SAAB 9-3 SS
От: Red village
Контакти:

Re: Ипотечни кредити

#16 Непрочетено мнение от MadMax » 27 юни 2010 17:45

а не когато цените скочат, или когато вече няма да можем да му се радваме
първото едва ли ще се случи преди второто vvbeer

Потребителски аватар
Chevrolet_Cavalier
Редовен
Редовен
Мнения: 173
Регистриран: 22 мар 2009 06:02
МПС: Chevrolet Cavalier
От: Montreal

Re: Ипотечни кредити

#17 Непрочетено мнение от Chevrolet_Cavalier » 27 юни 2010 18:04

Aз лично бих заменил малкия за по-голям с доплащане. В зависимост от място, състояние и т.н. фактори, може да се мине дори и само с потребителски кредит. От друга страна се избягват двойното плащане на такси, нотариуси, няма риск някоя от страните да направи проблем по някое време и да излезеш губещ.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Ипотечни кредити

#18 Непрочетено мнение от slowtraveler » 27 юни 2010 18:31

Е да, но има възможност наем на стария апартамент да покрива голяма част от лизинговата вноска...
А и все пак имам 2 деца, които след не съвсем много време ще трябва да се отделят, така-че жилищна площ не е излишна...
Утре продължавам огледи и разговори с банките...
Засега май ДСК предлагат най-изгодни кредити...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Ипотечни кредити

#19 Непрочетено мнение от dsuzunov » 27 юни 2010 19:01

Сега се сещам, в началото на демокрацията, как някои хора успяха да се измъкнат от Столипиново:
Теглят ипотечни кредити като ипотекират апартаментите в "махалата" Не зная как са се оправили с оценителите, но с получените кредити, си купуват апартаменти в "чисти" квартали. И спират изплащането на кредита. Банката завежда изпълнително дело, печели го и им взима апартамента в "циганията". А хората започват на чисто.

Потребителски аватар
Chevrolet_Cavalier
Редовен
Редовен
Мнения: 173
Регистриран: 22 мар 2009 06:02
МПС: Chevrolet Cavalier
От: Montreal

Re: Ипотечни кредити

#20 Непрочетено мнение от Chevrolet_Cavalier » 27 юни 2010 22:05

slowtraveler написа:Е да, но има възможност наем на стария апартамент да покрива голяма част от лизинговата вноска...
Да, така е. Но аз бих си направил сметката, колко вноски ще успея да направя сам, в случай че нямам наематели.
Нямам идея как промениха законодателството относно данъците на недвижимите имоти над определени суми.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Ипотечни кредити

#21 Непрочетено мнение от slowtraveler » 27 юни 2010 22:13

Разчета го правя без да смятам допълнителните суми от наем за да бъда на safe side..
Ако дойдат - ОК. Ако не - няма да промени разчета.
А относно данъка - не ме притеснява. Сумите не са толкова големи...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: Ипотечни кредити

#22 Непрочетено мнение от Proximus » 27 юли 2010 08:40

slowetraveler, кредита сам по себе си не е лошо нещо и не смятам че трябва да се избягва на всяка цена. Ако успееш да върнеш парите в срок от 5-6 до 10 години сумата няма да набъбне грозно много. Просто трябва да случиш на банка, която през това време да не ти съсипе нервната система.
По-шибан стои въпроса с избора на читаво жилище, ново строителство което да не ти глътне за ремонти и хидроизолации кажи речи половината от стойността си.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Ипотечни кредити

#23 Непрочетено мнение от slowtraveler » 27 юли 2010 15:25

Благодаря за всички съвети и за всички съпричастни мнения...
А сега да споделя какво направих и какви са ми наблюденията:
Правих огледи около 1 седмици, преди да се спра на конкретен апартамент.
Избрах стара тухла в разкошен район.... Новото строителство масово не става за живеене.
Т.е. - абсолютно непрактично. Не знам дали сте виждали спалня, на която вратата не се отваря докрай заради леглото, а в стаята няма място и за гардеробче, защото по диагонал на тази врата има врата на тераса, и ако сложиш нещо до нея - няма да можеш да отваряш и вратата за терасата... Става въпрос за апартаменти от около 100 'нови' квадрата...
Или пък спалня със само един прав ъгъл, а всичкото друго е овали..
Или пък ново строителство (2г), където цялата изолация на едната стена е свалена 'защото имало малък теч, който е оправен'...
Доброто ново строителство е с астрономически цени - около 40-50% над нормалните за дадения район...
Та затова се спрях на просторен апартамент, добре изпълнен по соц-стандартите. :rofl:
За кредита - битката ми с банката бе кървава :lol: Не, че не искат да ми отпускат кредит. Напротив - натискат се.
И въобще не се съмняваха в крайното одобрение от София. Но не искаха да слязат на първоначално оферирания процент.
Защото например аз не съм бил на трудов договор, а с договор за управление.
Което явно би им носило много повече дивиденти от фирмените ми сметки, които са в същата банка... Пълен идиотизъм.
И като в последния момент ми казаха, че процента няма да е съвсем същия, а съвсем мааалко по-висок, което нямало да се отрази сериозно на плащанията ми, защото такива дребни пари (около 10-15лв месечно) не са ми били проблем, избухнах...
Не приеха довода, че за такава голяма банка едва ли такива дребни пари са им проблем, явно разчитайки, че тъй-като датата на сделката е договорена, аз няма къде да мърдам.
Е да, но им казах, че прекратявам сделката за кредита, но не и сделката за покупка, защото ще си намеря друго финансиране (а знаят, че имам възможност). И че си премествам банковите сметки на фирмата, а и колегите ще си махнат техните сметки на още 3 фирми, и изведнъж за 5 минути нещата си дойдоха на мястото.
Днес сделката мина през нотариус - така, че отивам да слагам масата :lol:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: Ипотечни кредити

#24 Непрочетено мнение от Proximus » 27 юли 2010 16:47

Да ти е честито и много хубави моменти да изживееш в новата придобивака :) !
Хубаво е че малко си ги стегнал малко човечетата в банката. Но за целта трябва да си в силовата позиция ;)

Потребителски аватар
ivobivo
Напреднал
Напреднал
Мнения: 396
Регистриран: 19 юни 2009 21:27
Skype: ivaylo.filipov
МПС: Lacetti SW 2.0TCDi CDX M/T
От: София
Контакти:

Re: Ипотечни кредити

#25 Непрочетено мнение от ivobivo » 28 юли 2010 10:44

Хей, честито за новата придобивка и за голямата "стъпка" която си направил...със здраве да и се радваш (coolbeer)
(shofiro2)До тук - толкова Изображение <<< кликни на бензоколонката за да видиш подробности или се регистрирай ТУК и влез в статистиката!
Изображение 2009 Chevy Lacetti SW 2.0TCDi CDX M/T (Лъчко)
Изображение 2001 Suzuki GSX 750F Katana (Сузана)

Потребителски аватар
nik
Напреднал
Напреднал
Мнения: 321
Регистриран: 02 яну 2010 15:06
Skype: sectord
МПС: Chevrolet Cruze 2.0 VCDi 150hp
От: Плевенско + София
Име: ЕН3600КА

Re: Ипотечни кредити

#26 Непрочетено мнение от nik » 28 юли 2010 17:37

ЧЕСТИТО и от мен! (coolbeer)
Chevrolet Cruze 2.0D LT VCDi 150 hp MT ---ex.---
[url]http://www.spritmonitor.de/en/detail/377931.html[/url]

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Ипотечни кредити

#27 Непрочетено мнение от slowtraveler » 28 юли 2010 21:28

Благодаря.....
Пожелавам ви да си вземете по-хубави къщи и без ипотека и кредит (coolbeer)
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Chevrolet_Cavalier
Редовен
Редовен
Мнения: 173
Регистриран: 22 мар 2009 06:02
МПС: Chevrolet Cavalier
От: Montreal

Re: Ипотечни кредити

#28 Непрочетено мнение от Chevrolet_Cavalier » 11 авг 2010 04:45

slowtraveler написа:Благодаря.....
Пожелавам ви да си вземете по-хубави къщи и без ипотека и кредит (coolbeer)
От твоята уста в Божиите уши, ама не става. Сега събирам кинти за даун-пеймънта и догодина смятам да се мяткам на нов апартамент. Не мисля цял живот да плащам наем ...
Иначе тук плащането кеш на каквото и да е води до среща с данъчните. Познавам българка, закупила къща кеш, на която после са засичали дати на печат на фактури. Не на издаване, а на печат от печатницата ...
Пък имам време да го изплатя и после наема от него ще ми бъде като пенсия. Не вярвам да доживея 70 на работното си място и предпочитам да се осигуря сам. Наемите тук са непробиваеми и след 20 години ще са доста прилична сума. За пример от тристайния в БГ взимам 350 лева, подобен тук би носил доход около 600$. Е, тук се плащат данъци и такси, но това е друга тема.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Ипотечни кредити

#29 Непрочетено мнение от Izparitel » 11 яну 2011 22:16

Нещо интересно:

Русенец осъди банка заради несвалена лихва
Русенец осъди "Банка Пиреос България" да му върне 353,87 евро, взети като лихва над договорения първоначално годишен процент.

Пламен И. сключил през август 2008 г. договор за потребителски кредит от 11 765 евро, който трябвало да върне до 10 години. Според подписаните документи годишният лихвен процент по заема за първите 80 месеца трябвало да бъде 9,69. Имало и клауза, че "в случай на промяна в нивото на пазарния индекс EURIBOR лихвеният процент подлежи на актуализация".

След настъпването на световната финансова криза този индекс обаче се сринал с близо 4 на сто, но това изобщо не намалило лихвата по кредита на Пламен. Напротив, само 3 месеца след като той взел парите, банката вдигнала лихвения процент до 11,69.

Само в рамките на около година банката прибрала от Пламен 353, 87 евро в повече от сумата, която бил предвидил да изплаща, когато теглил заема.

При това според решението на Русенския районен съд сега банката ще трябва да плаща на клиента си и законната лихва върху тази сума до окончателното й издължаване.

Пламен завел иска в съда, но нямал голяма надежда да спечели. От решението на съдията става ясно, че банката е оспорвала яростно неговата теза.

Според банкерите те разполагат с правото да увеличават едностранно договорения размер на лихвения процент - и според договора, подписан от клиента, и според общите си условия. А освен това пак според банката в условията на криза пазарните индекси преставали да бъдат реални измерители.

"Действително световната финансова и икономическа криза е обстоятелство, настъпването и мащабите на което трудно биха могли да бъдат предвидени. И все пак, ако кризата е непредвидима и непредотвратима от ответника, разполагащ със специалисти, способни да извършат анализ, толкова по-непредвидима е тя за един потребител на финансови услуги, за който практически не съществува възможност да вземе информирано решение при сключването на договора с оглед бъдещия лихвен процент по него, който ще му се налага да заплаща", смята обаче съдия Ивайло Йосифов от районния съд в Русе.

Според съдията, след като в договора е записано, че лихвата може да бъде променяна с оглед промяната на международния индекс EURIBOR, това трябва да става еднопосочно - ако индексът пада, да падне и лихвата, и обратното. И следователно парите, внесени от човека над договорения процент, следва да бъдат върнати. Отделно банката е осъдена да му плати и разноските по делото.

Решението е абсолютен прецедент не само за Русе. И точно затова е сигурно, че ще бъде атакувано пред всички възможни съдебни инстанции.

"Банката не е уведомена официално за решението на съда до този момент. Решението ще бъде обжалвано в срок", обясниха вчера от пресофиса на "Пиреос".

Междувременно надзорната статистика на БНБ съобщи, че необслужваните кредити над 90 дни са достигнали 10,6% към края на септември 2010 г. За три месеца увеличението е с 14%, а за година - 83 на сто. 1/4 от всички заеми на предприятия са лоши. Според експертите на БНБ банките имат достатъчно обезпечения, а капиталовият буфер остава около 3 млрд. лева.

ИРИНА МАТЕВА

Потребителски аватар
Chevrolet_Cavalier
Редовен
Редовен
Мнения: 173
Регистриран: 22 мар 2009 06:02
МПС: Chevrolet Cavalier
От: Montreal

Re: Ипотечни кредити

#30 Непрочетено мнение от Chevrolet_Cavalier » 15 яну 2011 00:26

Лихвените проценти в България следват някаква своя логика. Моята лихва по кредита е 3.09% ...

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”