Строително/ремонтна сага :D

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Строително/ремонтна сага :D

#1 Непрочетено мнение от slowtraveler » 15 окт 2009 17:31

Здравейте колеги,

Преди месец реших да започна основен ремонт на един апартамент в едно малко китно градче.....
Съседите ги познавам (поне така си мислех) от малък.
Та уведомих ги надлежно и своевременно (два месеца предварително)...
Тъй-като апартамента е около 45 годишен, ремонта се очертаваше да е много сериозен: смяна на ел-инсталация, ВИК, подови и стенни мазилки, махане на паркети, мозайки, смяна на врати, дограми и т.н...
Намерих си майстор, който да носи цялата отговорност (момчето изглежда свястно, съвестно и засега работи добре) и дадох ход на работата преди месец...
Един месец беше мръсна работа - разбиване, къртене, чупене (старите тръби на канализацията бяха напукани каменинови) и т.н...
С договорка на горните и долните съседи смених ВИК и канализация (и на горния етаж докато стигна до средата на долния етаж). На горния етаж дори се принудих да сменя апартаментната канализация и цокалото, защото проекта им не ми харесваше...
И всичко вървеше тихо и мирно (абе за тихо - трудно е да се каже, защото все пак бяха изнесени три самосвала строителни отпадъци)...
Съседите отдолу дори черпеха майсторите с кафе и т.н. (защото казах на майсторите да им замажат и боядисат банята, защото при смяната на тръбите имаше леки нарушения)..
В един момент започна втората фаза на ремонта - правенето на новите мазилки и т.н....
Първия удар върху съседите падна когато изолираха етажа външно - стана много хубаво...
А в момента в който докараха сухата мазилка и майстора започна полагане подова изолация и подовата замазка, тогава съседите внезапно казали на майстора 'няма да слагаш замазки, пък камо-ли плочки, защото много ще натовариш плочата и тя ще падне'?!?!
И без да ме уведомят, отиват в общината и пускат жалба...
Държа да уточня, че не съм разбивал никакви стени или структурни елементи, а бяха премахнати само старите подови замазки (до плоча)...
Реакцията на 'техническия отдел' не закъснява (как да закъснее, когато съседката идва подръка с тях)...
И ремонта бе спрян, като 'техническия отдел' иска експертно заключение, съгласувано с главния архитект за извършване на ремонта :o
Според мнение на лицензиран експерт (мой приятел), който направи оглед на място, практически съм облекчил с около 30% натоварването (заради поставянето на лека изолация).
Е да, ама машината е завъртяна и сега плащам сериозни пари за изработката на това заключение и за съгласуването му с всички служби.
А ремонта спря за два дни (в сметката са и един камион бракуван вече втвърден материал и два дни надници на работници и майстори).
Оправданието на съседката е 'ами аз нищо не разбирам, ама ме е страх да не падне, та затова пуснах една жалбичка' :rock: :rock: :rock:

Та си мисля дали от вродена глупост го е направила, или от човешка завист (защото проблемите започнаха в момента на строене, а не на рушене)....
Май клоня към второто (n2)

В яда си вчера мислих да пусна една жалба против тях за това, че са остъклили балкона си (вкарали са го в стаята) без строително разрешение, но като знам, че разглеждането на жалбичката ще им струва цената на един лек автомобил, и малко ми дожаля..

Та сега се чудя какъв номер да и спретна, хем да не е много жесток (все пак са пенсионери), хем да ги заболи сериозно, защото размотават сума-ти народ само и само за да се намират на работа (съседа до мен се оказа, че е минал по същия път докато си е правил ремонт).....

Всякакви предложения се приемат за разглеждане (после мога да пусна гласуване :D )
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Строително/ремонтна сага :D

#2 Непрочетено мнение от dsuzunov » 15 окт 2009 18:29

Пусни жалба срещу съседката за пропуснати ползи (надници, унищожени стр. материали).
Определи граждански иск в размер на 1 (един) лв.....все пак, пенсионери са .
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Строително/ремонтна сага :D

#3 Непрочетено мнение от slowtraveler » 15 окт 2009 18:46

Може да е в размер на 2.60лв, тъй-като при смяната на тръбата пенсионера бил засякъл водомера, и след монтажа и пускане на водата водомера се завъртял от въздуха и му отчел почти кубик (мармота в ъгъла продължава да си завива станиолчетата), които пенсионера веднага оценил на 2лв :D
А допълнителни 60ст поискал, защото при монтажа на новата тръба е трябвало да се замени пломбата на водомера (всичко се прави съвсем официално в присъствието на представител от ВИК)....
Най-тъпото е, че им предложих да им сменя безплатно тръбите до мазата (бялата следа на фасадата е от спукана канализация), при което те твърдо отказаха, защото трябвало да се разбиват плочки...
А след като почна ремонта казали на майстора да ги смени до долу, ама без да чупи плочки.
Т.е. след като се счупят, аз да им направя ремонт на банята, което естествено отказах...
Майстора веднага предложи да направи няколко дупчици в канализацията към техния апартамент (новите тръби), но го възпрях навреме :D

П.С. освен за човешката завист се сетих за пословицата - 'подай си пръста да ти отхапят ръката'....
Тъй-като съседите са разправяли, че щом правя ремонт, значи съм поне милионер, затова след като приключа ремонта, ще залепя една обява 'изкупувам апартаментите в този блок', и ще пусна слуха, че смятам да си правя от него хотел - ще видим как ще реагират :rofl:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Строително/ремонтна сага :D

#4 Непрочетено мнение от dsuzunov » 15 окт 2009 19:04

ще залепя една обява 'изкупувам апартаментите в този блок', и ще пусна слуха, че смятам да си правя от него хотел - ще видим как ще реагират :rofl:
Да не се наложи да наемаш погребална агенция след това :devil:
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Строително/ремонтна сага :D

#5 Непрочетено мнение от slowtraveler » 15 окт 2009 19:23

И там има бизнес, но градчето е малко :D
Ако не се обадят желаещи, ще добавя 'купувам по цени от преди кризата' (n2)
Така поне по цяла нощ няма да спят и няма да генерират глупости :D
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

Re: Строително/ремонтна сага :D

#6 Непрочетено мнение от авео » 16 окт 2009 00:17

От тези хора,очаквай само неприятности,от сега нататък. Сам си намерил отговора на въпроса си. Можеш да намекнеш за незаконното строителство на терасата. Можеш ,също така,да пуснеш слух,че ще го даваш под наем на :1.Цигани
2.Студенти/ученици/
3.Сектанти от някоя църква
Това,ще всее смут в душите им :lol:
" При секса е, като при игра на карти. Ако,нямаш добър партньор, ти трябва силна ръка"-Уди Алън

newcomer
Активен
Активен
Мнения: 591
Регистриран: 20 ное 2008 18:22
МПС: Nexia
От: София

Re: Строително/ремонтна сага :D

#7 Непрочетено мнение от newcomer » 16 окт 2009 00:35

              
Последна промяна от newcomer на 06 ное 2009 14:41, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Строително/ремонтна сага :D

#8 Непрочетено мнение от slowtraveler » 16 окт 2009 08:21

Абе не съм по намеците - обикновено действам по-твърдо, и ми се струва, че те са си взели беля на главата....
Ремонт няма да правят (поне по думите им), щото 'децата като вземат апартамента - те да се оправят'(децата са на щерка им и зет им на по 40г и живеят в друг град)...
И може би предложението на Узунов ще е най-добро...
Само-че иск не за 1лв, а например за 100лв, което ще е поносима сума, а ще ги заболи дребните душички...
Пък 100лв ще са добре дошли за един детски дом в района...
Като приключи ремонта - ще видя какво ще правя...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
georgiev10
Напреднал
Напреднал
Мнения: 465
Регистриран: 27 мар 2008 23:03
Skype: georgiev10
МПС: Lanos C20XE
От: Plovdiv,Sofia

Re: Строително/ремонтна сага :D

#9 Непрочетено мнение от georgiev10 » 31 окт 2009 11:08

Трябва ти конструктивно становище от проектант ССС с пълна проектнаска правоспосбност за намаленото натоварване върху плочата.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Строително/ремонтна сага :D

#10 Непрочетено мнение от slowtraveler » 31 окт 2009 11:32

Така е колега.
Документално всичко вече е направено. Преди седмица папките бяха предадени в Общината.
Ремонта продължава с пълна сила - дограми/врати вече са поставени. Подовите замазки - изсъхнали. Терасата - шпаклована, боядисана, с поставен на горната тераса 'водоотбойник' (в градчето това явно на никого не му е идвало като идея, защото доста хора го снимат и питат какво е това и откъде могат да си го поръчат). Представлява алуминиев профил около 10см наклонен под 45градуса, който не позволява стичащата се от горната тераса вода да 'подлизва' по моя таван.
Терасите нямат водотливна система, защото са над самия център и явно идеята е била, че никога не могат да се намокрят или да се измият..
В момента слагат плочките...
И ако всичко е ОК - края на ноември би трябвало сагата да е приключила.
Сега съм в процес на търсене на мебелна фирма, която да направи обзавеждането, но и това се оказа доста трудно...
'Китайците' от Явор нямат пълния комплект от нужните ми мебели, и май нещата отиват на поръчка... Което пак е проблем, защото не е лесно да намериш такава фирма с добри отзиви за нея, която да е съгласна да направи нужното на разумни цени...
Абе - живот и здраве да е - и този ремонт ще приключи :-))
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Строително/ремонтна сага :D

#11 Непрочетено мнение от slowtraveler » 07 ное 2009 19:35

Вчера успях да отметна много работа (да са живи и здрави приятели и познати, гл.архитект на града, технически контрол в съседен град и много други които помогнаха здраво в административната част)...
На съседката е отговорено, че всичко е ОК и няма конструктивен проблем (взех копие от писмото).

Нещата напредват бързо, като хумора не напуска екипа :D
Например следната случка: шпакловчика е шпакловал стена, която трябва да остане груба, за да се лепят по нея камъни. Майстора прави забележка на шпакловчика, че изрично му е казал там да не се шпаклова.
При което шпакловчика отговаря: ЕПА ТО Е ТАКА, ЩОТО Я ШПАКЛОВАМ ПО-БЪРЗО ОТКОЛКОТО МИСЛЯ ddmuhaha

Относно въздействието - исках да уведомят съседите с нотариална покана да не се месят в моите дела и да не влизат в апартамента ми, но нотаруса отказа. Предложи директно да действам с полицията.
В четвъртък полицията на 166 е отказала да дойде на адреса и да изхвърли съседката от апартамента ми, 'защото знаели, че е малко смахната' :o
След среща със съседите, почти успях да бъда убеден, че по принцип аз трябва да им правя цялата канализация в техния апартамент, защото дефакто моята вода тече в техните тръби :o :clap:
На моето обяснение, че е редно всеки да си оправя тръбите в собствения апартамент, ми бе отговорено 'е да, ама в такъв случай хората в последния апартамент няма да правят нищо, щото нямат общи тръби'.. :rock: ddcomp

Оказа се, че изсушаването на мазилки и шпакловки е много сериозен проблем в това време...
Когато включа климатиците на изсушаване, отвън водата започва да тече като от чешмата, но и самото вътрешно тяло се изпотява, и започва да капе на пода...
Не ми се купува осушител само заради един ремонт (май струваха около 200лв...), а под наем в градчето няма...
Дано времето рязко се застуди, че да съхне по-бързо....
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Строително/ремонтна сага :D

#12 Непрочетено мнение от todortv » 07 ное 2009 20:54

slowtraveler написа:
Оказа се, че изсушаването на мазилки и шпакловки е много сериозен проблем в това време...
Когато включа климатиците на изсушаване, отвън водата започва да тече като от чешмата, но и самото вътрешно тяло се изпотява, и започва да капе на пода...
Не ми се купува осушител само заради един ремонт (май струваха около 200лв...), а под наем в градчето няма...
Дано времето рязко се застуди, че да съхне по-бързо....
Обърни внимание на климатиците,защото не е нормално да капе на пода. :wasntme: Ами лятото какво ще стане?
Изсушителите от 200 лв. работят на същия принцип,само,че събират водата в съд,и работят по-лощо
от климатика. 8)
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

Re: Строително/ремонтна сага :D

#13 Непрочетено мнение от авео » 08 ное 2009 00:22

Офтопик:
Вече си във война със съседите, не знам, дали се досещаш.
" При секса е, като при игра на карти. Ако,нямаш добър партньор, ти трябва силна ръка"-Уди Алън

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Строително/ремонтна сага :D

#14 Непрочетено мнение от slowtraveler » 08 ное 2009 09:53

За климатиците - отдавам го на изключително високата влажност в помещенията в този момент, защото все пак ежедневно се изливат в помещенията 50-60л вода с мазилките, която постепенно се изпарява и преминава във въздуха...
При нормално отделяне на климатика на около литър/два на час, те не могат да смогнат и работят в изключително влажна среда. До този момент не бях виждал климатик, от чиито дренаж да тече постоянна струя вода...
Изводите ще ги правя, когато влажността спадне до по-поносими стойности, но съм почти убеден, че тогава няма да имам проблем.
В момента освен климатиците съм пуснал и калорифер, и затова dew-point е доста висок.
Това ще рече, че е възможно дори и при 10-15С колкото навярно е температурата на корпуса на вътрешното тяло на климатика, да започне да кондензира вода...

@ авео - в момента нещата са като по време на студената война ddmuhaha Повече маневри на тихия фронт и психологически атаки отколкото преки военни действия (изключая жалбата)...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Строително/ремонтна сага :D

#15 Непрочетено мнение от todortv » 08 ное 2009 23:08

Температурата на вътрешното тяло в режим на изсушаване е 18 - 19 гр.
в зависимост от марката.При добър наклон на отвеждащите тръби няма
значение каква е влажността в помещението,щом климатика може да я
"улови". :!:
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”