Строително/ремонтна сага :D

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Строително/ремонтна сага :D

#16 Непрочетено мнение от slowtraveler » 08 ное 2009 23:40

Режима 'изсушаване' действа така:
Включва климатика на изстудяване, като едновременно с това поддържа минимални обороти на вентилатора, за да се създадат условия за образуване на конденз.
Питата на изпарителя е с температура около 0С, като понякога дори замръзва (майсторите дори веднъж го изключили, защото видели 'пушек' - мъгла от охладен въздух)...
Мястото на обдухване с този много студен въздух (перките на вентилатора, ламелите на въздуховода, панела на външното тяло около въздуховода) изстива доста под 18-20С.
При голяма влажност (висока температура на оросяване), водата започва да кондензира и върху тези части, а не само по изпарителя. Точно от там почна да капе вода... Предполагам, че точката на оросяване бе някъде около 18-22С.
При нормална влажност точката на оросяване не е толкова висока, и затова няма условия за конденз по посочените точки.
Но докато изсъхнат мазилките влажността ще е висока и ще имам този проблем...

П.С. точката на оросяване (dew-point) е температурата, при която относителната влажност ще е 100% - въздуха не може да разтвори повече вода. Така например ако точката на росата е 15С, а в контакт с въздуха внесем предмет с температура 14С той веднага ще се изпоти (водата ще кондензира по него, защото при тази температура въздуха не може да я разтвори).
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Строително/ремонтна сага :D

#17 Непрочетено мнение от todortv » 09 ное 2009 08:06

Офтопик:
По време на изсушаване вярно климатика работи на охлаждане ,но
компресора се включва циклично и ако е с инверторно управление се регулират
оборотите така,че да не се получава замръзване и прекомерно оросяване на питата
като това се следи от датчиците за температура на въздуха и на самата пита.
Когато компресора спре респ.му паднат оборотите тогава скоростта на турбината
се увеличава с цел изсушаване на питата и следва нов цикъл.
Не е нормално изпотяване на пластмасовите детайли при каквато и да е влажност
на въздуха,ако климатаика е изправен,затова е направен този цикличен режим. (coolbeer)
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Строително/ремонтна сага :D

#18 Непрочетено мнение от slowtraveler » 09 ное 2009 10:07

Прекомерното оросяване на питата конкретния климатик не го следи.
Няма и сензор за влажността на въздуха.
И двата климатика са Мидеа 12 инверторни и се държат по един и същ начин. Влажността е толкова голяма, че за около 6-8 часа препълват по 20л кофа (в техническата спецификация пише, че влагоотделянето е 1.2л/ч, а в случая заради голямата влажност климатика отделя над 3л/ч)...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Строително/ремонтна сага :D

#19 Непрочетено мнение от slowtraveler » 26 дек 2009 19:39

Такааа - ремонта бе приключен успешно точно преди празниците и в момента се кефя на изцяло 'нов' стар апартамент...
Съседите засега са замлъкнали, въпреки, че са споделяли, че се съмняват в техническата експертиза :@

Климатиците бачкат изключително добре и поддържат температурата около 25С без никакви усилия при външна температура около 0С (честно казано не вярвах, че Мидея ще се справят толкова добре, а и се оказа, че имат и някоя друга функция - йонизатор, термодатчик в дистанционното и т.н.).
Оказа се, че в инструкцията си е писало за проблема - при повишена влажност да се пуска swing на крилото, защото при насочен само надолу въздух е възможно появата на конденз върху корпуса и мокренето на мебелите под климатика.

Обаче никой климатик не може да замени усещането от печката тип камина - пукането на дръвцата донася допълнителен уют в хола :rofl:
В момента работят в паралел - климатика само върти въздуха (виждам, че е изключил въобще компресора), а печката грее....
Само дето вчера снега се стопи в Балкана и не мога да проверя пълния топлинен капацитет :lol:
Та така колеги и колежки - време е за празнуване (coolbeer)
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Строително/ремонтна сага :D

#20 Непрочетено мнение от Izparitel » 26 дек 2009 19:59

slowtraveler написа:Обаче никой климатик не може да замени усещането от печката тип камина - пукането на дръвцата донася допълнителен уют в хола :rofl:
Поздравления за приключения ремонт!
Това за камината и дървата си е жива истина. Топлината е мека и приятна, нищо общо атмосферата, която създават електрическото отопление или климатиците. Само дето жена ми така свикна да бумти камината /тип печка/ у дома през зимата, че вече не признава температури под 25 градуса - било й студено. Малко е по-мръсно и с повече хамалогия, но усещането е за уют.

newcomer
Активен
Активен
Мнения: 591
Регистриран: 20 ное 2008 18:22
МПС: Nexia
От: София

Re: Строително/ремонтна сага :D

#21 Непрочетено мнение от newcomer » 27 дек 2009 13:25

С интерес следях сагата :D Ха честито и само здраве да ти носи новият стар апартамент (coolbeer)

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Строително/ремонтна сага :D

#22 Непрочетено мнение от slowtraveler » 27 дек 2009 13:49

Благодаря за поддръжката в това тежко изпитание, каквото е всеки един ремонт ddmuhaha
Наистина се радвам, че в следствие вродената ми неотстъпчивост не се отказах от първоначално замисления план и всичко стана така, както исках.
В момента се получи идеален практичен ваканционен апартамент без нищо претрупано.
Настаняваш се и релаксираш ....
Само дето снега се стопи преди два дни и в момента някакви мъгли с дъжд се носят навън :lol:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Строително/ремонтна сага :D

#23 Непрочетено мнение от Izparitel » 27 дек 2009 13:54

Офтопик:
Ако много хора наоколо ползват твърдо гориво обикновено с мъглата се носят сажди. (sorry)

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Строително/ремонтна сага :D

#24 Непрочетено мнение от slowtraveler » 27 дек 2009 14:35

На 50м от блокчето започва боровата гора на балкана, като преди това минава рекичка, така-че няма много население около мен, въпреки, че съм в самия център.
А и местното население (и аз) ползваме бук за отопление, така-че няма никакви сажди (за толкова години не съм забелязвал)... (coolbeer)
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

zmiori
Активен
Активен
Мнения: 570
Регистриран: 05 яну 2009 22:19
МПС: Ланос 1,5 и Лада Самара
От: Търговище

Re: Строително/ремонтна сага :D

#25 Непрочетено мнение от zmiori » 27 дек 2009 16:14

Честита ти коледа и дано новата година е по успешна от всички до сега.
А по въпроса за "отмъщението" ослушаи се за друг съсет който много много не се има с тия отдолу. Използваи това че у нас слуха е с наи голяма "пробивна сила". На мираш начин да го/я вкараш в къщи и уж между другото стане въпрос за остъклената тераса че нее по проект и нее взето строително разрешително, няма проект за промяна на фасадата други такива глупости/хвани твоя човек главния архитект дате подкове/ Оставяш едно "писмо" на далечния край на масата с разни подписи и печати може и от твоята фирама. Подхвърляш че тие дошъл отговора от съответния орган /е го там на масата/ :devil:
И оставяш нещата в ръцете на съдбата / съседа/. Така ще раздуха работата че само ще трябва да се наслаждаваш. :devil:
granichar.org

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Строително/ремонтна сага :D

#26 Непрочетено мнение от slowtraveler » 27 дек 2009 23:39

Аааа - за отмъщението забравих....
Мина ми яда - с отмъщение съседите няма да станат по-умни ddmuhaha
Пък и то в момента в блока я има трима съседи я не, и всеки от тях е от типа 'вземи единия - удари другия'... (n2)
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

zmiori
Активен
Активен
Мнения: 570
Регистриран: 05 яну 2009 22:19
МПС: Ланос 1,5 и Лада Самара
От: Търговище

Re: Строително/ремонтна сага :D

#27 Непрочетено мнение от zmiori » 28 дек 2009 08:12

'вземи единия - удари другия'...
щом е така почвай ги
granichar.org

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Строително/ремонтна сага :D

#28 Непрочетено мнение от slowtraveler » 21 ное 2010 11:43

Тъй-като бит и е...ан насита нямат, преди 2 месеца започнах ремонт на апартамент, в който се надявам да заживея около нова година (надявам се - настоящата)...
Историята е подобна с предходната строително/ремонтна сага, само дето сега става въпрос за варненска територия и жилище за постоянно живеене...
Поради финансовата криза и сериозния кредит при закупуване на апартамента лятото, бях запланувал повърхностен ремонт.
Но замисляйки се как ще ми се прави ремонт след като се нанеса, нещата бързо преминаха към основен ремонт със смяна на дограми, врати, ВИК, ел-инсталация и т.н. (блока е 35 годишен).
Оставайки изключително доволен от майстора ми от Берковица, успях да го убедя да дойде тук, и при лоши битови условия (живеейки в същия апартамент) да извърши и контролира ремонта...
Ремонта започна началото на септември...
Едно от първите неща които поръчах, бяха дограми и врати... След кратка консултация избрах фирмата Ситикомфорт - известна фирма.
Прозорците ги направиха почти в уговорения срок. Но заедно с това започнаха и проблемите...
Например врата към терасата, която не се задържа от шнапера, а се самоотваря. Няколкото опита да убедя монтьорите, че касата е усукана не доведоха до успех. Разговори на високо ниво решиха проблема: дойдоха, изрязаха пяната около касата, нови дюбели и вратата заспа (монтирана не в равнината на стената, ама нейсе).
След два дни гледам - една малоумна планка ще стърчи точно на пътя, през който минаваш през плъзгаща врата... Обяснението - ами иначе няма да може да се заключва вратата (като че ли не са виждали как се прави прорез в касата, в който да влезе езичето на плъзгането)...
Съгласих се само да се демонтира тази пластина, за да не се закача всеки преминаващ (вратата няма да се заключва, но не ми и трябва заключване).
След ден гледам единия прозорец не стои в средно положение - при открехване се отваря сам напълно. И ако не го отвориш при съвсем 'правилно' положение на дръжката, прозореца се отваря и двойно (отгоре) и трябва сериозни технически познания за да успееш да го затвориш...
Не издържах, и викнах собственика на фирмата...
Момчето дойде, огледа....
Каза, че 'от дюлгери акъл не иска'(когато моя майстор му посочи проблемите), и 'че това било нормално така да се отваря, когато не се работи правилно с дограмата'....
Както и да е - убеди се(с много усилия), че прозореца не е добре нивелиран. Изпрати монтажниците да изрежат пяната и наново да монтират прозореца.
Междувременно разпореди да бъде сменен обкова с друг, по-скъп модел(същата оферирана марка) за негова сметка и сега няма такъв проблем с отварянето (бях му казал, че така няма как да остане, защото все пак този прозорец ще го отварят и деца).
Последва историята с вратите - монтаж под всякаква критика. Разпробиване на безсмислени видими отвори в току-що монтирана каса.....
В момента в който видях какво правят им казах да си товарят обратно разпробитите каси и да ги сменят....
Направиха го след 2 дни...
За момент се успокоих... Докато не погледнах стъклата.
В едната северна стая бях поръчал Ка-стъкло. Е да, но на прозореца едното стъкло е Ка, а другото (голямото) - обикновено.
Огледах отново стъклата по апартамента - оказа се, че голямото стъкло на южната стая е Ка, а бе поръчано обикновено....
Още чакам (над седмица) да ми бъдат подменени стъклопакетите. Обадиха ми се в петък, че са забравили да ги поръчат :dknow:
Така-че чакам....
Междувременно ми направи впечатление, че плъзгащата врата има странен луфт настрани. Оказа се, че ролките отдолу не са фиксирани, защото монтажниците са превъртели резбата на фиксиращ винт. Не знам как ще го оправят...
Освен това чистещите релсата пред ролките 'четки' са монтирани не до самата релса, а близо до дръжката - на около 2см от релсата....
Явно техническата мисъл никак не им е силата, защото не виждам как четката ще чисти релсата от дистанция 20см :x

Както и да е - казах им проблемите, и се надявам да намерят решение - все пак са голяма фирма....
Но ми направи впечатление, че явно високата цена на дограмата е обусловена от високите допълнителни разходи по рекламации....

Следващото продължение - историите с шпакловчиците (майстора ми е само надзор, плочки, фаянс, ВИК и ел-инсталации). :lol:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
pavlov85
Нов
Нов
Мнения: 64
Регистриран: 13 апр 2009 23:22
МПС: Daewoo Nubira II 1.6 16v
От: Първомай
Име: pavlov

Re: Строително/ремонтна сага :D

#29 Непрочетено мнение от pavlov85 » 21 ное 2010 12:03

Точно заради изпатили от "големи фирми", аз предпочитам такива поръчки да ги правя при "малки фирми", за предпочитане дори собственика на фирмата да извършва и монтажа или поне да надзирава монтажа. "Малките фирми", ако не могат да ти предложат по-ниски цени от "големите", поне се стремят монтажа и материалите да са им качествени, за да си градят име и да печелят клиенти, а не като по-"големите" си конкуренти да лежат върху стари лаври. Моята строителна сага започна есента на миналата година и за мое щастие вече приключи юни тази година :)

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Строително/ремонтна сага :D

#30 Непрочетено мнение от slowtraveler » 21 ное 2010 12:32

След много приказки 'на по ракийка' с моя майстор мисля, че успях да го убедя, че в малък град е по-лесно организирането на такъв ремонт....
В малкия град всички се познават и се знае кой какво може...
Докато в големия град търсенето и предлагането са големи, но е трудно да получиш мнение от първа ръка за дадена фирма/човек...
Относно шпакловчиците:
Първия(фирма) го намерих по обяви в интернет... Дойде, видя, даде оферта...
Купихме материали и уточнихме дата на започване...
Дойдоха и след 1 час бяха изгонени... Започват шпакловка на гипс-картон (снадките) със строителен гипс без никаква мрежа отдолу.
На учудения въпрос на майстора ми (той ги разбира тези неща, но няма 'ръката' да ги прави) : 'ами нали ще се пукне след месец', шпакловчиците му отговярят ' ами нали затова са ремонтите' :lol:
И си заминаха скоропостижно. :punch:
Втория шпакловчик бе по препоръка от 'познат на приятел човек'.
Три седмици се труди. То не бе прах, мръсотия, криви ъгли, дупки по стените и т.н.
На забележките ми (майстора ми го бях пуснал в почивка докато трае шпакловката) шпакловчика отговори - накрая ще ги оправяме...
И така докато наближи края...
Резултата - плачевен, но майстора ми му платил и го пуснал да си ходи, защото и той нямал нерви да се занимава повече с него и сам щял да му търси колая...
Отивам да видя какво е станало и виждам, че малоумния шпакловчик е шкурил/надраскал новите каси на вратите.
Звъннах му и го извиках да дойде обратно веднага (живее в близко до Варна село). Увърташе, че е надалеч и т.н., но накрая дойде...
И започна 'ама извинявам се, не съм видял и т.н.'.
На въпроса, защо не е оправил забележките, които съм му показал ' ами недовиждам - не съм ги видял'...
Добре де - нали ти казах къде са....'Ами не съм чул' :lol: :lol: :lol:
Беше сириец, женен за българка и усукваше по арабски :lol:
Казах му, че с такава работа ще има проблеми (за да го постресна) и да не се занимава повече с неща, които не му се получават....
На другия ден разправял, че на магистралата го спрели някакви, и му взели всички пари и инструменти - явно и другаде е правил проблеми, или пък е проиграл всичко на комар и прави сценки пред жена си (според обясненията му са го спрели 4-5 часа след като излезе от нас, а уж бързаше за селото - явно някъде другаде се е мотал)....
Но аз останах в небрано лозе - апартамента боядисан и шпаклован с левия крак...
Та викнах шпакловчика, който ми прави предния апартамент.
Голяма капия, за когото може да отворя отделна тема - за историите му с полицията, когато карал пиян и го гонили цяла нощ, като през това време той настигал полицейската кола с изключени фарове, изпреварвал я с клаксон и пак почвал да се крие :punch: :rofl:
И това всичкото за да му вземат книжката, та да се 'поуспокоял малко' и да не правел повече бели :lol:
Та в апартамента в момента всичко се прави наново, но този път видимо добре...
Ще видим как ще стане накрая :lol:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”