Съвет за лаптоп!

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Съвет за лаптоп!

#61 Непрочетено мнение от miroki » 13 авг 2011 11:01

За начало неправи така, остави една ситемата и то направи дал C и така, с поне 50 гига място, че седмицата толкова иска. И като се уверите, че компа е наред тогава пробвайте да го обозите с втора система. (има виртуални машини, нещо ако трябва да е на ХП да си инсталира така, че 2 системи при буут винаги не е добре.
и обикновено хп то не работи после.
Съвета ми пътво тествайте компа с една система и то както трябва, с формат на линукса и т.н.
Че сега файловата ще е друга.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Съвет за лаптоп!

#62 Непрочетено мнение от ogi » 13 авг 2011 11:41

И аз съм на това мнение, направо слагайте седмица, към нея има безплатно виртуална машина на ХР, която напълно имитира по-старата ОС, без да е необходимо да се оаква с 2 паралелни и другото също е задължително - отделен дял за ОС-а и поне 50ГБ, препоръчително дори 100, че жените обичат да пляскат всичко на десктопа :makeup:
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Съвет за лаптоп!

#63 Непрочетено мнение от dsuzunov » 13 авг 2011 11:58

Основната ОС ще е седмица.
ХР-то по принцип ни трябва заради специализираните програми в геодезията.
Все още, някои от тях не са разработени за 7-ца.
Имам колега, който ще се заеме с инсталацията.
За сега смятаме харда да е разделен така:
140 гб за ОС и останалите 500 гб ще се разделят на два равни дяла.
Изображение

akolevutd
Редовен
Редовен
Мнения: 220
Регистриран: 02 апр 2011 19:57
МПС: Daewoo Tacuma
От: Варна

Re: Съвет за лаптоп!

#64 Непрочетено мнение от akolevutd » 13 авг 2011 19:01

dsuzunov написа:Основната ОС ще е седмица.
ХР-то по принцип ни трябва заради специализираните програми в геодезията.
Все още, някои от тях не са разработени за 7-ца.
Имам колега, който ще се заеме с инсталацията.
За сега смятаме харда да е разделен така:
140 гб за ОС и останалите 500 гб ще се разделят на два равни дяла.
то винаги може ако не ти харесат така дяловете да ги цепнеш наново или да прехвърлиш от единия дял в другия.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Съвет за лаптоп!

#65 Непрочетено мнение от ogi » 13 авг 2011 20:06

akolevutd написа:
dsuzunov написа:Основната ОС ще е седмица.
ХР-то по принцип ни трябва заради специализираните програми в геодезията.
Все още, някои от тях не са разработени за 7-ца.
Имам колега, който ще се заеме с инсталацията.
За сега смятаме харда да е разделен така:
140 гб за ОС и останалите 500 гб ще се разделят на два равни дяла.
то винаги може ако не ти харесат така дяловете да ги цепнеш наново или да прехвърлиш от единия дял в другия.
Ако имаш предвид последващо преоразмеряване - това е един много добър начин да си направиш файловата система на уникална салата (без никаква възможност да възстановиш после каквото и да било). Неколкократно изпробвано. :lol:
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

akolevutd
Редовен
Редовен
Мнения: 220
Регистриран: 02 апр 2011 19:57
МПС: Daewoo Tacuma
От: Варна

Re: Съвет за лаптоп!

#66 Непрочетено мнение от akolevutd » 13 авг 2011 20:17

ogi написа:
akolevutd написа:
dsuzunov написа:Основната ОС ще е седмица.
ХР-то по принцип ни трябва заради специализираните програми в геодезията.
Все още, някои от тях не са разработени за 7-ца.
Имам колега, който ще се заеме с инсталацията.
За сега смятаме харда да е разделен така:
140 гб за ОС и останалите 500 гб ще се разделят на два равни дяла.
то винаги може ако не ти харесат така дяловете да ги цепнеш наново или да прехвърлиш от единия дял в другия.
Ако имаш предвид последващо преоразмеряване - това е един много добър начин да си направиш файловата система на уникална салата (без никаква възможност да възстановиш после каквото и да било). Неколкократно изпробвано. :lol:
Не е така. десетки пъти съм си прехвърлям ГБ от единия хард диск на другия, създаване на дял като взимам ГБ от съществъващ дял и т.н. Никаква информация не се губи. никакви последствия/проблеми няма. Явно си ползвал куци начини ;) Аз последно partition magic ползвах, ако не се лъжа.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Съвет за лаптоп!

#67 Непрочетено мнение от Izparitel » 13 авг 2011 22:55

И аз съм преоразмерявал многократно без проблем, но пък колега си помаза всичко, след което си скубеше косите, че нямал бекъп на данните.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Съвет за лаптоп!

#68 Непрочетено мнение от ogi » 14 авг 2011 08:21

Ползвал съм много приложения, от PQ, Acronis и т.н. не помня имената, предимно директно под дос извършвам операциите (то само така е възможно по принцип), или под линукс, всичките програми са се дънили, особено когато хардовете бяха в преход ИДЕ-Сата1-Сата2. Не е казано, че всеки път става, но опита ми сочи за шанс около 1:10/20 да речем, ама като стане...
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

akolevutd
Редовен
Редовен
Мнения: 220
Регистриран: 02 апр 2011 19:57
МПС: Daewoo Tacuma
От: Варна

Re: Съвет за лаптоп!

#69 Непрочетено мнение от akolevutd » 14 авг 2011 11:27

Ти си пробвал от хард диск да прехвърлиш GB на друг хард диск?
От доста години прехвърлянето става не под дос. Апликациите работят супер (поне partition magic). На 7-8 компютри съм я използвал. Интерфейса е доста прост и цепенето става много бързо.
Преди два дена даже направих на десктоп компютъра и на лаптопа такова цепене. Взех от D по 20 ГБ и направих нов partition F, за да мога да инсталирам mac os там.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Съвет за лаптоп!

#70 Непрочетено мнение от ogi » 14 авг 2011 11:45

akolevutd написа:Ти си пробвал от хард диск да прехвърлиш GB на друг хард диск?
От доста години прехвърлянето става не под дос. Апликациите работят супер (поне partition magic). На 7-8 компютри съм я използвал. Интерфейса е доста прост и цепенето става много бързо.
Преди два дена даже направих на десктоп компютъра и на лаптопа такова цепене. Взех от D по 20 ГБ и направих нов partition F, за да мога да инсталирам mac os там.
Мен тая работа не ме топли, че апликациите ставали удобни. Така, или иначе при работа с активен дял, компютъра се рестартира задължително в друго ОС, най-често ДОС, тъй като текущото ОС не може да си премести само системните дялове и точно от там става един примерен фал - правиш си разни размествания, които включват и дяла с ОС, компютъра се рестартира, обаче под ДОС примерно решава, че нещо не му харесва, примерно, ако си с по-старо дъно то взема да иска драйвер за сатата, или просто си избива някаква грешка от нищото и операцията става невалидна, после решаваме да се върнем под уиндоус и хоп :sweat: твоето любимо PQ (Parti Quest - Partition Magic) е изместило буут-сектора на уиндоуса и вечно си търси дос приложението и почваш да се чудиш сега recovery ли да правиш, дали chkdsk /r ще свърши работа, да зарежеш и да почнеш на чисто ли... ddkomp2
Не случайно още при инсталацията на тази програма си иска изработка на RESCUE disc.

ПС ...и май говорим за различни неща - самото цепене не е толкова проблем, аз говоря за бъдещо преразместване на дялове.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Съвет за лаптоп!

#71 Непрочетено мнение от miroki » 14 авг 2011 16:52

В интерес на истината на, добре оразмерен компютър не ми се е случвало да правя преоразмеряване, за това го оразмерете добре, ( 100гига са достатъчни)
150 са множко сякаш. Но пак няма да има проблем.
Може би изхождам от старото време като се рестартираше компа и XP и 98 си сканираха Ц-то и беше досадно чакането, та гледах да е по-малък дял. Но и там са основно вирусите, та скан на Ц е добре да става бързо, че се прави по-често. (някой англичанин да не ме зачатка сега с това Ц, на времето така се наричаше дяла, а и на френски и немски си е пак така.)
Иначе на работа на машинките имаше не добре направени дялове и с Ахронис съм прехвърлял част от единия на другия дял (посредством 3 ти дял, който се прелива после) И до сега винаги безпроблемно. И за програмите, които си работят след това.
Единствено на една машина имах бекъп, и като преоразмерих вече не иска да върне бекъпа, т.е върна го но със все размера на диска, както беше по-рано.
Та най добре да не се пипа после. (или махане на всичко и цепена на ново)
Освен това Ахрониса си напомня за себе си при всяко стартиране от там нататък на компа. Което не е кой знае какъв проблем де. Или поне не ми е правило проблем.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

akolevutd
Редовен
Редовен
Мнения: 220
Регистриран: 02 апр 2011 19:57
МПС: Daewoo Tacuma
От: Варна

Re: Съвет за лаптоп!

#72 Непрочетено мнение от akolevutd » 26 авг 2011 21:00

miroki написа: Може би изхождам от старото време като се рестартираше компа и XP и 98 си сканираха Ц-то и беше досадно чакането, та гледах да е по-малък дял.
Абе C-то под XP сканира ли се пак по същия бавен глупав начин :?::
Аз до ден днешен ползвам XP и от години не съм виждал прословутия син екран (освен когато не направя антивирусната да сканира или да цепя харда) :lol:
Иначе 95 и 98 си бяха уникални. При всеки F13 се показваше синия екран и сканира ли сканира :worried:

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Съвет за лаптоп!

#73 Непрочетено мнение от miroki » 26 авг 2011 21:17

Да и то сканира, въпреки и по-рядко, пак е на син екран, малко по-светъл де.
Като намери нещо некоректно по харддиска.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Съвет за лаптоп!

#74 Непрочетено мнение от ogi » 26 авг 2011 21:36

Бавен и глупав начин - зависи какъв индекс си му задал /f и /r си е бавно, но не е ГЛУПАВО, защото минава всички сектори подробно по дяла. Точно тези двете (fix & repair) дори възстановяват MBR и възкръсва буутващ сектор, няколко пъти съм успявал с буутваща флашка и дос-програмки. (особено след случаи като описания от мен).

ПС Windows 7 64 е без аналог по стабилност към момента, за съжаление не можах да пробвам как се държи с различни хардуерни платформи, но ако не влачи е най-доброто.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

akolevutd
Редовен
Редовен
Мнения: 220
Регистриран: 02 апр 2011 19:57
МПС: Daewoo Tacuma
От: Варна

Re: Съвет за лаптоп!

#75 Непрочетено мнение от akolevutd » 26 авг 2011 23:52

че то това сканиране реално не беше ли равностойно на > fdisk, > fdisk /mbr ? Защото това нещо по default под XP е включено в рековери конзолата (т.е. само не може да тръгне ей така от нищото)

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”