Среща с Пътна полиция

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Среща с Пътна полиция

#31 Непрочетено мнение от slowtraveler » 28 юни 2009 15:57

Доколкото знам - нямат право да ви претърсват колата без ваше съгласие или заповед за обиск, но ако не се съгласите, могат да ви накарат/принудят да отидете с тях до РПУ (там щяхте да загубите повече от 45мин - на това и разчитат)...
Закона не е в техни ръце, а те са длъжни да го следват както всички останали.
Дано изпипате добре жалбата си.
При всички случаи изисквайте писмен отговор в установения срок...
Ако не получите такъв, пуснете нова жалба на по-високо ниво срещу ръководството на РПУ, че не е проконтролирало своите служители за да Ви бъде отговорено в срока...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

elena_73
Минаващ
Минаващ
Мнения: 16
Регистриран: 28 юни 2009 13:45
МПС: Reno megan
От: varna
Име: elena

Re: Среща с Пътна полиция

#32 Непрочетено мнение от elena_73 » 28 юни 2009 16:14

Благодаря,ако на нас ни отговорят ще ви пишем какво е станало,но няма да оставим нещата така.

newcomer
Активен
Активен
Мнения: 591
Регистриран: 20 ное 2008 18:22
МПС: Nexia
От: София

Re: Среща с Пътна полиция

#33 Непрочетено мнение от newcomer » 28 юни 2009 22:43

Дай му на селянин власт и гледай какво става. Сега ще си изгубите сумати време и нерви и нищо няма да постигнете, защото нищо не можете да докажете. Съжалявам за случката с вас, разбирам ви как сте се почувствали.
И на мен ми обискираха колата без никой от 3мата униформени дори да се представи, камо ли да ми покажат някаква заповед. Теб те третират като престъпник, а на мутрите лижат задници. Как да не ги псуваш и как да искаш да живееш в такава пропаднала държава.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Среща с Пътна полиция

#34 Непрочетено мнение от slowtraveler » 28 юни 2009 23:16

Целта не е толкова 'да се докаже кой крив - кой прав'...
Колкото и да ви се струва невероятно - жалбата ще има отражение върху конкретните хора (ако се изиска отговор разбира се, и не се допусне жалбата да попадне в 'кръглата папка' - кошчето)...
Резултатите ще са:
1. Ще препитат катаджиите какво е станало. Те ще си представят тяхната 'невинна' версия, но ще разберат, че всяко действие има и противодействие и реакция. Следващия път няма да са толкова наперени и ще се замислят преди да правят постановка..
2. Информация за жалба срещу конкретните хора ще им остане в досиетата. Което би заинтересувало 'вътрешния контрол' особено ако жалби са постъпили от няколко потърпевши...
Иначе ако всеки си казва 'абе що аз да съм първия дето да пише жалба'- никаква информация няма да постъпи при началниците.
Дори и те да са коректни - като нямат постъпили жалби, те няма откъде да знаят за тези нарушения, а и да знаят - няма да имат законово основание да предприемат нещо срещу своите служители...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

newcomer
Активен
Активен
Мнения: 591
Регистриран: 20 ное 2008 18:22
МПС: Nexia
От: София

Re: Среща с Пътна полиция

#35 Непрочетено мнение от newcomer » 28 юни 2009 23:37

Офтопик:
Да, и при насъбрали се жалби срещу него и ще го уволнят, защото навън има опашка от чакащи за тази длъжност със стартова заплата от 420лв...

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Среща с Пътна полиция

#36 Непрочетено мнение от slowtraveler » 29 юни 2009 01:01

Офтопик:
newcomer написа:Да, и при насъбрали се жалби срещу него и ще го уволнят, защото навън има опашка от чакащи за тази длъжност със стартова заплата от 420лв...
Да - може и да го уволнят и ще го заболи, защото средната крайна заплата не е 420лв...
Не знам как е в КАТ, но в една друга специализирана полицейска служба наистина има опашка, при приблизително същите условия...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Среща с Пътна полиция

#37 Непрочетено мнение от dsuzunov » 29 юни 2009 13:20

Да внесем малко яснота по въпроса:
Патрула Ви е спрял за проверка. (не е задължително да сте извършили нарушение)
Въпросният "експерт", появил се на местото, малко ме озадачава. Между другото, аз съм служител в МВР и то на същата длъжност:
За пояснение:
Длъжността "експерт" в МВР е на ниво министерство. Това са високопоставени служители работещи във висшите етажи на МВР.
Други подобни по наименование длъжности са "експерт-криминалист" и "младши експерт". Това са служители в криминалистическите лаборатории и работата им е свързана със събиране, обработка, изследване на следи и веществени доказателства,изготвяне на съответните експертизи и защитаването им в съда. Въпросните служители участват и в мероприятия на оперативните и разследващи органи. Такива мероприятия са: претърсване, изземване, личен обиск, огледи на местопроизшествия, следствени експерименти итн.
Когато се извършват претърсвания и лични обиски, при наличие на данни за притежание или съхранение на забранени от закона вещества и др. не се изисква санкция от съдия. Единственото изискване е, да се състави протокол за съответното деиствие, и същия да се одобри впоследствие от съдия в рамките на няколко часа.
По въпроса за облеклото и носенето на оръжие:
Всички служители в крим. лабораториите са цивилни и имат зачислено служебно оръжие,което се носи задължително, по време на дежурства.
Горепосочените служители не се занимават с деиности свързани с охрана на обществения ред и пътен контрол.
Останалото няма да коментирам.
Ако сте засегнати от действията на въпросните служители, би трябвало да подадете жалба в Областната дирекция на МВР, обслужваща съответната територия. Бъдете сигурни, че ще Ви бъде обърнато достатъчно внимание и ако има извършени нарушения от страна на "колегите ми", задължително ще последват наказания.
Единственото, което ще си позволя да изтълкувам във Вашия случай е, че присъствието на колега експерт на тази проверка, ме навежда на мисълта, че е търсено "нещо".....какво, не знам.
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Среща с Пътна полиция

#38 Непрочетено мнение от slowtraveler » 29 юни 2009 14:00

Офтопик:
dsuzunov написа:......
Когато се извършват претърсвания и лични обиски, при наличие на данни за притежание или съхранение на забранени от закона вещества и др. не се изисква санкция от съдия. Единственото изискване е, да се състави протокол за съответното действие, и същия да се одобри впоследствие от съдия в рамките на няколко часа.
Узунов, би ли пояснил как се доказва 'наличие на данни за притежание или съхранение на забранени от закона вещества'?!
И какво става ако протокола не се одобри от съдия в рамките на няколко часа?
Доколкото знам можеш да откажеш претърсване и обиск при такава проверка.
А ако има полицията достатъчно основания - може да бъдеш задържан до получаването на разрешение/санкция от съдия/прокурор.

П.С. моля да бъда разбран правилно - въпроса не е да търсим 'вратички' за заобикаляне на закона, а да си знаем правата.

Ето една извадка от съвети, публикувани на сайта на МВР-Монтана:
***
т.3 ПОЛИЦЕЙСКИ ОПЕРАЦИИ
Във всички посочени операции полицаите са длъжни да се легитимират, да съставят протокол, екземпляр от който да остане за проверения. Те не са длъжни да представят прокурорско нареждане за извършването на тези действия.
...
ПОЛИЦЕЙСКА ПРОВЕРКА НА АВТОМОБИЛ
* Полицейска проверка на автомобил може да се извърши само когато се издирват веществени доказателства за извършено престъпление или нарушение на обществения ред. Обърнете внимание,че тук не става дума за обичайните проверки на КАТ, а за оглед на купето,багажника и други места в автомобила
***
Като гледам в конкретния случай нещата нещо са се омесили здраво (проверка на КАТ, полицейска проверка), и точно това ме навежда на мисълта за постановка...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Среща с Пътна полиция

#39 Непрочетено мнение от slowtraveler » 29 юни 2009 14:06

Полезна информация (макар и не толкова съдържателна), взета от сайта на МВР-Варна:
Обжалване действията и бездействията на полицаите

Съществуващия законен ред за подаване на жалби гарантира във всички случаи възможността да защитиш законовите си права от полицейски произвол или корупция.

- Можеш да се обърнеш към прокуратурата във всички случаи, когато разполагаш с данни за извършено престъпление или друго нарушение на законите, устно или писмено , а тя от своя страна е длъжна да вземе необходимите мерки за привличане на отговорните лица под наказателна отговорност.

- Прокурорите могат да издават задължителни за полицията разпореждания по въпросите на законността и да настояват за тяхното изпълнение.

- В прокуратурата можеш да подаваш жалба или искания, свързани с нарушения на обществения ред, по който полицията, въпреки че е длъжна да вземе мерки, бездейства.

- Държавата (чрез Съда) отговаря за всички вреди , причинени на гражданите – имуществени или неимуществени. Обезщетението включва претърпени загуби, пропуснати ползи, имуществени и неимуществени вреди.

- Когато съдът се произнесе с решение за размера на дължимото ти обезщетение, то ще се изплаща от МВР.

- Жалби до началника на РПУ можеш да подаваш устно или писмено , когато се касае за превишаване на права, неизпълнение на задължение, неизвършване или лошо извършване на проверки по заявителски материали, неморално поведение на полицаи.

- Проверки на анонимни жалби не се извършват, но ако имаш основания да се страхуваш, можеш да посетиш началника на управлението в приемните му часове или при спешен случай незабавно, като му съобщиш мотивите си. Той може да гарантира своята анонимност.

- Ако в дежурната част на полицията не вземат незабавно мерки за прекратяването на съобщено от теб нарушение или престъпление, можеш да се жалваш на дежурните служители в по-горестоящите полицейски управления (градски, регионални). За да се свържеш с тях, използвай тел. 166.

- Когато не си доволен от взетите мерки по твоите жалби, подадени в РПУ, можеш да обжалваш в РДВР, Дирекцията на Нациоланата полиция, МВР. Във всяко едно от посочените звена на МВР има организирани приемни за работа с граждани, които са длъжи да те приемат и да ти момогнат.

- Кметовете са в правото си да влияят върху дейността на полицейското управление в общината, поради което можеш да се обръщаш към тях и по въпросите на охраната на обществения ред и борбата с престъпността. Могат да дават задължителни указания за полицията за отсраняване на нарушенията.

- Жалби, предложения и сигнали, засягащи дейността на полицията, може да се подават и в Народното събрание чрез депутатите, избрани от съответния район.

- Можеш да се обръщаш към средствата за масово осведомяване, като всяка публикация трябва да съдържа данни за извършеното престъпление и да се посочва пострадалото лице. Такава публикация е законен повод за образуване на предварително производство по случая.
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

elena_73
Минаващ
Минаващ
Мнения: 16
Регистриран: 28 юни 2009 13:45
МПС: Reno megan
От: varna
Име: elena

Re: Среща с Пътна полиция

#40 Непрочетено мнение от elena_73 » 29 юни 2009 14:54

посъветвахме се с адвокат който ни изпрати във вътрешна сигурност там ни посрещнаха много любезно.Обяснихме им целия случай след което ни посъветваха да пуснем жалба до директора на дирекция "вътрешна сигурност на МВР".Тази жалба ще бъде изпратена в областна дирекция и в дирекцията в софия.При въпроса дали на нас някой ще ни повярва те ни отговориха че каквито права имат и полицаите такива права имаме и ние.Случаят ще бъде разгледан и ние ще бъдем информирани за резултата.Тъй като преди нашия акт имаше още три съставени пуснахме молба за връзка и с предните актове защото сме сигурни че и предните случаи са били подобни на нашия.Получихме уверение че съответните лица ще бъдат санкционирани.
Те не са търсели нещо забранено от закона в колата а те искаха просто да ни изкарат че имаме фалшива винетка и гражданска отговорност.Представиха ни го като експерт там за прегледите за тия лепенки и такива.Гледаха дали предното стъкло ни е оригинално или не.Е какъв е тоя експерт.
ВНИМАНИЕ!!!
Адвоката ни каза че при него има много пуснати жалби срещу полицаите в Провадия.Той каза така:
-Те там са я подкарали през просото.
За сега е това ако има нещо ново ще пишем.

elena_73
Минаващ
Минаващ
Мнения: 16
Регистриран: 28 юни 2009 13:45
МПС: Reno megan
От: varna
Име: elena

Re: Среща с Пътна полиция

#41 Непрочетено мнение от elena_73 » 29 юни 2009 15:03

dsuzunov написа:Да внесем малко яснота по въпроса:
Патрула Ви е спрял за проверка. (не е задължително да сте извършили нарушение)
Но те ни спират и ни казват.
-Карате с 82 км/ч при разрешени 60 км/ч
когато мъжа ми искаше да види часа и км на радара те казаха че са ги изтрили.
Е защо го трият като има нарушение?
А още преди ограничението видяхме полицая и аз казах на мъжа ми и той каза да бе виждам аз карам с 60 при ограничение 60 и ми каза да видя колко е часа.Разбирам да каже карате с 62-65 км/ч ама това с 22 км/ч повече при положение че и аз видях ми се струва малко нередно

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Среща с Пътна полиция

#42 Непрочетено мнение от dsuzunov » 29 юни 2009 15:18

Да си дойдем на думата.
Вероятно, става въпрос за разпространяване на неистински винетни стикери във Вашият регион.
Относно, истинноста на въпросният стикер, изследването се извършва точно от експерт-криминалист, но не и на пътя.
Между другото, мен също са ме подлагали на проверка за въпросният винетен стикер:
Наложи се да сменя предното стъкло на колата и от фирмата, извършила монтажа на новото стъкло, се бяха погрижили за преместване на винетката върху него. При отлепянето, номерът на стикера се беше размазал, което всъщност, се оказа и основание за проверката.
Представих следните документи:
-Квитанция за закупуване на Годишен винетен стикер от "Български пощи"
-Предпазното фолио върху което е залепена винетката преди поставянето и на стъклото.
-Гаранционната карта на предното стъкло.
Не съм се легитимирал като служител на МВР и проверката си протече само по документи (в Смолян)
Изображение

elena_73
Минаващ
Минаващ
Мнения: 16
Регистриран: 28 юни 2009 13:45
МПС: Reno megan
От: varna
Име: elena

Re: Среща с Пътна полиция

#43 Непрочетено мнение от elena_73 » 29 юни 2009 15:34

Но малко е странно.Спират ни за превишена скорост (която не е на лице) след това за 1-2 мин от Провадия идва цивилна кола и слизат двама мъже въпражени и идват до колата и отварят ПРЕДНА ДяСНА ВРАТА(където стоя аз) и този въпросния експерт пипна винетката (нашето стъкло и то беше сменяно) и нищо не каза.През това време мъжа ми е отзад и единия полицай иска пожарогасител жилетка и т.н мъжа ми отваря багажника но ние се връщаме от път и имахме много багаз а те съответно най отдолу.И в същия момент вижда как в същия момент този експерт затваря предната врата и си заминават по най бързия начин и мъжа ми затваря багажника ядосан и им казва нали си имат експерт той да си намери тия неща.Щом може без позволение да рови в предната част на колата може да си намери и сам пожарогасител жилетка и т.н.В крайна сметка ми написаха акт за това че нямаме триъгълник жилетка пожарогасител и аптечка.От превишената скорост отидоха до експерт който проверява винетката и после до това за пожарогасителя и жилетката и т.н.Ако имаха и дрегер сигурно щяха да вземат проба на мъжа ми и да му отчете че е пил.Факта че ни спират за едно проверяват второ и пишат акт за трето извинявам се много но не е нормално.Когато мъжа ми им каза а сега какво да пиша ли възражение и единия полицаи вика айде ти нали бързаше тръгвай си.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Среща с Пътна полиция

#44 Непрочетено мнение от slowtraveler » 29 юни 2009 16:01

За съжаление съпруга Ви май не е съдействал на полицията...
Нещата малко по малко се изясняват...
Абе хора, защо се стряскате като видите полицай?!?!
Какво ви пречеше да покажете аптечката и пожарогасителя?!
След което пак да си пуснете жалбата за това, че са направили опит да ви подведат с 'превишената скорост'?
И тогава щяхте да сте от силната страна - били сте изрядни и подавате сигнал..

А сега какво става?
Ами станали сте по-уязвими...
Като ви питат - правилно ли е написан акта какво ще кажете?! (фактите са, че не сте предоставили аптечката и пожарогасителя)
Ако вие разглеждахте жалбата в светлината на фактите какво бихте си помислили?
Навярно следното: абе тия са били неизрядни, и са заплашвали с жалби моите момчета за да ги пуснат без акт, и затова сега пишат врели некипели...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Среща с Пътна полиция

#45 Непрочетено мнение от dsuzunov » 29 юни 2009 16:06

Не знам защо, но си мисля, че спестявате някои подробности.
Да са били само двамата, от патрула, са възможни подобни "изцепки", но присъствието на останалите двама и то конкретно на експерта (ако е бил такъв)..........не знам.
Изображение

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”