Среща с Пътна полиция

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Среща с Пътна полиция

#16 Непрочетено мнение от slowtraveler » 04 юни 2009 12:30

Това също сериозно подкопава авторитета на службите - глобяват те за нещо, за което нямаш вина, а виновните си ходят спокойно и необезпокоявано....
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Среща с Пътна полиция

#17 Непрочетено мнение от Izparitel » 04 юни 2009 14:27

Нелогичните неща са много и едва ли зависят точно от полицаите, те само ги прилагат.
Ами то и на полицай, ако му откраднат документите, освен другото го наказват и с порицание в службата, което си е доста тежко наказание. А ако направи ПТП със служебно МПС по негова вина го наказват и дисциплинарно в службата. Ако нанесената щета е над не помня колко лева се завежда и наказателно дело за причинени щети. Един познат от МВР мина по тази процедура - щетите на 2-те МПС-та общо бяха мисля малко над 2000 лв., нямаше пострадали лица и колите /изгнил Ескорт и изгнила Фиеста/ си имаха всички възможни застраховки. Въпреки, че застрахователите платиха прокуратурата заведе дело, и само заради чисто съдебно минало на познатия ми съда му наложи само административно наказание "глоба" от няколко стотоин лева. Този човек служебна кола никога няма да посмее да кара, защото, ако направи ново ПТП може да има и затвор за него, пък нека айдуците се надсмиват над законите и съда.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Среща с Пътна полиция

#18 Непрочетено мнение от slowtraveler » 04 юни 2009 16:39

Izparitel написа:Нелогичните неща са много и едва ли зависят точно от полицаите, те само ги прилагат.
Прилагането на глупости също в повечето случаи е по преценка на конкретния човек....
Например следната случка: моряк слиза от кораба и започва да се разхожда покрай Варненското езеро. Причината - брат му починал същия ден и на човека му станало тегаво. Паспорта си го е забравил на борда (моряка си е в работни дрехи с прокъсани джобове). В този момент полицията заедно с някаква друга служба прави проверка на защитена местност (резерват) и го съзират в другия край на едно езеро. Повикват го и човека 40 минути обикаля съвестно езерото за да стигне до тях. Арестуват го заради липса на документи (чужденец). Обаждат ми се в 01:00 часа от гранична полиция за случая (човека е задържан в 19:00 часа). Отиваме заедно до РПУ (едно село до Варна, където е задържан човека). РПУ си е затворено, а човека скромно стои на пейката пред РПУ, защото така са му казали (добре, че беше лятото). Човека няма нито белезници нито нищо - просто има респект към полицията и изпълнява нареждането. По принцип спокойно би могъл да се върне на кораба и въпроса щеше да приключи за полицията.
Но Гранична полиция се набира, пише акт (по който го грози глоба до 3х.лв), отива при Капитана на кораба, и на него пише още един акт (по същата статия и със същата грозяща го максимална глоба) за това, че е допуснал човека да слезе от кораба без паспорт.
Приказките на полицаите, присъствали на мястото бяха, че ще настояват за максималните глоби, въпреки, че им бе обяснен веднага точния казус, а и паспорта беше предоставен веднага.
Мълчаливо гледах какви глупости пишат в актовете (например дори не указаха по кой Закон е нарушения член).
Едва след като повдигнах въпроса на високо ниво (посолства, полицейски началници и т.н.) нещата изведнъж се успокоиха и въпроса се реши така, както би трябвало да се реши първоначално и без толкова нерви - глоба с 10-20лв за моряка и никакви последствия за капитана.

Точно по този сценарий можеш да бъдеш разигран като пешка от някой полицай, и ако не умееш да работиш с администрации - си загубен.
В същото време има коректни и интелигентни полицаи (моля без усмивки - за щастие съм срещал доста от този род), с които се разбираш с половин дума.
Така-че разпространяването/размножаването на глупостта е вследствие от действия на конкретни хора...
Навярно знаете, че например в Англия има доста закони от миналото, които по принцип важат, но не се прилагат на практика, просто защото са абсурдни...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
gelen4o
Редовен
Редовен
Мнения: 155
Регистриран: 28 яну 2009 14:02
Skype: gelen4o
МПС: Daewoo Nexia 1.5 16V
От: ШопияЛенд/София
Име: Геле

Re: Среща с Пътна полиция

#19 Непрочетено мнение от gelen4o » 08 юни 2009 19:15

newcomer написа:За твоята професия по закон нали имаш право да не носиш колан по време на работа? Как така ти пишат фиш?
Аз: Тоя радар редовен ли е?
Няма отговор.Писането отнема много внимание
Аз: Нещо ми се вижда нередовен.После,ще мина с 80км и ако ме спрете,ще се разправяме до довечера.Защо няма стикер от метрологията/действително нямаше/ и не сте се обозначили,че правите проверка на скороста?
Можеш ли по-подробно да обясниш какво да съблюдаваме при проверка, когато ни засичат с радар?
Аз съм чел малко информация от това, но не знам до колко нещата стоят така:
http://cars123.hit.bg/KAT%20prava.pdf

Колега, благодаря за този текст. Аз горещо предпоръчвам това да си го принтира всеки един водач и като го спрат той също да констатира нарушения извършени от органите на "реда". Вече тази "книжка" ми е в жабката, щом те ще ме проверяват и аз започвам да упражнявам граждански контрол над тях, по друг нячин просто няма как да стане.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Среща с Пътна полиция

#20 Непрочетено мнение от Izparitel » 08 юни 2009 19:29

gelen4o написа:Вече тази "книжка" ми е в жабката, щом те ще ме проверяват и аз започвам да упражнявам граждански контрол над тях, по друг нячин просто няма как да стане.

Лошо няма, само да не си направиш по-голяма беля, ако се окаже, че си в нарушение и за други неща - аптечка, светлоотразителна жилетка, пожарогасител ...

Потребителски аватар
gelen4o
Редовен
Редовен
Мнения: 155
Регистриран: 28 яну 2009 14:02
Skype: gelen4o
МПС: Daewoo Nexia 1.5 16V
От: ШопияЛенд/София
Име: Геле

Re: Среща с Пътна полиция

#21 Непрочетено мнение от gelen4o » 08 юни 2009 19:36

Izparitel написа:
gelen4o написа:Вече тази "книжка" ми е в жабката, щом те ще ме проверяват и аз започвам да упражнявам граждански контрол над тях, по друг нячин просто няма как да стане.

Лошо няма, само да не си направиш по-голяма беля, ако се окаже, че си в нарушение и за други неща - аптечка, светлоотразителна жилетка, пожарогасител ...
Разбира се нямах впредвид да се хвърлиш "насляпо" да ги проверяваш. Аз имам всичко консумативи (даже по 2 пъти от старата ми кола), като знам че колата ми е изрядна, документите също и все пак те се направят на велики (което вярвам се е случвало на всеки), едва тогава ще се цакаме взаимно.

Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

Re: Среща с Пътна полиция

#22 Непрочетено мнение от авео » 09 юни 2009 01:03

Има една лееека подробност,която всички избягваме. Случвало се е доста често. Когато даден водач почва да се прави на всезнаещ,да спори,пък било то и в правото си,и ако на всичкото отгоре е спрян в квартала, в който живее,то следващите няколко месеца,живота му става ад. Не минава ден,в който всяка кука,която пълзи и слухти в този квартал,се лепва точно на теб. Имаш чувството,че те следят и чакат да се качиш в колата и да те почнат. Почваш да ги опознаваш по физиономия и да ти призлява,като ги видиш. Всичко трае,докато им омръзне,но ти продължаваш дълго след това да се оглеждаш.Лично на мен,не ми се е случвало,но никога не е късно.
" При секса е, като при игра на карти. Ако,нямаш добър партньор, ти трябва силна ръка"-Уди Алън

Потребителски аватар
gelen4o
Редовен
Редовен
Мнения: 155
Регистриран: 28 яну 2009 14:02
Skype: gelen4o
МПС: Daewoo Nexia 1.5 16V
От: ШопияЛенд/София
Име: Геле

Re: Среща с Пътна полиция

#23 Непрочетено мнение от gelen4o » 09 юни 2009 02:04

авео написа:Има една лееека подробност,която всички избягваме. Случвало се е доста често. Когато даден водач почва да се прави на всезнаещ,да спори,пък било то и в правото си,и ако на всичкото отгоре е спрян в квартала, в който живее,то следващите няколко месеца,живота му става ад. Не минава ден,в който всяка кука,която пълзи и слухти в този квартал,се лепва точно на теб. Имаш чувството,че те следят и чакат да се качиш в колата и да те почнат. Почваш да ги опознаваш по физиономия и да ти призлява,като ги видиш. Всичко трае,докато им омръзне,но ти продължаваш дълго след това да се оглеждаш.Лично на мен,не ми се е случвало,но никога не е късно.

Ако няма за какво да те хванат, не мисля че има за какво да се притесняваш, дори и да те спират 10000 пъти, накрая дори ще ти е забавно и те съвсем ще загубят мотивация. Ако един започне да си защитава правата и успее, или поне не се дава на простотията, то половината квартал ще го последва, тогава на "другарите" ще им е малко трудно да те следят. Аз смятам, че срещу чорбаджийщината трябва да се действа по абсолютно същия начин.

Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

Re: Среща с Пътна полиция

#24 Непрочетено мнение от авео » 18 юни 2009 01:27

С мноого мъка и родилни болки от МВР признават за нередовните радари. Някой размътва водата,но всичко е от ден до пладне http://www.24chasa.bg/
" При секса е, като при игра на карти. Ако,нямаш добър партньор, ти трябва силна ръка"-Уди Алън

elena_73
Минаващ
Минаващ
Мнения: 16
Регистриран: 28 юни 2009 13:45
МПС: Reno megan
От: varna
Име: elena

Re: Среща с Пътна полиция

#25 Непрочетено мнение от elena_73 » 28 юни 2009 14:14

На изхода на провадия посока варна има ограничение 60км/ч мъжа ми кара с 60 км/ч на приблизително на около 200 метра виждаме полицай който маха настоятелно все едно караме с 160км/ч и няма да го видим.Мъжа ми спира и полицая без да се представи първите му думи бяха:
-Караш с 82км/ч при ограничение 60км/ч.Вземи документите и ела до колата
Мъжа ми отива със документите до полицейската кола и иска да види на радара понеже знае с колко е карал и иска доказателство че е карал с превишена скорост и часа на засичане.Съответно те му отговарят:
-Ами ние го изтрихме-полицая(който е в колата)
-Ами защо го изтри-мъжа ми
-Нали ти казах да не ги изтриваш-другия полицай на колегата си
-Недей да приказваш много защото така ще ти го нахендря-полицая на мъжа ми
В следващия момент слизам от колата да запиша номера на полицейската кола.И те ми казват:
-Ти какво искаш и на тебе ли да напишем акт,а на него за това че спори с нас можем да му вземем книжката.
Влизам в колата(вече съм записала номера).Това става в рамките на 2-5 мин(нямам ориентир за времето).Спира частна кола.Аз си мисля че е поредната кола за проверка.От нея слизат двама мъже.Единия идва и заедно с единия полицай ми се представя за техния експерт и ми отварят дясната врата(техния експерт освен че с частна кола беше без униформа и с оръжие).Съответно аз се притесних и даже не посмях да поискам документи.Не знам какво искаше да види в колата.Колата има минат технически преглед,платени гражданска отговорност,пътен данък,винетка и всичко което е необходимо.В същото време същия полицай остави експерта при мене и отиди при мъжа ми да поиска пожарогасител,аптечка,жилетка и други работи но не се сещам какво.Мъжа ми като видя експерта че проверява отпреде колата затвори багажника и каза че няма нищо за да затворят вратата да не ме притесняват.Щом е експерт да си намери той пожарогасител аптечка,жилетка и всичко квото му трябва понеже те не са отпред в колата а са в багажника.Като разбраха че няма да вземат пари експерта моментално си трагна и полицаите казаха:
-Влез в колата,ще ти пишем акт за това че нямаш аптечка пожарогасител....
По време на писане на акта мъжа ми не присъстваше,беше при мен в колата.Когато бяха готови го извикаха за да се разпише.Имаше някакви реплики,но не ги чух бях в колата.На акта имаше разписан свидетел който ние така и не видяхме(може би експерта който така и не се представи или някой който предварително беше разписан на акта).
мъжа ми отиде да си получава акта беше написано че той е безработен(а не е),а за скороста нищо не се споменаваше.
Въпроса ми е:
Имал ли е някой подобен случай и какво да направя оттук на татък?
Има ли въобще такива експерти около Провадия,които да дойдат за 2 мин без никой да им се е обаждал?


Забележка:
Записала съм номера на полицейската кола
В 8149 СН
Пазете се от тях. :fubar: :fubar: :fubar:

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Среща с Пътна полиция

#26 Непрочетено мнение от slowtraveler » 28 юни 2009 14:27

Това си е явна постановка.
На ваше място бих звъннал директно на 112 или на полицията (и на двете места разговорите се записват), като в момента давате максимална информация - номер на колата, описание на случая и т.н. Може да ги държите на линия и докато изисквате информация от полицая до вас...
Акт за скорост бихте могли да подпишете, като в 'забележката' напишете, че не са предоставени показанията на радара с обяснението ' че полицай еди-кой си (фамилия или сл.номер) го е изтрил преди да бъде показан.
След това отивате в близкото РПУ и подавате писмена жалба с описание на фактологията (само точни факти, включително и спирането с 'радара' и присъствието на 'експерт', но без фантасмагории, и възможно най-пълно описание на случая).
И изисквате писмено обяснение от началниците им. Това може да го направите и сега....
И хич да не ви пука за това, 'че ще ви нарочат' - ако сте изрядни няма от какво да се страхувате.
Само с гонене правата до дупка ще можем да оправим тая страна (boi)
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

elena_73
Минаващ
Минаващ
Мнения: 16
Регистриран: 28 юни 2009 13:45
МПС: Reno megan
От: varna
Име: elena

Re: Среща с Пътна полиция

#27 Непрочетено мнение от elena_73 » 28 юни 2009 14:35

А между другото забравих да ви кажа преди 6-7 години имахме подобен случай пак в Провадия.Ходихме пак до управлението но дежурния се скри.И потулиха нещата.А полицаите им нали са много умни бяха объркали едно че имената а и адресната регистрация и след това като видяхме спряхме да се занимаваме.Но сега няма да им се размине.За мене всички полицаи в Провадия са корумпирани.
Също забравих да кажа че мъжа ми накрая им казал сега искате ли да напиша възражение и единия полицаи му отговорил
-Айде заминавай нали много бързаш.
-Аз нямам бърза работа-му отговори мъжа ми-но жалба ще пусна

elena_73
Минаващ
Минаващ
Мнения: 16
Регистриран: 28 юни 2009 13:45
МПС: Reno megan
От: varna
Име: elena

Re: Среща с Пътна полиция

#28 Непрочетено мнение от elena_73 » 28 юни 2009 14:38

Ние вече се обадихме,но на 166 във Варна и им обяснихме за случая.Но те ни казаха да пуснем жалба до ОД на МВР Варна.Даже не ни поискаха номера на колата нито имената на полицаите а ние знаем само на единия който се е разписал в акта.
Това става в 10:51 на 28.06.2009(днес) по пътя провадия варна.
Акта не е за превишена скорост а за това че мъжа ми отказа да му покаже аптечка и пожарогасител.Щом има експерт да си ги намери той и затвори багажника.Предпочетахме да ни пишат акт за аптечка и пожарогасител и да ни пуснат да си ходим.
между другото звъннахме на познати и така ни посъветваха по добре да минем с аптечка и пожарогасител и да ни пускат защото искат пари.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Среща с Пътна полиция

#29 Непрочетено мнение от slowtraveler » 28 юни 2009 14:55

Ако наистина сте бързали - е обяснимо да искате нещата да приключат по-бързо.
Но с каква цел не показахте на полицая аптечката и пожарогасителя?!
Афекта в такъв момент не води до нищо добро. Трябва да провеждате спокоен и уверен разговор, като оставяте опонента да се оплита в опитите си да ви прекара.
Сега практически сте си виновни - трудно можете да оспорите акта, и да докажете, че сте ги имали в автомобила...

Досега за толкова години зад волана не съм попадал на такива полицаи, които да се опитат да ме хлъзнат толкова левашки....
Колкото пъти са ме спирали за превишена скорост - винаги са били прави :lol:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

elena_73
Минаващ
Минаващ
Мнения: 16
Регистриран: 28 юни 2009 13:45
МПС: Reno megan
От: varna
Име: elena

Re: Среща с Пътна полиция

#30 Непрочетено мнение от elena_73 » 28 юни 2009 15:43

И ние не сме имали такъв случай.Тъй като представиха техен експерт и той отвори предната дясна врата и почна да тарси и ние не знаем какво мъжа ми затвори багажника на полицая и каза тъй като има експерт нека той да си търси нещата.Щом експерта може да си рови из предната част на колата може да намери и нещата.Те не ни оставиха да се изкажем.В момента в който ние кажем нещо те започнаха да заплашват че ще ми напишат акт и на мен и че ще вземат книжката на мъжа ми за това че им възразяваме.Ние не искаме да оспорваме акта.Ще си платим акта и не сме заради него,а искаме тия полицаи да бъдат и те наказани.Акта го написаха защото отказахме да им ги покажем и казахме те да си ги тарсят.Те не ги потърсиха и решиха да напишат акт.
Ако бяхме виновни за превишена скорост и за липсващо оборудване нямаше сега да пишем по форумите и да пускаме жалби,но щом те се заяждат с нас и ни държат 45 мин за глупости само и само да им дадем пари няма да оставим нещата така.Другото което е те нямат право да ми отварят предната врата и някой цивилен да ми се представи като експерт без да ми представи документи.в момента бях шашната и изключих да поискам да се представи с документ.След като премислих нещата разбрах че просто беше постановка.А и закона е в техни ръце,нищо че аз си плащам данаците аз нямам никакви права.

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”