За/против увеличение заплатите на полицията

Теми на всякаква тематика

За/против увеличение заплатите на полицията

ЗА
29
66%
ПРОТИВ
11
25%
НЯМАМ МНЕНИЕ
4
9%
 
Общо гласове: 44

Съобщение
Автор
Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

За/против увеличение заплатите на полицията

#1 Непрочетено мнение от slowtraveler » 12 дек 2008 09:19

Във връзка с последните опити да се инициират някакви протестни действия от страна на полицията, моля споделете какво е Вашето мнение за повишаване на заплатата на полицията...
Според мен броя на полицаите (висшите, но и голяма част от изпълнителския състав) трябва да се съкрати драстично и да останат 30% от досегашния брой.
Заплатите да се увеличат, и на полицая да му пука дали ще бъде оставен на работа (за което трябва да си изпълнява съвестно задълженията).
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#2 Непрочетено мнение от dsuzunov » 12 дек 2008 09:33

Новоназначен полицай започва с около 450 лв.
За всяка година трудов стаж се начисляват 2% ,но не повече от 40%
Пари за храна 30 лв
Не се полагат добавки за работа при вредни и опасни условия.
Кой от Вас ще се съгласи да работи за 500 лв денонощно,на улицата и да бъде плют от цяла държава,защото някой си боклук се е съгласил да си затвори очите пред поредното Ви нарушение срещу 10-20 лв?
Кой от Вас ще се съгласи да работи за 500 лв денонощно посещавайки аутопсии на трупове гъмжащи от червеи и всички възможни заразни болести?
Кой от Вас ще се съгласи да работи за 500 лв изправен срещу протестиращи земеделци,животновъди и други произвеждащи ХРАНАТА ни,ако сред тях е негов близък?
Кой от Вас ще се съгласи да работи за 500 лв,търпящ унизенията от футболните хулигани по стадионите?
Кой от Вас ще се съгласи да работи за 500 лв,търпящ унизенията на всевъзможни баровци,политици,"наши хора" ?
Изображение

Потребителски аватар
sasho
Свръх-активен
Свръх-активен
Мнения: 1272
Регистриран: 29 фев 2008 19:17
МПС: Nubira 1.6
От: София

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#3 Непрочетено мнение от sasho » 12 дек 2008 10:08

Аз съм твърдо ЗА!

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#4 Непрочетено мнение от slowtraveler » 12 дек 2008 13:33

Затова трябва да с пристъпи първо към сериозно съкращаване на щата, защото голяма част от сегашното МВР са безполезни, нищо не вършещи, но получаващи заплата лица...
Това е безумство - за държава като нашата с около 7млн жители, да има 63х.служащи в МВР и почти всеки петнадесети жител на БГ да е полицай... (доста повече от армията ни)..
Само за справка - в 'милиционерската' България до 1989г милицията май имаше численост 20-25х.човека...
Според публикуваните в евростат съотношения - ако бяхме като Румъния, полицията би била 14000човека (база 7млн.човека население), ако вземем съотношението в Германия - то тогава полицията в БГ би била около 22х.човека...

Какво получаваме срещу това: сигурност (нанайци - виждате какво става), разкриваемост? - нищо подобно (разкриваемостта на престъпленията спада последните няколко години и в момента е малко над 50% от извършените престъпления - т.е. ако извършиш престъпление нещата са на кантар - вероятността да те хванат е почти толкова, колкото и да не те хванат, а след това се намесва и съда и нещата съвсем падат в канала)...

Оправданието, че работата не се върши, заради ниска заплата никога не съм го приемал. Ако мислиш, че получаваш малко - смени работата... Но щом си се хванал на хорото и си се съгласил да работиш при тези условия - върши си работата съвестно..

И какво се получава - правят опити да стачкуват заради заплати, но дали биха били съгласни, ако МВР уволни 60% от сегашния си раздут щат?

Узунов, ако редовия полицай получаваше 1300лв(например да се уволнят 60% от служителите, но се запазва бюджета) дали би вършил работата на трима сегашни полицаи?
Аз се съмнявам, защото хората в системата ги хвана мързел...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Darlin`
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3284
Регистриран: 14 май 2008 12:17
МПС: BMW 530xd GT
От: Пловдив

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#5 Непрочетено мнение от Darlin` » 12 дек 2008 13:39

То кой не го е хванал мързела в тая държава???
Като за 500 лв - толкова работа ...
Преди - Daewoo Lanos`98 1.4

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#6 Непрочетено мнение от dsuzunov » 12 дек 2008 14:10

да има 63х.служащи в МВР и почти всеки петнадесети жител на БГ да е полицай
В МВР не работят само полицаи....около 50 % от това число работят реално на улицата.
Затова трябва да с пристъпи първо към сериозно съкращаване на щата, защото голяма част от сегашното МВР са безполезни, нищо не вършещи, но получаващи заплата лица...
Моите колеги,експерти-графолози,балистици,трасолози,който работят основно в лабораторията и подават годни доказателства за съда,също ли ще ги причислите към тези ?
Пожарникарите също са в МВР....нямате си на представа какви са след пожари
Гранична полиция също е в МВР.
Че има синекурни службици-има.Аз също искам да ги закрият.
Работата в полицията не се показва с думи.Трябва да се види отвътре.
То кой не го е хванал мързела в тая държава???
Когато в полунощ се наложи да работя след 16 часа непрекъсната работа и в повечето случаи навън на студа...това,май не е мързел. (нямам право да отказвам...грози ме военен съд за неизпълнение на заповед)
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#7 Непрочетено мнение от slowtraveler » 12 дек 2008 17:03

Имам приятели пожарникари, и им знам дереджето и заплатите. Дори нямат необходимите химикали за гасене....
Моя пост бе насочен към полицията, а не към пожарникари и т.н.

По данни на М.Михов:
На щат в МВР (включително полиция, пожарникари, ГП и т.н) ~ 63х.човека.
От тях - 47000 са полицаите (откъдето направих сметката 7млн/47х.ч~ 1/14.9), 8000 – пожарникарите,
5000 – работещите в администрацията и 3000 – в научно-практическите звена.

Във всяка служба има и свестни хора - за това спор няма.
Но поне мои познати с опит (вкл.криминалисти с над 30г опит) преди около 10г напуснаха МВР не заради мързел, а заради глупостите, които се генерират в това министерство. Вследствие на тези глупости сега имаме МВР с раздут щат, безхаберни полицаи и ниски заплати...

За мързела:
Имам контакти с ГП и често ми казват - 'е да ама вие в частната фирма получавате повече'.
Ами така е...
Но след 12 часа смяна (дневна/нощна и 2 дена почивка) си отиват в къщи. Категорията труд е друга, отпуските - държавни, и знаеш, че като не си на смяна има кой да ти покрие гърба и т.н.
А в нашата сфера продължаваме да работим със следващата им смяна (без значение полунощ в снежна виелица ли е или в слънчев обяд).
Случва се активна работа 'на педали' без сън - 48 часа, като често се случва да си навън ( и не в градски условия, посред нощ, без значение метеорологичните условия и т.н.)...

На времето, когато основната ми работа бе програмиране, средното ежедневно време зад компютъра бе около 18 часа/6 дни в седмицата. Предполагам, че и сега колегите не са намалили много работния ден (вярно обикновенно е под климатик)...
В текстилната промишленост не мисля, че девойките се трудят по-малко от 12-14 часа...
И това го правят хората без да са заплашени от военен съд (който може да възпрепятства проява на мързел), а просто за да си изкарат хляба...

Лично за мен, мога да гарантирам, че съм изключително мързелив....
Но когато става въпрос за поет ангажимент (независимо към работодател, познат, партньор и т.н.) се гони целта до край...
Което въобще не се забелязва в сегашните полицаи...
Ако направиш 'снимка на работното време', на повечето полицаи, би се убедил, че за целия дълъг работен полицейски ден, той е работил ефективно под 30 минути. От които може и 9 часа да е бил навън, ама само ако е било слънчево...
Нищо лично, но 'боклука' на всички нива е прекалено много за да има авторитет полицията...
Последния път като ми разбиха колата (заедно с тази, на колегата), доста се чудих, дали въобще да се обаждам в полицията.

Тъй-като все пак искам да има някакъв ред в страната се обадих, чаках час и половина да дойдат 'дактилоскопите' (в 14 часа през деня), омазаха колите с графитения прах (таблото бе бяла кожа), на другия ден ходихме в РУ да се омажем и ние (старомодните снемания на отпечатъци фаланга/пръст/длан с мастило), и да дадем показания и с това приключи.
Резултата - 2бр MP3 в ръцете на наркоманчетата (които полицията сигурно знае кои са, защото в района има камери), две счупени стъкла и два загубени дни с полицията. Резутат от търсенето разбира се няма до ден днешен....
Преди 2-3 месеца получих по пощата едно уведомление, че се прекратяват по-нататъшни действия по случая. Бележката бе толкова лаконична, че така и не разбрах - може и да са прекратили някой от другите случаи, но не се разбираше точно какво прекратяват (само цитиран номер)....

Та така - полицията в БГ не служи на хората, а обслужва определени хора, затова аз съм против да плащам повече данъци за вдигане на заплатата на полицаите, ако първо не се реорганизира из основи МВР......
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#8 Непрочетено мнение от dsuzunov » 12 дек 2008 18:19

Тъй-като все пак искам да има някакъв ред в страната се обадих, чаках час и половина да дойдат 'дактилоскопите' (в 14 часа през деня), омазаха колите с графитения прах (таблото бе бяла кожа), на другия ден ходихме в РУ да се омажем и ние (старомодните снемания на отпечатъци фаланга/пръст/длан с мастило), и да дадем показания и с това приключи.
Защо тази дума е в кавички ?
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#9 Непрочетено мнение от slowtraveler » 12 дек 2008 18:54

Не се заяждай за детайлите - не бях сигурен дали точно така се казват специалистите от сектор дактилоскопия :DD
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#10 Непрочетено мнение от dsuzunov » 12 дек 2008 23:30

slowtraveler написа:Не се заяждай за детайлите - не бях сигурен дали точно така се казват специалистите от сектор дактилоскопия :DD
Не се заяждам.
Но работата която аз върша,може да бъде коментирана само от мой колега.
Не коментирайте неща от които нямате никакво понятие.....(имам впредвид дактилоскопията)
Изображение

newcomer
Активен
Активен
Мнения: 591
Регистриран: 20 ное 2008 18:22
МПС: Nexia
От: София

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#11 Непрочетено мнение от newcomer » 12 дек 2008 23:45

Аз няма да участвам в анкетата, защото мисля, че за да имаш мнение по тази тема, трябва да познаваш добре ситуацията. Ние нито знаем как работят полицаите, при какви условия, кой с какво заплащане/данъчно облекчение е, че да седнем тук да ги обсъждаме позовавайки се само на съпричастие или злоба. В следствие на това подобни анкети не биха били обективни и както практиката показва- предизвикват спорове между потребителите. Не искам да обиждам автора на темата, исках да кажа моето виждане по дадения въпрос.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#12 Непрочетено мнение от dsuzunov » 12 дек 2008 23:55

за да имаш мнение по тази тема, трябва да познаваш добре ситуацията. Ние нито знаем как работят полицаите, при какви условия, кой с какво заплащане/данъчно облекчение е, че да седнем тук да ги обсъждаме позовавайки се само на съпричастие или злоба
Благодаря Ви приятелю за позицията !
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#13 Непрочетено мнение от slowtraveler » 13 дек 2008 01:17

dsuzunov написа:....Не коментирайте неща от които нямате никакво понятие.....(имам впредвид дактилоскопията)
Аз коментирам резултата - т.е. никакъв (не дактилоскопията, защото тя си е точна наука, а крайния резултат - просто отново попаднахме в лошите 50%)....

А за това кой какво да коментира - извинявай колега, но първо нямаш информация кой с каква информация борави, и второ - остави милиционерските методи - и не се опитвай да диктуваш кой какво има право да коментира....
Форума е за това, за да се изкаже мнение и гледна точка....
Ако имаш различна гледна точка аз не те принуждавам да приемеш моята, но и не се опитвай да обясниш колко ефективно работи сегашната полиция, само заради 'честа на пагона', за който служиш...
Погледни реално на нещата или поне се опитай да погледнеш проблема (а той същестува) от друг ъгъл...
Както не веднъж съм споделял - винаги съм уважавал полицаите, които се държат достойно, но за съжаление тези достойни хора са малък процент (и точно те няма да отидат да пушат пред министерството, както се надявам, че няма да направиш и ти Узунов, а ще се опиташ да промениш нещата по друг начин, и значително по-ефективно от една куха демонстрация)...
Айде със здраве (coolbeer)

П.С. анкетата я пуснах точно защото ме интересуваше мнението на незапознатите с темата колеги (много далеч съм от журналистиката и не е свързано с това)... За съжаление някои от колегите го взеха много лично, което не бе целта ми, но навярно за тях е правилно, при условие, че си вадят хляба с тази професия...
Ако някой се е почувствал лично засегнат - моля да ме извини :handshake:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Darlin`
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3284
Регистриран: 14 май 2008 12:17
МПС: BMW 530xd GT
От: Пловдив

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#14 Непрочетено мнение от Darlin` » 13 дек 2008 23:37

Аз гласувах с НЯМАМ МНЕНИЕ, защото наистина е така - нямам поглед върху нещата ... затова и не коментирам. Но все пак желая успех и нещата да се подобрят за този, който го касае.
Преди - Daewoo Lanos`98 1.4

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#15 Непрочетено мнение от ogi » 14 дек 2008 00:40

Аз съм гласувал "за", защото това единсветно може да има само положителен ефект. Когато човек не е добре заплатен си казва - "те се правят, че ми плащат, аз пък ще се правя, че работя", освен това се стимулира борбата с корупцията.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”