За/против увеличение заплатите на полицията

Теми на всякаква тематика

За/против увеличение заплатите на полицията

ЗА
29
66%
ПРОТИВ
11
25%
НЯМАМ МНЕНИЕ
4
9%
 
Общо гласове: 44

Съобщение
Автор
Потребителски аватар
westzone
Минаващ
Минаващ
Мнения: 44
Регистриран: 02 авг 2008 08:41
Skype: westzone
МПС: daewoo matiz
От: пловдив
Име: ицо
Контакти:

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#16 Непрочетено мнение от westzone » 14 дек 2008 09:44

ЗА!

Потребителски аватар
elefant65
Нов
Нов
Мнения: 74
Регистриран: 09 ное 2008 21:07
МПС: деу нубира
От: с.Каланджа

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#17 Непрочетено мнение от elefant65 » 16 дек 2008 09:26

За мизерна заплата - мизерна работа. Съкращенията са наложителни - да, но само където трябва. Кой преценява къде трябва? Много важен е кадровия подбор. Самите кадровици /разбирай служители на "Човешки ресурси"/ са с остаряло и закостеняло мислене. Доста от тях говорят на диалект, граматически са неграмотни и фенове на постулата "т,ва е наше момче". Лицето на полицията е полицая на улицата. Мисля, всичики имат впечатления как изглеждат. Това трябва да се промени. Да, ама е порочен кръг. Подборът на кадрите е от тези, които се предлагат. Кой би отишъл да работи като полицай? Хора, принудени от глада и личната си неспособност да се реализират по друг начин - това е честа мотивация. Дай на прост човек власт и му гледай сеира. Естествено има и способни, възпитани и надарени хора, но тяхното наличие само потвърждава правилото. Обикновено те са мачкани, наказвани за чужди грешки и трън в очите на ръководството.Отвориш ли си устата- хапваш дървото. Знайно е, че вече изграден голям човек трудно се променя. Разковничето е в обучението на младите.Много по-лесно се моделира и оформя младеж отколкото вече изграден и завършен характер. Защо закриха СМУ- Пазарджик? Не на последно място е и възпитанието в семейството. Децата копират и попиват всичко. Когато тате мине с колата покрай полицай и го напсува, ей така за здраве дето се вика,без дори да го е спрял за каквото и да е, какво да е детето му после, което седи на задната седалка и "попива" всичко? Личното ми мнение е, че трябва да мине време, да се сменят поколения, за да има някаква промяна - както всичко в любимото ни Отечество. С две думи - не сме дорасли. Робската психика и овчедушието се лекуват трудно.
Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо, свободен съм!

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#18 Непрочетено мнение от dsuzunov » 16 дек 2008 15:51

Мълчаливият протест на полицаите не беше само за ниските заплати.
Просто с обявените коледни добавки в някои ведомства,чашата преля.
В прокуратурата се заговори за "коледни" суми от порядъка на 9000-10000 лв на "калпак".А и "антикорупционни" 2000лв на прокурор.
В армията получиха поредното увеличение над 10 %.Просто,там случиха на министър.
Та,думата ми беше за протеста.
Протеста е и за отношението на съдебната власт (прокуратура и съд) към разследващите звена в МВР (бившето "дознание")
Как се приемат указания от наблюдаващ прокурор "надраскани" върху откъснато парче хартия.
Как трябва да реагира човек на крещящия насреща му прокурор...същия този с който до преди няколко години си споделял студенската квартира.
Ами съда ?
Петорна комплексна експертиза с участието на 3-ма съдебно-медицински експерти и 2-ма експерт-криминалисти от МВР (биолог и балистик).
Хонорара е както следва:
-на 3-мата съдебни лекари - по 100 (сто ) лв. изплатени на момента от касата на съда.
-на експерт-криминалистите от МВР - по 30 (тридесет) лв. превеждани по сметка на МВР
Да не би заключенията на криминалистите да са с по-ниска правна стойност от тези на съдебните медици?
Примерите са хиляди.
Скоро по "Господари на ефира" показваха неправилно паркирана "уазка" с надпис "POLICE".Коментара е,че,ето видите ли,полицията си нарушава безнаказано.Обаче,едва ли някой забеляза за каква полиция ставаше въпрос.Униформите бяха на служители от ГДИН (Главна дирекция Изпълнение на наказанията),към Министерство на правосъдието.
По нашумялата в последния месец,българска "сапунка "Забранена любов",показват едни абсурдни ситуации в Следствения арест на Главно Следствено управление,също в структурата на Министерство на правосъдието.
Работил съм в такъв арест преди демокрацията и това,което показаха е абсолютно невъзможно да се случи още в онези години,а за сегашно време е пълен абсурд.
Но,униформата,показана на охраняващия служител е същата,каквато е на служителите от Генерална Дирекция "Полиция" в МВР.
На мен,всичкото това ми прилича на насаждане на омраза към полицията.

Убииството на студента в София и последвалите справедливи протести са в следствие на комплекс от нехайно и абсолютно безотговорно поведение от редица институции.
Както от полицейското управление,неосигурило достатъчно патрули,през общинските служби даващи безогледно разрешителни за стоежи,до Комисията за борба с противообществените прояви на непълнолетните лица,която не контролира продажбата и достъпа на малолетни и непълнолетни в питейните заведения...
Абе....трябва ни един нов.........
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#19 Непрочетено мнение от slowtraveler » 16 дек 2008 17:16

dsuzunov написа:......На мен,всичкото това ми прилича на насаждане на омраза към полицията.

Убииството на студента в София и последвалите справедливи протести са в следствие на комплекс от нехайно и абсолютно безотговорно поведение от редица институции.
Както от полицейското управление,неосигурило достатъчно патрули,през общинските служби даващи безогледно разрешителни за стоежи,до Комисията за борба с противообществените прояви на непълнолетните лица,която не контролира продажбата и достъпа на малолетни и непълнолетни в питейните заведения...
Абе....трябва ни един нов.........
За насаждане омраза към полицията - може ефекта наистина да е такъв, но за това не са виновни медиите, а организацията в министерствата...
Обикновенния човек въобще му е през оная работа кой полицай в какъв сектор служи, и като види надпис ПОЛИЦИЯ за него това е една институция...
Днес имах работа рано сутринта - между 02:00 и 5:00. Срещнах 3 полицейски коли. Едната кола си вършеше работата - спрели са на осветено, проверяваха някакъв водач и т.н.
А полицаите на другите две коли (на около километър от първите) си бяха на лаф-моабет - едната патрулка бе влязла в насрещното на по принцип натоварен булевард (е, в 02:00 не е толкова натоварен) и си говореха през прозорците и се смееха с другата патрулка, която бе спряла успоредно на тях (от три ленти остава за минаване само една, и то се чудиш какво става, като гледаш фарове в насрещното).
През деня срещнах извън града още 2 полицейски коли - астра с изгорял фар и една 'Нива', която въобще не си бе включила фаровете...
Тези факти не насаждат омраза към полицията поне в мен, но авторитета на полицията в моите очи пада все повече и повече, просто защото тези, които са призвани да следят спазването на законите не ги е еня и си правят каквото си искат...

По мои наблюдения единствено Гранична полиция реши да пенсионира голяма част от старите кадри, обучи и назначи младежи (поне във Варна), които след около 2-3 години практика влязоха в час и сега всички въпроси се решават оперативно и на съвременно ниво - говориш си с интелигентни хора...

Но явно реорганизацията в това министерство е наложителна...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
katze
Редовен
Редовен
Мнения: 194
Регистриран: 08 фев 2008 00:21
МПС: Daewoo Lanos 1.4
От: град Варна

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#20 Непрочетено мнение от katze » 16 дек 2008 21:35

По-високи заплати, по-добра техника и материална база, възможност за по-добра квалификация, задължителна образователна степен. Не може хора които не могат да говорят правилно български език да представляват държавата и да работят в полицията. От друга страна мои приятели ,с доста стаж в дирекцията напуснаха главно заради заплащането - т.е. нека кадърните и можещите да бъдат стимулирани и задържани като кадри.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#21 Непрочетено мнение от dsuzunov » 20 дек 2008 09:41

Изображение

Потребителски аватар
Beast
Редовен
Редовен
Мнения: 255
Регистриран: 12 май 2008 13:18
Skype: kamencvetkov
МПС: BMW E36
От: Варна

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#22 Непрочетено мнение от Beast » 20 дек 2008 13:11

Аз съм ЗА.
Това не ми е точния отговор, също съм и скептичен и против.
Има полицаи които си вършат работата със любов и отговорност, разговарят спокойно когато са те спрели за проверка и не търсят начин да напишат някое актче, за тях да им дадът поне 100% увеличение.
Но има други, който още със вида си те отвращават (мазни и дебели), какъв респект всява той?
Има други които търсят начин как да се заядът и да изкарат някой сив лев.
Има други които немогат да говорят. (от незнание или от некадърност)
Има други който обичат да превишават правата си и да злоупотребяват с тях.

Според мене трябва да се направи една чистка от около 10% и на тях да бъдат назначени можещи и искащи хора.
Стига с тази шуробаджинащия, защото така няма реално и правилно развитие.
След като им увеличат заплатите, тези полицаи които не си изпълняват задълженията както трябва, ще започнат ли да ги изпълняват?
Тези които са се отнасяли към нас с пренебрежение, ще започнат ли да ни уважават поне малко?
Тези които взимат пари ще спрат ли?
Lanos 1.4 SE SOHC

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#23 Непрочетено мнение от dsuzunov » 20 дек 2008 13:20

Според мене трябва да се направи една чистка от около 10% и на тях да бъдат назначени можещи и искащи хора.
Стига с тази шуробаджинащия, защото така няма реално и правилно развитие.
Процента е много по-голям,а можещи и знаещи за 600 лв. в МВР няма да постъпят.
Нямате си на представа за каква шуробаджанащина става въпрос
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#24 Непрочетено мнение от slowtraveler » 20 дек 2008 14:22

Това последното не го разбрах...
За да става въпрос за шуробаджанащина, то следва, че има някакъв интерес да се постъпи в МВР и затова се навръзват роднинските вериги с протекции на някой...
А за да има нужда от протекции значи нещата не изглеждат точно така, както се представят.. :roll:

Според мен за 600лв могат да постъпят знаещи и можещи, само ако има възможност/вероятност за растеж на заплатата след известен период от време.
В почти всички частни фирми има изпитателен срок и ниска стартова заплата, която расте съобразно възможностите.
За съжаление наистина кардинални промени са невъзможни в МВР поради спецификата на дейността и нуждата от подготвени кадри...
Предполагам, че пак ще има половинчати решения и не съвсем логични промени...
Но ако низшия състав се подмени кардинално, заедно с някои от по-високите върхове, това малко или много ще промени 'визията' на МВР. Ще върне вярата на хората към полицията и малко по малко нещата могат да започнат да се оправят.
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Beast
Редовен
Редовен
Мнения: 255
Регистриран: 12 май 2008 13:18
Skype: kamencvetkov
МПС: BMW E36
От: Варна

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#25 Непрочетено мнение от Beast » 20 дек 2008 18:23

Да slowtraveler.
За роднински връзки става въпрос.
Аз съм полицай, синът ми също, братовчет ми също, чичо ми също и т.н.
Как да водиш разследване и дело срещу чичо си?
Когато аз съм твой началник, как да разследваш сина ми?
dsuzunov написа:Нямате си на представа за каква шуробаджанащина става въпрос
Да прав си незнам каква му е степента, но поне знам за какво става на въпрос.

В предприятието което работя също го има, знам че има хора за които нетрябва да се говори и нетрябва да се пита. Когато правиха съкращения първите които трябваше да си отидот бяха пенсионерите, но има някои които ги оставиха, които дори ги нямаше в списъците с пенсионерите, а те са такива. Вторите които бяха са тези с временни договори (още неподписали постоянен), такива които останаха и т.н. За да запълнят бройката на съкращенията, махнаха тези които са без връзки, а те са се борили сами със зъби и нокти за да достигнат този пост.
Такива които правят какво си искат, и не са санкционирани никога.
Такива на които думата им е по-силна от твоята ВИНАГИ.
Такива които винаги почиват на празници, а ти стоиш и работиш.
Такива които когато искат отпуска я получават винаги, а ти ходиш и се молиш.
Lanos 1.4 SE SOHC

Потребителски аватар
Fantomasss
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3222
Регистриран: 17 окт 2008 15:27
Skype: plekstor_a
МПС: Lanos SеX-16v-106 куци катъра
От: Сф братче център на просветата
Име: Грозданов

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#26 Непрочетено мнение от Fantomasss » 21 дек 2008 00:13

Абе моя баджанак е полицай ама на бюро и заплатата му е 1000 лева , ама от там се почват едни удръжки , чудесии, та чисто гепва някъде 750 , ебати далаверата. Аз разбирам, ама като кажат 1000 лева да ги дадат чисти па да си удържат от горницата там, а то кво? 1000 ама не баш...
ФАКАНИЯ
Ако нямаш какво да правиш, не го прави тук...

newcomer
Активен
Активен
Мнения: 591
Регистриран: 20 ное 2008 18:22
МПС: Nexia
От: София

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#27 Непрочетено мнение от newcomer » 21 дек 2008 00:29

Защо хората започват да работят в полицията, като се знае, че полицаите са пионките на правителството? Не искам да обидя някого, има хора, които работят това още преди демокрацията. Хора, които са започвали тази работа с чисти помисли и ценностна система, тогава е било престижно(роднина-милиционер, роднина-милиционер). Обаче в крайна сметка, каквото и да стане, бунт, стачка и тн., полицаите са на фронтовата линия, а началниците им по миши дупки. И както се каза в едина друга тема, полицая е принуден да се изправи срещу свой приятели, срещу роднини, а дори и срещу своите разбирания. Мисля, че хората, които влизат със съвест, че ще спомогнат за реда и мира в страната, унизително биват използвани от държавата- нямат право да стачкуват, да говорят по медии, едва ли не нямат право да гъкнат. Е, какво има дава държавата за цялото това погазване на собствената личност- заплати, удобства? И защо? Това човешки права ли са? Предполагам, че дисциплината в тази институция е висока. Ама една такава инститиция, не може да се крепи само на дисциплината и морала на служителите си. Полицията е инструмента на държавата. Бих разбрал, човек да си върши работата без да протестира, ама в последно време започвам да се чудя за обикновенния полицай- какво ли го стимулира да си върши съвестно работата и да служи на държавата, дори и когато това е против разбиранията му? И не мога и не мога да разбера- защо хора започват работа в полицията, какво ги мотивира? За тези, които вече работят, със семейство, деца- нямат избор, трябва да се издържат.

Мирният протест на полицаите показва как се чувстват те- предадени от държавата, оставени на произвола да работят и да правят чудеса от храброст. Прави са хората, нека покажат, че не са безгласни букви и че държавата трябва да се грижи за тях, както те се грижат за нея.

Ако правителството имаше поне малко разум, нямаше да позволява такива сътресения в единствената си защита. Сега ако всички се вдигнем, кой ще ги уварди? Тези с по 500лв заплата?

В мнението си не съм засегнал темата за служителите/полицаите, които са корумпирани, които носят униформи, само за да се почувстват нещо повече от останалите и да се възползват от държавното си положение. Има и не малко такива хора. Има обстоятелствата, които дават предпоставки да има и такива служители. Но дори и да има един съвестен полицай, той трябва да получава подобаващо заплащане.

Споделям мнението си, което уформих след протестите. Ако хората не се бяха показали, никой няма да ги види и останалите ще са безразлични за проблемите им, а мисля, че трябва да сме съпричастни. Днес в това положение са те, утре може би ние.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#28 Непрочетено мнение от dsuzunov » 21 дек 2008 11:21

Липсата на подкрепа от обществото,идва от факта,че самото общество не е информирано за състоянието и нагласите в МВР.Причината за това е,че на служителите се забранява да се изказват пред медиите.
Ето,например,Министър Миков обяви щата на МВР - 63000.
От тях в Генерална дирекция Полиция работели 47000.
Около 5000 са обслужващ персонал (адресни,паспортни,КОС,деловодство,итн.)
Дефакто,с 42000 човека се поддържа денонощен режим на работа в цялата страна
Като в това число се включват служители в отпуск,болни,на школи итн.А има и незаети щатове.
Пробвайте,с толкова ресурс да покриете територията на цялата държава,като имате в предвид,че тези служители,трябва и да почиват понякога.
Нали знаете....и РОБОКОП се нуждае от презареждане на батериите.
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#29 Непрочетено мнение от slowtraveler » 21 дек 2008 14:16

dsuzunov написа:Липсата на подкрепа от обществото,идва от факта,че самото общество не е информирано за състоянието и нагласите в МВР.Причината за това е,че на служителите се забранява да се изказват пред медиите.......
Пробвайте,с толкова ресурс да покриете територията на цялата държава,като имате в предвид,че тези служители,трябва и да почиват понякога.
Нали знаете....и РОБОКОП се нуждае от презареждане на батериите.
Липсата на подкрепа според мен не е основно заради 'състоянието и нагласите в МВР' (въпреки, че и това може да е фактор), а основно заради липсата на съдействие от службите при каквото и да е обръщане на обществото към тях...
При липса на ефективност на работа и съдействие (от каквото и да е породена тя) не би могъл да очакваш подкрепа...
Вземете най-простото - спиране на светофар на натоварено кръстовище. И гледаш на 100м от него полицая си седи в колата и се оглежда разсеяно, а не се намесва да въдвори ред и да помогне. Предполагам, че почти всички във форума са присъствали на такива случки..
Относно броя служители - бройката не прави ефективността. Факт е, че и в момента съотношението полицай/граждани значително превишава това в голяма част от другите държави.
Значи този обем работа може да се свърши и с по-малко хора, които също си почиват и не са РОБОКОП..
Ако наистина нещата, които сподели dsuzunov са такива (а аз не се съмнявам в личните му впечатления), то навярно за да се 'компенсира' трудолюбивостта на неговия отдел, някъде в системата други 10 отдела мързелуват или работят неефективно за да имаме такъв краен обобщен резултат.
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: За/против увеличение заплатите на полицията

#30 Непрочетено мнение от dsuzunov » 21 дек 2008 14:47

При липса на ефективност на работа и съдействие (от каквото и да е породена тя) не би могъл да очакваш подкрепа...
Жалко е,че разсъждавате така...създавате впечатление на интелигентен и ерудиран човек.....а може би сте засегнат от полицейско действие или бездействие?
Вземете най-простото - спиране на светофар на натоварено кръстовище. И гледаш на 100м от него полицая си седи в колата и се оглежда разсеяно, а не се намесва да въдвори ред и да помогне.
Не зная дали Ви е известно,по безопасността на движението по пътищата със заповед е определено да работят само и единствено полицаи от сектор Пътна полиция.....с цел ограничаване на корупцията.
Факт е, че и в момента съотношението полицай/граждани значително превишава това в голяма част от другите държави.
Това не е вярно.Щатът на Столичната дирекция е същият,какъвто е бил и през 1989 г. а населението на София е нараснало 2.5 пъти.Същото важи в пълна сила за Пловдив,Варна,Русе итн.
Не съм съгласен,че в райони с по малко население трябва да се намалява полицейското присъствие....нали там има недвижима собственост...на вълците ли да я оставим.
Аз нося отговорност за собствените си постъпки и действия...не желая да поемам негативите на цялата държавна машина,така,че не намесвайте моята личност.Благодаря.
Изображение

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”