Кандидат-студентски истории и частни уроци

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
Darlin`
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3284
Регистриран: 14 май 2008 12:17
МПС: BMW 530xd GT
От: Пловдив

Кандидат-студентски истории и частни уроци

#1 Непрочетено мнение от Darlin` » 29 окт 2008 09:28

И понеже сега един от потребителите тук ми припомни тези времена, искам да разкажа една история, за която още ме е яд!!

Ето какво се случи с мен когато ми предстояха кандидат-студентските:
Реших да ходя на уроци по езикова култура. Не че не мога да пиша правилно, но имаше някои неща с променливите, примерно "окрасявам" и "украса" и т.н. Реших да ида все пак нещо ако ми куца, да видя. Както и есе точно да се доушлайфам. Обаче какво се случи - отивам при една уж незнам си каква велика даскалка - 20 кинта за 2 учебни часа - демек 80 мин. Това преди три години. Първият път - всичко беше ОК. Почнахме да ги упражняваме тея думички, пусна ми и тест да видя сама как ще се справя, за да определи нивото ми. Вторият път - също ОК. Третия път реши да ме учи на есето и започна да ми чете есета на нейни ученици. Казах си: "Ок, нека видя различен поглед на нещата". Даде ми да напиша за домашно и аз едно. Четвъртия път същото се повтори - от врата тръгна да ми чете пак и към края реши да ми провери мойто, ама нали се сещаш, че не остана особено много време да го обсъдим. Така че се наложи и пети път да ходя, и когато и тогава започна също да ми чете, аз й казах "Не ти плащам, за да ми четеш, а да ме научиш аз как да го напиша!" И оная като се опули и ми вика: "Ти с тая прибързаност никъде няма да я докараш". Демек искаше да ме влачи, влачи ... Хвърлих й 20-те лева на масата, въпреки че бяха минали около 20-30 мин и си тръгнах. Оттогава не съм стъпила при нея. След 5 дни ми беше пробния изпит - изкарах 3,70. Викам си: "Това не са моите възможности!" Тая така ми беше объркала главата, че .. ми идваше и нейната да я разбъркам след това. След 1 месец вече беше радовния кандидат-студентски. И какво направих аз - една сезмица преди изпита взех си един тълковен речник 1200 страници. И понеже имам добра зрителна памет, за една седмица го прелистих и прегледах целия речник и съм видяла всяка една дума как е правилно изписана. Резултатът беше - 5,10. Е, кажете ми за какво подяволите ги хвърлих тея 100 лв по тая мърла??? Още ме е яд!!!
Така че - НЕ СИ СТРУВА. Или поне не си струваше в моя случай.
Преди - Daewoo Lanos`98 1.4

Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

Re: Кандидат-студентски истории и частни уроци

#2 Непрочетено мнение от авео » 29 окт 2008 11:54

Ако се поогледаш,ще видиш,че във всяка една област е така. Отиваш на лекарски преглед и ти правят ненужни изледвания и повторни прегледи за повече пари. В автосервизите отиваш за едно и ти сменят десет неща,пак за пари.Просто действителноста е такава и то не само в България.
" При секса е, като при игра на карти. Ако,нямаш добър партньор, ти трябва силна ръка"-Уди Алън

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Кандидат-студентски истории и частни уроци

#3 Непрочетено мнение от Izparitel » 29 окт 2008 17:27

Мисля, че неправилно екстраполираш и от твоя частен случай вадиш генерален извод.
Частното е, че си успяла да се оправиш сама, а преподавателката ти не е намерила правилния метод.

В съвременното училищо в клас има деца, които са отишли напред, средна хубост и двойкари. Даскала не може да огрее всички, защото, това, което трябва да вкара в главите на едните е безинтересно или неразбираемо сложно за другите.
Вярно е, че изпита е върху изучаван материал, но, ако се кандидатства за престижно училише и специалност, може да се окаже, че наученото в училище не е достатъчно да изпревариш останалите.

Аз вече съм родител на седмокласничка, която сега ще кандидатства. Навремето никога не съм ходил на уроци и успях да изкарам високи оценки за да постъпя там, където исках. Хлапето ми обаче е пратено на уроци, защото съпругата ми е учителка и бях просветлен, че подготовката която получават децата в час не е достатъчна за класиране в най-желаните специалности.
Половинката ми обучава детето по математика, като му дава задачи с ниво доста над изучаваното, а по БГ език, където няма как да помагаме ходи на уроци. Личното ми мнение е, че поне при моето дете полза от допълнителните занимания има.



Не всички имат т.нар. "фотографска памет" и някои трябва здраво да си налягат парцалите за да успеят. :)

Потребителски аватар
Darlin`
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3284
Регистриран: 14 май 2008 12:17
МПС: BMW 530xd GT
От: Пловдив

Re: Кандидат-студентски истории и частни уроци

#4 Непрочетено мнение от Darlin` » 29 окт 2008 18:01

Izparitel написа:В съвременното училищо в клас има деца, които са отишли напред, средна хубост и двойкари.
Моите срочни оценки по български са били над 5. Била съм и на Олимпиади по БЕЛ. Така че не само че оная ми размъти мозъка, ами и ме "бутна, за да отида пак при нея и да й кажа "Леле, изкарах 3-ка - трябва да взимам още уроци!". Но както и да е ... трябва САМИ да се оправяме в живота! :lol:
Преди - Daewoo Lanos`98 1.4

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Кандидат-студентски истории и частни уроци

#5 Непрочетено мнение от Izparitel » 29 окт 2008 18:31

Да се оправя сам - да взема решенията и да си носи последствията съм съгласен.
Не си го представям като се разболееш /дано не се случва разбира се/ да не отидеш на лекар, а да се лекуваш сама. Утре Ланоса ще се нуждае от ремонт - едва ли тръгнеш сама да сменяш гарнитурата на главата.

Мисля, че универсални решения няма. Всеки случай е индивидуален сам за себе си. Очевидно си била добре по Български език и си се справила сама. Аз сам се оправих с математиката и влязох по първите си желания. Ако трябваше обаче да се явя на изпит по БГ език не бих се справил сам в никакъв случай - бях пълен гьон и това би била губеща стратегия. По-голям успех бих постигнал чрез допълнителна подготовка.
Избора обаче наистина си е мой.

Потребителски аватар
sasho
Свръх-активен
Свръх-активен
Мнения: 1272
Регистриран: 29 фев 2008 19:17
МПС: Nubira 1.6
От: София

Re: Кандидат-студентски истории и частни уроци

#6 Непрочетено мнение от sasho » 29 окт 2008 23:35

Aз си разказах приказката на лично на Darlin,ако може да го копира,че ако трябва пак да го пиша.. :D

Потребителски аватар
Darlin`
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3284
Регистриран: 14 май 2008 12:17
МПС: BMW 530xd GT
От: Пловдив

Re: Кандидат-студентски истории и частни уроци

#7 Непрочетено мнение от Darlin` » 30 окт 2008 09:19

sa6i4 написа:Виш при мен е по-различно,защото аз ходя на уроци по математика.Тука вече не е както при теб,защото той(даскала) ми ги обяснява задачите.Все пак се готвя да кандидатствам в Техническия Университет,а той е доцент там и също така участва в комисията,която избира задачите за изпитите.Сам няма да се справя,защото без да ми ги обясняват качествено,аз трудно чаткам математиката..От малък ми е мечта с автомобили да се занимавам,така че ще се опитам да взлезна в транспортния факултет,ако не успея там другаде..
Имам и резервен вариант-ВТУ(тва си е баш за 3-каджиите ама няма начин..)
Просто съм си решил,че ще са автомобили и това си е..Овните сме така,като си наумим нещо...
Без уроци,просто няма да се справя,а да не говорим ако кандидатствам с български...Там съм пълен ръб,даже не знам как ще изкарам матурата,направо не ми се мисли.. :x
Izparitel, много буквално приемаш всяка моя дума. Естествено, че има неща, с които сам не можеш. Ама ако почнем да ги разнищваме, много се отдалечаваме от основната тема.
Преди - Daewoo Lanos`98 1.4

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Кандидат-студентски истории и частни уроци

#8 Непрочетено мнение от Izparitel » 30 окт 2008 11:33

Съгласен.

Потребителски аватар
sasho
Свръх-активен
Свръх-активен
Мнения: 1272
Регистриран: 29 фев 2008 19:17
МПС: Nubira 1.6
От: София

Re: Кандидат-студентски истории и частни уроци

#9 Непрочетено мнение от sasho » 11 ное 2008 12:12

Има ли някой по-запознат със схемата на Техническия университет,за да ми разясни евентуално,кои оценки,АДЖЕБА влизат в образуването на бала и фактически мога ли да влезна с оценка от матура..
Ще бъде много благодарен,ако някой ми помогне :angel:

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Кандидат-студентски истории и частни уроци

#10 Непрочетено мнение от Izparitel » 11 ное 2008 18:43

На сайта им няма ли информация?

Потребителски аватар
sasho
Свръх-активен
Свръх-активен
Мнения: 1272
Регистриран: 29 фев 2008 19:17
МПС: Nubira 1.6
От: София

Re: Кандидат-студентски истории и частни уроци

#11 Непрочетено мнение от sasho » 11 ное 2008 19:03

Izparitel написа:На сайта им няма ли информация?
Има,но половината информация не съответства с това,което е всъщност..
Затова някой ако знае от първа ръка как стоят нещата..

Потребителски аватар
Darlin`
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3284
Регистриран: 14 май 2008 12:17
МПС: BMW 530xd GT
От: Пловдив

Re: Кандидат-студентски истории и частни уроци

#12 Непрочетено мнение от Darlin` » 11 ное 2008 19:26

Що не се обадиш в Учебен отдел за студенти да попиташ всичко каквото те интересува? Каква по-точна информация от там?
Преди - Daewoo Lanos`98 1.4

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”