Компютрите се нуждаят от смяна

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
vassy
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 1478
Регистриран: 23 дек 2007 13:03
Skype: daewoo-chevrolet.com
МПС: Daewoo Lanos 1.5 SE
От: Пловдив
Име: Vassy
Контакти:

Компютрите се нуждаят от смяна

#1 Непрочетено мнение от vassy » 09 окт 2008 21:06

Тази вечер си свалих един филм BluRay Rip с резолюция 720р и размер 6.9 GB. Не знам на резолюцията ли се дължи или на аудиото, но за пръв път видеото накъсва и процесора е на 100% натоварен, въпреки, че спрях всичко друго и ползвам най-добрия за мен VLC плейър. На файлове DVD Rip от 4.3 GB досега не съм имал проблеми. Май скоро ще сменям компютъра. Сега е AMD Athlon 2500+, клокнат на 3200+. :(

Потребителски аватар
Vesko1
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 2325
Регистриран: 28 авг 2007 22:42
МПС: Daewoo Nubira II-1,6;16V;106h
От: Кърджали
Контакти:

Re: Компютрите се нуждаят от смяна

#2 Непрочетено мнение от Vesko1 » 09 окт 2008 21:14

vassy написа:Тази вечер си свалих един филм BluRay Rip с резолюция 720р и размер 6.9 GB. Не знам на резолюцията ли се дължи или на аудиото, но за пръв път видеото накъсва и процесора е на 100% натоварен, въпреки, че спрях всичко друго и ползвам най-добрия за мен VLC плейър. На файлове DVD Rip от 4.3 GB досега не съм имал проблеми. Май скоро ще сменям компютъра. Сега е AMD Athlon 2500+, клокнат на 3200+. :(
При мене с Бартон 2400+ клокнат на 2 Гхц(бокс охлаждане)...си ми ги накъсва от половин година със БС плеър ПРО.Затова аз си ги свалям на флашка и си ги гледкам на домашното кино ...на голямото ТВ.Ефекта е поразителен.Филм който едвам се вижда на монитора на ТВ-то си е почти с ДВД качество и то от формат Хвид.На двуслойно ДВД ако го запишеш филма ,мисля че няма да накъсва,и няма да товари про-ца.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Компютрите се нуждаят от смяна

#3 Непрочетено мнение от ogi » 09 окт 2008 21:55

Иска ми се да ви проведа кратка беседа по въпроса и мога да кажа много, но сега нямам време да пиша разточително. HD (High definition) иска CPU! Това е простата истина! 720р за нормално гледане иска поне близо 2GHz минимум, а 1080р - поне 2.5GHz (говорим за релни честоти, а не модели на процесори). HD не го интересува нито РАМ, нито дъно. Видеокартата, ако е от най-новите и е на PCI Express - може и да има разни инструкции за облекчаване на математиката, но всичко се свежда до процесор. Другият момент, който може би е по-важен от резолюцията е КОМПРЕСИЯТА. Мога да ви дам за пример видео с резолюция 1024х768, които ще накъсват, само и единствено заради ниската компресия*.

*компресията определя качеството на възпроизвеждане и зависи от системните ресурси на машината при кодиране и декодиране

пример 1 - видео с висока компресия - филмът при компресирането използва при смяната на картини с еднакви сцени никаква промяна на непроменящи се елементи - небе например; резултатът е артефакти, ниска дълбочина на картината, или сцена като от пастели

пример 2 - видео с ниска компресия - филмът ползва ниска степен на компресия, съответно всеки кадър е индивидуален и предава движението последователно, без замазване; кадрите са реалистични, забравяте че гледате някакъв DivX примерно, обикновено съпътстващият звук е толкова качествен, което на прилично 6-канално домашно кино звучи добре. Иска процесор и ако е слабичък - по-добре изключете всичко излишно, особено BitComet и други дърпащи трафик програми.

Аз също съм за ъпгрейд, моето компютърче ми служи вярно 5 години и вече ми досажда дори и при ползване на нета само (MB Asrock - K7VT6A+, DDR1 768MB, Sempron2200+ (1.5GHz), GF4 MX440 128Bit/64MB :oops:: , HDD-1 SATA SG 160GB/2MB Cache , HDD-2 SATA SG 500GB/32MB Cache (чудех се дали е добра идея да ги вържав Райд 0...) всичко това плаче за основен ъпгрейд (без хардовете).
монитор: едно от последните CRT-професонални - Sony CPD-E530 21'' http://www.nix.ru/autocatalog/sony/sony ... 10371.html
Изображение
звук: LuxeonW5.1H (1x35W (SubWoofer), 5x18W - съвсем реални и достатъчни за стая) - много съм доволен
Изображение
Тези дълго няма да сменя, може би след компютъра ще е монитора с 22'' TFT
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Компютрите се нуждаят от смяна

#4 Непрочетено мнение от Izparitel » 09 окт 2008 22:53

Тя е една безкрайна...
Компютрите са една от най-бързо развиващите се области и 6 месеца след като си се сдобил с нова машина установяваш, че не е актуална и на пазара за същите пари има нещо по-добро. /Ех, ако беше изчакал още-малко.../
По принцип има значение и софтуера. Различните плеъри товарят различно CPU-то, но ако не можеш да гледаш филмите които искаш - май му е дошло времето.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Компютрите се нуждаят от смяна

#5 Непрочетено мнение от ogi » 10 окт 2008 06:48

Какви филми, бе хора... На мен ми кляка машината като тръгна да дърпам с 3-4 МБ/с - 100% мозъчна дейност и РАМ-а до горе! Щом за интернет не става вече, какво остава за филмите...

А за това , че остаряват бързо - следващият ми ще бъде нов "остарял" поне половин до 1 година, ще бъде дъно с вградено всичко, дори и видео, нещо от ниският клас - със сигурност ще е поне 30 пъти по-бърз от сегашният ми, който като го купувах, едва му намерих SATA HDD и Sempron.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
vassy
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 1478
Регистриран: 23 дек 2007 13:03
Skype: daewoo-chevrolet.com
МПС: Daewoo Lanos 1.5 SE
От: Пловдив
Име: Vassy
Контакти:

Re: Компютрите се нуждаят от смяна

#6 Непрочетено мнение от vassy » 24 дек 2008 11:09

Сина ми от снощи е с новата ГТА 4 (за непросветените това е реалити игра с твърде добра графика). Преди малко я е подкарал след продължително лекуване и ми се оплаква, че му накъсва. Има един сайт, който с един Джава аплет ти тиства компютъра доколко става за определена игра. Вижте резултатите за минималните изисквания. Представете си каква конфигурация трябва за да върви с всички екстри и висока резолюция!

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Компютрите се нуждаят от смяна

#7 Непрочетено мнение от Izparitel » 24 дек 2008 11:29

Офтопик:
Така става, тя е нескончаема и всичко остарява много бързо. Ето каква е бъдещата му съдба. :)
http://www.vbox7.com/play:66b64eb5

Потребителски аватар
sasho
Свръх-активен
Свръх-активен
Мнения: 1272
Регистриран: 29 фев 2008 19:17
МПС: Nubira 1.6
От: София

Re: Компютрите се нуждаят от смяна

#8 Непрочетено мнение от sasho » 24 дек 2008 13:34

Ако някой тръгне да си сменя компютъра да се обажда :lol:

Потребителски аватар
Pepsi
Нов
Нов
Мнения: 64
Регистриран: 17 ное 2008 22:33
МПС: Daewoo Tico
От: Sofia

Re: Компютрите се нуждаят от смяна

#9 Непрочетено мнение от Pepsi » 24 дек 2008 18:28

С Овър-Клока шега не бива....
Сега и без това процесорите вече не са толкова скъпи както преди..по добре да си вземеш двуядрен процесор отколкото да тормозиш старата 2500-ца 8)

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Компютрите се нуждаят от смяна

#10 Непрочетено мнение от ogi » 28 дек 2008 23:27

Между другото ползвайте за такива "тежки" резолюции класик медия плеър - най-лек е от всички възможни плеъри и намалява накъсването. Тествал съм го срещу всички известни плеъри. Аз го ползвам от K-lite mega codec 1.55 (не знам защо само тази версия на пакета позволява плейване с най-много кадри в секунда и има най-малко бъгове).
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Деу
Редовен
Редовен
Мнения: 109
Регистриран: 01 окт 2008 12:06
МПС: Daewoo Nexia 1.5 16 hatch back
От: Vratsa

Re: Компютрите се нуждаят от смяна

#11 Непрочетено мнение от Деу » 29 дек 2008 11:53

sa6i4 написа:Ако някой тръгне да си сменя компютъра да се обажда :lol:
Какви предложения имаш?

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”