За КАЗАРМАТА...

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: За КАЗАРМАТА...

#16 Непрочетено мнение от Izparitel » 09 авг 2008 02:31

БТР - 2 бр. бензинови двигателя от ГАЗ 51, нямам идея колко конски сили.

МТЛБ - 1 бр. дизелов двигател с има-няма 240 к.с.
До колкото знам същия двигател, само, че с турбо се слагаше на самоходните артилерииски установки /доста по-тежки/ и на тях не им липсваше динамика.
На машината от снимката определено не съм аз. :D За разлика от тази, се возех предимно на свързочна "Делфин" с доста антени - водеше се командно-щабна машина. Определено нямаше много общо с Деу, по-близък роднина беше на Москвич и Победа. :D

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: За КАЗАРМАТА...

#17 Непрочетено мнение от dsuzunov » 09 авг 2008 06:11

БТР - 2 бр. бензинови двигателя от ГАЗ 51, нямам идея колко конски сили.
ГАЗ-40П- два двигателя,всеки по 90 кс.
се возех предимно на свързочна "Делфин"
Аз пък имах удоволствието да карам (БТР60ПБ)
Изображение

Потребителски аватар
bociboy
Редовен
Редовен
Мнения: 135
Регистриран: 10 май 2008 01:11
МПС: Daewoo Tacuma 1.8i
От: Кричим

Re: За КАЗАРМАТА...

#18 Непрочетено мнение от bociboy » 11 авг 2008 12:11

Аз съм от хипарското поколение и тяхното верую,,MAKE LOVE,NOT WAR!,, не ми позволяваше да харесвам истории от типа ,,За родину,за Сталину!,,.!И все пак ме взеха в под.55120(свързочното до Лаута)Всяка вечер скачах оградата на ъгъла срещу ,,тиквения пазар,,-имах много приятели навън.Една вечер ме хванаха в,,КАМЕНИЦА,, и след 15 дневен престой в гарнизонния арест,отпътувах за Момчилград-под.36050.Там си паднах на ...-телеграфист в щаба,телефонист на номератора и пощаджия-основно се занимавах с писма,колети и ,,гаджета,, из града..! Продължих да скачам почти всяка вечер оградата и през река Върбица ...при Е....Хубаво беше-може да се каже,че съм стрелял на ,,нощни стрелби,,.А може би съм изстрелял само 6 патрона преди клетвата.Тъпо беше, но имаше купон!Имаше всякаква техника,но не ме влечеше! УВО 79.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: За КАЗАРМАТА...

#19 Непрочетено мнение от dsuzunov » 13 авг 2008 11:00

.доколкото знам и съм гледал - те са същите като пехотната лека картечница "Калашников" 7.62мм, само че са с електронен спусък.
Куполните картечници на БТР 60ПБ и БРДМ 2 са две:
14.5мм.КПВТ (Крупнокалибреной пулемет Владимирова,танковой)
7.62мм.ПКТ (Пулемет Калашникова танковой)
и двете са с общ перископичен мерник и електромеханични спусъци
Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: За КАЗАРМАТА...

#20 Непрочетено мнение от dsuzunov » 28 авг 2008 14:29

Спомняте ли си тези неща :.........


* На ти боя и четка. И така си прецени времето, че да ти остане от боята.

* Или всички с шинели, или никой без шинел.

* Всички команди се изпълняват наляво, с изключение на тези, които се изпълняват надясно.

* Ще се движите по квадрат с четири страни така, че да се образува кръг!

* Изкуството на полета се състои в това, да се хвърлиш към земята и да се разминеш с нeя.

* Какво е това нещо, бе? Как може копчето ти да виси на конец от тел?

* Ставането е сутрин, точно в пет, независимо колко е часът!

* Построили сте се под формата на буквата... на буквата... Абе нема такава буква!

* Не ме правете на луд, аз да не падам за първи път от Марс!

* Танкът, това е силно противотанково средство..

* Тук да не ти е Англия - копай по-дълбоко..

* Главата на войника е да мисли, а мозъкът да съобразява.

* След приключване на стрелбата бойните и учебните патрони трябва да се приведат в изходно състояние.

* Кубинките се лъскат вечер, а на сутринта се обуват на свежа глава...

* Гората се счита за непроходима за танкове, ако дебелината на дърветата е три пъти по-голяма от теглото на танка...

* Военното възпитание съществува и в други държави, в това число и чуждестранни.

* Всички по окопите, а останалите след мен...

* Какво?! Къде си бил? В тоалетната? Абе вие още малко и на театър ще почнете да ходите...

* Майорът никога не бяга, защото в мирно време ще предизвиква смях, а във военно - паника...

* Пристрелката на автомат Калашников се извършва по мишени, представляващи картонен квадрат от черна хартия с размери 20 на 30 сантиметра...

* Моята фамилия е майор Иванов.

* Сега зяпате през прозорците на класната стая, обаче ще ви питам аз, като трябва да зяпате през прозорците на поверения ви танк...

* Аз, когато бях студент и исках да почета, ставах половин час след лягане, взимах си книгата и отивах в тоалетната...

* Не насочвай оръжието към хора, дори и ако е заредено!

* Не мога да разбера кое привлича повече вниманието ви: това, което ви говоря, или умрелият гълъб, който лети над столовата...

* Автоматът работи така: едно, две, три - и вас ви няма..

* Лицето на снимката трябва да бъде квадратно..

* За да сте готови за вдигане под тревога, трябва да си слагате панталоните, сгънати върху нощното шкафче с дюкяна, насочен към вратата...

* Курсант, не правете умни физиономии, не забравяйте, че сте бъдещ офицер...

* И запомнете, командирът на батальона не ходи пеш, той взима със себе си ГАЗ-66 или заместник-командира.

* Живеете като прасета в бърлога...

* Противогазът действа в радиус 30 минути.

* Вчера проверих под креватите ви. Направо не ми е ясно как живеете там.

* Кой е онзи с червения нос като краставица...

* Редник Петров! Доложете ми устройството на дизеловия двигател.

* Този отровен газ предизвиква главоболие в ставите и костите...

* Във формированието не се зачисляват подрастващи, по-малки от 16 и по-стари от 60 години...

* Не е необходимо да се мият коридорите ежедневно. Достатъчно е всяка сутрин.

* Мините биват танкови и противотанкови.

* И така колеги, не се притеснявайте да работите с източници на радиация. Това е напълно безопасно. Ето например някои офицери от флота седят по 3-4 години на атомните подводници, а в това време жените им раждат съвършено здрави деца.

* Военната тайна не е в това, което изучавате вие, а в това, че го изучавате именно вие...

* Бързо ринете снега, докато не се е разтопил..

* Ти може да не блестиш с ум, но обувките ти задължително трябва да блестят..

* По време на поход на войниците се полагат по 20 грама масло. 15 грама сутрин и 15 - вечер.

* Разузнавателната машина се изпраща напред на разстояние една зрителна памет...

* Защо си такъв брадат, бе? Като малък не са ли те учили да се бръснеш?

* Не ме принуждавайте да лишавам вашите бъдещи деца от баща...

* Пътуването с войскови камион става само по един начин: В камиона не се пуши, не се накланя през каросерията, не се подсвирква на минаващи девойки - само се седи и се пътува с камион.

* Имате на разположение 5 минути... Остават ви още 4 мин. и 99 сек.

* Може да нема ред, ама требе да се спазва.

* Представете си, че сте насред полето и изведнъж зад ъгъла излиза танк. Какво ще направите...

* Гората се счита за непроходима за танкове, ако дебелината на дърветата е три пъти по-голяма от теглото на танка...

* Не е необходимо да се мият коридорите ежедневно. Достатъчно е всяка сутрин...

* Копай от мен до другото дърво... Смееш се, а? Тогава ще копаеш от оградата до обяд!!!

* Гледам там - нищо. Гледам тук - нищо. Пак кам гледам - пак нищо... Абе като се замисля, тука има нещо...

* Далеч съм от мисълта си.

* Противогазът се поставя на лицевите части на лицето.

* Като няма вода, ще си пълните манерките и ще ги държите в шкафчетата. Една манерка мие едно лице и два крака. Който довечера няма вода в манерката, ще му я излея на главата! Ясно ли е?

* От половин час те гледам как ходиш по плаца с ръце в джобовете - в едната баничка, в другата цигара!

(старшина от Благоевград)

* На тази стена ще закачите петимата от РМС. Те са десетина души, ще се хванат...

* Преподавателят:

- Летят 100 изтребителя и 200 бомбардировача. Всичко 400 самолета. - Не се получава, др. полковник! - Аз така, приблизително... (из задача във военно училище)

* Старшината: проверете дали има дежурен по караула! Ако няма - изпратете още един! И всеки да затвори всичките прозорци!

* Старшината: на бегом, и който тръгне последен е педераст. Аз съм след вас.

- Др. старшина, на чаршафа ми има дупка! - Обърни го обратно и заспивай!

* Hищо не знаете вие. Знаете ли какъв менингит върлуваше през войната? Знаете ли какво е менингит? От него или се умира или се полудява. Аз съм го карал два пъти...

(преподавател по военно обучение)

* Смеете се, смеете се, ама като падне атомната бомба аз ще се смея!

(преподавател по военно обучение)

* ...и да не виждам вечер хора да се разхождат и да светят!

* Никой да не се качва на камионите, преди да са дошли!

* Ей вие там тримцата, какво каре сте сформирали отзад?
Отговори с цитат
Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: За КАЗАРМАТА...

#21 Непрочетено мнение от Izparitel » 28 авг 2008 21:35

Старшината:
- Който е глупав и не може да помни да си записва като мен!


Истинска случка. :D
/Тогава белята се размина за малко./

След знятие по хвърляне на бойна нападателна граната ротния, който лично стоеше до хвърлящите беше седнал между нас и с разтреперан глас обясняваше:
- Изведнъж школник Трифонов изтегли халката и я хвърли, а се скри зад укритието с гранатата без да прави сметка, че капитана има жена и две деца и иска да се прибере при тях.

Допълнение за тези, дето не са ходили войници - след изтегляне на халката граната се активира и след определено време се взривява. Процеса е необратим, а задачата на ротния беше да предпазва точно от подобни изпълнения.

Потребителски аватар
Vesko1
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 2325
Регистриран: 28 авг 2007 22:42
МПС: Daewoo Nubira II-1,6;16V;106h
От: Кърджали
Контакти:

Re: За КАЗАРМАТА...

#22 Непрочетено мнение от Vesko1 » 28 авг 2008 22:38

Аз съм представител на така наречените "фазани".
ШЗО-Плевен(школа за запасни офицери) ,Випуск.....85-86,...7-ми батальон,3-та рота....при комбата Клавдий!Радиорелейчик на тропосферна станция!!!!!Командир на ротата ми беше м-р Даков ,а взводен к-н Ганчев(Ганчо-пу*ката)!Този последния ме тормозеше яко ...и се наложи след разпределението ..да се върна от гарата ,за да му счупя 3 лютеници "хоро" на чисто новата шкода "японка"...съответно на предния ,задния капак ...и на тавана! :rofl: Лютеницата е попила в боята ...и сигурно след това е пребоядисвал шкодака цялостно.Това беше отмъщението на Веско! :rofl:
От ШЗО-то ме разпределиха в секретното ракетно поделение в Самоков!Мл .лейтенант(за отличен успех)-КВ-батарея управление!Тук ми са най яките спомени...Боровец,...ски ....,рускини...англичанки....!НО...лятото ни забиха на пуск на ракети "скъд" в Русия,по линия на Варшавския договор -учение 3 месеца...на Государственнъй полигон-"Капустнъй яр"...на 200 км от Волгоград-прахова пустиня!!! :envy: ...тука спирам ,че мога да напиша 500страници само за тея 3 месеца в пустинята! :xИ сценарий за филм ,мога да напиша! :x :@

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: За КАЗАРМАТА...

#23 Непрочетено мнение от dsuzunov » 28 авг 2008 22:54

Тъй като в казармата бях механик водач на БТР и БРДМ ще си позволя да поднеса на вашето внимание някои термини от бронетанковите войски:
КИМАФ - "шофьор" на танк (КИ-МАФ е единият от горивните филтри на танка)
за танкистите имаше и един лаф - ..."една глава проста между два лоста"....
КУФАР -командира на танковия екипаж
ДЖОНДЕР - "шофьор на БРДМ-1
ЛЮБОПИТНИ КАШИЦИ - полкови разузнавачи (също и "пълзяща авиация" )
Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: За КАЗАРМАТА...

#24 Непрочетено мнение от ogi » 28 авг 2008 23:40

Е...като чета историята на Веско, гледам, че добре си е изкарал. :D Не съм видял всички екстри на служенето по 80-те години, но направих всичко възможно да видя от повечето неща. Не се возих на жадуваните БТР и не стрелях с РПГ, което ми бяха най-големите мераци от наличните машини... Останаха ми от войсковите дисциплини тактиките във всички варианти на настъпление и отстъпление (като редник и като КО/ЗКВ), стрелбите със стандартното въоръжение за армията/жандармерията (ако може да се нарече стандартно 5.45); от МВР школата - бая кордони от всички видове и имитирани борби с масови безредици, дето се прибираш със синини почти винаги :D (там най-интересното беше криминалистиката, балистиката и новите похвати за обезвреждане на въоръжен/невъоръжен противник по СРБ за полицията).
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

Re: За КАЗАРМАТА...

#25 Непрочетено мнение от авео » 29 авг 2008 00:08

Това тук заприлича на пенсионерски клуб :lol:Забравихте,колко чакахте уволнението.От казармата остават само хубавите спомени,но младите едва ли някога,ще узнаят.
" При секса е, като при игра на карти. Ако,нямаш добър партньор, ти трябва силна ръка"-Уди Алън

Потребителски аватар
Darlin`
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3284
Регистриран: 14 май 2008 12:17
МПС: BMW 530xd GT
От: Пловдив

Re: За КАЗАРМАТА...

#26 Непрочетено мнение от Darlin` » 29 авг 2008 09:16

По принцип не обичам темата "казарма", но ми е интересно да ви чета приключенията Изображение ]:)
Преди - Daewoo Lanos`98 1.4

Потребителски аватар
Vesko1
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 2325
Регистриран: 28 авг 2007 22:42
МПС: Daewoo Nubira II-1,6;16V;106h
От: Кърджали
Контакти:

Re: За КАЗАРМАТА...

#27 Непрочетено мнение от Vesko1 » 29 авг 2008 20:59

авео написа:Забравихте,колко чакахте уволнението.От казармата остават само хубавите спомени,но младите едва ли някога,ще узнаят.
Младите никога няма да узнаят!Факт! :rofl:
....и сега да ви споделя една случка ,която никога няма да забравя. :rofl:
Имах един колега от Годеч...стар ерген на 36г (аз бях на 19)...голям задръстеняк!Казваха ми колеги да не се хващам партия с него...но аз не им повярвах докато не се убедих лично!
В лютата зима на 8 декември1986г..се качваме с този индивид на Боровец в дискотеката на хотел "Мура"(тогава беше английски клуб)!Имах там фрейнд-диджей който направи всичко възможно да на сложи на масата на едни мноо яки софийски гърли-студентки!Нали се сещате -студентски празник...зарибяваме се яко...и аз докарвам мохабета до там ,че няма къде да спим ,пък и няма таксита...от Боровец да ни вземат!
И каките казват..."ами щом е така ,ще спите при нас в хотела!"....... :rofl: :rofl: :rofl:
И тогава оня лейтенант от Годеч(дето бяхме заедно партия) ...изтърсва ни в клин ни в ръкав...
"А момичета ,няма какво да ви притесняваме....ние може да спим и в туристическата спалня ,дето е долу на площада до реповете.2 лв е нощувката!" :@
След този мохабед от моя "фрейнд"....аз се сринах тотално ,казах му "отивай в туристическата ..и ме чакай там ИДВАМ да ти разбия черепа,тъпако!Ще си останеш цял живот ерген-шибаняк гарбатъй",а гърлите казаха..."ами щом е така ,нема проблем...ДА НЕ ВИ МИСЛИМ" и се изнесоха!

Предполагам че моя фрейнд от Годеч до ден днешен си е останал СТАР ЕРГЕН!шИБАНЯК!
......................още ма е яд!Убави беха! :@

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: За КАЗАРМАТА...

#28 Непрочетено мнение от dsuzunov » 05 сеп 2008 22:19

Как пих антифриз ...
...февруари 1984 г. на зимен разузнавателен лагер до с Гранитово,Елховско.Някъде,около 21.00 ч след 5 км.преход от селото до лагера,влизам в палатката на Елховските разведки и искам вода за пиене.Вляво от мен стои една "буца" (така наричаха новобранците в Ямболската дивизия).От дъното на палатката му подават шише от лимонада да го даде на мен.Обаче всички се хилят.Взимам бутилката,отпивам две яки глътки (около 150 мл.) и в същия момент усещам сладък вкус.Питам ги "изродите",какво са ми дали да пия,но смеха се усилва.Питам новобранеца и той ми казва много тихо "АНТИФРИЗ".
Ами сега...
Основната съставка на антифризите е ЕТИЛЕНГЛИКОЛ,който е силно отровен.Въпрос на няколко часа е да се "озъбя".
Тичам веднага при лекаря на лагера и го осведомявам,че съм си пийнал малко антифризец.
Първото,което той предприе е да ме накара да повърна...направих го ...без проблем.
после напълни две водни чаши със захар и ме накара да я изям.
3 литра вода плюс активен въглен оформиха коктейла.
На въпроса ми защо толкова захар,доктора обясни следното:
захарите действат на токсичните вещества (отровите),като катализатор...в случая за забавяне на действието им.
От тогава ми остана усещането за концентрацията на антифриза според това,колко е сладък.Смея да твърдя,че мога да определя точката на замръзване с разлика от действителната:плюс-минус 7-8 градуса.
Изображение

Потребителски аватар
desperado
Напреднал
Напреднал
Мнения: 304
Регистриран: 19 юни 2008 00:18
Skype: bojodidi
МПС: Lanos 1.4 SEPlus 99г
От: София

Re: За КАЗАРМАТА...

#29 Непрочетено мнение от desperado » 05 сеп 2008 22:51

А някои знае ли всъщност за какво е казармата
Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: За КАЗАРМАТА...

#30 Непрочетено мнение от Izparitel » 05 сеп 2008 23:33

За разлика от великите приказки за равенство, братство, демокрация, суверинитет, нерушимост на границите и прочие приказки нещата са малко по-различни.
От както свят светува и при държавите действа закона на по-силния, на джунглата. Има една поговорка - "Покритото мляко котките не го лочат".
Държава без армия нямало да просъществува и един месец. Помисли само колко пъти най-мощните държави са нападали далеч по-слаби от тях.
МНОГО пъти! Защото нищо не рискуват.
Дали, ако някой иска да краде ще влезе в двора с кучета и въоръжена охрана или в този дето дето има само финансов ревизор.
За това от край време мъжете са защитавали страната си, а който народ не е хранел своята армия, накрая се е налагало да храни чужда такава.
Не зная desperado на колко е години.
До преди години имаше жестоко противопоставяне между два лагера със съизмерими възможност и България принадлежеше към единия. Поддържаха се огромни армии, войниците се обучаваха за война - широкомащабна /добре, че не се стигна до нея!/. Една малка държава за да не е беззащитна съвсем трябваше да може да мобилизира голяма част от населението си в случай на война и съответно обучаваше момчетата си в казармата как се води война.

Сега нещата се промениха. Единия блок се разпадна - от него остана май само Русия. Другия се разрастна обхващайки почти цяла Европа + САЩ + Канада + БГ!!! и ще се разраства още. Вече е безмислено да се хвърлят тлкова усилия и ресурси, включително човешки /или поне така се смята официално/. Та покрай новите реалности намалиха срока на наборната служба, а после последната съвсем отпадна и младежите са щастливи.
Вярно е, че в казармата имаше страшни простотии.
Вярно е, че в професионален аспект това бяха две загубени години за младежите.
Вярно е, обаче, че имаше голяма разлика в поведението на връсници в зависимост от това дали са ходили в казарма или не.
Нещата се променят и казармата вече не е това което беше преди. Сега войник се отива по желание - срещу заплащане, а не по принуда, но идеята пак е да се защитава държавата.
Казват, че времето заличавало лошите спомени /или поне тези за казармата/, а трудности и опасности е имало, та за това тези дето са били там има какво да си спомнят едва ли не с умиление и гордост за казармата (sorry) .

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”