Дата и час: 25 Фев 2018 16:41

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Страница 2 от 3 [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Интерионен тунинг. Светодиоди.
Непрочетено мнениеПубликувано на: 15 Мар 2009 22:46 
Активен
Активен

МПС: Ланос 1,5 и Лада Самара
От: Търговище

ФАНТОМАСС-чо
Я кажи какви светодиоди сложи, кристални /ярки/ или обикновени цветни и с колко Ом-а ги подпря?
В момента таблото ми е с лампи с зелени чохалчета но зеленото е само една идея повече от бяло, едната лампичка тази която осветява дясната час на скоросто мера е по-малка и без чохал и свети в бяло и леко оранжавее. Напръв поглед е неестествено но като се загледаш осветява числата след 120 и ми минава през главата идеята всички светодиоди за осветлението да са зелени само тя дае или червена или оранжева /според това кое ще ми хареса повече/ все едно влизаш в зоната на опасните скорости.
На централната конзола ми светят само авариините подгрева на задното стъкло и климата всичко останало е умряло там ми се иска дае като на колегата по горе с нубирата ама по "приглушено" вижда мисе много ярко.

Непрочетено мнениеПубликувано на: 15 Мар 2009 22:54 
Глобален модератор
Глобален модератор
Аватар

МПС: Lanos SеX-16v-106 куци катъра
От: Сф братче център на просветата
Име: Грозданов

zmiori написа:
ФАНТОМАСС-чо
Я кажи какви светодиоди сложи, кристални /ярки/ или обикновени цветни и с колко Ом-а ги подпря?
В момента таблото ми е с лампи с зелени чохалчета но зеленото е само една идея повече от бяло, едната лампичка тази която осветява дясната час на скоросто мера е по-малка и без чохал и свети в бяло и леко оранжавее. Напръв поглед е неестествено но като се загледаш осветява числата след 120 и ми минава през главата идеята всички светодиоди за осветлението да са зелени само тя дае или червена или оранжева /според това кое ще ми хареса повече/ все едно влизаш в зоната на опасните скорости.
На централната конзола ми светят само авариините подгрева на задното стъкло и климата всичко останало е умряло там ми се иска дае като на колегата по горе с нубирата ама по "приглушено" вижда мисе много ярко.

Ами какви, зелени от магазин за автоаксесоари, не съм гледал ватове, защото те имаха само тези(едва намерих зелени), не са заоблени , а вдлъбнати. Вярно е, че където е червения сектор малко се вижда тъмнокафяво и слабо, но иначе е страшно, зеленото е толкова наситено, че направо ми остава окото там и не ми се слиза от колата вечер.

Непрочетено мнениеПубликувано на: 15 Мар 2009 23:02 
Активен
Активен

Ами какви, зелени от магазин за автоаксесоари, не съм гледал ватове, защото те имаха само тези(едва намерих зелени), не са заоблени , а вдлъбнати. Вярно е, че където е червения сектор малко се вижда тъмнокафяво и слабо, но иначе е страшно, зеленото е толкова наситено, че направо ми остава окото там и не ми се слиза от колата вечер.[/quote]

те твоите да неса от тия с готовите цокли?

Непрочетено мнениеПубликувано на: 15 Мар 2009 23:09 
Глобален модератор
Глобален модератор
Аватар

МПС: Lanos SеX-16v-106 куци катъра
От: Сф братче център на просветата
Име: Грозданов

zmiori написа:

те твоите да неса от тия с готовите цокли?

Точно от готовите са, просто свалих таблото за да видя дали са с цокъл или без....

Непрочетено мнениеПубликувано на: 15 Мар 2009 23:15 
Активен
Активен

Я метни една снимка и на централната конзола да видим там какъв е е разултата /когато можеш разбира се/. И последно много ли е трудна подмяната там?
Благодаря ти предварително.

Непрочетено мнениеПубликувано на: 15 Мар 2009 23:41 
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Аватар

МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Не е много добра идея да се слагат цветни диоди, защото червеното става филтър и се губи. Препоръчвам бели. Моите на конзолата са ярки, но на мен не ми пречат, а напротив, защото в тъмното можеш да се ориентираш по полезрение, вместо да се заглеждаш в показанията. На таблото ми е умерено бяло и се виждат само на тъмно и въобще не товари очите, нито предизвиква внимание/дразнене на очите.

__.A6 BAU ATИзображение
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Яну 2010 02:33 
Напреднал
Напреднал

МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Колеги, искам да споделя моя опит в използването на мощни светодиоди.
Както ogi отбеляза в началото от известно време (повече от 2 години) се предлагат светодиоди с мощности надхвърлящи 1W (аз лично имах вземане-даване с 1W и 3W). Докато бях студент си бях наумил да пробвам да си направя една такава циганийка - да сложа на старата вектричка по няколко 1W кралско сини светодиода, отдолу. Един вид на мястото на трошливите пури. И с наивната идейка на някой да му хареса, да му сложа и аз на неговата кола и туку виж съм намерил начин да запълня студентския бюджет :lol:
За предимствата на този тип осветление няма какво да говорим... всички ги знаете : дълъг живот, ниска консумация, висока яркост.
Ето и малко проблеми на хоризонта. Или поне такива които аз срещнах :

- Тези светодиоди имат нужда от охладител. Иначе рискуваш да изгорят за секунди или ако отвеждането на топлината е неефикасно, се съкращава живота им. По спецификациите този процес е много добре описан
- Корпуса е проектиран за повърхностен монтаж върху топлообменник. Т.е. трябваше всеки LED да бъде "залепен" върху калайдисана платка. Тя пък от своя страна да е свързана с по-голям топлообменик. И поради тази причина размерите станаха малко неудачни.
- Захванването директно от акумулатора варира с около 2V. И те принуждава да ползваш до 3 LED-a, навързани последователно. Или повече, стига да е кратно на 3. Поради това използвах една интегрална схема, която осигуряваше напрежение 12V на изхода, при вариращо входно от 12 до 14,4V. Така се избягва момента, в който рискуваш прегряване просто защото ти си мислил че пада на напрежение на всеки LED e 4V, пък той се оказал над допустимите 4,5V.
- Върпосната ИС имаше един цифров вход, който служеше като електронен ключ. Което пък ме наведе на идеята че ако на въпросния вход, свържа едно PIC-че, мога да направя ШИМ. И от там нататъка да се предостави интерфейс, за регулиране яркостта на диодите и/или режиима им. Примерно ако можеш да следиш положението на газта или оборотите (че е по лесно), спрямо тях може да управлявате яркостта на осветлението от долу. Това не е възможно при пурите и много трудно за реализиране при стандартните лампи.
- Снопа светлина е насочена в еднo петно и никакво разсейване встрани. Поради което е необходимо, когато се изполват за осветление, светлината да минава през лупа.

В крайна сметка когато всичко беше готово прецених, че мястото на тройката ми LEDове не е под колата :rofl: Нещо ми мина мерака. А и трябваше да се дупчи, да се чудя кое къде да закрипя, как да ги защитя от влага, кал и прах... тцк, нещем :|

Прикачени файлове:
DSC00025a.jpg

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 20 Мар 2012 12:52 
Активен
Активен
Аватар

МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
Име: Stoyan

Преминах и аз през "забравения плафон" и след бутането на автомобила реших да "превключа" на модерните напоследък LED с нищожна консумация и добра яркост. Закупих няколко модела за да избера най-подходящия за Авеото. Започнах с тези 1. http://www.freeimagehosting.net/erfch 2. http://www.freeimagehosting.net/uqqw5 , но се оказаха по-дълги от оригиналните в колата и си взех такива с универсален накрайник като тези 3. http://www.freeimagehosting.net/8c7mf 4. http://www.freeimagehosting.net/ycset. В крайна сметка за плафона отпред остана голямата платка с 48-те диода, която свети малко по-слабо от фаровете :D и консумира около 3 пъти по-малко от нажежаемата жичка - 0.24 А срещу 0.71 А, което означава, че не би следвало да бутам следващия път, както и трудно ще пропусна да забележа, че е останала включена - купето свети като на автоизложение. За багажника наместих малките кръгли платки с по 22 диода всяка и определено се усети веднага подобрение.
Ентусиазиран от резултатите, реших да стана още по "зелен" в екологичен смисъл и закупих и диоди за габаритите 5. http://www.freeimagehosting.net/zvqpg, както и за мигачите 6. http://www.freeimagehosting.net/fsftg. След монтажа ще направя снимки.
Не знам колко точно ще икономисам от понижената консумация, но колкото повече вдигат бензина толкова повече ще се икономисва :) - все пак тока на борда е доста по скъп от този на НЕК, като се сметнат всички КПД-та и загуби от пренос и съхранение, както и 2.64 лв/литър бензин към момента - което в идеалния случай е малко над 9 кW, от които ДВГ-то извлича около 20 - 30%, поне половин литър ще ни трябва за да произведем 1 кW на борда, а това си е 1,32 - около 10 пъти повече от цената на НЕК нощем.

П.С. Всички цифри са приблизителни и варират според вида на горивото и двигателя на автомобила.

П.С. 2 Продавам излишните диоди, 1.- 5 лв., 2. - 8 лв., 3. - 11 лв., 4. - 12 лв.
Останалите са 5. - 4 лв., 6. - 12 лв., но първо ще пробвам да ги монтирам на всички коли и ако остане нещо ще са налични. Някой ако намери по-добра цена за някой от диодите да сподели.

П.С.3. Някой ако се интересува от спецификации, на този сайт открих подобни на 1. диоди, само по-малко на брой http://www.autoled-bg.com/index.php?rou ... uct_id=111. Както и на 6. http://www.autoled-bg.com/index.php?rou ... uct_id=178

Непрочетено мнениеПубликувано на: 20 Мар 2012 14:07 
Напреднал
Напреднал

МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Ехе, страхотно си го решил. Наистина, пусни после снимки с крайният резултат. И аз съм си го мислил това, понеже на Авеото ми се струва много слабо осветлението в купето, но все не ми се занимава да търся подходящи. Може и да се надъхам, особено за мигачите и габаритите :)

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 20 Мар 2012 18:36 
Активен
Активен
Аватар

Шевролет сигурно не знаят какво означава ремонто-пригодност - смяната на предните мигачи или габарити е свързана с доста демонтажи - засега оставам на жички, като се отвори време и има инструменти наоколо ще ги сменя. Задните се сменят само с демонтаж на стопа - тук има LED на мигача и халогена за мъгла (или усиления габарит) http://www.freeimagehosting.net/949lw . Тук са мигач и задна http://www.freeimagehosting.net/wjog2, а тук са светещи http://www.freeimagehosting.net/ncqfj .
Това е плафона в купето http://www.freeimagehosting.net/321k6 , а този е в багажника http://www.freeimagehosting.net/npwt7 . Изкушавах се да счупя щипките и на страничните мигачи, за да ги подменя и тях, но засега им се размина.
Останаха габарити, стопове и осветление на номера - след завършване на операция "ЛЕД", очаквам разтоварване на системата с около 250 вата ( 20 А ) - жалко, че за фаровете няма, трябва "дневни диоди" да се слагат - проучвам цени от Китай, че нашите "вносители" работят със степени при надценките.

П.С. Фотоапарата не e като този на windward и снимките не са много добри (а и фотографа не е от най-добрите :) ), ще пробвам и на тъмно как ще изглеждат.

Непрочетено мнениеПубликувано на: 20 Мар 2012 19:26 
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Аватар

МПС: А6 quattro
Име: Оги

Браво на теб, дано мощността на външните е достатъчна, че в 99% обявената замествана яркост на готовите китайски светодиодни лампи е далеч от достатъчна.
Цялата нубира почти си я бях направил с "лед"-ове, абс. всичко в купето. За съжаление на сегашната кола не мога нищо, защото в купето се губи плавното изгасване, или се спира подаването на напрежение от електрониката, а на външните светлини се засича като изгоряла крушка и пак се спира напрежението, така че се налага да остана на стоковото осветление, иначе ме сърбят ръцете... :(
Да слагам резистори в паралел като товар обезсмисля задачата и идеята, освен белия цвят.

__.A6 BAU ATИзображение
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 20 Мар 2012 20:02 
Модератор
Модератор
Аватар

МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

За мигачите в жълто ли светят ?

Непрочетено мнениеПубликувано на: 20 Мар 2012 20:15 
Активен
Активен
Аватар

Ами не - светят си в бяло, крушките бяха жълти, но диодите не са - не знам дали някой КАТ-аджия няма да иска да изкара едни бързи 20 лева :ches:

Непрочетено мнениеПубликувано на: 20 Мар 2012 21:30 
Модератор
Модератор
Аватар

МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Точно затова попитах,пък и мигачите да не ги броим за сериозен консуматор,освен ако не оставим колата цяла нощ на
аварийни.За плафона също си е гъзарийка,габаритите ще свалят нещо....
Аз си мисля какво да правя с фаровете.Нали от догодина ще трябва да са вкл. постоянно.

П.П. Е и аз съм с такива на предните габарити.Преди да ги монтирам им измерих консумацията - надвишава тази на обикновените,ама нали съм със светодиоди.
Да не се засегне някой,от цялата работа файда няма.Единствено остава кефа,който няма цена.

Да не влизаме в спорове,защото има светодиоди и светодиоди,ама вторите искат лепило,силикон....

Непрочетено мнениеПубликувано на: 20 Мар 2012 22:36 
Активен
Активен
Аватар

Не разбрах как така консумацията ще е една и съща? На мигачите които са 21 вата ми дава консумация 1,75 А, а на 64 диода които заместват мигача консумацията е 0.25 А. Не знам дали Оги ще се окаже прав за яркостта на въпросните диоди, но консумацията им определено е около 7 пъти по-малка за конкретния случай. Ако някой диод консумира колкото нажежаема жичка, това означава че свети поне 4 пъти повече от нея. Не че държа да споря, но просто не виждам за какво точно може да се спори в случая. Все пак КПД-то на жичката е като на ДВГ-то, около 20-30%.

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 Страница 2 от 3 [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]