Разлепяне на фар, настройки на лупа (промяна дирекция),други

За оптичен, силов, или аудио тунинг - покажете резултатите, похвалете се, или дайте идеи за повече комфорт и излъчване на возилото.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Проект"разлепяне на PVC-фар,промяна на дирекция на движение"

#16 Непрочетено мнение от ogi » 19 сеп 2009 02:16

Фокусното разстояние не се променя, променям само ъгъла по часовника, днес си поиграх доста и утре ще закова положението с подходящи шайби ето така:
Изображение

а иначе си играх около 2 часа да събера лепкавото нещо и да освободя жлеб за обратното прибиране на "стъклото". После мисля да използвам горещ въздух и събраният материал за обратно изолиране + силикон.
Изображение

...и между другото режектора се намира на строго определено място и разстояние по средата на цялата история между рефлектора и лупата, има някаква изпъкналост и форма, според отразените лъчи, едва ли съм нагодил точните фокусни разстояния, но по това, което получавам като проекция на стената смятам, че е в много пъти по-добре от рефлектора и няма грам разсейки, мога спокойно да си купя сега ксенонче Н1 и да разкарам старото Н4 :)

Да... днес ми отне 9 часа единият фар само и то до половината, утре ще съм по-бърз предполагам, макар че може да отида до Пловдив и да замразя ситуацията...

Следва ФАЗА-3 - сглобяване на левия фар и правене на десния (ще е дълга фаза). През това време трябва да измисля, как да не гасне късата светлина като включвам на дълги. Имам идеи с диод, или с галванична промяна на контактите, ще видим кое е по-лесно...
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Проект"разлепяне на PVC-фар,промяна на дирекция на движение"

#17 Непрочетено мнение от Izparitel » 19 сеп 2009 06:44

ogi написа:Имам идеи с диод, или с галванична промяна на контактите, ще видим кое е по-лесно...
Най-просто, лесно и надеждно е с обикновенни релета.

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Проект"разлепяне на PVC-фар,промяна на дирекция на движение"

#18 Непрочетено мнение от todortv » 19 сеп 2009 08:36

Izparitel написа:
ogi написа:Имам идеи с диод, или с галванична промяна на контактите, ще видим кое е по-лесно...
Най-просто, лесно и надеждно е с обикновенни релета.
Чрез оригиналните релета ,това на дългите захранва релето на късите през диод.Всичко в оперативната верига.
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Проект"разлепяне на PVC-фар,промяна на дирекция на движение"

#19 Непрочетено мнение от slowtraveler » 19 сеп 2009 09:27

Преди да скочиш на ксенон - пробвай го дали и той ще стои фокусиран...
Често ксеноновата крушка заради различното физическо местоположение на разряда спрямо рефлектора на фара, ръба не се 'отрязва', а замазва (не е на фокус)...
Освен това ми прави впечатление, че в лявата част на снопа има 'по-къс' участък...
При мен е обратно - в самия ляв край снопа отново леко се покачва и осветява добре левия банкет, без да заслепява насрещните. Много удобно е и спомага безопастността.
Така и така си го отворил - по-добре си поиграй да стане идеално (coolbeer)
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Проект"разлепяне на PVC-фар,промяна на дирекция на движение"

#20 Непрочетено мнение от ogi » 19 сеп 2009 17:58

todortv написа:
Izparitel написа:
ogi написа:Имам идеи с диод, или с галванична промяна на контактите, ще видим кое е по-лесно...
Най-просто, лесно и надеждно е с обикновенни релета.
Чрез оригиналните релета ,това на дългите захранва релето на късите през диод.Всичко в оперативната верига.
Т.е. споделяш идеята ми за шунт с диод от релето на дългите към късите?
slowtraveler написа:Преди да скочиш на ксенон - пробвай го дали и той ще стои фокусиран...
Често ксеноновата крушка заради различното физическо местоположение на разряда спрямо рефлектора на фара, ръба не се 'отрязва', а замазва (не е на фокус)...
Освен това ми прави впечатление, че в лявата част на снопа има 'по-къс' участък...
При мен е обратно - в самия ляв край снопа отново леко се покачва и осветява добре левия банкет, без да заслепява насрещните. Много удобно е и спомага безопастността.
Така и така си го отворил - по-добре си поиграй да стане идеално (coolbeer)
Можеш ли да ми пратиш снимка с проекцията на светлината на фара ти?
Засега съм в застой, защото се замислих дали няма да е по-добре да си намеря готови режектори, според мен от Леганца ще станат и трябва да прозвъня няколко телефона за ударени такива. Днес се свързах с един продавач на такава на части и ми искаше 80лв. на фар и не щя да отстъпва, а аз после като видях снимките пак видях, че освен че са адски помътнели (принципно), ами и колата бе с десен волан :D Ще изчакам след празниците за още една обява във Варна, да видим какво ще кажат и там и после продължавам с ръкоделието.

Що се отнася до ксенона - няма страшно, имам опит и с монтаж и с знания по физика.

Чудя се докато са на парчета фаровете каква циганийка мога да измисля :devil:
много лесно мога да направя Angel Eyes, даже имам готови рингове, които си правих преди време от любопитство, но е изтъркано и глупаво, мога да боядисам в черно лъскавите части на рамката между стъклото и рефлекторите, но и това е изтъркано, а и защо да похабявам отражателен слой...
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Проект"разлепяне на PVC-фар,промяна на дирекция на движение"

#21 Непрочетено мнение от slowtraveler » 19 сеп 2009 19:41

Оги, груба представа можеш да придобиеш от тук: http://toyotabg.net/viewtopic.php?t=9225
Долните снимки ги смъкнах от руски форум за същия фар...

За диода - с две отделни релета (по едно за къси и едно за дълги светлини) ли е схемата, или е с едно превключващо...
Защото на някои автомобили превключването на светлините 'къси/дълги' става с едно реле (при липса на напрежение - светят късите светлини, а при поява на такова в управляващата верига, релето превключва 12В от късите, към дългите светлини) и там няма да стане варианта с диода...
При всички случаи - щом си тръгнал на интервенции, няма да ти е проблем да измениш схемата така, че да ти върши работа...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Проект"разлепяне на PVC-фар,промяна на дирекция на движение"

#22 Непрочетено мнение от ogi » 19 сеп 2009 20:18

Тази чупка __/- мога много лесно да я направя, но не виждам смисъл от нея.
Изчетох посочената тема в тойота-форума, има интересна дилема, ти виждаш как аз реших (решавам) тамошният спор за себе си :)
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Проект"разлепяне на PVC-фар,промяна на дирекция на движение"

#23 Непрочетено мнение от slowtraveler » 19 сеп 2009 21:32

Смисъла на чупката вдясно е, че не заслепяваш попътните автомобили.
Забелязал съм, че дясната част при нормална дистанция отрязва нивото точно под огледалата на попътния автомобил...
Навярно това са имали като идея...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Проект"разлепяне на PVC-фар,промяна на дирекция на движение"

#24 Непрочетено мнение от ogi » 19 сеп 2009 22:12

slowtraveler написа:Смисъла на чупката вдясно е, че не заслепяваш попътните автомобили.
Забелязал съм, че дясната част при нормална дистанция отрязва нивото точно под огледалата на попътния автомобил...
Навярно това са имали като идея...
Има логика в това, което казваш и си направих малко експерименти тази вечер, но установх, че разлика от части от милиметъра в разстоянието на режектора водят до голямо разфокусиране. Ето малко снимков материал:
Изображение
Можех да си поиграя да го докарам точно, но не ми се занимава, вижда се как 1 мм разлика от режектора поражда неправилни форми и разсейки...
Ето как изглежда светлината от прожектора без лупа:
Изображение
а ето така изглежда с лупа наобратно :)
Изображение
Прожектор без лупа:
Изображение
Ипровизираният стенд за проекция на стената:
Изображение
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Проект"разлепяне на PVC-фар,промяна на дирекция на движение"

#25 Непрочетено мнение от slowtraveler » 19 сеп 2009 22:58

Промяната на формата на лъча става единствено с промяна на формата на режектора/щорката, но не и на местоположението...
Затова им викам на тези фарове 'прожекторни', защото прожектират формата на щорката върху пътя..
Принципа е като на прожекционен апарат - имаш някаква фигура на лентата (като във фара на мястото на лентата е тази щорка) която трябва да е фокусирана върху пътя.
Ще потърся още веднъж снимките на онези юнаци, които си правиха експерименти.
Практически бяха премахнали оригиналната щорка (счупили, изпилили и т.н.), и на нейно място бяха изрязали и поставили ламаринка от кен на кока-кола с нужната форма.
Резултата бе доста сполучлив...

П.С. опитната постановка ме кефи. Комбинацията е интересна - захранване за фара от комп за 12В, монитор, автомобилен фар... Липсва само шишето бира :lol:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Проект"разлепяне на PVC-фар,промяна на дирекция на движение"

#26 Непрочетено мнение от Izparitel » 21 сеп 2009 17:16

Офтопик:
Понеже в селото от което е съпругата ми доста сериозна част от населението са англичани, много са и автомобилите с десен волан. Покрай мъките на Ogi ми стана интересно как е решен проблема със светлината на фаровете. Оказа се, че и при автомобилите с регистрация от Великобритания и при тези, които са вече с българска, независимо дали са с рефлектори или лупи има поставени някакви лепенки.
FLD10.jpg
FLD2.jpg

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Проект"разлепяне на PVC-фар,промяна на дирекция на движение"

#27 Непрочетено мнение от slowtraveler » 21 сеп 2009 17:51

Има такива временни решения, но при тях не се получава добро осветление....
Те са само ако например европейски автомобил преминава през UK или ако UK автомобил преминава през Европата...
С такава лепенка никога не можеш да минеш Технотест, но пък можеш да извършиш пътуването си...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Проект"разлепяне на PVC-фар,промяна на дирекция на движение"

#28 Непрочетено мнение от ogi » 22 сеп 2009 19:59

След изкарани 2-3 дни почивка, продължавам филма, в който се пуснах...
Днес успях да разлепя и вторият фар и да почистя улеите, в който после ще влезе обратно "стъклото", играчка си е, защото пак се нагрява с пистолет, после се обира с отвертка, която пари, а "маджуна" лепне по ръката. След всичко мисля да използвам събраните солидни топчета лепкаво вещество обратно, като първо ще нагрея останалото в жлеба, преди затварянето, а после ще мажа по външният ръб.
ИзображениеИзображение

Последно изместих корпусите на прожекторите с някакви градуси встрани и с нивелир се опитах да докарам хоризонтално положение на фара и чертата на срез. После закрепих положението с шайби така:
Изображение

Интересното е, че дизайнерите незнайно защо са решили чайковидна форма на шарката, а не прави черти (по средата на ъгъла 2-те части на щоричката са под ъгъл и напред, с посока на движението.)
Изображение

Все още няма да затварям фаровете, защото искам да си оставя отпечатък, че съм бил там :devil: , все още го мисля какво да е, но няма да е голяма цигания ;)
Няма да боядисвам лъскавите панели в черно със сигурност, все още се колебая и над светодиодните габарити:
ИзображениеИзображение
Има и вариант за светодиодна лентичка между стъклото и лъскавият панел в долният ръб, но всички теи неща за мен са плагиатство от чуждомаркови дизайнерски идеи.

Няма да затварям фаровете и защото утре ще проверя една обява за ударена Леганца във Варна, от където се надявам да са оцелели прожекторите, както и да ми паснат евентуално, преди да сложа побългарената версия.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Проект"разлепяне на PVC-фар,промяна на дирекция на движение"

#29 Непрочетено мнение от todortv » 22 сеп 2009 20:36

Офтопик:
Както писа един колега от форума:"Кеф цена няма".А,кефа е неописуем,когато
нещата са пипнати със собствените ти ръце.Поздравления!
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Проект"разлепяне на PVC-фар,промяна на дирекция на движение"

#30 Непрочетено мнение от ogi » 25 сеп 2009 20:32

Преди:
P1100304.JPG
След:
P1100305.JPG
Вече мога да кажа, след много мерене, отбелязване и въртене - приключих с настройката на лупите. Въпреки това се притеснявам да затворя фаровете, без да ги сложа на колата и да видя как е реално. Това малко трудно става в София пред блока и ще почакам удобна възможност, когато ходя към Пловдив примерно (където имам по-добри условия)...

Продължавам да замислям как да променя оригиналният вид и да вкарам нещо интересно, вариантите все още се въртят в главата ми:
1. Боядисване на ето тази част:
ИзображениеИзображение
Как е по-добре? (хич не ми се боядисва толкова лъскава част, но гледам при новите коли това е модната тенденция.
2. Дали да потърся как да си направя отливка с друга форма и да не е така изпъкнала, като се гони "скелетната" форма на вътрешността на фара:
ИзображениеИзображение
3. Това как го намирате (+нормални бели габарити):
Изображение
4. Да редял ли лента със светодиоди (по-горе съм посочил вариант пред рефлектора за дългите, има вариант и по целият долен ръб, а също и вътре зад стъклото на мигача, но там трябва по-сериозна доработка)?

Интересна е светлината от дългите, много централно насочен лъч със странна форма - сравнете за мащаб тиксото по средата с предишните снимки (все пак става дума за проекции на 3 метра):
Изображение
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Отговори

Върни се в “Тунинг”