Daewoo или Opel? Труден избор

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
Ludmil
Минаващ
Минаващ
Мнения: 13
Регистриран: 12 авг 2015 14:39
МПС: Opel Kadett N
От: Горна Оряховица

Daewoo или Opel? Труден избор.

#1 Непрочетено мнение от Ludmil » 12 авг 2015 15:44

Здравейте!
Да се представя набързо. Шофирам от 1991-ва. Оттогава съм сменил 7 автомобила: Wartburg, Renault 14, Pontiac Sunbird, Oldsmobile Delta Royal, Opel Kadett, Subaru Libero, Nissan Terrano. Последните две коли ме накараха завинаги да забравя азиатското автомобилостроене - ремонтът им беше кошмар, откъм цени на части (3-4 пъти по скъпи, например 110 лв. за гарнитура на капака на картера, 45 лв. шарнира, 48 лв. капачка на дистрибутор и все в този тон). В тях имаше такива технологични абсурди, че сериозно се усъмних в гениалността на японците - Субару-то изрони шлици на задните колела, а на Нисана за да сменя една изгоряла крушка на таблото трябваше да демонтирам волана. :-o Също така Нисана правеше проблем с ниските обороти - неравномерни. И влязох в едни филми - сменям кабели, свещи, дистрибуторна капачка, палец - нищо. Накрая, след месец ровене по западни форуми (защото никой майстор не можа да открие причината) открих, че причината е някаква дефектирала EGR клапа, която връща обратно изгорелите газове над определени обороти. Освен това Нисана издуха гарнитурата на двигателя няколко пъти и всеки път на едно и също място, където между стената на цилиндъра и стената на водното охлаждане има разстояние 5-8мм.

Та, от всичките изброени коли досега само Опела ми остана верен - карах го 15 години и никога не ме е оставял на пътя. Всички ремонти по него съм правил сам, включително разглабяне на двигателя, шлайфане на клапани и др. Но стана на 25 години вече, сериозни дупки отдолу от корозия и няма как - търся нещо ново.

Разбира се, спрях се отново на марката Опел, но бюджета ми е скромен - 1400 лв. И както и да гледам, за тези пари нищо читаво не намирам. Тогава ми казаха, че Daewoo е всъщност Опел и дори частите от Опел пасват на него. Поразрових се из сайтовете за продажба и намерих много добри предложения, като това.

Затова идвам тук да питам - доколко наистина Daewoo е конструкторско решение на Опел и има надеждността на Опел? Държи ми още влага от азиатските абсурди. Спрял съм се на модела Нексия - колегите от Опел форума казаха, че частите пасвали 1:1

Ludmil
Минаващ
Минаващ
Мнения: 13
Регистриран: 12 авг 2015 14:39
МПС: Opel Kadett N
От: Горна Оряховица

Daewoo или Opel? Труден избор

#2 Непрочетено мнение от Ludmil » 12 авг 2015 17:43

Здравейте!
Имам едно питане, но преди това искам да се представя.
Дълги години карах Opel Kadett - доказа се като здрав автомобил, с много евтина поддръжка. Никога не ме е оставил на пътя. Минал съм досега през 7 автомобила - Wartburg, Renault 14, Pontiac Sunbird, Oldsmobile Delta Royal, Opel Kadett, Subaru Libero, Nissan Terrano. Oт всичките, само Кадет-а не ме е предал. А за японското автомобилостроене да не ви казвам - там беше като във филм на ужасите - субару-то изрони шлиците на задните колела, Нисана издуха 3 пъти гарнитура на главата (оказа се, че отстоянието от цилиндъра до водната риза е 7-8мм!), а за да сменя крушка на таблото на Нисана се наложи да демонтирам волана. Частите са 2-3 пъти по-скъпи - гарнитура на капака на картера - 110 лв., капачка на дистрибутор - 48 лв., шарнир - 45 лв. И така нататък.

Старият опел обаче е за смяна - много се амортизира. Бюджетът за нова кола е нисък, затова започнах да търся алтернатива. Препоръчаха ми Daewoo Nexia и така се озовах тук. Като за добре дошъл първият ми пост (идентичен с този) бе изтрит без обяснение - явно споменаването на друга марка е ерес в този форум. Вероятно и този ще бъде изтрит, но моля тези, които успеят да го прочетат да ми пишат на LUDMIL@KPACOTA.COM

Та спрял съм се на Daewoo Nexia - виждам, че е идентична с Опел Кадет. Моля дайте мнения за нея, тези които имат опит. Дали носи достойнствата на немската инженерна мисъл, че още ми държи влага от азиатското автомобилостроене ;)

Благодаря предварително!

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Daewoo или Opel? Труден избор

#3 Непрочетено мнение от ogi » 12 авг 2015 18:26

Здравейте,
предишният Ви пост не е бил изтриван, просто първо мнение на потребител изисква одобрение от модератор.

Оставих текстът от дублираната тема, защото виждам, че има разлика и допълнително информация.

По темата - автомобилите на Деу, производство след 1997 имат съществени разлики и малко части остават съвместими с Опел. Разбирам, че бюджета е ограничен, но за толкова пари едва ли може да се намери надеждно возило в какъвто и да е аспект. Щом това е сумата за покупка, основният приоритет по избор изобщо не трябва да се ограничава с марката, а с някакъв екземпляр в максимално читаво състояние.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
fanti55
Напреднал
Напреднал
Мнения: 370
Регистриран: 05 юли 2013 12:53
Skype: vanio_95
МПС: Chevrolet Tacuma 1.6/16v/SX
От: Разград
Име: Иван Иванов

Re: Daewoo или Opel? Труден избор.

#4 Непрочетено мнение от fanti55 » 12 авг 2015 18:39

Здравей,имах бивш колега който караше Нексия. Това е желязна машина,частите повечето са на Опел и двигателите мъркат. Колата изглежда СУПЕР а ако можеш иди и я пробвай... Нексията колегата я взе уж за селска работа,но се окажа чудна машинка и я кара 12 години (като я купи беше на 9 години).
Успех! :handshake:
Изображение

"Карай умно,стигни жив!" Карай бързо,стигни пръв! :nod:
Седя и си мисля, седя и си мисля.... По едно време усещам, че само си седя...

Потребителски аватар
The Stig
Модератор
Модератор
Мнения: 2761
Регистриран: 20 мар 2010 19:43
Skype: hihit_
МПС: Audi A3 8P / Lanos
От: Плевен/Белене
Име: Стефан Арабаджиев

Re: Daewoo или Opel? Труден избор.

#5 Непрочетено мнение от The Stig » 12 авг 2015 18:57

Общо взето основното сте го разбрали вече....аз бих пробвал да добавя още малко пари и да се насоча към Ланос. Причината за това е малко по-модерната визия и дизайн и най-вече липсата на ръжда и корозия, която е доста вероятна при Нексията. Иначе и двата модела са на базата на Кадет и поддръжката им е елементарна и ненатоварваща.

П.П. Имам и Ланос и Нексия...и двете коли за изключително здрави, прости и идиотоустойчиви. Ако имате въпроси, питайте- ще помагаме с каквото можем. :y:
Изображение

tatence
Напреднал
Напреднал
Мнения: 343
Регистриран: 28 окт 2009 19:26
МПС: Daewoo Leganza 2.0 126hp
От: софия
Име: Ивайло

Re: Daewoo или Opel? Труден избор

#6 Непрочетено мнение от tatence » 12 авг 2015 20:36

Въпреки скромния бюджет,мисля че имаш избор в гамата на Деу-Нексиа,Есперо,Ланос,Нубира.
Техниката е здрава и евтина за поддръжка,съвета ми е-видиш ли ръжда,дори да ти се струва повърхностна,стой далече.
Ние ще помагаме с каквото можем.

Ludmil
Минаващ
Минаващ
Мнения: 13
Регистриран: 12 авг 2015 14:39
МПС: Opel Kadett N
От: Горна Оряховица

Re: Daewoo или Opel? Труден избор

#7 Непрочетено мнение от Ludmil » 12 авг 2015 22:38

Нещо такова: http://www.carmarket.bg/daewoo-lanos-1.5i-1263297?rn=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Как стои въпроса с цените на частите? На Ланос-а може ли да се сложи багажник. Питам защото ние ползваме колата и така: :sun:
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
fanti55
Напреднал
Напреднал
Мнения: 370
Регистриран: 05 юли 2013 12:53
Skype: vanio_95
МПС: Chevrolet Tacuma 1.6/16v/SX
От: Разград
Име: Иван Иванов

Re: Daewoo или Opel? Труден избор

#8 Непрочетено мнение от fanti55 » 13 авг 2015 10:19

Колега,тази цена е много съмнителна!!!!!!!!!!!!!!!!!! Гледай да вземеш максимално запазена кола за цената и... При положение,че разполагаш със 1500лв.
http://www.cars.bg/c1270622" onclick="window.open(this.href);return false; Голяма,стабилна,що годе новичка....
http://www.cars.bg/c1239877" onclick="window.open(this.href);return false; Ето още нещо
Ако можеш да се спреш на Нубирата,хем новичка,комби е,има газ а цената ще я свали до 1500 гарантирам!
Изображение

"Карай умно,стигни жив!" Карай бързо,стигни пръв! :nod:
Седя и си мисля, седя и си мисля.... По едно време усещам, че само си седя...

Ludmil
Минаващ
Минаващ
Мнения: 13
Регистриран: 12 авг 2015 14:39
МПС: Opel Kadett N
От: Горна Оряховица

Re: Daewoo или Opel? Труден избор

#9 Непрочетено мнение от Ludmil » 13 авг 2015 10:55

fanti55 написа:Колега,тази цена е много съмнителна!!!!!!!!!!!!!!!!!! Гледай да вземеш максимално запазена кола за цената и... При положение,че разполагаш със 1500лв.
http://www.cars.bg/c1270622" onclick="window.open(this.href);return false; Голяма,стабилна,що годе новичка....
http://www.cars.bg/c1239877" onclick="window.open(this.href);return false; Ето още нещо
Ако можеш да се спреш на Нубирата,хем новичка,комби е,има газ а цената ще я свали до 1500 гарантирам!

Въпросът е Нубира има ли нещо общо с Опел? Защото предполагам, че частите за корейски коли са на цените като на Нисана и Субару.

Потребителски аватар
The Stig
Модератор
Модератор
Мнения: 2761
Регистриран: 20 мар 2010 19:43
Skype: hihit_
МПС: Audi A3 8P / Lanos
От: Плевен/Белене
Име: Стефан Арабаджиев

Re: Daewoo или Opel? Труден избор

#10 Непрочетено мнение от The Stig » 13 авг 2015 10:55

Ланосът за 900 лв. бих го пропуснал.

Нубирата не е лош вариант, но тя малко се отдалечава от Опелската база- при Ланос и Нексия голяма част от частите(особено по спирачната система и ходовата част), са взаимнозаменяеми с тези за Кадет/Астра Ф/Вектра/Калибра, но при Нубира не е точно така. Но ако се намери прилична Нубира, няма защо да се подминава- особено ако ще се товари и имате нужда от място. :)

Частите за Ланос/Нексия са на народни цени...нищо страшно няма. Може да погледнете в съответните раздели- има посочени цени на някои често срещани ремонти и консумативи.
Изображение

Потребителски аватар
fanti55
Напреднал
Напреднал
Мнения: 370
Регистриран: 05 юли 2013 12:53
Skype: vanio_95
МПС: Chevrolet Tacuma 1.6/16v/SX
От: Разград
Име: Иван Иванов

Re: Daewoo или Opel? Труден избор

#11 Непрочетено мнение от fanti55 » 13 авг 2015 11:12

Моите части на Такумата са почти еднакви с тези на Нубирата... Цените са НАРОДНИ!!!!!!!!!

П.П Някой части за моята кошница направи ги купувам за Нубира,че са по качествени и на още по-ниска цена!
Изображение

"Карай умно,стигни жив!" Карай бързо,стигни пръв! :nod:
Седя и си мисля, седя и си мисля.... По едно време усещам, че само си седя...

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Daewoo или Opel? Труден избор

#12 Непрочетено мнение от miroki » 13 авг 2015 15:56

Ludmil написа: Защото предполагам, че частите за корейски коли са на цените като на Нисана и Субару.
Бъркаш японските части с корейските.
Корейските са евтини. Някои по-евтини от на Опел.
Стъклата са скъпи. Но те може и от ръка.
Компресора на климатика е скъп, има си части които са скъпи на всички коли, та и на нашите.
Ланоса за дърва няма да ти свърши много работа, не е с много голям багажник. Но не е и без хич, около 280 литра е. Но поне задната страна към багажника на облегалките е от ламарина и ще даяни доста.
Капака отгоре е мек. Моя вече хлътва няколко пъти.
Последно едно дете брало ябълки, на ябълката под която съм паркирал и стъпало на покрива, целия бе хлътнал (може и да е паднало, не знам).
Слагам лодка 3,60 м. отгоре и леко хлътва, а тя е 75 кг.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Daewoo или Opel? Труден избор

#13 Непрочетено мнение от miroki » 13 авг 2015 15:59

The Stig написа:Ланосът за 900 лв. бих го пропуснал.
Ами да, като счупих буталата и сегментите се чудих дали да продам моя за толкова някъде :)
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Ludmil
Минаващ
Минаващ
Мнения: 13
Регистриран: 12 авг 2015 14:39
МПС: Opel Kadett N
От: Горна Оряховица

Re: Daewoo или Opel? Труден избор

#14 Непрочетено мнение от Ludmil » 15 авг 2015 01:24

за това какво ще кажете?
http://www.cars.bg/c1271864" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
fanti55
Напреднал
Напреднал
Мнения: 370
Регистриран: 05 юли 2013 12:53
Skype: vanio_95
МПС: Chevrolet Tacuma 1.6/16v/SX
От: Разград
Име: Иван Иванов

Re: Daewoo или Opel? Труден избор

#15 Непрочетено мнение от fanti55 » 15 авг 2015 10:57

Един съвет! Търси с метален капак на клапаните!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Иначе трябва да правиш като мен... 2ра ръка 25лв. и всичко е 6! Иначе офертата си я бива. Данъка и е около 150лв.(конете си казват думата!) :uraa: Колата си я бива!!!
Изображение

"Карай умно,стигни жив!" Карай бързо,стигни пръв! :nod:
Седя и си мисля, седя и си мисля.... По едно време усещам, че само си седя...

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”