Местен данък и Годишен Технически Преглед

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
JIJOMAMA
Напреднал
Напреднал
Мнения: 351
Регистриран: 06 авг 2007 14:28
МПС: Lacetti 1.6
От: Бургас
Контакти:

Местен данък и Годишен Технически Преглед

#1 Непрочетено мнение от JIJOMAMA » 23 фев 2015 22:53

Не видях такава тема ако има да ме извинявате.
От тази година започнаха да плашат, че ако не е платен данъка не може се мине преглед и пунктовете са вързани с Общините.
Днес в Бургас минах без проблем с данък платен за 2014г и съответно не провериха в база данни с общината (данъка ми е частично платен ....но поради друга причина...).

Защо вдигам тема за това:
1. не плащането на данък води след себе си лихви и евентуално принудителни мерки по събиране на данък. Санкция, като спиране на автомобила до плащане не е предвидена в ДОПК и ЗМДТ т.е. ако не мина технически преглед то защо да дължа лихви и данък?
2. Плашат, че трябвало данък за текуща година да е платен и в някой градове искат за технически преглед да е платен за 2015. Данъка за тая година е дължим за първото полугодие до 30.06 и съответно не може да се съкращава срока за плащане.
3. При нови автомобили първи преглед е на трета година, т.е. тези собственици може и да бавят плащанията си а други нямат тази възможност.
и т.н.

Моля споделете как е при вас.
Leganza 2.0 136hp

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Местен данък и Годишен Технически Преглед

#2 Непрочетено мнение от ogi » 23 фев 2015 23:05

Интересно как от тази година те е засегнало, като е така от няколко...

1. Лихвите са сериозни
2. Дължи се данък за текуща година, иначе не може да се премине ГТП

Данъка може да се плаща онлайн, или офис на изипей и с бележката от там да се преминава ГТП (уж имали и и зградена вече онлайн справка).
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Местен данък и Годишен Технически Преглед

#3 Непрочетено мнение от slowtraveler » 23 фев 2015 23:09

Никой не може да ме принуди да платя данъка преди крайния 'легален' срок за плащане...
Т.е. до 30.06.2015 би трябвало да може да се мине с данъка за 2014г...
Обаче не съм минавал тази година преглед... А и няма как да експериментирам (с кашкая - март месец), защото вече платих данъците...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Местен данък и Годишен Технически Преглед

#4 Непрочетено мнение от ogi » 23 фев 2015 23:11

Май не.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
JIJOMAMA
Напреднал
Напреднал
Мнения: 351
Регистриран: 06 авг 2007 14:28
МПС: Lacetti 1.6
От: Бургас
Контакти:

Re: Местен данък и Годишен Технически Преглед

#5 Непрочетено мнение от JIJOMAMA » 23 фев 2015 23:20

ogi написа:Интересно как от тази година те е засегнало, като е така от няколко...

1. Лихвите са сериозни
2. Дължи се данък за текуща година, иначе не може да се премине ГТП

Данъка може да се плаща онлайн, или офис на изипей и с бележката от там да се преминава ГТП (уж имали и и зградена вече онлайн справка).
Да от няколко е но ме подразни цялата медийна кампания. За текущата да се плаща е най-голямата измама и най-много ме издразни. Но до колкото разбрах го търсят в определени общини и за това повдигам темата. Къде и как се минава.
А за начини на плащане повярвай ако си платил така (без в техен офис) си един от малкото щастливци без проблем после. Но да не разводняване.
Leganza 2.0 136hp

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Местен данък и Годишен Технически Преглед

#6 Непрочетено мнение от Izparitel » 23 фев 2015 23:27

И какво правим, ако датата за ГТП е примерно за м. Януари? Тогава данъците за текущата година още не са "излезли"?
Не съм задълбавал в материята, но логично е до крайния срок за плащане на данъка да минеш с миналогодишния. Наскоро минах ГТП и представих документа за платен данък за миналата година. За тази още не съм се наканил да го платя. Другите ги плащам през e-pay, но този заради заветния холограмен стикер ще ходя да го плащам в общината.

Потребителски аватар
nik
Напреднал
Напреднал
Мнения: 321
Регистриран: 02 яну 2010 15:06
Skype: sectord
МПС: Chevrolet Cruze 2.0 VCDi 150hp
От: Плевенско + София
Име: ЕН3600КА

Re: Местен данък и Годишен Технически Преглед

#7 Непрочетено мнение от nik » 23 фев 2015 23:30

ГТП в началото на годината - минава се с платен данък за предходната година! Проверено и работи!
Chevrolet Cruze 2.0D LT VCDi 150 hp MT ---ex.---
[url]http://www.spritmonitor.de/en/detail/377931.html[/url]

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Местен данък и Годишен Технически Преглед

#8 Непрочетено мнение от ogi » 23 фев 2015 23:34

Не съм издребнявал кой за кой месец важи, но е факт, че са ме връщали за текуща година и е факт, че 2 години минавам поред с дистанционно платен данък (не в общината). Разбира се може да има някакви разлики за общините, говоря за най-голямото село - София, там е друга България, може и да подвеждам някой...
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Местен данък и Годишен Технически Преглед

#9 Непрочетено мнение от slowtraveler » 24 фев 2015 08:07

Малко по-обстойно обяснение на личния ми опит...
Да, още преди доста години са ми искали бележка за платен данък за същата година, но това е било след изтичане срока на 'нормалното' плащане на данъка (май за Маздата бе - тя е регистрирана септември, и тогава съм ходил на ГТП)...
Да, минавах с бележка от epay (че и данъците за двата автомобила бяха на един лист)...

ОБАЧЕ... В момента, в който реших да продавам Маздата се сблъсках с административни трудности с това 'листче'...
Нотариуса изиска оригинален документ за потвърждение за платен данък. Което става САМО в офисите на данъчното - пускаш молба, плащаш 5-6лв и след проверка в компютъра, че парите наистина са постъпили, ти удрят заветното синьо печатче върху твоя лист... Двете опашки (за подаване на молбата и втората - за удряне на печатчето) си бяха сериозно изпитание. Добре, че купувача ми влезе в положението и изчака за да си финализира сделката.

От тогава НИКОГА не съм плащал данък автомобил по e-pay (другите данъци продължавам да си ги плащам по е-пей)..
Автомобилите ги плащам само на каса на данъчното, за да си имам листчето със синия печат :lol:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Местен данък и Годишен Технически Преглед

#10 Непрочетено мнение от dsuzunov » 24 фев 2015 08:13

На 6-ти февруари продадох Нубирата и пред Нотариуса представих квитанциите за 2014г.
Приложиха само едната (май втората). Когато отидох в данъчното да я отпиша, ми казаха, че дължа 12лв за месец януари.
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Местен данък и Годишен Технически Преглед

#11 Непрочетено мнение от slowtraveler » 24 фев 2015 08:27

В началото на февруари дори и да искаш, нямаше как да си платиш данъка (поне във Варна)..
Просто не бяха излезли актуалните данни за 2015г (пробвах :lol: )
А са ти взели втората, защото ако не се лъжа, данъците се плащаха по хронология - в техен офис не можеш да платиш втората, ако не си платил първата. Може и това да е причината да изискват документ от данъчното с печат вместо документ от банка/и-пей...
Така е по-лесно, вместо да си направиш хубава електронна справочна система (това, за което сега почнаха да говорят, че ГТП ще могат да проверяват за платен данък в системата на данъчното)...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Местен данък и Годишен Технически Преглед

#12 Непрочетено мнение от dsuzunov » 24 фев 2015 15:57

Тази година в Пловдив, местните данъци се плащат от януари.
Изображение

tatence
Напреднал
Напреднал
Мнения: 343
Регистриран: 28 окт 2009 19:26
МПС: Daewoo Leganza 2.0 126hp
От: софия
Име: Ивайло

Re: Местен данък и Годишен Технически Преглед

#13 Непрочетено мнение от tatence » 05 мар 2015 17:04

За Софиянци-за да минете ГТП трябва да платите данъка си в общината или ако е платен по друг начин,да отидете в общината да ви ударят печат.Това изискване е от около две седмици.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Местен данък и Годишен Технически Преглед

#14 Непрочетено мнение от slowtraveler » 05 мар 2015 17:41

Мамка им... Прав бях да си искам 'печатчето'.... Всички данъци мога да си ги плащам по електронен път, а заради тъпите галоши, които не искат да 'отворят' базата данни и да направят електронна проверка, за автомобилите трябва да се мотаме по опашки...
Вярно, че предполагайки, че тази простотия ще продължи (и ще се задълбочи), пратих служителя да плати данъците на всички автомобили, ама що да е така...
На всичкото отгоре това е свързано и с нерви - разни хора на опашката започнали да мърморят, защото чакал да извадят служебните и лични партиди, и платил за 5-6 автомобила , ама като чули сумата на касата и опашката замислено замлъкнала :) ...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Местен данък и Годишен Технически Преглед

#15 Непрочетено мнение от miroki » 05 мар 2015 21:51

Аз ходя в един фургон до спирката на Нептун и никога не съм чакал повече от един човек.
До центъра е, и е удобно като цяло. Слагат си печата и така.
Пиша за някой, ако се чуди къде да плати и не му се чака.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”