Прави ли бяха полицаите?

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Прави ли бяха полицаите?

#1 Непрочетено мнение от stinbg » 06 фев 2014 23:09

http://www.youtube.com/watch?v=-xoOyu7SkJU" onclick="window.open(this.href);return false;

За съжаление преследването между моториста и полицаите завърши трагично за моториста. Някъде съм чувал, че в англия не спират група от коли дори и да карат с превишена скорост, а в коментарите някой спомена, че в Англия полицията не би преследвала моториста поради неоправдания риск както за неговия, така и за живота на полицаите или случайни хора.
Къде обаче е ПРАВИЛНОТО решение? Ако не се вземат мерки всички мотористи ще започнат да се гаврят с полицията, както и някои по-бързи автомобили. Ако обаче се организира рисковано преследване както в случая, вероятността да пострадат невинни е доста голяма - все пак имаше и пътник на мотора, а и самия моторист не заслужава смърт за дребни нарушения, макар и да му бе даден шанс.
Споменаха, че пътника е оживял за разлика от моториста. Мисля, че трябваше да се опитат да го хванат докато беше спрял в града и да го оставят, като видат че кара безразсъдно за да не застрашат пътника - в случая невинна жертва.
Life's a journey, not a destination

Потребителски аватар
pipo
Напреднал
Напреднал
Мнения: 414
Регистриран: 24 май 2011 13:39
МПС: daewoo takuma 1.8
От: София
Име: pipo

Re: Прави ли бяха полицаите?

#2 Непрочетено мнение от pipo » 07 фев 2014 08:40

ами гледах го ...и честно казано рисковано преследване невидях ...мотора издухваше патрула ...т апо скоро те караха по същия път насочвани от въздуха...мотора си караше достатъчно безрасъдно ...
според мен правилно го гониха ...имат си закони спазват ги ....не като нащо родно мило пародиино МееРее...пък за невинната жертва...има глава да е мислил като се е качил ...

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Прави ли бяха полицаите?

#3 Непрочетено мнение от Izparitel » 07 фев 2014 21:02

Летейки по градските улици и без преследване водача застрашава живота и здравето на останалите учатници в движението.
Ако има категорична забрана за преследване това ще е покана всякакви ненормалници да си правят каквото им се иска. Ако преследването е норма, то в натоварено движение в централна градска част риска за тежко ПТП включващо и други участници ще е огромен. По-добре нещата да се оставят на здравия разум и вътрешни правила на полицията.

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Прави ли бяха полицаите?

#4 Непрочетено мнение от stinbg » 07 фев 2014 21:13

pipo написа: ... рисковано преследване невидях ...мотора издухваше патрула ...
Колега скоростта на полицейската кола в един момент беше 245 км/ч без изобщо да успее да приближи мотора - това ако не е рисковано, здраве му кажи. Нали моториста освен да се пребие, може спокойно да стресне някоя леличка или пък шофъор, който не го е видял че приближава с 200+ км/ч. Винаги може да се предизвика единична или верижна катастрофа и за какво? Да го глобим за превишена скорост или че няма номер.
Съгласен съм, че не може полицията да бездейства, но тези определено се заиграха. Отделно самите полицаи от какъв зор караха като луди по магистралата и в града, след като имаше хеликоптер и още десетина патрулки някъде пред тях?
Хареса ми това, че в Англия не спирали бързо движещи се коли в колона заради потенциален риск от катастрофа - ето това е полицията в услуга на хората. Нашите изскачат зад храсти и биват дори отнасяни понякога за 20 лева - никой не мисли за шофьорите, само за подкупите мислят.
Life's a journey, not a destination

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Прави ли бяха полицаите?

#5 Непрочетено мнение от slowtraveler » 08 фев 2014 00:34

Ами като е бил само за глобичка за превишена скорост или без номер да беше спрял..... Откъде полицая да е сигурен, че този вече не е убил човек и затова бяга така отчаяно?
Под рисковано преследване и аз разбирам малки дистанции и притискане, което съвсем не бе факт в това преследване...
Просто моториста се е разбил в някаква ограда...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Прави ли бяха полицаите?

#6 Непрочетено мнение от stinbg » 08 фев 2014 11:43

Ами всъщност изобщо не бягаше отчаяно, дори спря на няколко червени светофара при което полицаите спокойно можеха да го задържат ако беше толкова зор. Отделно замисли се хипотетично ако дъщеря ти се е хванала с гаменче като това по нейни си причини и полицията от безделие хуква да се гони из улиците като в холивъдски филм от зор да глоби нарушителя и утрепе невинното дете?! Кое точно оправдава безумното каране?
Всички тези институции с безкрайни права злоупотребяват с положението си - разни правителствени, дипломатични, полицейски и дори до някъде линейките. Не виждам смисъл от рамбовщини за обикновенна глоба след като 240 престъпници всеки ден са на работа в парламента и още поне толкова са велики бизнесмени които ни определят съдбата и се гаврят с около 7 милиона българи са на свобода и на "почит" примерно и никой не ги търси.
В Швеция може и престъпниците в горните етажи на властта да са по-малко, но това гъзарче мотористче не е сред тях - просто го бие хормона. Аз лично не мисля, че има читав моторист освен двама, които познавам лично - останалото за мен е паплач комплексари с единствена цел тормоз на цивилното население, като в голяма част от случаите естествения подбор си върши работата, както и в случая за съжаление не без помощта на полицията ...
Life's a journey, not a destination

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Прави ли бяха полицаите?

#7 Непрочетено мнение от Izparitel » 08 фев 2014 14:13

Интересно мотористите в друг свят ли живеят? Те са част от целокупното население със същите качества, като останалите, може би само са малко по-млади. И аз имам доста километри на мотор, и аз на светофар съм минавал между спрелите автомобили, но мисля, че с изключение на някои луди глави останалите на две колела са си нормални хора. Мотоциклетистите са предимно млади с някои особености на психиката, но чак пък паплач и комплексари...
За съжаление мотоциклетисти често участват в ПТП и без да ги преследват. Този създаваше риск от ПТП заради високата скорост още докато профуча край полицейския автомобил в началото на клипа. Аналогични биха били рисковете и, ако нарушителя беше с автомобил вместо на мотоциклет. Ако неподчинението при опит за спиране от полицейски орган не се санкционира адекватно, то всякакви дрогички, пияни, крадци и какви ли не още просто не биха спирали и биха профучали надсмивайки се над "тъпите полицаи" които нищо не могат да им направят.
Предполагам, че при опит да го задържат на светофар заради адреналина моториста просто щеше да тръгне червено.

Потребителски аватар
pipo
Напреднал
Напреднал
Мнения: 414
Регистриран: 24 май 2011 13:39
МПС: daewoo takuma 1.8
От: София
Име: pipo

Re: Прави ли бяха полицаите?

#8 Непрочетено мнение от pipo » 08 фев 2014 17:58

е патрула какви проблеми да създава ....хората там не са като подобията им тук видя се на тоя клип 100 пъти как правят място да си прелетят ...карат с лампи (сирени) така могат и с 300 да си летят...а мотора си беше за глоба и без гонене пак щеше да мре с това каране ...

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Прави ли бяха полицаите?

#9 Непрочетено мнение от dsuzunov » 08 фев 2014 18:09

Изтривам написаното.....
Последна промяна от dsuzunov на 09 фев 2014 19:57, променено общо 1 път.
Изображение

Потребителски аватар
ditek
Минаващ
Минаващ
Мнения: 37
Регистриран: 11 авг 2008 13:05
МПС: Chevrolet Aveo 1.4 16v
От: Г.Оряховица

Re: Прави ли бяха полицаите?

#10 Непрочетено мнение от ditek » 08 фев 2014 21:25

Когато е нарушил закона,естествено ще бъде преследван и наказван.Всеки трябва да спазва закон,за това е закон.А дали е хубав или лош да се сърдим на тези където са го измислили.Моториста нарушава ли закона,заплашва ли осталите участници в движението?Ами ако някой тръгне да изпреварва и с 200 и няколко км се приближава моторист за колко време ще се реагира.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Прави ли бяха полицаите?

#11 Непрочетено мнение от stinbg » 09 фев 2014 14:17

dsuzunov написа: .....
dsuzunov нищо не написа всъщност или аз не разбрах какво точно иска да каже :ches:
Колега напиши си спокойно мнението, никой няма да те преследва за това, още повече това е форум а не интервю на CNN. Станала е интересна полемика по този случай в Швеция и ми беше интересно какво мисли българина по този за мен интересен казус.
На колегата "ditek" искам да кажа, че има степенуване на престъпления и наказания, което простичко казано означава, че ако дете открадне нещо за ядене примерно от глад в някои арабски страни ще му отрежат ръката, докато в повечето цивилизовани ще го нахранят. Един вид ако пресечеш на червено не те вкарват в затвора за 10 години, още по малко те насилват да се самоубиеш. По същия начин ако возиш хора с кола и си нарушител в щатите не те гонят до дупка за да видят с каква скорост точно ще се размажеш и ще изтрепеш всички - има си начини и много по-хуманни средства и това да се наказва пътно нарушение не стои над ничий живот.
Ако си изтрепал 20 ученика в училище и си си тръгнал с автомата по улиците е нормално да те преследват за да предотвратят други убийства и там риска да смачкат някой с кола е оправдан за да предотврати по-големия риск - този от нов масов разстрел.
В конкретния случай надали някой си мисли, че моториста е масов убиец, който е на разходка с гаДжето в града и непременно трябва да си плати с живота и този на приятелката си плюс ако може и някой случаен живот, защото видиш ли дължи глоба от 500$ примерно. В цивилизованите общества живота и безопасността се оценят повече от дребен реваншизъм и разни рамбовци не са добре дошли за благоденствието и добруването на хората.
Ако се замислиш надали има моторист, бакшиш или шофьор на маршрутка, който да прави по-малко от 20 нарушения дневно - ами дай да ги наредим на стадиона, че ще вземат да се измъкнат и пак да нарушат.
Не съм съгласен, че ще настане голямата анархия ако мотористите се оставят да правят каквото си искат - те всъщност го правят това вече. Много по-простичко е да се криминализира липсата на номер и всеки хванат да си полежи 1-2 години в затвора и ще схване, че това не е начина. И изобщо това на всяка цена да се рискува нечии живот съвсем не ми изглежда нито разумно, нито цивилизовано - но пък арабите са си ОК примерно с рязане на крайници за дребни престъпления, както и убийство за изневяра примерно.
Та затова ми е интересно в кой век сме ние като начин на мислене и представа за света.
Последна промяна от stinbg на 09 фев 2014 16:09, променено общо 1 път.
Life's a journey, not a destination

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Прави ли бяха полицаите?

#12 Непрочетено мнение от slowtraveler » 09 фев 2014 14:39

stinbg, прав си в разсъжденията, но примера не е показателен.
В конкретното клипче не виждам нищо укорително - полицията е видяла нарушител, опитала се е да го спре.
При което нарушителя дава всичката газ и (създавайки опасност за останалите шофьори) изчезва в далечината (а както се оказва в последствие - и в небитието)...
Полицая междувременно е уведомил колегите си за нарушителя - ако го засекат някъде на удобно място - да го спрат.
Обаче полицията май не е имала такава възможност, защото нарушителя е решил да се блъсне в ограда/преграда и т.н. и да се пребие...
В някои държави май опасното шофиране се приравнява като опит за убийство с оръжие...
А доста по-фрапантни примери от някои 'по-демократични' държави - колкото искаш...
И в някои държави дисциплината и обществото се крепи само на твърдата ръка.
Какво би казал например за убийството на жената наскоро в Щатите - бягала от полицията и я бяха застреляли (докато децата и са в колата)...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Прави ли бяха полицаите?

#13 Непрочетено мнение от stinbg » 09 фев 2014 16:06

slowtraveler написа: Какво би казал например за убийството на жената наскоро в Щатите - бягала от полицията и я бяха застреляли (докато децата и са в колата)...
По-малоумни "рамбовци" от Американците надали има. Конкретния случай е толкова показателен за безмозъчното и неадекватно съвременно общество и говорим за една невинна невъоръжена жена с малко дете в колата - явно сериозна заплаха за Америка, но ние сме свидетели за изтреблението на стотици хиляди невинни граждани от същите тези демократични Американци - ПАЗИТЕЛИ на МИРА. Не мога да коментирам стрелба по невъоръжен човек, който е известен поради факта, че си има номер на автомобила и който е катастрофирал, както се оказва по-късно и с психически отклонение ако може да им се вярва на Американците за каквото и да било. Какво щеше да се случи ако я бяха оставили вместо да я нападат като стадо чакали - ами нищо, щеше да се прибере спокойно вкъщи, по-късно щеше да отиде дежурния патрул в тях за да я глоби и щяха да установят, че има психични отклонения ако изобщо има и щяха да я приберат в клиника. Но къде къде по-интересно е да я гоним като сериен убиец и да я застреляме като куче в катастрофиралата й кола - екшън по Холивудски. Евала, това са закони, това е справедливост!
Life's a journey, not a destination

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Прави ли бяха полицаите?

#14 Непрочетено мнение от slowtraveler » 09 фев 2014 17:09

Въпроса е, че когато няма изпълнение на разпореждане на лицата, които самите ние сме призвали да следят за спазване на реда, съвсем логично е да има ответна реакция...
Ако се гледа повърхностно на въпроса, то например случая по-долу може да се разглежда в същата светлина - спират човека за неправилна смяна на лентата на движение. При спирането усещат, че мирише на марихуана. При което заподозрения бяга...
След което започва да стреля по полицаите и бива убит (18+ е клипчето).
Можеха да го оставят да си бяга нали - все пак само е нарушил закона за движение по пътищата?
Но дали не бяга защото е убил някого? Или пък го е страх заради глобата?
Обикновено ако си превишил скоростта с 5км/ч не бягаш от полицията, защото глобата ти е съвсем малка.
Значи навярно заподозрения бяга защото има много по-основателна причина...

До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Прави ли бяха полицаите?

#15 Непрочетено мнение от stinbg » 09 фев 2014 18:24

stinbg написа: Не мога да коментирам стрелба по невъоръжен човек, който е известен поради факта, че си има номер на автомобила и който е катастрофирал, както се оказва по-късно и с психически отклонение ако може да им се вярва на Американците за каквото и да било.
Аз не казвам да се абсолютизира всичко, просто трябва да се мисли и анализира - все пак има малка разлика между случаите, нали ...
Life's a journey, not a destination

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”