Покупка на автомобил.

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
human1970
Редовен
Редовен
Мнения: 175
Регистриран: 13 дек 2012 11:59
Skype: fisherman6511
МПС: Daewoo Lanos 1.5 - 2000г
Име: Иван

Покупка на автомобил.

#1 Непрочетено мнение от human1970 » 06 мар 2013 07:55

Здравейте!
Миналото лято купих Деу Ланос на метан. Още тогава оглеждах колата на един познат от съседния блок - ХМ, 93г. с кожен салон, мултифункционален волан, газов инжекцион, климатроник и още някакви екстри. Автомобила е в много запазено състояние и бих могъл да го купя за 2500лв. Още не съм се возил в него и не съм го пробвал, но ми се струва, че ще е хубав семеен автомобил /особено за извънградски пътувания/.
Някой има ли впечатление от този модел коли - да си каже мнението - дали си заслужава покупката?

Съобщение от модератор:
Корекция на заглавието.
ogi

akolevutd
Редовен
Редовен
Мнения: 220
Регистриран: 02 апр 2011 19:57
МПС: Daewoo Tacuma
От: Варна

Re: Покупка на Ситроен ХМ

#2 Непрочетено мнение от akolevutd » 06 мар 2013 09:29

http://clubcitroen.bg/forum/viewtopic.php?f=21&t=11140" onclick="window.open(this.href);return false;
И аз преди се чудих дали да не купувам такъв модел. Но доста бързо се отказах. Това е кола за ценители с възможности.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Покупка на Ситроен ХМ

#3 Непрочетено мнение от ogi » 06 мар 2013 09:42

Аз също разсъждавам, че по-добре запазена по-стара кола, премиум клас и доказани качества, отколкото по-нова лагерна количка за едни и същи пари, но ...20-годишна не е ли малко прекалено? :-o
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
human1970
Редовен
Редовен
Мнения: 175
Регистриран: 13 дек 2012 11:59
Skype: fisherman6511
МПС: Daewoo Lanos 1.5 - 2000г
Име: Иван

Re: Покупка на Ситроен ХМ

#4 Непрочетено мнение от human1970 » 06 мар 2013 09:55

Ами този човек не е с кой знае какви възможности, а колата е доста добре поддържана и той твърди, че въобще не е скъпа поддръжката. И още нещо да поясня - той човека не я продава, нито я има обявена някъде - аз проявявам интерес от доста време, а той сега малко е позакъсал финансово.

Да, колата не е първа младост, но навремето правеха качествени и издръжливи коли. Просто се оглеждам за още един автомобил и засега не мога да се спра на марка и модел.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Покупка на Ситроен ХМ

#5 Непрочетено мнение от ogi » 06 мар 2013 12:32

Може да е в идеално състояние, просто е притеснително състоянието на пластмасови и гумени детайли, които с времето стават проблемни и довеждат до едни неразкриваеми проблеми...
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Покупка на Ситроен ХМ

#6 Непрочетено мнение от slowtraveler » 06 мар 2013 12:51

Аз не бих рискувал с такъв ситроен...
Автомобила е доста усложнен, и в същото време - много стар.
Което е предпоставка за много допълнителни проблеми и разходи...
Братовчед ми имаше няколко такива. Сменяше ги заради проблеми (и всеки път - 'тоя го взех, защото е много по-читав' :lol: )
Единственото несравнимо бе возията (е, потракването на окачването го имаше заради възрастта, но вози като лодка)..
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
JelqzkoJelqzkov
Редовен
Редовен
Мнения: 209
Регистриран: 14 яну 2013 22:44
МПС: Daewoo Tacuma SE 1.6 16V LPG
Име: Желязко

Re: Покупка на Ситроен ХМ

#7 Непрочетено мнение от JelqzkoJelqzkov » 06 мар 2013 23:00

human1970 написа: но навремето правеха качествени и издръжливи коли.
Аз не се сещам за нито една такава (дмай АХ, който може би е издънка - няма никакви гоу гоу Гаджет и Джеймс Бонд екстри).

Кола от хора, които през повечето време правя любов и сирене...
Изображение

Потребителски аватар
The Stig
Модератор
Модератор
Мнения: 2761
Регистриран: 20 мар 2010 19:43
Skype: hihit_
МПС: Audi A3 8P / Lanos
От: Плевен/Белене
Име: Стефан Арабаджиев

Re: Покупка на Ситроен ХМ

#8 Непрочетено мнение от The Stig » 06 мар 2013 23:42

Френския кораб е уникален- като визия, като техника... просто нещо различно, което не може да видиш на всеки ъгъл. Няколко пъти съм "плувал" с такъв, само че с дизелов мотор и ми хареса. Казват, че е бъдеща класика и цените няма на къде да падат повече...

Лично аз харесвам такива различни и неповторими автомобили, но и аз не бих рискувал с такъв. Много малко са наистина читавите бройки в България и те не са за продан...
Изобщо при по-старите лимузини- стойностните автомобили, поддръжката е солена. Сещам се за Ауди 100(не съм фен на Ауди)- изключително стойностен автомобил, но разходите нямат нищо общо, примерно с нашите корейци. BMW E34, Merc 124... все расови автомобили, които лично за мен са много повече автомобили от днешните еднодневки. Но си искат своето. Един автомобил трябва да се обгрижва като човек- да го лекуваш, да го глезиш... не трябва да се пести нищо, напротив. :y:
Изображение

Потребителски аватар
human1970
Редовен
Редовен
Мнения: 175
Регистриран: 13 дек 2012 11:59
Skype: fisherman6511
МПС: Daewoo Lanos 1.5 - 2000г
Име: Иван

Re: Покупка на Ситроен ХМ

#9 Непрочетено мнение от human1970 » 07 мар 2013 08:01

Ще гледам тези дни да го покарам и тогава ще реша. Интересно, че никой не е ЗА покупката.
Дайте тогава някакви предложения за покупка на среден клас автомобил - например вчера гледах в мобилето "Шевролет Нубира" комби. Няма нищо общо с ХМ-а, но. Другия ми вариант беше Алфа 166, но той засега май отпада.
Последна промяна от human1970 на 07 мар 2013 11:37, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Покупка на Ситроен ХМ

#10 Непрочетено мнение от ogi » 07 мар 2013 11:27

Алфа 166, мои бързи впечатления:

+2.4 JTD - много хубав и здрав мотор, икономичен и мощен комън рейл (за 1.9 JTD - нямам впечатления, a от бензинови мотори бягам далеч)
+ много екстри, ама наистина много
+ комфорт
+ мощност
+ ниска покупна цена

- скъпа поддръжка, почти аналогична на Ауди
- голяма кола, пък тесен салон
- детайлите по интериора не изглеждат солидно
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
dragerg
Минаващ
Минаващ
Мнения: 23
Регистриран: 07 авг 2010 11:33
МПС: chevrolet lacetti 1,6 16V
От: Dimitrovgrad

Re: Покупка на Ситроен ХМ

#11 Непрочетено мнение от dragerg » 07 мар 2013 13:43

XM-а е наистина страхотна кола. Удоволствие е да се возиш и да шофираш (имам преки наблюдения). Човек може да се влюби в нея до гроб или да я намрази също толкова силно, ако не е подготвен за нея. А именно:
-почти е невъзможно да се намери читав екземпляр на нашия пазар
-скъпа поддръжка. Който ти е казал, че е евтина те е излъгал най-безочливо. Освен, че са скъпи, частите втора ръка също така са и кът.
-изисква малко по-специфични и задълбочени познания за да я поддържаш - става въпрос за хидравличното окачване.
-майсторите, които разбират от тези коли са срещат още по-рядко и от частите за тях.
С няколко думи, ако не си фен на марката (и модела) и не разполагаш или не искаш да отделиш повече време и пари отколкото си свикнал, по-добре не се захващай. Ще я намразиш и ще си създадеш тотално погрешно мнение за една наистина великолепна кола.

Колкото човека питаш, толкова и мнения ще получиш каква кола да избереш. Най-добре си определи за какво ти трябва (т.е. дали комби, седан и т.н.), колко км изминаваш на година (дизел или бензин), с колко пари разполагаш не само за покупката, но и за поддръжката. Накрая теглиш чертата и търсиш. Щом е втора ръка, гледай преди всичко конкретния екземпляр, не толкова марката и модела. Като си харесаш нещо, може да хвърлиш и едно око във форумите за най-честите повреди и т.н.

И за да не говоря само празни приказки, мисля че, Форд Мондео от 2002-2004г. с 1.8 или 2.0 бензин е един не лош вариант :)
Изображение

Потребителски аватар
JelqzkoJelqzkov
Редовен
Редовен
Мнения: 209
Регистриран: 14 яну 2013 22:44
МПС: Daewoo Tacuma SE 1.6 16V LPG
Име: Желязко

Re: Покупка на Ситроен ХМ

#12 Непрочетено мнение от JelqzkoJelqzkov » 07 мар 2013 17:30

human1970 написа:Ще гледам тези дни да го покарам и тогава ще реша. Интересно, че никой не е ЗА покупката.
Дайте тогава някакви предложения за покупка на среден клас автомобил - например вчера гледах в мобилето "Шевролет Нубира" комби. Няма нищо общо с ХМ-а, но. Другия ми вариант беше Алфа 166, но той засега май отпада.
При положение, че си готов да дадеш 3 пъти над това, което струва френската бракма, защо въобще я гледаш?
ХМ и 166 далеч не са среден клас.
Какво в същност търсиш и какво очакваш от новата си кола?
Изображение

Потребителски аватар
human1970
Редовен
Редовен
Мнения: 175
Регистриран: 13 дек 2012 11:59
Skype: fisherman6511
МПС: Daewoo Lanos 1.5 - 2000г
Име: Иван

Re: Покупка на Ситроен ХМ

#13 Непрочетено мнение от human1970 » 08 мар 2013 00:09

Малко е сложно да отговоря какво търся. Миналото лято купих Ланоса с идеята да е на сина ми. Наложи се в рамките на една седмица да потърся в Бургас кола с параметри зададени от мен самия - след 2000г., до 100 к.с., с 4/5 врати, газ/метан, климатик, до 2500лв. Резултат - Деу Ланос - това успях да намеря. Причините да бързам беше, че сина работеше лятото и беше заделил 1000лв. с които активно си търсеше кола. Препоръчах му да си запази парите и му предложих варианта да купя кола на негово име, на която аз да плащам данъци, винетки и текуща поддръжка, но да я ползваме и ние с майка му и сестра му /живеем близо до центъра, нямаме село и обикновено ходим в един от почивните дни до мола или някой съседен град/. Той се съгласи, но като отивахме към нотариуса отказа да е на негово име защото аз съм бил давал парите. Понеже предната ни кола той я блъсна идеята ми беше да е на негово име, че ако пак стане нещо подобно да не ме занимава, а да се оправя сам. Както и да е, до преди 20 дни всичко беше идеално, но той одра при потегляне цялата дясна страна на Мерцедеса на един съсед и ... "татко ела!". Взех му ключовете за колата и сега той ми се сърди и непрекъснато мърмори на майка си, че съм го бил излъгал.
Това е историята и причината да се оглеждам да семеен автомобил, макар че никак не му е времето в тая криза да харча пари от сметката си за излишни покупки.
А ХМ-ма просто всеки път като го видя и ми се приисква да го купя - харесва ми външния му вид.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Покупка на Ситроен ХМ

#14 Непрочетено мнение от ogi » 08 мар 2013 00:47

dragerg написа:И за да не говоря само празни приказки, мисля че, Форд Мондео от 2002-2004г. с 1.8 или 2.0 бензин е един не лош вариант :)
Карал съм такова 1.8 бензиново Мондео 2006, нещо мотора трудно си заявяваше зададените коне, не знам как ще е при пълна кола... Условията на служебен автомобил го разсипаха, докато тойотките държаха фронта доста по-дълго. Кормилната рейка се разтрака още гаранционно. Не знам защо, но на всички употребявани хечбек и комби фордове усилено се разтракват задните седалки и нещо в багажника... Направо нетърпимо и неоткриваемо!

Не знам какъв съвет да дам за темата, може би нещо японско като баланс на здравина/поддръжка - Тойота си е доказана марка, личният ми опит е, че издържа на много издевателства, поддръжката е по-скъпа, но моторите са железни, интериорите за среден и нисък клас са под всякаква критика на по-новите модели.

Друго за препоръчване е нещо от ВАГ-групата с техният железен 1.9-дизелов мотор (90-131к.с.) - здрав, евтин за поддръжка, икономичен, еластичен.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Leo
Минаващ
Минаващ
Мнения: 10
Регистриран: 24 сеп 2012 00:30
МПС: ML55AMG, Matiz0,8
От: Sofia
Име: Leoto

Re: Покупка на Ситроен ХМ

#15 Непрочетено мнение от Leo » 08 мар 2013 01:22

Преди около 15 години имах два XM-а един след друг, като втория беше TURBO CT. Бях направо влюбен в модела, но бяха новички и не ми създаваха никакви проблеми. XM спряха да го произвеждат 1999г. Типичните проблеми са: биалетките на окачването/консуматив/, сферите се помпят с азот всяка година/новите са много скъпи/, разкрачване на задния мост, проблеми с регулатора за нивото на окачването и всевъзможни течове на масло от всички познати и непознати семеринги по двигателния отсек.
Хубав автомобил до 5-тата си годинка.

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”