Пешеходци по магистралата

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
botzko
Редовен
Редовен
Мнения: 127
Регистриран: 22 дек 2009 13:42
МПС: Daewoo Tacuma 2.0 (2001)
От: София
Име: botzko

Пешеходци по магистралата

#1 Непрочетено мнение от botzko » 21 дек 2012 10:48

Вчера ми се наложи да пътувам до Габрово и късно вечерта да се връщам обратно към София. Още с качването на магистралата имаше някакви по-възрастни леля и чичо, който пресичаха магистралата с куфари .... Хубавото беше, че пресичаха на осветено и се виждаха (отиваха към една от бензиностанциите). Но на 10 км. преди края на магистралата си изкарах акъла, като някакъв младеж притичваше на неосветено място и с тъмни дрехи. Видях го пред колата на има няма 5-7 метра. Натиснах спирачка и завих наляво да го избегна (той тичаше надясно) и се разминах буквално на сантиметри от него. Слава богу пътят беше почистен (и почити сух) та след маневрите не се озовах в мантинелата. От къде и за къде беше тръгнал този не ми стана ясно - нямаше спрели коли (поне не бяха с пуснати светлини, за да ми направят впечатление), нямаше и бензиностанции наблизо.
И друг път съм изпадал в опасни ситуации, в които моят живот (както и този на пасажерите) е бил застрашен, заради неправилно изпреварващи идоти, но в тази ситуация доста след това се усетих, че можеше и аз да пострадам. Повече ме изплащи това, че щях да блъсна човек, колкото и голям идиот да е той ....

П.С. Когато съм пешеходец в тъмното и с тъмни дрехи винаги внимавам и имам едно на ум - шофьорът може да те види точно когато си пред колата и да е вече късно. Въпреки това никога не бих тръгнал да пресичам магистралата в тъмното без да имам светлина в мен (независимо дали съм с тъмни дрехи или не) ...

zmiori
Активен
Активен
Мнения: 570
Регистриран: 05 яну 2009 22:19
МПС: Ланос 1,5 и Лада Самара
От: Търговище

Re: Пешеходци по магистралата

#2 Непрочетено мнение от zmiori » 21 дек 2012 11:43

А стада коне в котленския проход? Без човек със тях. Сред тези завой и в тъмното е страшна тръпка. Два път ми се случи единия 6-7 коня след ляв завой без видимост. Втория след десен един тир идва отгореми тъкмо се разминахме някак си и няколко коя пръснати из платното и еди точно пред мен добре че там няма как да се кара бързо та успях да спра. Тогава разбрах защо тир-а бе в моето платно. Човека си е опитвал да ги предпази.
granichar.org

Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: Пешеходци по магистралата

#3 Непрочетено мнение от Proximus » 21 дек 2012 13:03

Миналата Събота около 4:30 сутринта минавах през Русе на връщане от Букурещ. На излизане от града пътят е хубав двулентов, платната разделени с мантинела и осветен, долу горе почистен, температурата цели -10 (в покрайнините на Букурещ измерих -20 :D). Съответно се движа в лявата лента, периферията на прозореца ми леко заледена - с две думи виждам само напред.
И останах почти шокиран когато при въпросните условия засякох с периферното си зрение как задминавам някакъв човек в тъмни дрехи, от ляво до мантинелата... буквално 30см по-вляво да карах и го отнасяше. Съответно и аз го отнасях.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Пешеходци по магистралата

#4 Непрочетено мнение от Izparitel » 21 дек 2012 18:34

Снощи в София в тъмното, на неосветен участък по който рядко минават коли и аз в последния момент видях човек. Пак с тъмни дрехи и при насрещно движение в последния момент мярнах сянка която навлезе от дясно в моето платно за движение. Нямах време да реагирам, макар, че карах сравнително бавно защото изскочи на практика до предната броня. Започнах да спирам едва части от секундата след това. Оказа се, че пилешкия му мозък не му е светнал да изчака пред една огромна локва докато отминат колите и изведнъж е решил да я заобикаля когато аз съм бил вече до него. Там тротоар няма и шемета е вървял по края на платното от дясната страна докато е стигнал до локвата.
Все си мисля, че трябва да задължат лицата които се движат не по тротоарите, а по пътното платно нощем да имат някакъв светлоотразителен елемент на себе си /например еластична лента сложена върху ръкава/. Знам, че не всички ще го спазват, но ще спаси някой и друг живот.

Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: Пешеходци по магистралата

#5 Непрочетено мнение от Proximus » 22 дек 2012 12:18

Aз пък знам че в Израел за блъснат пешеходец, извън пешеходна пътека, не носиш наказателна отговорност. Тук и двата случая подлежът на тълкование от страна на правораздавателната система.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Пешеходци по магистралата

#6 Непрочетено мнение от slowtraveler » 22 дек 2012 17:00

Кофти е при всички случаи....
Независимо дали носиш отговорност или не..
От доста време се чудя защо не се приеме правило в нормалните връхни дрехи да им се вгражда светоотразителен елеемент...
Вярно е, че доста от връхните ми дрехи имат такива, но все пак поради повишената опасност на работата ми избирам по-работни модели...
Единствения минус (или плюс де) е, че когато си облечен с такова облекло почти никога не излизаш на снимката особено ако е със светкавица :lol:
Например на тази окепазена снимка със светкавица се вижда само крайчето на ръкава и част от гърдите на якето ми (по две ленти на всяка локация, но фотоапарата ги е слял):
Изображение
А якето през деня (вярно - намръщено време), въпреки, че е чисто черно, пак е ясно забележимо - матрицата на фотоапарата се е шашнала от толкова светлина :lol:
Изображение
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Пешеходци по магистралата

#7 Непрочетено мнение от dsuzunov » 22 дек 2012 18:03

Преди години, по огледите на ПТП си ходехме както и сега - цивилни.
При едно прегазване на пешеходец, аз си обикалям по пътя с фотоапарата и в един момент ме настига едно младо момче, хваща апарата, който виси на врата ми и се опита да го свали.Взех да се дърпам и малко оставаше да му бия юмруците, но някой викна, че това е сина на пострадалия.
Помислил ме за репортер и искал да попречи да снимам.
От този момент, винаги нося светлоотразителна жилетка с надпис "Полиция", а отделно имам един черен елек, с отразяващи ленти. Нощно време, освен, че спомагат да стана "видим", но и предпазват от нежелани реакции.
Изображение
Изображение
Всички ленти и надписи са залепени с велкро и при пране ги свалям.
На работа избягвам да нося светли дрехи, защото праха с който работим не се чисти ако попадне върху тях. Става единствено с много мощен магнит. Тези тъмни дрехи са минус когато съм на катастрофи, но със светлоотразителната жилетка, на фаровете съм като коледна елха.
Изображение

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”