Колегиалност и етика при управлението на МПС

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Колегиалност и етика при управлението на МПС

#16 Непрочетено мнение от dsuzunov » 30 ное 2012 14:09

th3_survivor написа:На мен също много често пешеходци ми вдигат ръка за поздрав, когато спра преди пешеходна пътека (също така и аз поздравявам, когато съм пешеходец). Наскоро останах приятно изненадан от шофьор на автобус от градския транспорт, който ме поздрави с аварийките, защото му дадох да се включи пред мен, тръгвайки от спирката и то при положение, че вече беше дал ляв мигач, когато го настигнах и беше напълно нормално да го изчакам. След следващия завой дори ми даде знак, че в насрещното няма кола и мога да го изпреваря :) Днес обаче се натъкнах на поредния пример за неколегиалност - влязох в двупосочна улица с паркирани отляво коли и най-наивно очаквах, че джипът в насрещното ще ме изчака да мина както си е редът. Не само че влезе в моето платно и тръгна с мръсна газ към мен, но започна и да ми мига с фаровете. За да не мине през мен въпросната девойка, се наложи да включа аварийните и да се върна назад по половината улица до кръстовището, а тя дори не си и направи труда да ми махне с ръка за причиненото неудобство.
Колкото и да се старая да се държа колегиално, свалих стъклото и я напсувах...
В ЗДвП пише, че трябва да пропускаме с предимство превозните средства от градския транспорт, така че, това е вменено със закон.
А за описания случай, ако автомобила, отнел предимството ми е достатъчно навътре в лентата ще го пропусна, за да не се мъчи връщайки назад. Но ако не е, няма прошка.
Изображение

Потребителски аватар
The Stig
Модератор
Модератор
Мнения: 2761
Регистриран: 20 мар 2010 19:43
Skype: hihit_
МПС: Audi A3 8P / Lanos
От: Плевен/Белене
Име: Стефан Арабаджиев

Re: Колегиалност и етика при управлението на МПС

#17 Непрочетено мнение от The Stig » 14 дек 2012 22:29

Тази вечер за първи път от може би около 2 години, видях десен мигач от друг шофьор, за да ми подскаже, че мога да изпреварвам спокойно. Впечатление ми направи, че не е някой тир или автобус, а обикновен лек автомобил(БМВ Е60)... :-o Разбира се след това го поздравих с едни аварийки.
Явно, въпреки всичко, има останали колегиални и етични шофьори... дано да ги срещаме все по-често и по-често. :y:
Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Колегиалност и етика при управлението на МПС

#18 Непрочетено мнение от ogi » 14 дек 2012 22:41

Аз пък често наблюдавам десен мигач за изпреварване извънградско, през последните години, което е добре, но би могло и още по-добре да е, особено за българските 2-лентови пътища... Без значение какъв е автомобила, важно е шофьора да е съпричастен и културен. Принципно шофьорите на товарни автомобили, които си прекарват живота по пътищата, са най-толерантни...
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Колегиалност и етика при управлението на МПС

#19 Непрочетено мнение от todortv » 14 дек 2012 22:42

Или е уговарял момата до него, а ти му светиш в огледалата.... :lol:
Ако е ТИР или автобус, не тръгвам без да съм сигурен.
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Колегиалност и етика при управлението на МПС

#20 Непрочетено мнение от Izparitel » 15 дек 2012 00:09

Аз бях впечатлен това лято когато по планински път в Родопите се бях залепил за огромен камион и на можех да го изпреваря защото беше завой след завой при наличие на интензивно насрещно движение. После ме настигна още един такъв огромен близнак на първия камион. Накрая на един завой без никаква видимост камиона пред мен се развали. Отзад се заформи голяма колона и мислех, че ще пуснем пуснем корени там, но шофьора от задния камион отиде при колегата си отпред, а после някак се измуши и спря пред него. После влезе в ролята на регулировчик и след малко спря насрещното движение за да тръгне нашата колона.
Камионите бяха абсолютно еднакви и явно бяха на една и съща фирма. Не знам дали са ги обучавали какво следва да правят или това си беше самостоятелно решение на водача, но заради лошото място и огромния повреден камион без помощта на втория шофьор щеше да се образува огромно задръстване.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Колегиалност и етика при управлението на МПС

#21 Непрочетено мнение от dsuzunov » 15 дек 2012 08:58

Шофьорите в Смолянско, а и в останалата част на Родопите са изключително толерантни.
Там единствения транспорт е автомобила и комбинацията с трудния терен ги е направило такива.
Проблема идва, когато слязат в полето.
До преди десетина години в Смолян имаше само едно кръстовище, регулирано със светофар.
Най-невъзпитани и каращи по някакви собствени правила са водачите на автомобили с Хасковска и Пазарджишка регистрация. :lol: И това е конкретно за Пловдив. Като влязат в града и като се започнат едни изпреварвания от дясно, едни престроявания, пък за паркирането да не говорим. Все едно, блондинка на пет ракии. :rofl:
Изображение

Потребителски аватар
Ilyan
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 959
Регистриран: 07 ное 2007 10:07
Skype: ilyan-f1
МПС: ex. Leganza
От: София

Re: Колегиалност и етика при управлението на МПС

#22 Непрочетено мнение от Ilyan » 15 дек 2012 10:40

Вторник бях до Пловдив по работа. Е няма такова бавно потегляне, като светне зелено. Пеша ще премина по-бързо през кръстовището. А колко от лявата лента се престрояват в дясната без мигач, без да гледат в огледалата :@ .
Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Колегиалност и етика при управлението на МПС

#23 Непрочетено мнение от dsuzunov » 15 дек 2012 10:48

Ilyan написа:Вторник бях до Пловдив по работа. Е няма такова бавно потегляне, като светне зелено. Пеша ще премина по-бързо през кръстовището. А колко от лявата лента се престрояват в дясната без мигач, без да гледат в огледалата :@ .
Илиянееее, кога стана калайджия та и г...за ти почерня! :rofl:
Това са били я хасковлии, я пазарджиклии :lol:
Изображение

Потребителски аватар
Ilyan
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 959
Регистриран: 07 ное 2007 10:07
Skype: ilyan-f1
МПС: ex. Leganza
От: София

Re: Колегиалност и етика при управлението на МПС

#24 Непрочетено мнение от Ilyan » 15 дек 2012 15:29

Номерата им започваха с РВ, ама вътре какви са били :?::
А за светофарите какво ще кажеш? Покрай студентката сигурно си идвал с колата до София? Има ли разлика в Пловдив и София?
Изображение

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”