Годишен технически преглед след 01.01.2012год.

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
gelen4o
Редовен
Редовен
Мнения: 155
Регистриран: 28 яну 2009 14:02
Skype: gelen4o
МПС: Daewoo Nexia 1.5 16V
От: ШопияЛенд/София
Име: Геле

Re: Годишен технически преглед след 01.01.2012год.

#16 Непрочетено мнение от gelen4o » 25 яну 2012 14:11

Икам да попитам колегите, които са минали ГТП през 2012та, искаха ли ви бележка за платен данък ? :)

Потребителски аватар
MPbCHuKA
Редовен
Редовен
Мнения: 246
Регистриран: 16 яну 2010 15:48
МПС: Daewoo Lanos 1.4 2000г. LPG
От: Пловдив

Re: Годишен технически преглед след 01.01.2012год.

#17 Непрочетено мнение от MPbCHuKA » 25 яну 2012 15:13

Аз си дадох всички документи накуп и после ги сканираха един след друг. Не знам дали може и без квитанцията

Потребителски аватар
pipo
Напреднал
Напреднал
Мнения: 414
Регистриран: 24 май 2011 13:39
МПС: daewoo takuma 1.8
От: София
Име: pipo

Re: Годишен технически преглед след 01.01.2012год.

#18 Непрочетено мнение от pipo » 26 яну 2012 03:48

gelen4o написа:Икам да попитам колегите, които са минали ГТП през 2012та, искаха ли ви бележка за платен данък ? :)
ами май май зависи от сервиза в който ще минеш ,на майка ми колата като я закарах миналата година и погледнаха само едни спирачки и ми написаха документите( после се оказа че колата никога не и е плащан данък ) :lol: та и сега си е така ,зависи на кой къде ще попаднеш

dimitrakiz
Минаващ
Минаващ
Мнения: 9
Регистриран: 26 май 2011 15:56
МПС: Daewoo Matiz
От: София

Re: Годишен технически преглед след 01.01.2012год.

#19 Непрочетено мнение от dimitrakiz » 12 мар 2012 16:58

здравейте първо !

да попитам понеже матиза не е каран от октомври и са му изтегли прегледите та въпроса ми е трябва ли да се ходи първо при газаджия да прави преглед на АГУ-то или може направо на ГТП и там да се направи и на газовата и съответно може ли да се мине през ГТП без преглед от газаджия на АГУ-то ?

Потребителски аватар
stiix
Редовен
Редовен
Мнения: 195
Регистриран: 10 фев 2008 20:46
МПС: ***
От: ***

Re: Годишен технически преглед след 01.01.2012год.

#20 Непрочетено мнение от stiix » 13 мар 2012 08:53

Сега ГТП включва и преглед на газовата, така че направо там отивай... И да не забравиш да си вземеш големия талон, че без него не пускат :)
Изображение

dimitrakiz
Минаващ
Минаващ
Мнения: 9
Регистриран: 26 май 2011 15:56
МПС: Daewoo Matiz
От: София

Re: Годишен технически преглед след 01.01.2012год.

#21 Непрочетено мнение от dimitrakiz » 13 мар 2012 14:24

мерси много :beer:

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Годишен технически преглед след 01.01.2012год.

#22 Непрочетено мнение от todortv » 13 мар 2012 16:34

Вчера минах преглед.Големия талон е задължителен,платен данък все още за миналата година.
Направиха проверка за теч на АГУ,оглед на окачването,светлини,като фаровете ги проверяваха с подвижни устройства
за правилна регулировка,чистачки,пръскалки,спирачки,газове,оглед на целия атомобил.Измерване на спирачната течност за процент конденз.
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
gochen
Редовен
Редовен
Мнения: 116
Регистриран: 25 май 2011 23:01
Skype: gochew
МПС: Daewoo Espero 2.0 , 77kw, 95
От: Ostrov nad Ohří
Име: Камен

Re: Годишен технически преглед след 01.01.2012год.

#23 Непрочетено мнение от gochen » 13 мар 2012 18:30

Здравейте, колеги!
Два пъти съм минавал Технически преглед в Чехия. Тук за личен автомобил се минава на всеки 2 години.
1. Минавах с Рено Клио 2 ( 93 год. модел ) чрез мой приятел, който има свой приятел в техническия пункт. Трябваше да бъдем пред пункта, който е в друг град, точно в уречения час. Дойде човека, който пое автомобила ( другите му колеги не се месят - те си поемат други автомобили ), вкарахме автомобила в помещението за замерване на отработени газове! Той затвори вратата на помещението и каза да изляза за 15 мин. ( имало камери и колата трябвала да престои толкова. ). Реално нищо не е мерил, на гърнето имаше дупка, освен това бях без катализатор ). След 15тина минути каза да я преместя в основното хале, дето мерят всичко останало. Колата мина пълен преглед ( провери всичко възможно ). Имах разбит кормилен болт, а отзад спирачките не държаха изобщо. След уверение на моя приятел, че всичко ще се отремонтира, получихме документите с печат за преминат ТП. Веднага я продадох ( това беше и целта на прегледа - първата работа кояго гледа купувача е кога колата е минала ТП ). При положение , че имах автомобил след преминат ТП, веднага го продадох.
2. През 2011 внесох Есперото с немски транзитни номера, като същевременно започнах процедура по регистрация на мое име тук. От полицията ми казаха, че трябва да премина първоначален ТП, без който не може. Този път без приятел, ( реших да мина реално - колата беше в перфектно състояние ). Отидох пак там - и се почна - от-до, всичко бе прегледано, както се прави. Незнаеха къде е номера на шасито, та търсиха в някакви каталози, и го намериха на пода до дясната седалка отпред. Преминах успешно прегледа, получих документ - няколко страници, та с този документ отидох в полицията, и бях неприятно изненадан - полицая ме връща в сервиза за ТП, за да ми кажат конкретно какъв ЕКО-данък трябва да платя. Връщам се в сервиза, та пича там ми казва, че в немските документи на колата е написано Е2, като емисия.. Каза, че не знае какво значи това ( ?!?! ) . Та трябваше да пращам документите до TUV в Прага, за да ми кажат оттам, че колата е Еуро 1 - което значи да платя - 400 лв. ( Еуро 2 е 200 лв, Еуро 3 е безплато ). Та платих, и така....

Ако колата ти е редовна, нямаш проблеми с ТП. Ако не е , само чрез приятел ( като се плаща нещо на проверяващия ). Преди години е можело само с документи, ама сега вече нещата не са така - колата трябва да присъства. Но във всичко, както и при нас, присъстват " приятелите", така, че в това отношение нещата в Чехия и в България са еднакви.
Който не може да живее, да....умира!

Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

Re: Годишен технически преглед след 01.01.2012год.

#24 Непрочетено мнение от авео » 14 мар 2012 02:41

Измерване на спирачната течност за процент конденз.
Тия са се престарали. Антифриза не го ли замериха или състоянието на маслата,все пак и те са важен фактор в безопастноста на движението :lol: Най-страшно е,когато малкото човече се прави на голям началник.
" При секса е, като при игра на карти. Ако,нямаш добър партньор, ти трябва силна ръка"-Уди Алън

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Годишен технически преглед след 01.01.2012год.

#25 Непрочетено мнение от miroki » 21 мар 2012 11:29

Преди малко се върнах от преглед.
Нещата са наистина по-различни.
1. Ми провериха светлините и се оказа, че и двата стопа не работят :tmi: , работеше само 3 ти я стоп, вероятно е от вчерашната автомивка, защото до вчера си гледах вечер разликата в стопове и фарове за мъгла. Но хората ми отвиха и двата стопа развъртяха крушките и светлините излязоха. Прегледаха и останалите светлини.
2 Вдигнаха на подемника и прегледаха всички шарнири, носачи, тампони на двигателя и т.н.
3 Провериха спирачките
4 Провериха ел. системата, не знам точно какво, както и изгорелите газове.
5 Провериха газовото
после отидох да платя и не знам, какво още са гледали но вече имаше и лепенка на стъклото.
6 Поздравиха ме за здравата марка автомобил.
7 Казаха ми, че талона от прегледа (понеже е голям и малък) големият стои вкъщи при големият талон, а малкият в колата, така ли трябва? Аз го изрязах по пунктира но внимавайте, че се къса ако се дърпа.

Никъде не видях отразено преглед на газта, поне на големият талон от прегледа, както и на талона на колата пише, че е бензин/газ. На бензиностанциите показвали се вече талон за газовото?
Малко е странно. Или да си гледат стъклото, че вече е минат преглед?
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Годишен технически преглед след 01.01.2012год.

#26 Непрочетено мнение от Izparitel » 21 мар 2012 12:59

На мен при прегледа ми казаха, че трябвало да нося и двата талона, при което ми стана интересно как не са се сетили да измислят да се носи и нещо с размерите на двоен спален чаршаф .
По скромните ми разбирания документите трябва да са със стандартните размери на карта за банкомат, ама кой ли ме пита!

zmiori
Активен
Активен
Мнения: 570
Регистриран: 05 яну 2009 22:19
МПС: Ланос 1,5 и Лада Самара
От: Търговище

Re: Годишен технически преглед след 01.01.2012год.

#27 Непрочетено мнение от zmiori » 21 мар 2012 14:13

Казали са ти да носиш и големия и малки защото САМО на големия пише че си с многогоривен агрегат /че си на газ/. Така ме посъветваха и мен защото някой педантичен полицай може да ти създаде проблем.
А малкия е точно толкова голям, МАЙ.
И друго за което ме предупредиха е да си пазя и паспорта на уредбата защото не се знаело догодина какво може да се случи и какво да измислят.
granichar.org

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Годишен технически преглед след 01.01.2012год.

#28 Непрочетено мнение от miroki » 21 мар 2012 14:38

Правят сверка на 2 та талона.
само на големият пише номера на двигателят. Преди искаха само големият за прегледите.
До колкото знам е голям точно за това, да не се носи в колата.
вярно, че на малкият не пише че съм газ/бензин. Т.е в движения нямам какво да покажа, че съм на газ и не съм си монтирал вчера газовата.
А на много талони изобщо не пише за второто гориво.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
ivobivo
Напреднал
Напреднал
Мнения: 396
Регистриран: 19 юни 2009 21:27
Skype: ivaylo.filipov
МПС: Lacetti SW 2.0TCDi CDX M/T
От: София
Контакти:

Re: Годишен технически преглед след 01.01.2012год.

#29 Непрочетено мнение от ivobivo » 21 мар 2012 15:19

Добре, нали задължително условие за преминаване е и да си носиш и бележката за платен данък, а в нея е вписан и номера на двигателя...защо трябва да нося задължително големия талон, който ми седи заклюен в касата на работата...само за да ми видят вида на горивото от него ли?!?
(shofiro2)До тук - толкова Изображение <<< кликни на бензоколонката за да видиш подробности или се регистрирай ТУК и влез в статистиката!
Изображение 2009 Chevy Lacetti SW 2.0TCDi CDX M/T (Лъчко)
Изображение 2001 Suzuki GSX 750F Katana (Сузана)

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Годишен технически преглед след 01.01.2012год.

#30 Непрочетено мнение от todortv » 21 мар 2012 16:43

Май стана объркване за кой голям талон става въпрос.

Единият е талона,кото дават при регистрация на колата и там не пише за АГУ,освен(не знам)ако не е фабрична.Този талон е ламиниран.
Другият,е който дават от тази година на ТП.Той е без ламинат и в него е перфориран малък талон за скъсване и носене с документите.
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”