Годишен технически преглед след 01.01.2012год.

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Годишен технически преглед след 01.01.2012год.

#31 Непрочетено мнение от dsuzunov » 23 апр 2012 10:45

Днес минах ГТП.
Процедурата трае минимум 20 минути и струва общо 46лв. с прегледа на АГУ
Изискват се:
-двата талона на колата
-лична карта или шофьорска книжка
-талона за последния ГТП
-полицата за застраховка ГО
-паспорт за АГУ, при наличие на такава
Проверяват се спирачки, газове, хлабини по окачването, фарове и изпускане на газ с преносим уред, който "души" за теч.
При прегледа се получава това удостоверение:

Изображение

...и като част от него този отрязък, който замества малкия талон за прегледа:

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
nik
Напреднал
Напреднал
Мнения: 321
Регистриран: 02 яну 2010 15:06
Skype: sectord
МПС: Chevrolet Cruze 2.0 VCDi 150hp
От: Плевенско + София
Име: ЕН3600КА

Re: Годишен технически преглед след 01.01.2012год.

#32 Непрочетено мнение от nik » 27 фев 2013 16:05

Здравейте колеги!
Днес за първи път Крузейро мина на ГТП откакто е излязъл от магазина. Какво ми направи впечатление?
Има доста промени откакто за последно минавах с автомобил на ГТП, но останах неприятно изненадан от факта, че не се взима предвид старата система за отчитане времето за следващ ГТП. Според нея (картонче, на което с перфорация се отбелязват годината и месеца на следващия преглед) автомобила трябваше да премине преглед не по-късно от края на месец Февруари. Съгласно новите разпоредби, в талона за преминат ГТП се отбелязва датата, месеца и годината на валидност на прегледа.
Нов автомобил минава на първи технически преглед 3 години след първоначалната си регистрация, втори - две години след това и последващи на всяка година. Като съвестен гражданин реших да мина по процедурите с надеждата да си спестя ГТП на четвъртата година. Да, ама не! Талона за ГТП от 2010г. беше с перфорации съответно на 2013г. и 2-ри месец. Оказа се, че перфорациите не са това, което са. Първата регистрация е била на 18.01.2010г. и следователно системата отчита, че трябва да се премине на преглед преди дата 18.01.2013г. Е, това последното аз не го знаех, както предполагам не го знаят и всички останали имали наглоста да си купят нови автомобили преди въвеждането на новата система за провеждане и отчитане на ГТП. В резултат - ще минавам на ГТП и догодина!
Колеги, вгледайте се в талоните за ГТП на новите си автомобили закупени преди 2012г.!!!
Chevrolet Cruze 2.0D LT VCDi 150 hp MT ---ex.---
[url]http://www.spritmonitor.de/en/detail/377931.html[/url]

Потребителски аватар
gremlin_
Напреднал
Напреднал
Мнения: 491
Регистриран: 27 авг 2008 21:29
МПС: Daewoo Lanos 1.4SE
От: Плевен
Име: Венци

Re: Годишен технически преглед след 01.01.2012год.

#33 Непрочетено мнение от gremlin_ » 27 фев 2013 19:17

Още от 2011 септември бия печат дата,месец и година до която трябва да се мине ГТП.Поне такива са ми спомените защото коментирахме с хората от сервиза,инак преди когато бе до месец и година много хора изчакваха да изтече прегледа и ходеха в началото на следващия .
Daewoo Lanos - 1.4 SE LPG, year 1998, 55 kW (75 PS), manual Изображение

Потребителски аватар
JelqzkoJelqzkov
Редовен
Редовен
Мнения: 209
Регистриран: 14 яну 2013 22:44
МПС: Daewoo Tacuma SE 1.6 16V LPG
Име: Желязко

Re: Годишен технически преглед след 01.01.2012год.

#34 Непрочетено мнение от JelqzkoJelqzkov » 27 фев 2013 21:43

nik написа:Здравейте колеги!
Днес за първи път Крузейро мина на ГТП откакто е излязъл от магазина. Какво ми направи впечатление?
Има доста промени откакто за последно минавах с автомобил на ГТП, но останах неприятно изненадан от факта, че не се взима предвид старата система за отчитане времето за следващ ГТП. Според нея (картонче, на което с перфорация се отбелязват годината и месеца на следващия преглед) автомобила трябваше да премине преглед не по-късно от края на месец Февруари. Съгласно новите разпоредби, в талона за преминат ГТП се отбелязва датата, месеца и годината на валидност на прегледа.
Нов автомобил минава на първи технически преглед 3 години след първоначалната си регистрация, втори - две години след това и последващи на всяка година. Като съвестен гражданин реших да мина по процедурите с надеждата да си спестя ГТП на четвъртата година. Да, ама не! Талона за ГТП от 2010г. беше с перфорации съответно на 2013г. и 2-ри месец. Оказа се, че перфорациите не са това, което са. Първата регистрация е била на 18.01.2010г. и следователно системата отчита, че трябва да се премине на преглед преди дата 18.01.2013г. Е, това последното аз не го знаех, както предполагам не го знаят и всички останали имали наглоста да си купят нови автомобили преди въвеждането на новата система за провеждане и отчитане на ГТП. В резултат - ще минавам на ГТП и догодина!
Колеги, вгледайте се в талоните за ГТП на новите си автомобили закупени преди 2012г.!!!
Талона е с перфорация но на гърба му има дата ;).
И явно доста отдавна не си минавал ГТП (или поне не по каналния ред).
04.08.2006-та е първият ми сблъсък с датата - спряха ме полицаи и ме подсетиха, че на 08.08.2006 (след 4 дни) ми изтича прегледа. Дали са ме сръчкали за това, че бях водач на 1 година... нооо... факт - датата на гърба на талочето си имаше...
Аз също като теб поизгорях. Макар и да знаех, че има дата. Не знаех, че ако мина след тази дата няма да ми дадат "бонус". И много тъпо, защото както бе моя случай: Датата е 08.12.2011, колата не се кара от 01.11.2011. Съответно искам да я вкарам в движение на 22.01.2012 - правя гражданска, отивам до пункта - и ми обясняват, че понеже съм изтървал датата, съм изтървал и бонуса.
Изображение

Потребителски аватар
nik
Напреднал
Напреднал
Мнения: 321
Регистриран: 02 яну 2010 15:06
Skype: sectord
МПС: Chevrolet Cruze 2.0 VCDi 150hp
От: Плевенско + София
Име: ЕН3600КА

Re: Годишен технически преглед след 01.01.2012год.

#35 Непрочетено мнение от nik » 28 фев 2013 08:41

@JelqzkoJelqzkov Щом казваш, че на гърба на стария талон има дата - сигурно е така! В такъв случай би трябвало перфорацията да е за месеца, в който изтича валидността на прегледа, а не за следващия.
Не съм минавал на ГТП от 2010г., а преди това със всичките ми коли - редовно и по всички правила!
Благодаря за коментара! :beer:
Chevrolet Cruze 2.0D LT VCDi 150 hp MT ---ex.---
[url]http://www.spritmonitor.de/en/detail/377931.html[/url]

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Годишен технически преглед след 01.01.2012год.

#36 Непрочетено мнение от slowtraveler » 28 фев 2013 10:56

Да, има перфорация за месеца, през който трябва да преминеш ГТП, а на гърба има печат на пункта, дата, номер ППС, и VIN код...
Доколкото се сещам причината за строг контрол на датата бе заради застрахователите...
Застраховката ти важи само при изправен автомобил (т.е. - преминал ГТП), затова и ГТП трябва да си го преминал до 24ч на деня. Ако не си преминал ГТП застраховката ти не важи (включително гражданската отговорност), така, че е добре да се следят тези дати.
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”