Ще санкционират ли наистина за незаводски ксенон?

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Ще санкционират ли наистина за незаводски ксенон?

#1 Непрочетено мнение от Izparitel » 23 ное 2011 14:58

Преди време мина една новина по медиите
До 150 лв. глоба, ако караме със заслепяващ ксенон
Фар с ксенон и лупа на късите светлини (крушката вдясно), който не заслепява останалите водачи.
АЛЕКСАНДЪР МИХАЙЛОВ, МАРИН КРЪСТЕВ
Зам.-шефът на Охранителна полиция Алекси Стратиев и началникът на Пътна полиция Антон Антонов (вдясно).
Спиране на автомобила от движение и глоби до 150 лева очакват всички водачи, които карат с нерегулирани фарове или заслепяващи ксенонови светлини. Това обяви вчера началникът на Пътна полиция главен инспектор Антон Антонов при старта на ежегодната акция „Светлина”. За първи път екипи на КАТ в цялата страна ще получат уреди, с които ще измерват на пътя дали светлините ни са изрядни. Досега устройства стояха в пунктовете на Пътна полиция и с тях се проверяваха фаровете единствено при регистрация на нов автомобил.
По предложение на столичния КАТ обаче с тях ще се извършват проверки и на ключови булеварди в София. През следващата седмица два екипа на Пътна полиция ще спират шофьори за тестове на светлините на бул. „Цветан Лазаров“ в кв. „Дружба” до блок 202 и на булевард „Андрей Ляпчев” в района на „Макдоландс” в кв. „Младост”. Проверките ще се извършват от 8 до 17 часа.
„Не се крием, защото искаме работата ни да има превантивен ефект, а не да глобяваме”, коментираха от Пътна полиция. Интересна подробност е, че, ако водачите доброволно отидат да си проверят фаровете на двете места, няма да бъдат глобявани при констатирана неизправност. Безплатни консултации за светлините ще се извършват и в пунктовете на СБА.
„При интерес от страна на водачите ще обиколим всички квартали.
Още от понеделник сме изкарали екипите”, обясниха още от ръководството на КАТ - София. „Ще се местим всяка седмица в различни квартали на София, за да може всички желаещи да си изпробват светлините“, обясниха още от КАТ. Освен за нерегулирани фарове стриктно ще се следи и за използването на заслепяващ ксенон. Според главен инспектор Антон Антонов част от шофьорите си сменят обикновените халогенни крушки с ксенонови, без фабрично фарът да е пригоден за тях. Резултатът от това е светлина, която заслепява останалите шофьори.
За да не пречи на останалите водачи, ксеноновият фар трябва да бъде с определени лупи, които концентрират светлината в една посока, без да я разпръскват, обясниха експерти. При проверките на КАТ с уредите за регулиране ще се следи дали след определени метри лъчът светлина се пречупва надолу, каквито са показателите на добре регулираните светлини.
„Ако ксенонът ви след дадени метри свети надолу, това означава, че не би заслепил водача срещу вас и ние няма за какво да ви санкционираме”, коментираха от КАТ.
При констатирано нарушение обаче автомобилът може да бъде спрян от движение с мотив, че е технически неизправен и катаджията да вземе талона на колата
Това обаче може да се случи единствено в тъмната част от денонощието, се посочва в член 100 от Закона за движение. Засега няма статистика колко катастрофи са станали поради заслепяване. ...
Предположих, че и у нас ще започнат като по Европата да се борят с нефабричния ксенон, но май всичко е в сферата на приказките и до сега не съм чул да правят нещо реално.
Освен чрез КАТ, ако наистина са решили да го правят борбата може да се води и чрез ГТП. Впрочем, стане ли това, ксеноните по магазините ще се превърнат в непродаваема стока. Лупи за колите вероятно ще се намерят, сигурно и система за миене на фаровете ще може да се добави, но едва ли ще е лесно да се сложи система за автоматично регулиране на нивото на фаровете. А пък като опрат накрая нещата до бюрокрация и Технотест предполагам, че всички ще се върнат на фарове с класически крушки.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Ще санкционират ли наистина за незаводски ксенон?

#2 Непрочетено мнение от ogi » 23 ное 2011 16:02

Много ми е интересно как примерно катаджия (ако те ще съблюдават) ще ми обяснява дали примерно баласта ми е фабричен от завода, или аз съм го добавил, крушката е ясно, че не може да види, а пък за нивелажната система е абсурд (говорим все пак за фарове с лупи).
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Ще санкционират ли наистина за незаводски ксенон?

#3 Непрочетено мнение от slowtraveler » 23 ное 2011 17:58

Предполагам, че ще гледат маркировката на фара....
При мен баласта също не се вижда - монтиран е отдолу на фара, и е част от долния му капак...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Ще санкционират ли наистина за незаводски ксенон?

#4 Непрочетено мнение от Izparitel » 23 ное 2011 20:21

Сега остава и да се окаже, че полицаите от Пътна полиция на улицата са наясно с маркировките на фабрично монтираните фарове...

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Ще санкционират ли наистина за незаводски ксенон?

#5 Непрочетено мнение от slowtraveler » 23 ное 2011 23:01

Ами трябва да запомнят 3 букви... Ако ги няма на фара - не става за ксенон...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Ще санкционират ли наистина за незаводски ксенон?

#6 Непрочетено мнение от ogi » 24 ное 2011 10:25

slowtraveler написа:Ами трябва да запомнят 3 букви... Ако ги няма на фара - не става за ксенон...
Аха, товая не го знаех...

Като порових намерих някаква таблица на кодовете - http://www.avto-xenon.ru/article-31
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

Re: Ще санкционират ли наистина за незаводски ксенон?

#7 Непрочетено мнение от авео » 24 ное 2011 10:37

Всеки може да направи разлика между фабричен и допълнително слаган ксенон. Лично аз,никога не съм заслепяван от фабричен,за разлика от другия. Все пак,коли на 10 и повече години сигурно на са излезли от завода със ксенон.
" При секса е, като при игра на карти. Ако,нямаш добър партньор, ти трябва силна ръка"-Уди Алън

Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: Ще санкционират ли наистина за незаводски ксенон?

#8 Непрочетено мнение от Proximus » 24 ное 2011 17:03

Може да се започне с това да гледат дали ксенона е монтиран на огледално-рефлексен фар или на такъв с лупи. Не че тоя с лупите пак не може да те заслепи, но за този обикновеният гаранцията клони към 100%.

Потребителски аватар
ivobivo
Напреднал
Напреднал
Мнения: 396
Регистриран: 19 юни 2009 21:27
Skype: ivaylo.filipov
МПС: Lacetti SW 2.0TCDi CDX M/T
От: София
Контакти:

Re: Ще санкционират ли наистина за незаводски ксенон?

#9 Непрочетено мнение от ivobivo » 24 ное 2011 17:22

Аз съм ЗА САНКЦИИ към всички коли с незаводски и заслепяващ ксенон. Не е нормално само и само защото не виждаш с нормалните си фарове, да си слагаш китайски ксенон и да заслепяваш всички, с които се разминаваш. Ако ти трябва повече светлина е елементарно да си сложиш по-мощни +ХХ% халогенни крушки на рефлекторния си фар и да не вадиш очите на насрещните шофьори. Проверките и санкциите могат да се правят от КАТ или пък при ГТП да не те пускат, ако не си с оригинални крушки според маркировката на фара...

Ето какво бях писал за разсейките и заслепяването преди - http://daewoo-chevrolet.com/forum/viewt ... 983#p58983" onclick="window.open(this.href);return false;
(shofiro2)До тук - толкова Изображение <<< кликни на бензоколонката за да видиш подробности или се регистрирай ТУК и влез в статистиката!
Изображение 2009 Chevy Lacetti SW 2.0TCDi CDX M/T (Лъчко)
Изображение 2001 Suzuki GSX 750F Katana (Сузана)

Потребителски аватар
tosco
Минаващ
Минаващ
Мнения: 45
Регистриран: 24 фев 2010 21:25
МПС: Хубав
От: София
Име: Tosco

Re: Ще санкционират ли наистина за незаводски ксенон?

#10 Непрочетено мнение от tosco » 24 ное 2011 17:39

Тази тема за незаводския ксенон циркулира из авто-форумите по 2 пъти в година през 5-6 месеца всяка година.
Естествено , че не подмина и тук. Факт- пунктовете проверяват за различни светлини от бяло и жълто а също така
и за светлини нерегулирани. За ксенон за сега нямат нормативна база както и КАТ по която да санкционират.
По-скоро имат, но ако тръгнат да я спазват на 100% -по пътищата трябва да останат не повече от 10% от автомобилите.
Да и мен са ме заслепявали, както с ксенон, така и с нерегулирани фарове. Последния случай беше едноок на дълги.
А какво да кажем за колите внос от Англия с обратна дирекция? На къде им светят фаровете на тях?
А обикновените халогенни крушки, разни ми ти найт-брейкъри, 50%+, 100%+ тях кой да ги гледа и не заслепяват ли и те?
[url]https://www.facebook.com/%D0%94%D0%B8%D0%BC%D0%BA%D0%B8%D0%BD-%D0%95%D0%9E%D0%9E%D0%94-%D0%9C%D0%B5%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D0%B2%D1%85%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8-%D0%B2%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8-906949189363464/timeline/?ref=hl[/url]

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Ще санкционират ли наистина за незаводски ксенон?

#11 Непрочетено мнение от ogi » 24 ное 2011 18:59

авео написа:Всеки може да направи разлика между фабричен и допълнително слаган ксенон. Лично аз,никога не съм заслепяван от фабричен,за разлика от другия. Все пак,коли на 10 и повече години сигурно на са излезли от завода със ксенон.
Фабричен ксенон има от преди поне 15 години.
Иначе аз също съм "за" да има проверки, но по-добре да почнат ПЪРВО с нерегулираните фарове, защото по-често ми се случва да бъда заслепяван от нерегулирани фарове с халогенна крушка, отколкото с модифицирани, после вече да почнат да мислят за ксенонови крушки на рефлекторни фарове, та чак после вече да има реакция срещу нефабричен ксенон в прожекторен фар. Не съм чул досега да има проверки и глоби за нерегулирани фарове, както и масови проверки... Нашата работа стана "от главата за краката"... Те половината коли в БГ ще се разпаднат в движение по пътищата, последните пък нямат маркировки, нямат знаци, нямат светлоотразители, нямат предупреждения за опасности, движението е лошо регулирано и сигнализацията е липсваща, или неадекватна, човек може да се пребие, ако не познава маршрута си...

Аз също се дразня на заслепяващите, но също се дразня и от последните изброени, които са ежедневието в Булгаристан, за това съм правил компромис, тъй като съм се старал да бъда винаги толерантен на пътя. Бях си купил ксенон на нубирата, която бе с рефлекторния си фар Н4, на втория ден на пътя ми съобщиха, че блестят фаровете, още същата вечер върнах халогенните крушки и след мнооого търсене си намерих оргигинални, фабрични 2-секционни прожекторни фарове за модела в интернет, които ми стъпаха на 1/5 от цената на колата, отделно ми костваха преправяне за целите, купих си още един ксенонов комплект за новия цокъл и направих експерименти да карам зад приятели и да карат с моята кола зад мен и съм убеден, че заслепяваха много по-малко, отколкото стандартен рефлекторен фар с халогенна крушка. Даже вечерта, докато си играх да ги настройвам тествах при ускорение колко подскачат нагоре (клипче).

Изображение

...та така, че дайте поред на нещата!
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Ще санкционират ли наистина за незаводски ксенон?

#12 Непрочетено мнение от stinbg » 24 ное 2011 19:16

Еее трябва да проявим търпение все пак КАТ е една тежка, държавна и малоумна (както всичко държавно) машина. Трябват им от 5 до 10 години за да се ориентират в обстановката и да схванат, че всичко което се монтира допълнително на колата е незаконно. Приятел от Белгия ми каза че там за "тунинг" гърне без документи рискуваш престой зад решетките - на момента. Естествено че заслепяват ксеноните при това и тия с лупите и тия без - то няма как да стане хем да ни е светло хем да не пречим на останалите. Но за мен е съвсем редно КАТ да проверяват за документи и при съмнения да проверяват има ли ксенон или не - то е елементарно да се види де.
А относно КАТ абсурдите ще кажа само, че спокойно си регистрирате кола с десен волан, нищо че не е пригодена от никъде с нашето движение и е практически опасно да се кара както за водача така и за околните ( естествено че заводски е направена да заслепява тази кола ), но автомобил с ляв волан от Америка пригоден за нашите условия не може да се регистрира защото видите ли не му светят фаровете като на европейските ами малко по-така ... а как светят Английските. Но как да се сърдим на малоумните чичковци в КАТ превзели разни постове и настървено защитаващи заплатите, които от никъде не заслужават.
П.С. Последния сблъсък с ниската компетентност в КАТ - София ( то направо липсва де ) беше като прехвърлях на един приятел от Германия колата в София - тя се води на баща му и понеже човека е на 80+ години не подлежи на смяна на лични документи и пълномощното му е със старите - да ама не , малоумниците в КАТ държаха човека да пристигне и да си смени личната карта, щото му е изтекла и тогава ще прехвърлим колата - та трябваше да проведа поне 10 разговора за да им се налее на малоумниците какво е необходимо и какво не за продажба/прехвърляне на автомобил - а тези хора вземат заплати платени от нас самите ...
Няма да се учудя да почнат да глобяват за ароматизатори в колите и в същото време тия "десните" да си движат из улиците необезпокоявани - това е КАТ.
Life's a journey, not a destination

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Ще санкционират ли наистина за незаводски ксенон?

#13 Непрочетено мнение от Izparitel » 09 апр 2012 17:51

Май отговора на въпроса от заглавието към момента е ясен.
Сега от дистанцията на времето мога да кажа само едно - не знам какво са мислили, ама стана както винаги. :D
Що поне се изхвърлят, та после да стават за смях?

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”