Масло

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.

С сакво масло карате?

GM
34
22%
Кастрол
12
8%
Мобил
14
9%
Валволин
6
4%
Елф
11
7%
Тотал
7
5%
Q8
5
3%
Приста
6
4%
Шел
3
2%
Арал
2
1%
Репсол
6
4%
Тексако
1
1%
Мотул
10
6%
Друго
38
25%
 
Общо гласове: 155

Съобщение
Автор
Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: масло

#31 Непрочетено мнение от slowtraveler » 19 юли 2011 15:26

Офтопик:
Izparitel написа:Какво става когато маслото не се сменя своевременно?.....
това е снимка на двигател на BMW, чието масло не е сменяни 30 хиляди километра.
Абсурд....
30х.км вече е нормален експлоатационен срок. На опела смяната на масло вече стандартно му е на 30х.км (по книжка)....
Това ми прилича или на неподходящо масло, или сериозен проблем на двигателя, довел до такова прегряване и коксуване на маслото.
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: масло

#32 Непрочетено мнение от Izparitel » 19 юли 2011 15:35

Те италианците непрекъснато правят експерименти в тази насока. :D Иначе на колега му се наложи да смени разпределителен вал заради минерално масло сложено вместо синтетика на БМВ.

Потребителски аватар
Chevrolet_Cavalier
Редовен
Редовен
Мнения: 173
Регистриран: 22 мар 2009 06:02
МПС: Chevrolet Cavalier
От: Montreal

Re: масло

#33 Непрочетено мнение от Chevrolet_Cavalier » 03 авг 2011 06:26

Шевито и Елантрата на жената вървят само с Кастрол 5W30 пълна синтетика. Тук маслата се сменят на 5000 км, но и цените са по-различни.

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: масло

#34 Непрочетено мнение от miroki » 22 авг 2011 08:52

Смятам и аз да сменям маслото.
Махам със сигурност GM, че гори доста.
Може да не е маслото виновно, но трябва да проверя.

Преди от Елфа на Реното бях доволен.
Тука прочетох едно мнение за него, но виждам, че колегата го сменя. По-добре ли е с новото?
Опела с Арал карах, но отзив тука за него не видях, как ще е и то за 1,6 двигателя.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
venci4
Нов
Нов
Мнения: 70
Регистриран: 14 ное 2010 22:25
Skype: bad venci
МПС: daewoo nubira 2-wagon 2001
От: plovdiv
Име: venci

Re: масло

#35 Непрочетено мнение от venci4 » 22 авг 2011 09:45

Аз сам с GM 10-40 5л-27лв промоция.Втора смяна ми е с това масло ,първата без грам загуба ,но сега на 5000 км от мах в момента ми е паднало на средата на щеката(предполагам сам попаднал на менте или нещо се е променило в двигателя)

Потребителски аватар
Vesko1
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 2325
Регистриран: 28 авг 2007 22:42
МПС: Daewoo Nubira II-1,6;16V;106h
От: Кърджали
Контакти:

Re: масло

#36 Непрочетено мнение от Vesko1 » 22 авг 2011 10:05

Колеги...евтино-хубаво няма.Начи масло под 10лв за литър...си е направо руска рулетка да сложи човек такова масло.На туба под 40лв тубата 4л и то цена на едро...аз не слагам ,че понякога 10лв икономия могат да ти докарат доста неприятни емоции..;)

akolevutd
Редовен
Редовен
Мнения: 220
Регистриран: 02 апр 2011 19:57
МПС: Daewoo Tacuma
От: Варна

Re:

#37 Непрочетено мнение от akolevutd » 22 авг 2011 10:45

ogi написа:Моя майстор отрече GM, сложи ми Titan 10W40 4л./60лв (FUCHS)
И моя майстор това ми сложи. Засега нямам проблеми.
Актуалната му цена е подобна - 5л/77 лв.

Потребителски аватар
The Stig
Модератор
Модератор
Мнения: 2761
Регистриран: 20 мар 2010 19:43
Skype: hihit_
МПС: Audi A3 8P / Lanos
От: Плевен/Белене
Име: Стефан Арабаджиев

Re: масло

#38 Непрочетено мнение от The Stig » 22 авг 2011 19:45

Аз вече минах около 1000 км с Castrol Magnatec 10-40, колата хич не му се разсърди. Заработи по-тихо и спокойно. По принцип не хапва масло, по-нататък ще видим дали ще й се отвори апетитът(съмнява ме, но все пак..) Заслужава си парите.
Изображение

emil nikov
Напреднал
Напреднал
Мнения: 417
Регистриран: 30 юли 2010 22:32
МПС: Daewoo Leganza
От: burgas
Име: emil nikov

Re: масло

#39 Непрочетено мнение от emil nikov » 22 авг 2011 23:31

Във всички дискусии за моторни масла се обсъждат само ВИСКОЗИТЕТНИТЕ КЛАСОВЕ - 10W40, 5W30 и т.н. Само че маслата имат и още една,не по-малко важна характеристика - ЕКСПЛОАТАЦИОННО НИВО! Не знам защо никъде не се обсъжда тя?!А именно експлоатационното ниво определя качеството на маслото и пригодимостта му за даден двигател.На всички опаковки това е посочено.

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: масло

#40 Непрочетено мнение от miroki » 23 авг 2011 08:57

По-рано такава беше разликата между Диона и Емера.
Но сега нямам инфо. Ако имаш дай.
Аз много скъпо няма да сложа, че сега гори масло, да видя поне дали ще намалее. Но и евтино съвсем не искам. Ако не, ще си карам с по-евтиното GM и ще си наливам. Та скоро трябва да избера, какво да е, но различно от GM, както писах по-рано. За сега се въздържам от минерално. Гледам полусинтетика.
Ще видя сякаш това за което пишете Titan, не съм карал с такова. От Елфа по-ли е добро и от Арала. Или е субективно мнение.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
gogo67
Редовен
Редовен
Мнения: 107
Регистриран: 07 юни 2010 20:49
МПС: Шевролет Круз 2.0VCDI 125+ к.с
От: Оряхово

Re: масло

#41 Непрочетено мнение от gogo67 » 23 авг 2011 23:59

Не си разбрал какво ти е написал emil nikov. Марката масло не е от кой знае какво значение. Важно е как се разшифроват буквите и цифрите след марката. Пример: GT 20 - за дълги пътувания по магистрала; GT 30 - за градско каране; GT 40 - за газови уредби; GT 50 - за екстремно каране и т.н. Това е съвсем произволно, давам ти пример какво трябва да гледаш. Всеки производител си има специфични обозначения.
Наскоро коментирахме с приятел какво масло да си купи. Като знам стила му на каране му препоръчах да търси масло, добро при студени стартове. Той искаше да си вземе скъпо масло, защото това според него е критерий за качество. И си купи масло на етикета на което пишеше, че е за туризъм т.е. дълги, спокойни пътувания и малко градско. А той кара на къси разстояния най-често по 0,5 км. и по рядко на дълги разстояния. :-o
Дано си ме разбрал.
Успех с избора!

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: масло

#42 Непрочетено мнение от miroki » 24 авг 2011 09:03

Ами аз ви разбрах и двамата, та затова и написах да ми даде малко инфо колегата, щом знае за какво става въпрос, относно експлоатационното ниво.
И точно това бяха имената преди. Емерата беше за по-голямо натоварване от Дионата, или нещо подобно нищо, че можеше да имат еднакви показатели по вискозитет и един производител. И други варианти имаше, но съм ги забравил.
Добре, тогава поне за "Газова кола" със предимно извънградско-туристическо каране и малко градско, да търся, само дето ще ме гледат продавачите накриво.
Но, не искам да се лепвам по рекламни брошури, а предпочитам споделен опит от форума.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

emil nikov
Напреднал
Напреднал
Мнения: 417
Регистриран: 30 юли 2010 22:32
МПС: Daewoo Leganza
От: burgas
Име: emil nikov

Re: масло

#43 Непрочетено мнение от emil nikov » 25 авг 2011 00:59

Експлоатационното ниво се обозначава,обикновено на малкия етикет на опаковката, с букви,като за бензиновите двигатели започва със S - SF,SG,SH,SI,SL.Koлкото по-висока е втората буква от латинската азбука,толкова по-високо е есксплоатационното ниво на маслото,и е по -под-ходящо за по-нови и модерни двигатели.Нормално в "manual"-a на колата е посочено експлоатационното ниво на мслото,съгласно изискванията на производителя.Например за моята Леганза дават SJ.Говорим за КАЧЕСТВО на двигателното масло! А ВИСКОЗИТЕТЪТ е в зависимост от климатичните условия,при които се кара колата.При експлоатационното ниво може да се отиде на по-високо ниво,например SH вместо SF или
SG, но не и обратното.Колкото до "Диона" и "Емера",това беше побългаряване на някогашните нива SD и SE ot 70-te години,когато колегите от "Плама"-Плевен правеха тези масла.Оттогава изтече много вода.

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: масло

#44 Непрочетено мнение от miroki » 25 авг 2011 09:09

Мерси, остана да открия на Ланоса какво е.
А Дионата и Емерата си се продаваха и в по-скоро време 95 година например, като взех Москвето. И си наливах доста време такова.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: масло

#45 Непрочетено мнение от miroki » 16 сеп 2011 13:45

Е днеска сипах едно което се нарича БМВ Кастрол. Не знам точно така ли беше. Един колега ми го донесе и завъртях руската рулетка, дано е читаво. Каза, че на колите които преди са били с Титан, сложил това и по-го харесал и по-малко горели. Още съм на 2 км и нямам отзиви. Мислех, че е Кастрол Магнетик, но друго излезе :)
пп.Пропуснах да напиша, че беше наливно. Мисля няма нищо общо с Кастрол, a е само БМВ. 10w40. Полусинтетика.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”