Държавата ни цака - рекет с паяк и паркинг. Дайте съвети...

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Държавата ни цака - рекет с паяк и паркинг. Дайте съвети...

#1 Непрочетено мнение от ogi » 23 ное 2010 22:59

СИТУАЦИЯ:
Бях командировка близо 2 седмици в чужбина, колата ми като се върнах преди 2 часа видях, че я няма пред блока, на мястото

където паркирах последно. Единственото, което се сетих в този час, е да се поровя в идиотския сайт на "е-Правителство" и

да пусна електронна заявка за проверка за "принудително преместено пътно превозно средство"...от умрял писмо - отговор не

получих до 24 часа. Информацията най-накрая открих на сайта на центъра за градска мобилност. Бедна ми е фантазията какво е

било необходимо, преди този сайт да съществува, за да може собственик да си намери возилото...

ПРЕДИСТОРИЯ:
Преди месец бях заварил колата си в това състояние:
Изображение
Изображение
Тогава бях паркирал в пространството пред самия блок, където паркират и всички останали живущи, тъй като паркингът пред

блока предоставя 10 паркоместа, а колите са над 50...
За справка, в безсънната нощ, търсейки дали не съм забравил къде съм спрял :) съм снимал всички коли на съседи как са

спрели /виж по-долу/.
...та след словесна /засега/ схватка с комшията, който бе решил да прави изолация на балкона си БЕЗ предупреждение и НАД

моята кола, БЕЗ предвидените мерки по чл.14 от
Н А Р Е Д Б А
за организация на движението на
територията на Столична община


колата, ми претърпя дребни вреди вследствие на разлетите строителни материали и падналите отломки. На въпросният съсед

вдигнах луд скандал и единствено меката му защитна реакция предотврати побой...


...то е ясно, че ако последното е връзката с настоящият ми проблем, ще дойдат утре три паяка за трите му гробници и една

линейка за него, но все пак искам да помисля трезво, преди да действам.

Просто сън не ме хваща, освен часовата разлика, ами и още не стъпал на Булгаристан и вече нервите ми са опнати до безкрай

с абсурди...

В квартала ми не е влизал паяк през последните 100 години, очевидно е, че е нарочно и конкретно извикан...

РЕАКЦИЯ
След като открих в кой наказателен паркинг се намира автомобила ми, отидох да видя ситуацията там:
Разговорът ми с индивидите там го записах на телефона, ползвайки го като диктофон, като ясно се чуват репликите и на двете

страни.

Първо един човек ми отговори, че дължа само за паркинг около 200 лв и на въпросите ми на какво осномование е там колата ми ме

препрати на другото прозорче, при което нагло гледащият главен сержант на МВР, застанал на 2 крака на стола, джвакащ дъвка

му се наложи да се изправи и да се зарови в документацията. След 10 мин ми отвори съседното прозорче и тук ще препредам

репликите от част от записа, който имам:

п: С1989 нали?
аз: Да
п: ...ми паркирали сте в градинката на ритуална зала
аз: Може ли да видя точно по кой член, коя алинея е...(прекъснат съм)
п: Не може да го видите...(прекъсвам го)
аз: Искам причина, поради която автомобилът е вдигнат
п: Паркиран е на тревна площ
аз: не е бил паркиран на тревна площ
п: Тревната площ се води...
другия цивилен тип:(тук му се включва на помощ и другия тип на прозорчето, цивилния) тревната площ се води и алеите
(аз не съм паркирал на алея)
аз: Искам да ми докажате, че е така
(следва кратко обяснение за моите проблеми пред блока и след невълнуващите погледи получавам пбяснението)
п: За да се освободи автомобила си заплащате такса, съставя ви се акт, имате право да се жалвате до кмета на районното в
красно село и това е. Има снимки, документирано е...
аз: Документирано е, така ли?
п: Разбира се! В акта се виждат членове, алинеи, точки...
аз: А мога ли да прочета тази документация?
п: Моля? (чу добре)
аз: Мога ли да видя тази документация?
п: Коя по-точно?
аз: ...ми снимката, нарушението с което съм...(прекъснат от другия тип)
п: Значи ако искате идете на Будапеща 17
другия цивилен тип: Ако искате сега да си вземете колата, трябва да заплатите пълната такса...(прекъснат от полицая)
п: ...и да подпишете акт
аз: И друг въпрос имам - няма ли начин за уведомяване при репатриране на автомобила


тук и двамата скочиха едновременно в един глас да ми обясняват - ама как, ама къде, няма как, никак, то е ясно, че точно

те едва ли ще ми отговорят на това...

Реших да не избързвам да вземам колата, защото няма да оставя нещата така...

Условията за вдигане на автомобил с репатриращ автомобил са указани по закон както следва:
Раздел 5.
Принудително преместване на неправилно паркирани ППС
Чл.54. За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения могат

да се прилагат следните принудителни административни мерки:
...
б/ преместване на паркирано пътно превозно средство без знанието на неговия собственик или на упълномощеният от него

водач, когато превозното средство е паркирано в нарушение на правилата за движение на места, обозначени с неподвижен пътен

знак, предупреждаващ за принудително преместване на паркирано превозно средство, както и когато създава опасност или прави

невъзможно преминаването на другите участници в движението; в този случай длъжностните лица от службите за контрол по тази

наредба уведомяват районното полицейско управление, от територията на което е преместен автомобилът за новото

местоположение на превозното средство; разходите, направени във връзка с преместването на превозното средство са за сметка

на собственика на превозното средство, което може да бъде задържано до заплащане на тези разходи, като в този случай на

нарушителя се съставя акт, а таксата за отговорното пазене на преместения автомобил се начислява от момента на

уведомяването на районното полицейско управление;
Аз не попадам в тази категория!

Условият за глоба на автомобил при неправиилно паркиране са:
Глава IV.
ПАРКИРАНЕ
Раздел 1.
Общи правила
Чл.44. /1/Паркирането на пътни превозни средства /ППС/ на територията на Столична община се извършва само на разрешените,

определени и обозначени за това места.
/2/Престоят и паркирането са забранени:
1. на място, където превозното средство създава опасност или е пречка за движението или закрива от другите участници в

движението пътен знак или сигнал;
2. до престояващо или паркирано пътно превозно средство от страната на движението;
3. в тунели и подлези, на мостове, надлези, стеснени участъци от пътя и в участъци с ограничена видимост;
4. върху трамвайни и железопътни линии или в такава близост до тях, която може да затрудни движението на релсовите

превозни средства;
5. на пешеходни или велосипедни пътеки и на разстояние, по-малко от 5 метра преди тях;
6. на кръстовище и на по-малко от 5 метра от тях;
7. на платното за движение, където разстоянието между пътното превозно средство и пътната маркировка, забранена за

пресичане, е по-малко от 3 метра или с пътен знак е забранено изпреварването;
8. върху пътна лента, предназначена за движение на бавнодвижещи се пътни превозни средства, обозначена с пътен знак.
9. (нова - Решение № 152 по Протокол № 35 от 12.03.2009) върху или в близост, по-малка от 2 метра от уличните пожарни

хидранти.
/3/Освен в посочените в ал.2 случаи паркирането е забранено:
1. пред входовете на паркове, училища, театри, кина, предприятия, както и на други места, където е възможно да влизат или

да излизат пътни превозни средства;
2. на платното за движение и на тротоара непосредствено пред входовете на жилищни сгради и гаражи, когато това затруднява

достъпа до тях;
3. на спирките на превозните средства от редовните линии за обществен превоз на пътници;
4. на места, определени за инвалиди;
5. на пътя - за регистрирани пътни превозни средства, свидетелството за регистрация на които е отнето или върнато в

Министерството на вътрешните работи.
/4/По изключение се допуска спиране за престой и паркиране на моторни превозни средства /ППС/ с допустима максимална маса

до 2,5 тона върху тротоарите, ако откъм страната на сградите остава лента с широчина не по-малко от 2 метра за преминаване

на пешеходците.
Тук също не попадам в категориите!

...но нека предположим, че все пак съм паркирал неправилно, то санкциите биха били следните:
Раздел 2.
Санкции при неправилно паркиране
Чл.64. /1/При маловажни случаи на нарушения, които са установени в момента на извършването им, на мястото на нарушението,

на извършителят може да бъде наложена глоба с фиш в размер до 50 /петдесет/ лв. Издаденият за наложената глоба фиш трябва

да съдържа данни: за самоличността на упълномощеният от Столична община служител, наложил глобата; за самоличността на

нарушителя; за мястото и времето на нарушението; за нарушените разпоредби и за размера на глобата. Фиша се подписва от

служителя, наложил глобата, и от нарушителя, когато е съгласен да плати на място наложената глоба. На нарушителя заплатил

глобата доброволно, се дава екземпляр от фиша.
/2/ На лице, което оспорва извършеното от него нарушение и/или размера на наложената му глоба, откаже да подпише фиша

и/или да заплати на място наложената му глоба, се съставя акт.
/3/ Фиш за неправилно паркирано моторно превозно средство може да се издаде и в отсъствие на нарушителя. В този случай

първия екземпляр от фиша се закрепва към моторното превозно средство, като се вземат мерки той да не се повреди от

атмосферните условия. Закрепването на фиша към моторното превозно средство е равносилно на връчването му. Втория екземпляр

се изпраща по пощата, а третия екземпляр остава за съхранение в службата за контрол.
/4/ Издаден фиш, глобата по който не е платена доброволно в 7-дневен срок от датата на издаването му, се смята за влязло в

сила наказателно постановление.
Чл.65. /1*/За спиране, престой, паркиране и/или преминаване на ППС през паркове, градини и зелени площи на извършителите

се налагат глоби в размер 500 /петстотин/ лева.
Дори и да се докаже, че локвата с обрасли тротоарни плочки е зелена площ, тогава не е изпълнен начина за указване на глобата и репатрирането е незаконно.

МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ: БУЛГАРИСТАН

Мястото на паркиране:
Изображение

Следват снимки на паркиранията на комшиите, където спирах и аз, преди да ми залеят колата със строителни материали:
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Рекет с паяк и паркинг.

#2 Непрочетено мнение от ogi » 23 ное 2010 23:08

Ето още един спрял като мен, но...колата си му е там (колата ми бе репатрирана на първия работен ден, след като заминах за щатите).
Изображение

Един спрял и запушващ цяла пътека
на 7-8 метра от мен...
Изображение

И още...
Изображение
Изображение
И още.. (тук на мястото на този джип ми насраха колата)
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Ето НАЙ-НАКРАЯ и една от колите на законните 10 паркоместа пред блока, добре че си го пази отдавна (има-няма 10-на години поне, без да мъррда от там) , че иначе...
Изображение
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Държавата ни цака - рекет с паяк и паркинг. Дайте съвети

#3 Непрочетено мнение от ogi » 24 ное 2010 09:32

Дали да не почна по българския манталитет да звъня на паяка на кръгъл час за всяка една от колите пред блока? :ches:
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Държавата ни цака - рекет с паяк и паркинг. Дайте съвети

#4 Непрочетено мнение от Izparitel » 24 ное 2010 10:04

ogi написа:Дали да не почна по българския манталитет да звъня на паяка на кръгъл час за всяка една от колите пред блока? :ches:
Възможни са резки промени в здравния ти статус или състоянието на автомобила, ако започнеш да го правиш. :lol: Впрочем не съм убеден, че паяците ще се заинтересуват. Обикновено си имат задачи за планово разчистване на определени /обикновено високодоходни/ маршрути.
Аз за около час подобно паркиране олекнах с 20 лева, ти за 2 седмици с 200. Направо си на далавера! :rofl:
Не съм наясно с правната страна, но може би по-добрия вариант е да прибереш колата за да не набъбва сумата и после да атакуваш акта в съда. Или поне да се посъветваш в момента с адвокат, за да не се окаже, че трябва да плащаш сума набъбнала до неразумни размери.
Последна промяна от Izparitel на 24 ное 2010 10:13, променено общо 2 пъти.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Държавата ни цака - рекет с паяк и паркинг. Дайте съвети

#5 Непрочетено мнение от ogi » 24 ное 2010 10:11

Izparitel написа:
ogi написа:Дали да не почна по българския манталитет да звъня на паяка на кръгъл час за всяка една от колите пред блока? :ches:
Възможни са резки промени в здравния ти статус при изпълнение на горното. :lol: Впрочем не съм убеден, че паяците ще се заинтересуват. Те си имат задачи за планово разчистване на определени /обикновено високодоходни/ маршрути.
Аз за около час подобно паркиране олекнах с 20 лева, ти за 2 седмици с 200. Направо си на далавера!
Не съм наясно с правната страна, но може би по-добрия вариант е да прибереш колата за да не набъбва сумата и после да атакуваш акта в съда. Или поне да се посъветваш в момента с адвокат, за да не се окаже, че трябва да плащаш сума набъбнала до неразумни размери.
Това правя в момента (търся правна помощ).
Не ми е за сумата толкова, а за несправедливостта.
... а иначе не се знае чий здравен статус ще се промени, само да можех да разбера със сигурност дали е някой конкретно...
Това с обходните маршрути на паяка е ясно и повярвай ми - пред блока ми не един от тях.
Отделно, че след търсене в нета разбрах, че можеш спокойно да ползваш коз - обаждане на телефонче за неудобен автомобил.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

Re: Държавата ни цака - рекет с паяк и паркинг. Дайте съвети

#6 Непрочетено мнение от авео » 24 ное 2010 10:17

Държавата не те цака, съседите го правят. Всяко повикване на паяк за подобни случаи се заплаща от този,който го е повикал.
" При секса е, като при игра на карти. Ако,нямаш добър партньор, ти трябва силна ръка"-Уди Алън

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Държавата ни цака - рекет с паяк и паркинг. Дайте съвети

#7 Непрочетено мнение от ogi » 24 ное 2010 10:29

авео написа:Държавата не те цака, съседите го правят. Всяко повикване на паяк за подобни случаи се заплаща от този,който го е повикал.
Какво имаш предвид, че се заплаща от тях? Ако примерно има доказана вина за неправомерно паркиране пак ли човекът, който се обадил ще го плати? Ако е така, в документацията някъде ще бъде ли описано, че конкретно лице е подало сигнал?
(ако разбера последното с голям кеф ще си платя сумата, защото после ще дам воля на нервите насочено и където трябва)
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Държавата ни цака - рекет с паяк и паркинг. Дайте съвети

#8 Непрочетено мнение от Izparitel » 24 ное 2010 11:27

ogi написа:Дали да не почна по българския манталитет да звъня на паяка на кръгъл час за всяка една от колите пред блока?
ogi написа: ако разбера последното с голям кеф ще си платя сумата, защото после ще дам воля на нервите насочено и където трябва
Това са две различни гледни точки!
Впрочем тъпо е съседи да се джавкат по между си заради това, че общината не си изпълнява функциите да създава паркоместа. Прибира данъците, а колата - ако искаш си я паркирай в хола щото места за паркиране тя неще да направи. Май енергията й отива да заделя дясното платно от съществуващите улици за платено паркиране /синя зона/ щото от там капят мъни, макар и да твърдят, че "услугата" била почти на червено.
Предполагам, че за паяк се заплаща само, ако трябва да ти направят услуга - например да преместят колата ти или някоя, която те е затапила. За каране на наказателен паркинг едва ли ще трябва да плаща комшия / освен на ръка ;) / . Така, както си бил спрял Нубирата едва ли си създал повод за комшийска злоба за разлика от колите по тротоара.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Държавата ни цака - рекет с паяк и паркинг. Дайте съвети

#9 Непрочетено мнение от dsuzunov » 24 ное 2010 11:56

Тъй като не виждам конкретната ситуация, ще си позволя следният коментар:
-Ако смяташ, че си прав за себе си и автомобилът ти е репатриран неправомерно, потърси правата си в съда.
Но имай в предвид, че можеш да атакуваш в съда само санкция, която вече ти е наложена.
Ако не платиш престоя и съответно, не ти бъде съставен акт па ЗДвП, няма да има какво да обжалваш.
Известна ми е неприязнеността към правоохранителните органи и в частност, към полицията, но когато човек реши и е сигурен, че са нарушени правата му, има възможност за обжалване.
Желая ти успех в битката със триглавата ламя....

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Държавата ни цака - рекет с паяк и паркинг. Дайте съвети

#10 Непрочетено мнение от ogi » 24 ное 2010 12:37

Току-що си идвам от наказателния паркинг... Взех колата, платих сумата, този път служителите бяха много любезни и отзивчиви, напук че се бях нахъсал да се ям с тях. Свързах се с адвокат и утре ще подам жалба в общината,
Убеден съм в правотата си! Цяла нощ съм чел наредбата.

ПС Питах на гишето дали е възможно да реагират репатриращите автомобили по сигнал на граждани, казаха ми "да" и дори често се практикува, освен това услугата била безплатна и не се заплаща нищо от подателя на сигнал.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
Vesko1
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 2325
Регистриран: 28 авг 2007 22:42
МПС: Daewoo Nubira II-1,6;16V;106h
От: Кърджали
Контакти:

Re: Държавата ни цака - рекет с паяк и паркинг. Дайте съвети

#11 Непрочетено мнение от Vesko1 » 24 ное 2010 13:23

ogi написа: ПС Питах на гишето дали е възможно да реагират репатриращите автомобили по сигнал на граждани, казаха ми "да" и дори често се практикува, освен това услугата била безплатна и не се заплаща нищо от подателя на сигнал.
Сега...отиваш при диспечера на паяка дето ти е дигнал колата....бутни му там..20-30 кинта..и той ще ти каже предполагам ,кой е подал сигнал да ти дигнат колата.И като се върнеш...УДРИ...УДРИ...УДРИ....та тоя комшия на акъла да не му дойде да подава сигнали повече.А ако не искаш ти лично да го биеш...безработни мангали бол...за 20 лв...вкарват в Пирогов хората.
;)

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Държавата ни цака - рекет с паяк и паркинг. Дайте съвети

#12 Непрочетено мнение от dsuzunov » 24 ное 2010 13:25

Такива сигнали се приемат и от спешните телефони (112/166) и е малко вероятно да разбере от къде е подаден сигнала.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Държавата ни цака - рекет с паяк и паркинг. Дайте съвети

#13 Непрочетено мнение от ogi » 24 ное 2010 13:30

Още вчера питах, дали е по сигнал и ми отговориха, че не е, а и много ясно, че няма да ми кажат, отделно че личната информация не се предлага как да е и всички се пазят. Например поисках всички служебни карти на служителите в будката на паркинга за да ги снимам и единия ме предупреди, че ще ме съди, ако си видел името някъде.
--------------

Както и предположих, в акта ми са ме обвинили в нарушение по чл. 28.,ал.1,т.7 и чл..44,ал.1, т.е. искат да ме направят мене на член (все сещам по този повод за оня виц за бракоразводно дело "Че мене в ТКЗС-то за к*р ли ма имат ве!?) :)
и при двете начина за постановяване на наказание не включва репатриране, поне според наредбата, или поне според начина, по който е написано.

Изрично си има раздел и член, указващ при какви ситуации е нужно това. Ще видим...
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Държавата ни цака - рекет с паяк и паркинг. Дайте съвети

#14 Непрочетено мнение от dsuzunov » 24 ное 2010 13:37

Това по кой закон е?
Не е по ЗДвП.
Да не е по Наредба №1 на общината (паяците май работят по нея)

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Държавата ни цака - рекет с паяк и паркинг. Дайте съвети

#15 Непрочетено мнение от ogi » 24 ное 2010 13:42

dsuzunov написа:Това по кой закон е?
Не е по ЗДвП.
Да не е по Наредба №1 на общината (паяците май работят по нея)
По "Наредба за организация на движението на територията на Столична община".
Акта е съставен на основание чл.40,ал.3 от ЗАНН (това не ме касае).
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”