Държавата ни цака - рекет с паяк и паркинг. Дайте съвети...

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
The Stig
Модератор
Модератор
Мнения: 2761
Регистриран: 20 мар 2010 19:43
Skype: hihit_
МПС: Audi A3 8P / Lanos
От: Плевен/Белене
Име: Стефан Арабаджиев

Re: Държавата ни цака - рекет с паяк и паркинг. Дайте съвети

#46 Непрочетено мнение от The Stig » 26 май 2011 22:45

Пробвай с телевизията, примерно "Господари на ефира" много обичат такива случаи... Наистина от теб зависи дали ще си гониш правата, за жалост си мисля че повечето хора в България просто ще си платят глобата...
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Държавата ни цака - рекет с паяк и паркинг. Дайте съвети

#47 Непрочетено мнение от slowtraveler » 27 май 2011 09:38

За глобата - бях изказал мнението си, че няма смисъл да се бориш, защото според мен формално нарушение е имало...
Но конкретно за начина на обръщение на администрацията към гражданите (хвърлено писмо пред блока) смятам, че не е правилния начин, и бих ги натиснал с всички средства (дали жалба, Господари на ефира и т.н. - няма значение)...
Така поне остава моралното удовлетворение, че нещата може и да се пооправят...
Защото ако няма реакция от гражданите, администрацията няма как да разбере кривините си...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Държавата ни цака - рекет с паяк и паркинг. Дайте съвети

#48 Непрочетено мнение от Izparitel » 12 сеп 2011 20:55

Паяк вдигна колата на правозащитник. И сбърка!
автори: Максим Караджов, Лилия Христовска

Изображение
trud.bg написа:Никога не е късно да те сполети онова, от което по призвание браниш ражданите.

Лекият автомобил на правозащитника Михаил Екимджиев, най-успешния адвокат пред Европейския съд по правата на човека в Страсбург, през юли бе вдигнат с паяк в столицата. Това е редно да става, когато водачите нарушават разпоредбите на закона, заяви пред “Труд” Екимджиев. Но в неговия случай трудно може да се намери закононарушение. Екимджиев е оспорил наказателната акция пред кмета на Столичната община Йорданка Фандъкова.

Още не е получил отговор защо е санкциониран, без да е извършил нарушение. Но като съвестен данъкоплатец ще се бори за нарушените си права, защото “не плаща” налози, за да му ги нарушават. Въпрос на самочувствие.

Случаят не е частно главоболие на известен адвокат - в една правова държава наказанията трябва да следват само нарушенията на ясни правила.

Историята на казуса

На 12 юли т.г. сутринта в 7 ч Михаил Екимджиев паркира своя опел на паркинга на бул. “Евлоги Георгиев” при Орлов мост, след автобусната спирка в посока НДК. Тъй като му предстоят поредица делови срещи, за да си спести неудобството от изпращане на SMS-и за синята зона, той оставя колата си върху бетонната настилка на 3 м преди пътния знак, който указва началото на платената зона. Щателно оглежда мястото за други знаци, ограничаващи спирането или паркирането там.

По инстинкт дори прави снимка, на която се вижда, че колата му е извън синята зона.

Към 13,30 ч същия ден адвокат Екимджиев се връща ( с дъщеря си) и открива , че колата му е вдигната и откарана на наказателния паркинг до театър “София”. На служителите там адвокатът заявява, че не е извършил нарушение, тъй като на мястото, където е оставил лекия си автомобил, няма пътен знак, забраняващ спирането и паркирането. Няма и обозначение, което допуска принудително преместване по смисъла на чл. 171, т. 5 “б” от Закона за движение по пътищата.

Получил смайващия отговор: “Няма и знак, разрешаващ паркирането”! Обяснили му още, че бетонната площадка вдясно от знака за синя зона, където Екимджиев паркирал, сега се водела “зелена площ”. Посъветвали го да чете общинските наредби и му предложили: “Оплачи се на г-жа Фандъкова, тя е измислила това.”

“За съжаление гротеската, при която бях третиран от полицаи и служители на инспектората като нарушител, се разви пред очите на дъщеря ми. А тя същия ден се бе явила на приемен изпит за специалност право в СУ “Св. Климент Охридски”, разказва адвокат Екимджиев.

И правозащитникът решава, че първият урок по право не бива да бъде пропускан от младата студентка. Убеден, че кметът на столицата не би могъл да наложи подобни правила на подчинения си инспекторат, Екимджиев праща жалба до кмета на столицата г-жа Фандъкова, в която настоява за отмяна на наказателното постановление. Както и за генерално решаване на проблема чрез поставяне на съответните пътни знаци.

“Другото би затвърдило впечатлението за мародерски практики в подчинения ви инспекторат, жертва на който стават добросъвестни граждани и данъкоплатци”, пише адвокатът.

Доводите му заслужават внимание, защото засягат интересите на всички граждани.

Хипотезите, при които са забранени престоят и паркирането на превозни средства в населените места, са посочени в Закона за движение по пътищата (ЗДП). В чл. 94, ал. 3 от ЗДП ясно са описани условията, с които водачите трябва да се съобразят при паркиране на пътното платно и на тротоарите. В чл. 98 от ЗДП са описани изрично и местата, забранени за паркиране.

“В настоящия случай мястото, на което беше паркиран автомобилът ми, не представлява част от пътното платно или прилежащ към него тротоар”, заяви Михаил Екимджиев пред “Труд”.

Бетонираната площадка безусловно не съответства на нито едно от забранените за паркиране места, изброени изчерпателно в чл. 98 от ЗДП, казва той.

“Азбучно юридическо правило е, че с подзаконови нормативни актове, каквито са наредбите на общинските съвети, не могат да се изменят законови норми, нито да се създават нови административни нарушения, свързани с движението по пътищата”, обяснява юристът.

Това с особена сила важи за регулацията на автомобилния трафик в една европейска столица. Не е случайно, че за да бъдат разпознаваеми, пътните знаци, указващи забрани за спиране и паркиране, са еднакви навсякъде, където има пътища и автомобили, а забраните в тях се тълкуват еднозначно.

“Аз не съм нарушил цитираните разпоредби на Закона за движение по пътищата и не съм паркирал на място, означено със знаци, ограничаващи паркирането. Ето защо не съм извършил и никакво нарушение”, казва Екимджиев, който твърдо е решен да не подминава “дребната” случка.

Настоява “за репарации” на причинените му материални и морални вреди от “рекетьорските действия на полицаи и общински служители, които си позволиха да ме третират като нарушител с ясното съзнание, че не съм извършил никакво нарушение”.

Вярва, че трябва да се реагира на всяка злоупотреба с власт.

Инак животът на добросъвестните граждани се превръща в арена за издевателства над достойнството им. И не само.

Лилия ХРИСТОВСКА



Адвокат Михаил Екимджиев: Ще съдя Столична община за гавра с гражданските ми права

Преди две седмици “Труд” се обърна към Столичната община за становище по казуса, поставен от адвокат Екимджиев. Оттам проявиха интерес и обещаха да проверят случая.

Проверката още не е направена. Чакаме. Но не е безинтересно какво мисли месеци след “безобидната случка” защитникът на човешките права адвокат Михаил Екимджиев.

- Как се чувства един известен правозащитник като “нарушител”, г-н Екимджиев?

- Възмутително е, че Столичната община и Столичният инспекторат, които ние, данъкоплатците, издържаме, се гаврят с нас, залагайки на пъпа на София този капан за наивници. Явно на това място месеци наред умишлено не се поставя знак, забраняващ паркирането, за да бъдат заблуждавани и глобявани точно шофьорите, които познават Закона за движението по пътищата и спазват пътните знаци.

Унизително е полицай с тежък ланец на охранен врат, вместо да брани правата ми, да ме отпраща с думите: “В София е така.” Омерзително е общински служители да ме пращат за обяснения при г-жа Фандъкова, която “ги натискала да събират пари за предизборната кампания на ГЕРБ”. Обидно за здравия разум е служител на инспектората да твърди, че съм нарушител, защото на мястото “нямало знак, разрешаващ паркирането”, въпреки че такъв знак просто не съществува.

- Реагира ли г-жа Фандъкова на вашия сигнал?

- До момента нямам отговор от кмета на Столичната община. Мълчанието създава впечатление, че мародерските действия на Центъра за градска мобилност и инспектората се толерират от общината за сметка на нашите права, достойнство и пари. Жалко е, ако “бонусите” от този произвол са по-важни за кмета от законността и доверието на хората в държавата.

- Не хабите ли излишна енергия за този случай?

- Казусът изглежда дребен и досаден. Но ако точно юристите и медиите не реагират срещу подобни безобразия, които на дребно скапват живота ни, те неминуемо ще се множат. Въпреки че случаят изглежда незначителен, фактът, че нарушението трае месеци наред и негови жертви всекидневно стават добросъвестни граждани, нанася тежки морални поражения върху мъждукащото доверие на хората в закона. Затова се обърнах и към “Труд”, който е доказал инстинкта си да разпознава зад привидното дребнотемие истинските проблеми, които ни пречат да живеем по-нормален живот, без ежедневни битки за правата си срещу тези, на които плащаме да ги пазят.

След отмяната на съставения ми акт ще заведа дело срещу Столичната община за причинените ми морални вреди. Твърдо съм решен да сезирам компетентните институции за злоупотреба с власт от длъжностни лица към столичната администрация. Дори независимо от незначителните обезщетения, които съдилищата присъждат в подобни случаи. Но аз не бива да дезертирам от сериозността на проблема.

Подценяването на привидно незначителния казус неизбежно го превръща в част от големия проблем за качеството на живота в България.

За мен най-разочароващо е, че гротеската се разви пред очите на дъщеря ми, която получи нагледен урок по незачитането на правото от една враждебна за хората държава. Затова разпасаната администрация трябва да бъде изпратена на поправителна сесия - в съда, пред очите на хората!
А там не е синя зона, защото е... частен имот

Злополучното място, където е паркирал Михаил Екимджиев, неслучайно не е в синята зона. Тя действа само върху терени със статут на публична общинска собственост. А точно това място е частна собственост!

Да, макар да e част от парка на Паметника на Съветската армия, който до 1944 г. е бил т. нар. Княжеска градина със зоопарк и детски площадки.

През 2003 г. тогавашният областен управител на София-град Росен Владимиров от ДПС отхапва 1,7 дка от парка. Актува го като държавна собственост по чл. 68, ал. 1 от Закона за държавната собственост, а по чл. 44 от същия закон го продава на търг. Участват три фирми, две са декласирани и имотът се печели за 430 000 лв. от д-р Борислав Стоянов, съпруг на актрисата Анета Сотирова. Той плаща 2/3 от цената с компенсаторки. Статутът на терена е с право на подземни гаражи и КОО (комплексно обществено обслужване - бел. авт.), което значи, че там може да се строи и мол. Но строителството в тази зона е деликатно - ще възбуди интереса на обществото и гешефтът може да лъсне. Затова теренът се препродава между офшорни фирми: “Фючър лайн маркетинг” на “Гуан България” и обратно. Все за една и съща цена - 140 хил. евро.

Затова Столичната община не може да обяви там синя зона. Но и няма право и да глобява паркиралите на мястото.

Максим КАРАДЖОВ

Уви, не всеки има юридическите познания и възможности да си търси правата по съдебен ред предвид необходимите средства и загуба на време. На което може би и разчитат някои други.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Държавата ни цака - рекет с паяк и паркинг. Дайте съвети

#49 Непрочетено мнение от dsuzunov » 12 сеп 2011 21:00

Поредната пиар акция на М. Екимджиев.
Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Държавата ни цака - рекет с паяк и паркинг. Дайте съвети

#50 Непрочетено мнение от ogi » 12 сеп 2011 21:32

Поредният абсурд като моя. Само, че аз не съм се отказал :) Имам един коз и понеже не съм обвързан с време, чакам удобен момент да го използвам (не се обърквайте - коза е отново нормативен пропуск на общинската служба и въпреки това няма сигурност за успех). Стъпка 2 ще е познатите ми в ТВ, ама за там трябва да изчистя всичко на макс. ;)
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Държавата ни цака - рекет с паяк и паркинг. Дайте съвети

#51 Непрочетено мнение от ogi » 03 юли 2012 01:22

Днес ходих да си платя данъка на колата и очаквах сумата от висящия акт да ми бъде начислена (нека припомня, че статуса ми по тази тема е изчакване именно за въпросното начисление, защото наказателното постановление не ми бе връчено по изискванията на закона, все едно не съм го и получил, но дефакто уж има такова). Въпроса ми е, би ли трябвало да бъде добавено към дължимите ми данъци, или някой друг хубав ден ще разбере за него?

ПС Друг абсурд днес - при плащането на пътния данък ми обявиха, че ми се водят 2 автомобила - Деу Нубира и Ауди А6 и дължа данък и за двете :swear: :punch: ...още на следващия ден след продажбата на нубирата ходих в същата община да си отпиша продадения автомобил. Направо всеки път като се сблъскам с държавно-административен орган и ми иде да се гръмна, или да направя масов разстрел в "учреждението"...

Според мен става нещо гнило в тая софийска община и всичко потъва избирателно и безследно из разни папки и немърливи чиновнически действия...
Май от цялата работа ще си остана с разхода за един наказателен паркинг, а акта с жалбата и последствията му ще се размият нейде на някоя жълта, мухлясала стена под радиоточката от 70-те в някоя канцелария на общината...
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Държавата ни цака - рекет с паяк и паркинг. Дайте съвети

#52 Непрочетено мнение от slowtraveler » 03 юли 2012 09:23

Най-вероятно наказателното постановление все още не е влязло в сила (обжалвания и т.н.), и затова няма как да се искат пари за него...
Относно водещите се други автомобили - така си е... За Калоса от другата тема още ми търсят данък за 2012г...
Идиотизма не е само в това - при проверка на задълженията към общината изведнъж излезязоха следните неуредени сметки, при условие, че са плащани директно на каса в данъчното (местни данъци и такси):
1. надвнесени 4лв от незнам си коя година за Жигулка, която е бракувана преди няколко години.
2. надвнесена 1ст за данък недвижим имот... Интересното е, че съм платил точно колкото е написано в уведомлението, но явно по някое време са сменили софтуер, и закръглението е станало друго та съм станал с 1ст по-богат :lol:

Мисля, че бях споделял тук: ПАЗЕТЕ ВСИЧКИ ДОКУМЕНТИ И КВИТАНЦИИ...
Така при смяна на софтуер преди доста години ми 'изскочи' неплатен данък за няколко години на автомобил, който бях снел от отчет и продал преди още повече години... Събирането на документите след толкова години бе много трудно (КАТ също си бяха сменили софтуера а и не можаха да намерят документите в архива)..
Та не се знае дали след 10г на някой няма да му щукне да търси данък за автомобил със задна дата (+лихви) за последните 10г..
За дребното Талботче с 60к.с. данъка за 3-4г с лихвите беше над 500лв... Така, че умната :lol: :y:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”