Прахов пожарогасител - пълнене или нов?

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
newcomer
Активен
Активен
Мнения: 591
Регистриран: 20 ное 2008 18:22
МПС: Nexia
От: София

Прахов пожарогасител - пълнене или нов?

#1 Непрочетено мнение от newcomer » 22 юни 2010 22:22

Бях го оставил за зор-заман, но после си го прибрах празен. Та сега се чудя дали си струва да се зарежда или направо нов? Усеща се как "прахта" си е още в бутилката, не знам дали това е нормално. Всъщност, има ли значение под какъв ъгъл пръскаш? И ако някой е пълнил - къде и за колко пари?

newcomer
Активен
Активен
Мнения: 591
Регистриран: 20 ное 2008 18:22
МПС: Nexia
От: София

Re: Прахов пожарогасител - пълнене или нов?

#2 Непрочетено мнение от newcomer » 23 юни 2010 23:14

А някой знае ли дали има изискване на преглед на пожарогасителя? И някой правил ли е подобно нещо?

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Прахов пожарогасител - пълнене или нов?

#3 Непрочетено мнение от dsuzunov » 24 юни 2010 00:19

При ГТП задължително се проверява пожарогасителят. Моят е прахов и съм го купил от фирма за пожарогасителна техника. Всяка година в денят, в който минавам ГТП , го нося във фирмата за проверка. Проверяват количеството прах и състоянието на пиропатрона. Цялата процедура ми струва 1 лев и отнема 10 мин . Задължително пломбират ръкохватката и поставят стикер със срока на годност.

Потребителски аватар
papata
Напреднал
Напреднал
Мнения: 320
Регистриран: 05 сеп 2009 07:59
МПС: Lanos
От: Плевен
Име: Papata

Re: Прахов пожарогасител - пълнене или нов?

#4 Непрочетено мнение от papata » 24 юни 2010 08:04

dsuzunov написа:При ГТП задължително се проверява пожарогасителят. Моят е прахов и съм го купил от фирма за пожарогасителна техника. Всяка година в денят, в който минавам ГТП , го нося във фирмата за проверка. Проверяват количеството прах и състоянието на пиропатрона. Цялата процедура ми струва 1 лев и отнема 10 мин . Задължително пломбират ръкохватката и поставят стикер със срока на годност.

Това е добре да се прави и без да е задължително, но го осъзнаваме когато е късно. Левчето не е проблем на никого, но пусто време... Аз моя не съм го гледал никога, а има и манометърче на него.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Прахов пожарогасител - пълнене или нов?

#5 Непрочетено мнение от slowtraveler » 24 юни 2010 10:04

Праховия пожарогасител при нормално положение няма налягане...
Но след като е сработил патрона му, той не може да държи създалото се налягане дълго време...
Поради това, че по принцип не е под високо налягане, самия корпус му е от тънка ламарина, често ръждясва до такава степен, че да се пробие...
Съвета ми е - смени го изцяло. За периодичните проверки - Узунов е написал как стоят нещата...
Ако искаш да имаш пожарогасител вкъщи съвета ми е да си вземеш СО2. Доста по-скъп е, но е ефективен, а и прави много по-малко поразии ако се наложи да се използва.... Вярно - при него има периодичен хидротест, но не е на толкова често (ежегодната проверка за налягане се запазва)...
Колегата ми решил да изгаси запалилите се в печката филии с прахов пожарогасител (който му го бях дал да си го държи в колата)...
Резулата - цялата кухня във фин талк, който няма изчистване седмици/месеци наред :lol:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
autokorea
Напреднал
Напреднал
Мнения: 458
Регистриран: 30 мар 2009 11:00
МПС: корейски всякакви
От: гр.София
Име: Динев
Контакти:

Re: Прахов пожарогасител - пълнене или нов?

#6 Непрочетено мнение от autokorea » 24 юни 2010 14:19

Поне из София се продават чисто нови пожарогасители с вграден манометър за около 20-тина лева.
Сервиз за корейски автомобили и магазини за авточасти за корейски автомобили.
http://autokorea.eu/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/autokorea.bg/" onclick="window.open(this.href);return false; - /група АУТОКОРЕЯ във facebook/

newcomer
Активен
Активен
Мнения: 591
Регистриран: 20 ное 2008 18:22
МПС: Nexia
От: София

Re: Прахов пожарогасител - пълнене или нов?

#7 Непрочетено мнение от newcomer » 25 юни 2010 19:54

В крайна сметка напълних стария за 7,20лв. 1 ден го държат най-малко, уж да го проверяват дали държи налягане.

Потребителски аватар
The Stig
Модератор
Модератор
Мнения: 2761
Регистриран: 20 мар 2010 19:43
Skype: hihit_
МПС: Audi A3 8P / Lanos
От: Плевен/Белене
Име: Стефан Арабаджиев

Re: Прахов пожарогасител - пълнене или нов?

#8 Непрочетено мнение от The Stig » 25 юни 2010 20:47

Избрал си по-изгодния, но не и по-добрия вариант. Винаги новото е най-добро и сигурно, а и не се знае кога може да ти потрябва. Не искам някога да съжалявам защото съм си спестил 20-30 лв. :!:
Изображение

newcomer
Активен
Активен
Мнения: 591
Регистриран: 20 ное 2008 18:22
МПС: Nexia
От: София

Re: Прахов пожарогасител - пълнене или нов?

#9 Непрочетено мнение от newcomer » 25 юни 2010 21:17

По-сигурния вариант е, те ми дават гаранция и стикер за технически преглед.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Прахов пожарогасител - пълнене или нов?

#10 Непрочетено мнение от slowtraveler » 26 юни 2010 09:20

The Stig, ако е направена съвестно проверката/ревизията на пожарогасителя, няма нищо страшно.
Друг е въпроса, че ми се струва, че няма голяма полза тези малки пожарогасители - нямат достатъчно обем за да свършат работа..
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
papata
Напреднал
Напреднал
Мнения: 320
Регистриран: 05 сеп 2009 07:59
МПС: Lanos
От: Плевен
Име: Papata

Re: Прахов пожарогасител - пълнене или нов?

#11 Непрочетено мнение от papata » 26 юни 2010 11:07

slowtraveler написа:The Stig, ако е направена съвестно проверката/ревизията на пожарогасителя, няма нищо страшно.
Друг е въпроса, че ми се струва, че няма голяма полза тези малки пожарогасители - нямат достатъчно обем за да свършат работа..
Tук не съм съгласен с теб. Ако хванеш огъня още в началото на пожара, когато пламъка е колкото от запалка знаеш ли колко хубаво гаси? И после сеирджиите от страни как само цъкат с език....."Ц...ц...ц...Добре, че имаше пожарогасител момчето, че какво щеше да стане!!!" (drive2)

Потребителски аватар
The Stig
Модератор
Модератор
Мнения: 2761
Регистриран: 20 мар 2010 19:43
Skype: hihit_
МПС: Audi A3 8P / Lanos
От: Плевен/Белене
Име: Стефан Арабаджиев

Re: Прахов пожарогасител - пълнене или нов?

#12 Непрочетено мнение от The Stig » 26 юни 2010 11:47

Дано проверката е направена съвестно, че като знам как се правят тези ''операции'' в Бг... :swear:
Иначе подкрепям колегата Papata- колкото и малък, пожарогасителят е винаги от полза(и особено за ''публиката'' (boi) )
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Прахов пожарогасител - пълнене или нов?

#13 Непрочетено мнение от slowtraveler » 26 юни 2010 15:45

papata написа:...Ако хванеш огъня още в началото на пожара, когато пламъка е колкото от запалка знаеш ли колко хубаво гаси?...
Хм. Гасил съм автомобил и знам, че времето за разпалване на огъня 'от запалка' до сериозен огън е отрицателно...
А за това време трудно ще си изкараш пожарогасителя от багажника. По-вероятно е да угасиш пламъка още в зародиш с някой парцал, отколкото с пожарогасителя....
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”