За безумната бюрокращина и неуредици в КАТ-Дървеница.

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

За безумната бюрокращина и неуредици в КАТ-Дървеница.

#1 Непрочетено мнение от ogi » 10 май 2010 22:24

Предполагам на много от вас се е случвало да киснат в КАТ-Дървеница и са взели участие в загубата на деня и безумните процедури, чакане и формалности. Не че оправдавам поводите, заради, които сте били там, но все пак на всеки може да се случи и не мисля, че участието във всичко това трябва да е включено като част от метод на прилагане на наказанията... Ето интересна статия по този повод:
Ако си направите труда да влезете в официалния сайт на КАТ (http://www.kat.mvr.bg) в раздела "история" ще се натъкнете на следното изречение: "Първите писани правила за движението у нас са от миналия век - 08.02.1896 година." Това недоглеждане от страна на модераторите, които иначе пишат, че страницата се обновява ежедневно, само нагледно илюстрира факта, че администрацията в КАТ все още се намира в ХХ век. И този пример съвсем не е единичен. Самият сайт изглежда като тези от зората на интернет и по-важното - не дава никаква полезна информация.

Отстоявайки гражданската позиция на своите читатели, екипът на MOBILE.BG стартира инициатива за създаване на система за онлайн проверка на контролните точки от КАТ. Явно напипахме темата, защото идеята беше приета от нашата аудитория изцяло положително. Ако трябва да говорим с цифри, ще кажем, че само за първите три дни (23, 24 и 25 април) в гласуването се включиха над 12 000 души, 99.4% от които подкрепиха инициативата. Първата част на материала (пак за три дни) беше прочетена от над 55 000 потребители. До днес (29 април) общият брой на читателите надхвърля 87 300 - факт, от който заключихме, че проблемът е сериозен, вълнува много хора и темата трябва да бъде продължена.

Въпреки че вече бяхме напълно наясно с проблемите, с които всички се сблъскват при посещение в КАТ по какъвто и да е повод, типично в наш стил решихме да направим обстоен "тест-драйв", но не на автомобил, а на посещение в КАТ за проверка на точки. Часът, в който екипът ни отиде в административната сграда в кв. Дървеница, беше 12.30. Оказа се, че сме попаднали на едната от трите почивки за деня - късмет. Естествено и информационното гише почиваше. Изчакахме търпеливо 30 минути и в 13.00 часа се наредихме на опашката пред гише "Информация". След известно време бяхме осведомени, че трябва да се ориентираме към гише №31.

Именно там започна истинската игра на нерви. След като изчакахме около десетина души пред нас на опашката, дойде и нашият ред. Учтиво поискахме да разберем колко точки притежава човек от екипа ни. Без да каже и дума, служителката ни подаде едно заявление и една бележка и започна да обръща внимание на следващия на опашката. След като поразпитахме други потърпевши граждани, разбрахме, че бланката трябва да се попълни и с нея да се наредим на друго гише - това на банката. И там почакахме, но на фона на останалите опашки минахме бързо. Платихме сума от четири лева - три от тях за услугата и един за банката - и се върнахме обратно на "митичното" гише №31.

Отново опашка и отново нервни граждани. Издържахме и този път, но в крайна сметка пак се натъкнахме на "любезната" служителка. Без да бърза, тя въведе в компютъра ЕГН-то на нашия човек, но пак не ни даде заветната справка. Изпрати ни в стая номер 18, където е отдел "Видеонаблюдение". С радост установихме, че пред ВН-службата няма хора, но и тук се натъкнахме на изненади. Четири врати с индикация А, Б, В и Г и все същият номер 18. Започнахме наред. Първата беше заключена, от втората още по-"любезна" госпожа с пагони ни изпрати в третата, а от там сърдит сержант ни върна във втората. Както и да е - минахме и от там и къде мислите ни изпратиха - отново на гише №31. Наредихме се трети път на тази опашка, но да не забравяме и останалите две опашки - банката и информацията, както и премеждията пред 18-а стая. Така след шести досег със служител на КАТ се сдобихме с тъй желания документ. Равносметката - три часа изгубено време, изкуствено любезничене с нелюбезни служители и непринудени разговори с изнервени граждани.

Всъщност самата служебна бележка не съдържа никак лоша информация. В нея са описани всички наложени наказателни постановления, глоби, фишове, контролни точки и т.н. на водача от издаването на свидетелството му за правоуправление до днес. Значи базата данни е налице. Какво тогава пречи тя да може да се следи онлайн и с въвеждане на ЕГН и номер на шофьорска книжка в сайта на КАТ, например, да се провери тази информация? Трите лева ли са проблем, за да не се въведе тази система (един лв. отива за банката)? Според нас тази държавна такса се взима, не за да печели държавата, а за да се покриват разходите по предоставянето на информацията. Когато тази информация стане налична онлайн, разходите със сигурност ще клонят към нула. Защото едва ли някой ще предпочете бюрократичните неуредици в КАТ пред възможността за секунди да се сдобие с нужната му справка през глобалната мрежа.

Един нагледен пример за това как се прави в "белите" страни е Германия. И това решение на въпроса е взето преди много, много години. Транспортната федерална служба на Германия (KBA) разполага с едно гише за цялата страна, където дават справка за контролните точките на всички германски водачи на МПС. Това обаче съвсем не означава, че всички немски шофьори се редят на опашка на това едно-единствено гише. Проблемът е решен по следния начин: на сайта на KBA има налични типови формуляри, които всеки може безпроблемно да свали, бързо да попълни и да ги изпрати по пощата. В доста кратък срок от KBA връщат пак по пощата детайлна справка, какви нарушения имаш и колко точки притежаваш. В Германия определено не се редиш и унижаваш на някакво гише.

Защо трябва да откриваме топлата вода, като можем единствено да моделираме малко германския вариант? И трябва ли обикновените граждани и КАТ вечно да са врагове? Много по-добре е МВР да предприеме действия, показващи добра воля и да спечели изгубеното доверие на българина към голяма част от подразделенията на тази институция. С други думи, време е и КАТ да влезе в 21-ви век, и администрацията на КАТ да се превърне от Милиция в Полиция.

Още веднъж напомняме, че ако искате да промените нещата (или поне да се опитаме) трябва да попълните анкетата. Подписката ще бъде официално депозирана в Министерство на вътрешните работи.

Крайният срок за включване в подписката е 10 май 2010 г.

Прочети: "Как да проверяваме контролните си точки - 1 ЧАСТ"

Медии, подкрепящи идеята: mobile.bg, в-к АВТОпазар, blitz.bg, standartnews.com, dariknews.bg, в-к Монитор, actualno.com, vesti.bg, news.bg, mediapool.bg, frognews.bg, в-к Класа


Радослав СЛАВЧЕВ

Източник: Вестник "Авто Пазар"
Изображение

http://spisanie.mobile.bg/avtomobili/ka ... chast.html
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: За безумната бюрокращина и неуредици в КАТ-Дървеница.

#2 Непрочетено мнение от Izparitel » 11 май 2010 11:34

Инициативата е от доста време, но виждам някой да и е обърнал внимание. Според мен проблема идва от начина на мислене, който е от средата на миналия век, а не от технолични ограничения.

Потребителски аватар
Chevrolet_Cavalier
Редовен
Редовен
Мнения: 173
Регистриран: 22 мар 2009 06:02
МПС: Chevrolet Cavalier
От: Montreal

Re: За безумната бюрокращина и неуредици в КАТ-Дървеница.

#3 Непрочетено мнение от Chevrolet_Cavalier » 15 май 2010 21:47

Имам документ за правоуправление от 1984г и много добре съм запознат с бумащината в КАТ. Последният ми сблъсък с тази мафиотска организация беше през миналото лято. Бях в България и си подмених всички документи. При попълването на молбата за подновяване на книжката ми, трябваше да давам обяснения, защо я сменям една година по-рано. Един униформен офицер дори ми препоръча да съм си карал с канадската такава и че българска не ми трябвало. Падна ми пердето и му обясних, че на първо място документите са си мои и ще си ги сменям колкото пъти и както си искам. В края на краищата си плащам за експресна услуга, която би трябвало да ми изготви документа само за 10 работни дни. От друга страна канадската ми книжка е само любителска (клас 5), докато бг-такавата е А В С и мога да работя с нея и в ЕС. На трето място канадската важи само три месеца и остана ли по-дълго време в БГ, то трябва да карам курсове. И не на последно място, катаджиите ми гледат много умно канадския документ.

Каква е разликата между SAAQ (местния КАТ) и КАТ? Тук отивате в SAAQ и според проблема ви ви дават листче с номер. На гишето служителка ви попълва документите, плащате си таксата и ви изпращат на друго гише, където ви снимат. След около 2-3 дни документа ви пристига по пощата. Всичкото това удоволствие струва 14$.

Как се прехвърля кола тук? Ми пак на същото място отивате с продавача (само съм купувал). Служителката ни погледна, той и каза, че ми е продал колата си и си върна номера. Аз и казах, че съм я купил, тя ми попълни документите в компютъра, платих си таксата (около 200$ ако не се лъжа), даде ми нов номер и ... повика следващия клиент. Това е, 2 минути.

Как се прави застраховка? По телефона. Обадих се на застрахователната компания (имат безплатен телефон), казах им че съм купил кола, че искам едностранна застраховка (задължителната), дадох им номер на шасито, казах си имената и коя ми е обслужващата банка. След 4 дни по пощата ми дойде застрахователната полица, а сумата си я дърпат директно от сметката ми.

Проблеми с глоби, точки. Ми имате един месец да си платите глобата (фишовете за паркиране също, ако не се лъжа). След това ви изпращат писмо, че имате задължение и имате втори месец да си платите. Ако не го направите, книжката ви става недействителна и хванат ли ви да карате, то глобите са солидни.

Къде се плащат глобите? Ми отивате си в банката и на гишето давате фиша. Служителката попълва всичко и накрая само се подписвате. Това е.
Последна промяна от Chevrolet_Cavalier на 15 май 2010 23:04, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Намаляват опашките за шофьорски книжки?

#4 Непрочетено мнение от Izparitel » 11 сеп 2010 11:22

Намаляват опашките за шофьорски книжки?
spisanie.mobile.bg написа:От КАТ обявиха, че огромните опашки за получаване на новите свидетелства за управление на МПС ще намалеят значително. Това трябва да стане само след броени дни, когато в действие ще бъде пусната нова електронна система. Дали обаче тази невиждана иновация ще се окаже ефективна и опашките ще намалеят е въпрос, чийто положителен отговор изглежда съмнителен.

Защо, ще се запитате е това недоверие към органите на пътна полиция и в частност към сектор КАТ? Обяснението е просто. На всички е известно, че администрацията в КАТ не е на "ТИ" с новите технологии. Сайтът им kat.mvr.bg изглежда като тези от зората на интернет и по-важното - не дава никаква полезна информация.

Може би разбирайки това или незнайно от какви подбуди, от КАТ решиха да възложат задачата за електронно улеснение на гражданите на друга фирма, която чрез сайта си i-kat.org предоставя информация за излезлите наказателни постановления. Защо обаче от КАТ избраха именно този сайт?

Въпросният интернет адрес напомня обикновен блог и не подсказва никаква институционална принадлежност. Липсата на какъвто и да било признак за официална връзка на този сайт с КАТ или МВР е една от причините човек да се усъмни в неговата достоверност. Сега именно горепосоченият частен сайт ще предлага и нова услуга.

Чрез нея гражданите ще могат сами да определят кога да си получат новото свидетелство за управление на МПС. Чакащите новите книжки ще запазват час за вземане на документа си онлайн. Възможната дата за получаване ще е най-рано пет дни след направената интернет заявка. За целта в КАТ - Дървеница ще бъде отворено специално гише, което ще бъде само за връчване на книжки със запазен час.

Другото, което предприеха от КАТ, е човек да може да си получи книжката и в районното управление. Това обаче е възможно само при условие, че нямате наказателни постановления. А ако имате? Запазвате си час, отивате в КАТ и отново започва ходене по мъките - теглите номерца, редите се на различни гишета и т.н. - болезнената процедура е ясна на всеки водач на МПС.

От КАТ очакват след въвеждането на новата услуга времето, отделяно на всеки гражданин, да намалее значително и от там да намалеят и опашките. Какво обаче да очакват обикновените граждани, които искат бързо и лесно да получат новите си книжки? Един от вероятните отговори е: Пак същото, защото има ли гишета с "любезни" служителки с пагони, пак ще има опашки и пак ще има изнервени граждани, пък били те и със запазен час.

Дано този път да не се окажем прави!
Източник: spisanie.mobile.bg

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: За безумната бюрокращина и неуредици в КАТ-Дървеница.

#5 Непрочетено мнение от Izparitel » 15 дек 2010 21:08

Нищо добро не мога да кажа за процедурите по регистрация на автомобил в Софийския КАТ и още в по-голяма степен за богоизбраните служители на богоизбраната фирма БМВ /Безконтактни мултиплексорни вериги/. За сега може само да мечтаем регистрацията и прехвърлянето на автомобилите да става като на Запад или в Канада.
Дори руснаците са на път да дръпнат напред в тази област:
Постановка на учет пройдет без ГИБДД;
Частные конкуренты ГАИ.
С две думи в Държавната им Дума е внесен законопроект, който премахва монопола на ГИБДД /техния КАТ/ по отношение на регистрацията на автомобили. Това биха могли да правят компаниите търгуващи с автомобили и тези извършващи техническите прегледи. Условията са компаниите да имат апаратура за въвеждане на информацията в държавната база данни и да могат да гарантират съхраняването на бланките /талоните/ и държавните контролни номера. Естествено срещу готвените промени се е обявило руското МВР и е отказало да съгласува проекта на закона.
Знам, че и у нас имаше подобни идеи, но от тях не произлезе нищо реално.
Интересно, ако и у нас се приеме нещо подобно как ли биха изглеждали нещата в КАТ Дървеница?

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: За безумната бюрокращина и неуредици в КАТ-Дървеница.

#6 Непрочетено мнение от Izparitel » 17 юни 2012 17:55

Ха дано! И дано само ползата от това да не е колкото при купуването на билет за влак през Интарнет /където накрая трябваше да се отиде до бюрото за продажби за да се вземе билета :D /!

П.П. Същото от друг източник:
в. Труд написа:Регистрирането на нов автомобил скоро ще става онлайн, съобщават от Пътна полиция, цитирани от телевизия "България он еър". Възможност за това ще има след въвеждането на новия електронен портал на КАТ, който се очаква да стартира пробно след броени дни.
Всеки, който е закупил автомобил и иска да го регистрира на свое име, ще има възможността да влезе в електронната система и направо оттам да попълни всички нужни за целта документи. Освен това собственикът ще може да плати през интернет и всички такси по регистрирането на колата.
След спазването на всички процедури собственикът на автомобила ще трябва да отиде до сградата на КАТ в населеното място, в което живее. Там обаче ще загуби няколко минути, тъй като през интернет ще може предварително да си запази ден и час за поставяне на регистрационна табела. Служител на Пътната полиция ще чака шофьора с номерата, за да се монтират възможно най-бързо.
През това време ще бъде направена справка за това дали водачът е подал всички документи и е платил таксата си. От услугата ще могат да се възползват шофьорите от цялата страна.
Очакванията на експертите са услугата да спести реденето по километрични опашки.
През миналата година КАТ започна усилено да работи за внедряването на онлайн услуги. Беше създаден сайтът http://www.i-kat.org" onclick="window.open(this.href);return false;, на който всеки можеше да се регистрира и да провери дали има влезли в сила актове и решения, свързани с тях.

Потребителски аватар
pamporov
Активен
Активен
Мнения: 571
Регистриран: 06 май 2012 22:27
Skype: g.pamporov
МПС: Lacetti 1.8; VOLVO S40 II
От: Plovdiv

Re: За безумната бюрокращина и неуредици в КАТ-Дървеница.

#7 Непрочетено мнение от pamporov » 17 юни 2012 20:20

Izparitel написа:....Служител на Пътната полиция ще чака шофьора с номерата, за да се монтират възможно най-бързо.
....
А кафенце дали ще му предложат... :D

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: За безумната бюрокращина и неуредици в КАТ-Дървеница.

#8 Непрочетено мнение от Izparitel » 17 юни 2012 23:14

Ако решат на място винаги могат да провалят хубавата идея с въвеждането на някоя и друга недомислица подобно на БДЖ.

Впрочем, на друго място прозира каква била Реалността:
в.24 часа написа:От КАТ-София, уточниха, че регистрацията по интернет ще стартира след като заработи електронното правителство, а това едва ли ще стане до 1-2 г. "Бъдещето е в онлайн регистрацията, но реализирането й ще отнеме време", каза шефът на КАТ Богдан Милчев.
Един заместник министър преди две години беше започнал да работи за извеждането на регистрациите на автомобилите от системата на МВР /както е в белите страни/, но го уволниха и нещата замряха, тоест останаха си в блатото. :headbang:

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”