Разход на гориво и зависимост от типа на каране

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
kambero
Нов
Нов
Мнения: 68
Регистриран: 04 окт 2008 22:59
Skype: kambero84
МПС: chevrolet lacetti

Разход на гориво и зависимост от типа на каране

#1 Непрочетено мнение от kambero » 03 фев 2010 16:26

Уважаеми съфорумци, има едно нещо което вътрешно ме гложди и определено съм много невеж относно някои неща! Вапроса се однася за разхода на гориво. Напоследък чета неща във форума от рода, че двигатели 2.0 tdci давали разход от 5.8 на 100 извънградско, 6,5 смесен и т.н. АЗ мойто лачети не мога да го засека до разход под 7/100 както и където да карам. Преди имах фрод 1.8 чист дизел с минимален разход 6/100, на баща ми 1.8 tdci минимален 6,5. по принцип никоя от тези коли няма бордкомпютър с информация за разхода. ИЗчисленията сам си ги правил аз по метода пълен до капачка резервоар и доливане на определени километри пак до капачката. Дали моментния разход който се показва от компютъра има разлика с реалния разход. И друго може ли някой да ми каже как трябва да се управлява турбодизелов двигател ( в смисал колко трябва да са потдържаните обороти за по-нисък разход 1800, 2000 или 2300 за да се е развихрила турбината). Вината в мен ли е или съм най-големия будала и си купувам винаги коли, които харчат много :)? Иначе в момента Лачети 2.0tdci , 121 к.с. комби показва разход 8 на 100 градски цикъл. Благодаря на тези които имат тарпението да ми изчетат може би глупавите разсъждения и съответно ми обеснят някои неща.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Разход на гориво и зависимост от типа на каране

#2 Непрочетено мнение от slowtraveler » 03 фев 2010 16:46

Колега, разхода е нещо много относително.
Зависи много от скоростта, стила на каране(не само от скоростта), условията (особено попътен вятър), натоварване на автомобила и т.н....
За пример: 1.6/16V Ecotec ми е правил разход под 4л/100км - поддържана скорост 80км/ч, и попътен вятър със същата скорост (при отворен прозорец се усещаха вихри, но не и въздушен натиск. Маршрута бе около 120км: Търговище - Каспичан - Варна.
Същия двигател ми е правил разход над 12л/100км по магистралата (Варна-Шумен), а при нормално каране извън града разхода бе около 6.5л-7.5/100км.
Така-че зависи от подметката и условията - както виждаш стойностите се различават три пъти, а не в проценти, и то при един и същ автомобил и водач.
Съвременните автомобили са все по-икономични. Сегашната ми двулитрова кола 147к.с. гори колкото на времето ми гореше 1.6/100к.с. (сегашната ми е по-голяма като размери от предишната). Така-че не можеш да сравняваш разхода на автомобили старо поколение с тези от по-ново. Вартбурга на баща ми гореше при 'галене' около 6.5л/100 и така до 14л/100км, а бе само 45к.с. - практически гори колкото съвременна 147к.с.

На всичките ми бензинки (Опел Астра, Тойота Авенсис, Мазда6) компютъра ми е показвал абсолютно еднакво с изчислената стойност (разлика до 0.1л/100км).
В друг форум колеги имаха оплакване от компютъра на конкретен дизел, но според мен там проблема е в конкретния автомобил...
Турбодизел съм карал по усет, и така мисля, че е най-икономично. Без прекалено високи обороти, но така, че да натискам по-малко газта, а не със самоцел да е на по-ниски обороти. И своевременно изреждане на скоростите.
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ivobivo
Напреднал
Напреднал
Мнения: 396
Регистриран: 19 юни 2009 21:27
Skype: ivaylo.filipov
МПС: Lacetti SW 2.0TCDi CDX M/T
От: София
Контакти:

Re: Разход на гориво и зависимост от типа на каране

#3 Непрочетено мнение от ivobivo » 03 фев 2010 16:51

Колега кликни на бензоколонката в подписа ми и ще видиш моите реални засичания за Lacetti SW 2.0 tCDI. Винаги съм пълнил резервоара до "повръщане" защото от момента в който ми изключва пистолета до "повръщане" влизат 7-8 литра. Направи си регистрация на сайта и ако си вкарваш бележките от бензиностанцията и километрите ще видиш колко харчи като средно. При мен засега до 6400 км е средно 6.7 L / 100km. Като коментари можеш да видиш маршрутите, по които съм карал. Карането на магистрала ми е 130-140km/h през повечето време с темпомат, извънградско 90-110 km/h, градско гледам да сменям при по ниски обороти защото си има мощност – например на равно със 60 съм вече на 5-та скорост. Колата е била винаги с багаж и от 2 до 5 пътника.

На този сайт средно го дават 7,29 реален разход от 15 коли с 229 000 км изминати за статистиката:

http://www.spritmonitor.de/de/uebersich ... power_e=89

това е от мен...
(shofiro2)До тук - толкова Изображение <<< кликни на бензоколонката за да видиш подробности или се регистрирай ТУК и влез в статистиката!
Изображение 2009 Chevy Lacetti SW 2.0TCDi CDX M/T (Лъчко)
Изображение 2001 Suzuki GSX 750F Katana (Сузана)

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Разход на гориво и зависимост от типа на каране

#4 Непрочетено мнение от slowtraveler » 03 фев 2010 18:06

Хм, явно Шевролета(дори и дизела) си гори повечко от конкуренцията....
Сравних с Авенсис 126к.с - средно дават 6,63 l/100km при навъртени 1,347,713 km
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

nikitoooosamoz
Минаващ
Минаващ
Мнения: 11
Регистриран: 09 яну 2010 18:05
Skype: nikitoooosamoz
МПС: lacetti/2.0 diesel
От: Kozlodui
Име: nikitoooosamoz

Re: Разход на гориво и зависимост от типа на каране

#5 Непрочетено мнение от nikitoooosamoz » 07 фев 2010 20:21

Колеги, моето Лачети 2.0 diesel при неколкократно засичане извънграда прави разход около 5л/100км, при съвсем нормално шофиране със скорост 80-120км/ч. Тук чета някакви цифри, който се получават най-вероятно при шофиране или от хора любители на високите скорости, или от такива, на които шофирането не им се отдава много много...

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Разход на гориво и зависимост от типа на каране

#6 Непрочетено мнение от slowtraveler » 07 фев 2010 20:30

Не - данните са от комплексно каране и в spritmonitor са напълно реални, а не например от пускане по инерция като излезеш от града, и преди да намалиш като влизаш в другия град (coolbeer)
И аз си водя статистика от доста време там, и нещата изглеждат напълно реално...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ivobivo
Напреднал
Напреднал
Мнения: 396
Регистриран: 19 юни 2009 21:27
Skype: ivaylo.filipov
МПС: Lacetti SW 2.0TCDi CDX M/T
От: София
Контакти:

Re: Разход на гориво и зависимост от типа на каране

#7 Непрочетено мнение от ivobivo » 08 фев 2010 09:40

nikitoooosamoz, не мога да съм безпристрастен, ако става въпрос за уменията ми да шофирам автомобил или мотор, но това е друга тема. Първо карам комби, което по книжка му дават разход с 0.6L на 100 км повече от седана и хетчбека и средния разход ми е 6.79 L. На теб за зисичане на разхода ти предлагам да напълним до капачката (не до изключване на пистолета) да опънем колата със 130 на темпомат от София до колелото на магистралата преди Стара загора и да се върнем обратно. Ако ти даде разход по-малък от 5.5 на сто ще ти платя нафтата и ще ти дам 100 лева, ако разхода е повече ти ще си платиш нафтата и ще ми дадеш 100 лева :hai:
(shofiro2)До тук - толкова Изображение <<< кликни на бензоколонката за да видиш подробности или се регистрирай ТУК и влез в статистиката!
Изображение 2009 Chevy Lacetti SW 2.0TCDi CDX M/T (Лъчко)
Изображение 2001 Suzuki GSX 750F Katana (Сузана)

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Разход на гориво и зависимост от типа на каране

#8 Непрочетено мнение от slowtraveler » 08 фев 2010 10:26

Според мен при 130км/ч по GPS въобще няма да слезе под 6л/100 (предполагам, че ще е около 6.5-7л/100).....
Но колегата е написал 80-120км/ч, което ще рече средна скорост около 75-80км/ч.
При такава скорост мисля, че е постижим разход 5л/100км...

Но имайте предвид, че пълнене до капачката също не е точен метод, защото зависи от конкретното положение на автомобила. Често остават въздушни мехури из резервоара или тръбите (вкл. вентилационните). Затова единствения точен метод е дългосрочния замер, (както e при spritmonitor). (coolbeer)
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

lakersbg
Редовен
Редовен
Мнения: 166
Регистриран: 26 дек 2009 01:15
МПС: chevrolet lacetti 2.0D
От: sofia
Име: LAKERSBG

Re: Разход на гориво и зависимост от типа на каране

#9 Непрочетено мнение от lakersbg » 08 фев 2010 10:46

Аз с пълнене до капачката преди седмица, сега след 360км от които 200 извънградско, чертата е под 1/2... А уж гледам да не я юркам колата, на магистралата над 110 не съм вдигал! Сами си правете математиката, резервоара пише че е 60л...

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Разход на гориво и зависимост от типа на каране

#10 Непрочетено мнение от ogi » 08 фев 2010 14:41

Тия стрелки пък въобще никаква представа не дават.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Разход на гориво и зависимост от типа на каране

#11 Непрочетено мнение от slowtraveler » 08 фев 2010 15:16

ogi написа:Тия стрелки пък въобще никаква представа не дават.
Еее - някаква представа дават за останалото количество бензин, но не са линейни. dd46
При мен 3/4 от пробега ми с един резервоар е докато стрелката падне до половина. И след това стрелката рязко се спуска до резервата.
Но за засичане на разход - твърдо не върши работа...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

lakersbg
Редовен
Редовен
Мнения: 166
Регистриран: 26 дек 2009 01:15
МПС: chevrolet lacetti 2.0D
От: sofia
Име: LAKERSBG

Re: Разход на гориво и зависимост от типа на каране

#12 Непрочетено мнение от lakersbg » 08 фев 2010 15:44

разбира се че не е много точна тая стрелка, но все пак ако си напълнил до преливане и сега е под 1/2, шанса да си изгорил поне 30 литра дизел е бая голям. Между другото, тези 60 литра които пише в книжката са при наливане до преливане или г/д докато не спре пистолета?

Потребителски аватар
ivobivo
Напреднал
Напреднал
Мнения: 396
Регистриран: 19 юни 2009 21:27
Skype: ivaylo.filipov
МПС: Lacetti SW 2.0TCDi CDX M/T
От: София
Контакти:

Re: Разход на гориво и зависимост от типа на каране

#13 Непрочетено мнение от ivobivo » 08 фев 2010 16:35

60 литра са пълния обем на резервоара, т.е. до преливане ;)
(shofiro2)До тук - толкова Изображение <<< кликни на бензоколонката за да видиш подробности или се регистрирай ТУК и влез в статистиката!
Изображение 2009 Chevy Lacetti SW 2.0TCDi CDX M/T (Лъчко)
Изображение 2001 Suzuki GSX 750F Katana (Сузана)

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Разход на гориво и зависимост от типа на каране

#14 Непрочетено мнение от slowtraveler » 08 фев 2010 16:42

Не мисля, че резервоара е тариран. Предполагам, че се допуска няколко литра разлика.
По принцип не би трябвало да се допуска зареждане 'до ръба', без някакъв компенсиращ механизъм, защото горивото има голям коефициент на температурно разширение, и би тръгнало да прелива особено лятото.
Пробвал съм зареждане 'до ръба', но след разклащане на автомобила, горивото отиде явно в някоя вентилационна тръба, защото тръбата за зареждане изведнъж се изпразни.
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

lakersbg
Редовен
Редовен
Мнения: 166
Регистриран: 26 дек 2009 01:15
МПС: chevrolet lacetti 2.0D
От: sofia
Име: LAKERSBG

Re: Разход на гориво и зависимост от типа на каране

#15 Непрочетено мнение от lakersbg » 08 фев 2010 17:02

slowtraveler написа:Не мисля, че резервоара е тариран. Предполагам, че се допуска няколко литра разлика.
По принцип не би трябвало да се допуска зареждане 'до ръба', без някакъв компенсиращ механизъм, защото горивото има голям коефициент на температурно разширение, и би тръгнало да прелива особено лятото.
Пробвал съм зареждане 'до ръба', но след разклащане на автомобила, горивото отиде явно в някоя вентилационна тръба, защото тръбата за зареждане изведнъж се изпразни.
e добре, тогава като не трябва да се пълни до горе резервоара, стрелката на таблото не е точна и колата няма борд компютър, как може човек да разбере колко харчи тоя звяр :P

Заключена

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”