Замръзване на чистачките

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Замръзване на чистачките

#1 Непрочетено мнение от Izparitel » 27 дек 2009 14:42

В лошо време - студ със снеговалеж по чистачките полепва и замръзват вода и сняг и заприличват на обледенено дърво. Естествено чистенето им става символично - някакви полоси що-годе почистено, а останалото е размазана киша. Налага се да се слиза и да се почистват и така докато не ми писне.
Мисля, че проблема идва от там, че изпод капака на двигателя не идва топъл въздух, а самите чистачки са разположени ниско - доста под зоната на стъклото, която се обдухва с топъл въздух от парното.

Изображение

Изображение

ДО скоро цялата енергия беше да оправя парното, но с тези температури на въздуха и с това разположение на чистачките с обдухването на предното стъкло се убедих, че проблема няма да се реши. Не знам при другите има ли подобен проблем, но едва ли е много по-различно. В момента ми се въртят няколко идеи така, че чистачките да спират точно срещу отворите на парното за обдухване на предното стъкло.
Едната е да се повдигнат нагоре самите чистачки. Това не е проблем за дясната, но за лявата, която е по-важна - не става. Започва да опира в колонката от ляво.
Втората е да се измести с няколко градуса механизма на чистачките спрямо нормалното им положение чрез завъртане около оста на двигателчето, така, че да спират след като са тръгнали нагоре. Не съм гледал начина на фиксиране спрямо оста на двигателя, но може би ще е възможно.
Трети вариант - прекъсване на ел. веригата на моторчето им, когато са в подходящо положение.
Четвърти вариант - директно подгряване на чистачките. Попаднах и на такова чудо,
Изображениено си е цифра - до колкото разбрах цените са доста над сто лева.
За сега се чудя се кой ли ще е най удачния вариант за размразяване на чистачките.

Потребителски аватар
Fantomasss
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3222
Регистриран: 17 окт 2008 15:27
Skype: plekstor_a
МПС: Lanos SеX-16v-106 куци катъра
От: Сф братче център на просветата
Име: Грозданов

Re: Замръзване на чистачките

#2 Непрочетено мнение от Fantomasss » 27 дек 2009 17:34

Пети вариант е вечер просто като слезнеш от колата да си вдигнеш рамената и чистачките да си стоят във въздуха, на сутринта само махаш снега от стъклото, ако има, пускаш ги и тръгваш доволен. ddcomp
Ако нямаш какво да правиш, не го прави тук...

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Замръзване на чистачките

#3 Непрочетено мнение от Izparitel » 27 дек 2009 17:38

Обикновено вечер свалям шофьорската чистачка и я прибирам в купето, а на нейно място слагам една стара резервна. При снеговалеж и при застудяване обаче чистачката се покрива с лед и замръзва във време на движение.

Потребителски аватар
Fantomasss
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3222
Регистриран: 17 окт 2008 15:27
Skype: plekstor_a
МПС: Lanos SеX-16v-106 куци катъра
От: Сф братче център на просветата
Име: Грозданов

Re: Замръзване на чистачките

#4 Непрочетено мнение от Fantomasss » 27 дек 2009 17:43

При мен по време на движение пускам парното на стъкло-крака и чистачките не се обледяват, освен ако навън не е -20 градуса, тогава не само ти ще имаш проблем. ddcomp
Ако нямаш какво да правиш, не го прави тук...

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Замръзване на чистачките

#5 Непрочетено мнение от Izparitel » 27 дек 2009 18:08

При мен в основата на стъклото, където са чистачките леда не ще да се топи, а самата чистачката става на камък и не следва извивките на стъклото.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Замръзване на чистачките

#6 Непрочетено мнение от ogi » 27 дек 2009 18:22

Не виждам защо тази тема е в този раздел.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Замръзване на чистачките

#7 Непрочетено мнение от Izparitel » 27 дек 2009 19:13

Преместена.

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Замръзване на чистачките

#8 Непрочетено мнение от todortv » 27 дек 2009 21:20

Мисля ,че не е проблема в залепването на перото към
стъклото,след като веднъж си го разлепил.
Проблема е при ниски температури и вятър,че замръзват
подвижните връзки на самото рамо.Частично решение
е по-често движение на чистачките,я кардинално като
се почистят с ръчички .
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Замръзване на чистачките

#9 Непрочетено мнение от Izparitel » 27 дек 2009 22:10

Връзките не правят проблем. Просто чистачката замръзва по формата на стъклото в долната му част /не става въпрос за залепване за него/, където извивката е някаква си и качвайки се нагоре, където извивката е друга не контактува по цялата си дължина, а само в отделни участъци. Е изтупвам перата от леда, но не е най-приятното упражнение. Та за това ми се ще да контактуват с тази част на стъклото, която се подгрява криво-ляво от парното.
Впрочем четох за идеи да се подгрявала течността за чистачките и чрез пръскане на топла течност да се реши въпроса, но нещо не ми се вижда читаво.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Замръзване на чистачките

#10 Непрочетено мнение от slowtraveler » 28 дек 2009 00:18

todortv е прав, че обикновено замръзват връзките (пантите) на чистачката, и тя остава в положението, в което е била при замръзването, а не обхожда формата на стъклото.
Някои модели автомобили имат такова превключване зимен/летен режим, като при зимния хващаш рамото и го повдигаш силово нагоре, докато чистачката остане в зоната на загряване на стъклото... След което чистачката си спира на това място, без да се удря в колонката.
Тези нагревателни чистачки като гледам в чужбина са 26-27$/бр, така-че едва ли тук са над 100лв (ама божа работа)...
То не е никакъв зор да се направи нагревател на чистачките (правих си нагревател на целия горивопровод на един дизел), но не ми е било такъв проблем замръзването на чистачките - преди тръгване добре ги очуквам и почиствам, след което рядко имам проблем..
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

Re: Замръзване на чистачките

#11 Непрочетено мнение от авео » 28 дек 2009 00:32

Къде са тези студове,снегове и киши :lol: Пръскаш вечер със спрей против замръзване,стъклото и чистачките и това е. Как не те мързи,да сваляш и качваш чистачки,всяка вечер.
" При секса е, като при игра на карти. Ако,нямаш добър партньор, ти трябва силна ръка"-Уди Алън

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Замръзване на чистачките

#12 Непрочетено мнение от slowtraveler » 28 дек 2009 09:02

Много съм недоволен от тези спрейове...
Пробвал съм няколко и след тях стъклото става едно такова мазно, а чистачките не чистят добре...
Авео, какъв спрей ползваш и има ли подобен мазен ефект?
Откакто се отказах от спрейовете, в ледовете отивам 5 минути по-рано при колата, и хубаво загрявам автомобила, почиствам и подсушавам чистачките..
Общо взето - проблеми не съм имал, освен блокиране на малки сектори на стъклото, и то на дясната (пасажерската) чистачка, защото тя е по-огъната по стъклото в крайно положение...

P.S. Иначе спрейовете размразяват много добре - за секунди стъклото ти е размразено (ако няма сняг отгоре разбира се).
Но пуснеш ли чистачките, при избърсването на мокрото стъкло остава много тънък слой от сместта спрей/вода, от която за секунди се изпарява противозамръзващата съставка, и стъклото замръзва отново...
А и чистачките започват да мажат и остават в това състояние до първия сериозен летен дъжд, който да успее да отмие препарата.
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

Re: Замръзване на чистачките

#13 Непрочетено мнение от авео » 28 дек 2009 09:41

Точно такива спрейчета не съм ползвал. На мен ми замръзват шарнирните връзки и ги пръскам с WD40,колкото да изкарам деня. Като гледам,тази зима няма да имам този проблем.
" При секса е, като при игра на карти. Ако,нямаш добър партньор, ти трябва силна ръка"-Уди Алън

venci9306
Редовен
Редовен
Мнения: 168
Регистриран: 20 ное 2009 17:06
МПС: Kalos,Nubira3,Matiz2бр,Cruzе
От: Велико Търново
Име: Венци

Re: Замръзване на чистачките

#14 Непрочетено мнение от venci9306 » 15 фев 2011 18:13

Колеги, защо се мъчите не знам. Аз избрах един вариант които хем не струва почти нищо хем решава проблема за 3-4 зими. Просто взимате по дебел наилон, режете по размера на стъклото като оставяте излишък за да може да захванете наилона с вратите. Около 25-30 см на страна стигат. От там нататък е лесно. Слагате чистачките върху наилона и приключвате. Цялата работа за изработката отнема около 30-45 мин а наилона не струва повече от 2лв.

Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

Re: Замръзване на чистачките

#15 Непрочетено мнение от авео » 16 фев 2011 02:25

Говорим за замръзване на чистачките,не на стъклото. Безшарнирните чистачки,донякъде решават този проблем.
" При секса е, като при игра на карти. Ако,нямаш добър партньор, ти трябва силна ръка"-Уди Алън

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”