За винетките

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

За винетките

#1 Непрочетено мнение от Izparitel » 10 юли 2009 17:36

Прочетено от друг форум /Фиaт/:
Преди 2 месеца на паркинга зад блока ми в Търново разбиха 2 коли за да им откраднат винетките. Едната беше на баща ми - Жигула.
В полицията му казали че е минал леко защото вместо да ги отлепят направо взимали цялото стъкло. Винетката си беше залепена по стандартния начин.
Сега кара с останалата част от винетката която не се лепи и протокол от полицията.
Да си призная нямам идея къде ми е т.нар. "останала част от винетката", но ако знаете къде са Вашите си ги пазете, явно има смисъл!

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: За винетките

#2 Непрочетено мнение от slowtraveler » 10 юли 2009 18:52

Моята си е в документите.
На самия отрязък пише (дословно - чета го от него):
Този отрязък непременно да се запази. Незалепени винетки са невалидни.
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: За винетките

#3 Непрочетено мнение от Izparitel » 10 юли 2009 19:01

Офтопик:
Аз съм го запазил със сигурност, но просто не помня къде. :lol:

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: За винетките

#4 Непрочетено мнение от Izparitel » 10 дек 2011 21:49

До няколко години България трябва да премине на тол система, винетките са временно решение. Това каза председателят на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров пред dariknews.bg.
"Първият вариант са пропускателни пунктове и бариери, където се плаща такса за преминаване по съответната магистрала. Вторият вариант е телепас - с електронно устройство с чип, което се залепва на предното стъкло и при преминаването на портална рамка се теглят пари. Третият вариант, към който може би ние ще се насочим, е електронният тол през GPS система. Устройството постоянно изпраща сигнал и на база на изминатото разстояние в края на месеца или годината се плащат определените такси", обясни Лазаров.
Според него до две години тази система ще заработи първо за транзитно преминаващите товарни превози. "След това е локалният товарен трафик, леките коли ще се оборудват с такива устройства последни, може би след пет-шест години.
Лазаров посочи, че колите в България, които сега се движат без винетка са между 5 и 7%.
Като гледам от тази идея с GPS-a ще произтекат много ползи:
1. Това си е официален Биг Брадър. Няма тук скатавания и анонимност - КОЙТО ТРЯБВА ще знае във всеки момент къде си и къде си бил с автомобила си, а чрез GSM данните и кой се е возил в колата;
2. Едни фирми ще направят добри пари, защото едни други водачи/собственици ще бъдат принудени да закупят ударно изделията им;
3. Сервизите, които ще имат лиценз за монтаж на подобни изделия ще имат основания да кажат, че дейността им е много трудна и важна, в следствие на което следва да бъде добре заплатена;
4. Ако тази GPS система се базира на GSM връзка едни добри мобилни оператори ще направят и те добри пари - няма лошо, това са още голям брой сигурни нови техни абонати;
5. Идеята може да се доразвие - компютър автоматично може да налага глоба, ако GPS-a отчете, че си превишил скоростта, после елктронен фиш и ето още приходи в хазната без да се налага държавата да купува пътни камери или да плаща заплати на КАТ-аджии с радари. Те водачите сами ще си плащат всичко;
6. Вече освен панела на радиото ще си прибираме и GPS-a, който вероятно ще е най-ценното неща в една полуразпаднала се Лада например;
8. Може доста българи да преоткрият живописните стари пътчета с множество завои с много дупки, но пък без ТОЛ такси /само с пътен данък/ - като се казваше някога "Опознай родината за да я обикнеш!".
9. Ще се затвърдят вече изградените навици у водачите по отношение на висенето по безсмислени опашки - преди беше пред КАТ за смяна на номерата, сега пред сервиза за монтаж на GPS, a за в бъдеще... все ще се измисли нещо;
10. Сега се сещам, че може чрез GPS-а да започне да се контролира и ползването на предпазните колани - като минимум поне този на водача, а натък процедурата е ясна - електронен фиш, повече приходи на хазната... ;
10. По света някои от по-горните идеи са реализирани, но до колкото знам там нещата са на доброволна основа, като стимула е намаляване на цената на застраховката, тук пък би могло стимула да е изобщо да имаш право да си караш колата. :uraa:

Офтопик:
Понеже имам някакъв досег с централизирана GPS система - възможностите по принцип са наистина големи. Освен местоположението и скоростта при желание може да се контролира почти всичко - обороти на двигателя, температура на водата, количеството гориво в резервоара, отварянето на вратата, ползването на предпазен колан, напрежението на акумулатора, дали компютъра е решил, че колата следва да посети сервиз за смяна на масло и т.н.

Потребителски аватар
djokki
Активен
Активен
Мнения: 758
Регистриран: 07 юли 2009 17:50
МПС: Kalos C20XE, Lanos 2.0i и др
От: България,Стара Загора
Име: djokki

Re: За винетките

#5 Непрочетено мнение от djokki » 11 дек 2011 05:39

Izparitel написа:Прочетено от друг форум /Фиaт/:
Преди 2 месеца на паркинга зад блока ми в Търново разбиха 2 коли за да им откраднат винетките. Едната беше на баща ми - Жигула.
В полицията му казали че е минал леко защото вместо да ги отлепят направо взимали цялото стъкло. Винетката си беше залепена по стандартния начин.
Сега кара с останалата част от винетката която не се лепи и протокол от полицията.
Да си призная нямам идея къде ми е т.нар. "останала част от винетката", но ако знаете къде са Вашите си ги пазете, явно има смисъл!
Баси серсемите!Да вземат на човечеца стъклото заради винетка :lol:

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: За винетките

#6 Непрочетено мнение от slowtraveler » 11 дек 2011 09:37

Втория отрязък от винетката се изисква и при преминаване на границата - полицаите използват баркод четец за да я прочетат/вкарат в базата данни и изискват отрязъка за да удостовериш, че ти си взел винетката.
Явно борба с корупцията в 'пътното'...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ivoachov
Минаващ
Минаващ
Мнения: 36
Регистриран: 05 апр 2011 20:31
МПС: lacceti 1.4 16v, cruze 1.6
От: Dupnitsa
Име: ivoachov

Re: За винетките

#7 Непрочетено мнение от ivoachov » 11 дек 2011 16:11

а като знам, че наште властимащи се правят на по-католици от папата, всичко това ,което описва Izparitel у нас, ще бъде въведено ударно, че да сме първи в европа и света, а като го въведат в германия след 10 години пак ще е два пъти по-евтино там
LACCETI 1.4

Потребителски аватар
Ilyan
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 959
Регистриран: 07 ное 2007 10:07
Skype: ilyan-f1
МПС: ex. Leganza
От: София

Re: За винетките

#8 Непрочетено мнение от Ilyan » 12 дек 2011 10:27

slowtraveler написа:Втория отрязък от винетката се изисква и при преминаване на границата - полицаите използват баркод четец за да я прочетат/вкарат в базата данни и изискват отрязъка за да удостовериш, че ти си взел винетката.
Явно борба с корупцията в 'пътното'...
На Кулата не са ми искали нищо. На дунав мост само един път ми сканираха баркода на винетката.
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: За винетките

#9 Непрочетено мнение от slowtraveler » 12 дек 2011 12:45

Миналата година също не са ми искали, но от пролетта на тази година ми я искаха при всяко излизане (М.Търново), и всеки път я сканираха.
Поста/будката им бе още на входа в гранична зона - далеч преди Гранична полиция и Митница.
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: За винетките

#10 Непрочетено мнение от Izparitel » 21 дек 2011 23:20

Изображение
livenews.bg написа:Ако ВАС потвърди, че стикерите са били незаконни, това ще позволи на милиони българи да си искат парите обратно.
Върховният административен съд (ВАС) щегледа във вторник жалбата на три министерства срещу решението на Комисията за защита от дискриминация за законносттта на винетките. Това съобщиха днес от комисията, оглавявана от Кемал Еюп.
В началото на годината комисията оспори като цяло винетната система за заплащане на движението по пътищата с няколко мотива. Единият от тях е, че цените не отговарят на изискването да са пропорционални на времето, през което стикерът се използва.
Комисията реши още, че валидността на годишната винетка до 31 януари на следващата година поставя в неравностойно положение собствениците на автомобили, регистрирани след началото на календарната година. Освен това липсата на дневни винетки за леки коли поставяло в неизгодно положение случайните ползватели на републиканската пътна инфраструктура. Сегашната система, въведена още през 2005 г., позволява автомобилите да се движат без винетен стикер само в рамките на населените места, но не и извън тях.
Винетки 2012 г.
Трите министерства, които обжалваха това решение на комисията, са това на транспорта, на финансите и на регионалното развитие. Ако ВАС отхвърли жалбите им и на последната инстанция и решението на комисията на Еюп влезе в сила, това ще позволи на милиони български граждани да си искат обратно по съдебен път парите, които са плащали за винетки през годините. В последните години държавата събираше между 200 и 300 млн. лв. всяка година от продажбата им и с тези пари отчасти финансираше поддръжката на републиканската пътна мрежа.
:ches:

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: За винетките

#11 Непрочетено мнение от Izparitel » 14 дек 2012 20:59

Разрушаващи се при отлепяне винетки пуска пътната агенция
mediapool.bg написа:Новите стикери са на старите цени в продажба от 20 декември

Винетки, които се разрушават при отлепянето им, пуска от Нова година агенция “Пътна инфраструктура” (АПИ). Така трябва да се спре многократното използване на една винетка от няколко автомобила.

Ефектът е постигнат с нова 3D-холограмна защита. При отстраняване на вече залепена винетка на предното стъкло на автомобила холограмата се разрушава, а на стъклото на автомобила остават отпечатъци, обясни ефекта от новите защити Лазар Лазаров, председател на управителния съвет на АПИ...
Източник /целия линк/:
http://www.mediapool.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;разрушаващи-се-при-отлепяне-винетки-пуска-пътната-агенция-news200744.html

Да му мисли този на когото му се наложи да си подмени челното стъкло!

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: За винетките

#12 Непрочетено мнение от todortv » 14 дек 2012 21:44

Момчетата си знаят работата. :lol:
Ако трябва парчето от стъклото с винетката...
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
The Stig
Модератор
Модератор
Мнения: 2761
Регистриран: 20 мар 2010 19:43
Skype: hihit_
МПС: Audi A3 8P / Lanos
От: Плевен/Белене
Име: Стефан Арабаджиев

Re: За винетките

#13 Непрочетено мнение от The Stig » 15 дек 2012 00:39

Ще видим колко ще се разрушават. Българите сме страшно племе - винаги ще измислим нещо....
По едно време бях попаднал на обяви, в които се продаваха винетки втора ръка...луда работа :ches:
Изображение

Потребителски аватар
Vesko1
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 2325
Регистриран: 28 авг 2007 22:42
МПС: Daewoo Nubira II-1,6;16V;106h
От: Кърджали
Контакти:

Re: За винетките

#14 Непрочетено мнение от Vesko1 » 15 дек 2012 08:24

Izparitel написа:
Разрушаващи се при отлепяне винетки пуска пътната агенция
mediapool.bg написа:Новите стикери са на старите цени в продажба от 20 декември

Винетки, които се разрушават при отлепянето им, пуска от Нова година агенция “Пътна инфраструктура” (АПИ). Така трябва да се спре многократното използване на една винетка от няколко автомобила.
Източник /целия линк/:
http://www.mediapool.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;разрушаващи-се-при-отлепяне-винетки-пуска-пътната-агенция-news200744.html

Да му мисли този на когото му се наложи да си подмени челното стъкло!
Отлепяш винетката от фолиото и я залепяш върху друго прозрачно фолио.След това я изрязваш внимателно по краищата,..лапваш едно лукче бонбонче...плюнчиш я от предната страна и...винетката си е залепена.Не нарушаваш закона.И ако недай Боже ти се спука стъклото...съвсем лесно си я отлепяш и местиш на другото стъкло.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: За винетките

#15 Непрочетено мнение от slowtraveler » 15 дек 2012 09:02

Сменял съм челно стъкло на колата на жената.
В сервиза прехвърлиха винетката, ГО и стикера за прегледа...
Особено на прегледа си личи, че е отлепян, но никога не са ми създавали проблеми.
Така, че се прехвърлят. Старите също имаха зона, която да се скъса или отлепи при въздействие, но едно нагряване вършеше работата :lol:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”