Какво гориво зареждаме на бензиностанциите?

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Какво гориво зареждаме на бензиностанциите?

#16 Непрочетено мнение от Izparitel » 09 сеп 2011 20:37

Моите съболезнования - кофти късмет да изгърми малко след като ти си я взел.
Помпата не подлежи ли на ремонт?

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Какво гориво зареждаме на бензиностанциите?

#17 Непрочетено мнение от dsuzunov » 09 сеп 2011 21:03

Офтопик:
Тя затова е продадена....за да не роди при предишния собственик.
Добре дошъл в клуба на прецаканите.
Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Какво гориво зареждаме на бензиностанциите?

#18 Непрочетено мнение от ogi » 09 сеп 2011 21:18

dsuzunov написа:Тя затова е продадена....за да не роди при предишния собственик.
Добре дошъл в клуба на прецаканите.
Не си прав, понеже вече станах малко "вътре" с повече теория и малко практика, тази помпа VP44 и дефекта, който получих, не могат да се предвидят и не са оня тип дефекти, които виждаш и продаваш, заради тях... отделно колата е карана 2000км в БГ от пълен профан в автомобилите и само е обслужена. Заради калпавото гориво е блокиралo едно цилиндърче на клапан, който е довело до прегряване и изгаряне на управляващ мощен краен транзистор в компютъра на помпата. Това става за секунди. Проблема мисля, че ще го оправя, но нека не говоря, преди да видя тази купчина желязо сглобена отново, отделно че колата е в Пловдив и ми е малко зор с това разстояние и оправянето на неща тук и там...

ПС, зареждал съм нафта предимно от OMV и Shell, последният път беше OMV.
ППС Както виждате нещата не са чути-недочути, а от първа ръка - не е сервиз, а разглобяване в домашни условия (аз като помагач само в грубите дейности, разбира се...)
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Какво гориво зареждаме на бензиностанциите?

#19 Непрочетено мнение от ogi » 09 сеп 2011 23:26

Помпата е широко ползвана, освен във ВАГ-групата (VW, Сеат, Шкода), в БМВ, Опел, Форд, СААБ, Нисан, Додж и много други дизели. Блокажа на финни елементи като въпросното цилиндърче с авансаторно буталце се причинява от повишени серни концентрации в нафтата. Всички съвременни дизелови агрегати са заплашени от различни специфични повреди като следствие. Просто е късмет на кой кога ще се случи някога с конкретно количество гориво...
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: Какво гориво зареждаме на бензиностанциите?

#20 Непрочетено мнение от Proximus » 09 сеп 2011 23:29

Ако действително в транзистора е проблема, и ако има някакви означения по корпуса му, би могло да се потърси същия или негов аналог я във farnell.bg или пък комет.бг... пожелавам ти успех, дано да успееш сам или с приятелска помощ да отстраниш повредата.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Какво гориво зареждаме на бензиностанциите?

#21 Непрочетено мнение от ogi » 09 сеп 2011 23:46

Proximus написа:Ако действително в транзистора е проблема, и ако има някакви означения по корпуса му, би могло да се потърси същия или негов аналог я във farnell.bg или пък комет.бг... пожелавам ти успех, дано да успееш сам или с приятелска помощ да отстраниш повредата.
Благодаря за пожеланията!!!

Намерен е аналог на мощния МОС-транзистор и е монтиран вече. Трябва само да го тествам на някой подобен варел из софия под ръка, за да видя дали има комуникация по шината с главния компютър, или е изгорял основния контролер на компютъра на помпата... После, след грубия монтаж трябва софтуерна калибрация на стенд на БОШ на помпата, независимо че ремъка и ролката ще са по белези... (мразя да не зависи нещо от мен, но това не става през достъпния ми софтуер и кабели!)...то с тия коли - по-стари сложни, или просто съвременни си е къртовски механически труд, фина електроника, както и много четене и софтуерна намеса...отне ми цяла седмица ровене в нета, освен цапането само в помощ по "хардуера" 2 дни... :x

...та по темата - както казах проблема се оказа широко разпространен при марките на по-съвременни коли, описани в горното мнение (можете да видите в съответните форуми и то БЪЛГАРСКИ основно), сещате ли се защо български ??? :geek:
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Какво гориво зареждаме на бензиностанциите?

#22 Непрочетено мнение от Izparitel » 10 сеп 2011 00:52

ogi написа:[...та по темата - както казах проблема се оказа широко разпространен при марките на по-съвременни коли, описани в горното мнение (можете да видите в съответните форуми и то БЪЛГАРСКИ основно), сещате ли се защо български ??? :geek:
То май у нас производителя е един. Заплатите, които плаща на работниците си определено не са европейски, цените по които продава са европейски, а пък е на загуба. ;) Няма логика обаче да е на загуба, ако му разрешават да продава долнопробното си гориво на европейски цени. :tmi:
Явно става въпрос за сериозни пари и сериозна далавера.

Впрочем и за БГ бензина отзивите не са ласкави.

Дано ремонта да е успешен!

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Какво гориво зареждаме на бензиностанциите?

#23 Непрочетено мнение от slowtraveler » 10 сеп 2011 08:51

ogi написа:.....
...та по темата - както казах проблема се оказа широко разпространен при марките на по-съвременни коли, описани в горното мнение (можете да видите в съответните форуми и то БЪЛГАРСКИ основно), сещате ли се защо български ??? :geek:
Ами аз имам едно предположение Оги, което навярно се различава от твоето предположение....
Просто автопарка в България масово е 'вече използвания' на запад такъв.
Т.е. - стари коли, отработили доста голям ресурс. И затова вече започват да им се проявяват слабите места.
Като казах за плановете ми за нов дизелов служебен автомобил - просто наблюдавам един колега, който взе Фиат Добло 1.3 Мултиджет пред 2-3 години (въпреки опитите ми да го избъзикам, че като любител на мощните японски автомобили е взел италианка за служебна). .
Колата се кара като служебна евтина кола - газ колкото може (работата им е динамична и добре платена - времето е ценно, и ако се счупи сериозно колата - направо ще вземат нова).
Въртят доста километри градско/извънградско а понякога - международно (Румъния, Украина) със и без товар.
Ами до момента НИТО едно оплакване от гориво (и въобще от автомобила като цяло). Просто автомобила все още е нов, и той ще си навърти нормален експлоатационен ресурс докато е в техни ръце. След това ще го продадат (вече колегата започва да крои планове за новото Добло).
И като го продаде, навярно ще започнат оплаквания от новия собственик, че горивото е лошо, пътищата разбити (защото и окачването няма начин да не се разбие от километрите) и т.н....

Имам доста сертификати на Лукойл за корабна нафта - отговаря на световните изисквания. И от параходите никой не се е оплаквал (за разлика например от Украинската нафта).
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Какво гориво зареждаме на бензиностанциите?

#24 Непрочетено мнение от ogi » 10 сеп 2011 09:33

Ами да, така си е, може би е И заради възрастта на колите... Като се замисля в служебния автопарк тойотите май не са имали оплаквания за гориво, но ще поразпитам и колегите...
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: Какво гориво зареждаме на бензиностанциите?

#25 Непрочетено мнение от Proximus » 10 сеп 2011 11:21

Не мисля че са само приказки и внушения за качеството на родното гориво. Когато заредя от Ромпетрол А95, ако баща ми се случи после да се качи, все ме пита после дали съм зареждал А98, защото колата "много дърпала".
Или пък за познати, които си купуват автомобил Н-та ръка но с да речем 10л вносно гориво, и след като заредят нашенско после изведнъж автомобила окуцява.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Какво гориво зареждаме на бензиностанциите?

#26 Непрочетено мнение от dsuzunov » 10 сеп 2011 12:54

Ако мога с нещо да помогна от Пловдив?
Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Какво гориво зареждаме на бензиностанциите?

#27 Непрочетено мнение от ogi » 10 сеп 2011 23:41

ogi написа:Ами да, така си е, може би е И заради възрастта на колите... Като се замисля в служебния автопарк тойотите май не са имали оплаквания за гориво, но ще поразпитам и колегите...
То всъщност си пише в статията, цитирана от Izparitel:
Нафта с количество на сяра, по-голямо от допустимото ниво в ЕС, която се продава по нашите бензиностанции, е причина все повече дизелови автомобили с екостандарта "Евро 4" на двигателя и на възраст от 4-5 години да се превръщат в старо желязо за скрап.
6-цата се води евро 4 (AKN мотора, след 2000-ната, полуфейслифт). То май и тия над 10-15 години нямат проблем с механичните помпи...
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
sashko_bg
Редовен
Редовен
Мнения: 270
Регистриран: 09 ное 2007 16:26
МПС: Daewoo Espero 1,8
От: София

Re: Какво гориво зареждаме на бензиностанциите?

#28 Непрочетено мнение от sashko_bg » 11 сеп 2011 20:43

Оги, тази помпа е масов проблем на по-старите Нисанчета (новите си имат други проблемчета). Ако имаш интерес, прочети във форума на Нисан за нея :(

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Какво гориво зареждаме на бензиностанциите?

#29 Непрочетено мнение от ogi » 12 сеп 2011 10:26

sashko_bg написа:Оги, тази помпа е масов проблем на по-старите Нисанчета (новите си имат други проблемчета). Ако имаш интерес, прочети във форума на Нисан за нея :(
Навясякъде съм чел вече :)

@slowtraveler - оказа се, че и с фирмените тойоти сме имали проблеми заради лошо гориво. Колеги са се прибирали в авариен режим.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Какво гориво зареждаме на бензиностанциите?

#30 Непрочетено мнение от todortv » 12 сеп 2011 10:40

Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”