Пожарогасител в колата-наличност и употреба!

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
Fantomasss
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3222
Регистриран: 17 окт 2008 15:27
Skype: plekstor_a
МПС: Lanos SеX-16v-106 куци катъра
От: Сф братче център на просветата
Име: Грозданов

Пожарогасител в колата-наличност и употреба!

#1 Непрочетено мнение от Fantomasss » 28 мар 2009 22:08

Сетих се, как веднъж на един Кадет комби му гореше задната броня, докато минаваше покрай мен. Развиках се аз и човека спря, извадих пожарогасител и за минута време загасих бронята, която вече си беше отишла почти цялата. Оказа се, че осветлението на задния номер е сгафило и е докарало пожара. Всичко мина само с изгорялата броня и очернената боя и повреден лак, но можеше и по-зле да е. Човека почерпи доволно, че спасих колата му и всичко завърши с "хепи енд" За това колеги питам. Вие имате ли изправен пожарогасител в колата си и знаете ли как да го използвате в нужда (не дай Боже никому да ползва това нещо) ?
Ако нямаш какво да правиш, не го прави тук...

Потребителски аватар
Darlin`
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3284
Регистриран: 14 май 2008 12:17
МПС: BMW 530xd GT
От: Пловдив

Re: Пожарогасител в колата-наличност и употреба!

#2 Непрочетено мнение от Darlin` » 28 мар 2009 22:13

Аз имам, но честно казано едва ли при необходимост в ситуацията бих се справила бързо с прилагането му в действие.
Преди - Daewoo Lanos`98 1.4

Потребителски аватар
Fantomasss
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3222
Регистриран: 17 окт 2008 15:27
Skype: plekstor_a
МПС: Lanos SеX-16v-106 куци катъра
От: Сф братче център на просветата
Име: Грозданов

Re: Пожарогасител в колата-наличност и употреба!

#3 Непрочетено мнение от Fantomasss » 28 мар 2009 22:27

Идеята е да не се панираш, тогава може дори да пострадаш и е по- добре да се оттеглиш от горящата кола. А и като знам, че повечето имаме и газови бутилки, направо не ми се мисли... Аз в колата имам един пожарогасител тип дезодорант и не е много надежден, но се надявам да не ми се налага да го ползвам. Бих си взел и прахов, който е къде по- ефективен, но той е и по- обемист. Ето и как изглежда тоя в Ланоса и къде съм го монтирал.
Ако нямаш какво да правиш, не го прави тук...

Потребителски аватар
paci
Свръх-активен
Свръх-активен
Мнения: 1424
Регистриран: 25 окт 2008 21:45
Skype: pacu-racer
МПС: nexia
От: KOREQ
Контакти:

Re: Пожарогасител в колата-наличност и употреба!

#4 Непрочетено мнение от paci » 28 мар 2009 22:58

от личен опит знам че пожарогасителя трябвъ да е със манометър

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Пожарогасител в колата-наличност и употреба!

#5 Непрочетено мнение от Izparitel » 28 мар 2009 23:11

Може да съм луд, но отзад в багажника имам що-годе приличен пожарогасител, а в купето под шофьорската седалка един тип "дезодорант".
Не е само това, че съм с АГУ и стар таралясник. Имах случка - пред мен човек заспа на магистралата /поне така каза/ и изхвръкна от платното. Колата се потроши и накрая се заби на една страна в канавката, която там беше необичайно дълбока. Карах бързо и доката спра и се върна от Вектрата започна да пуши.
Строих жената да звъни на пожарната / А пък тя: - Ама кой е номера, какво да им кажа, къде сме.../, а аз вадя пожарогасителя. Да, ама колата с багаж, като запецна и не ще да излиза, дърпам, дърпам, така и не успях да го измъкна в бързането.
Зарязах пожарогасителя и страх, не страх бягам да вадя човека. Добре, че пушека си спря сам, защото колата беше затисната в канавката и да го бях извадил можех да пръскам само външно, от което файдата е нула. Човека се ушашавил. Аз му викам: - Жив ли си, излизай! - пък той не знае на кой свят е и си седи вътре. Таман го измъкнах от колата, оня пак се върна - забравил да си вземе ключовете. Добре, че не се запали бензина.
Офтопик:
Човека се оказа май академик /или само професор/ от София. Катастрофирал край Пловдив, отремонтирали му колата, взел я, тръгнал към София и кажи-речи на същото място - айде пак ПТП.
После сагата продължи - жената ми носи телефона, че не могли да се разберат с пожарникара. Тогава на 160 отговарят от София и не можели да помогнат за страната, да съм сигнализирал на място.
След като в бързането не можах да го извадя сега имам един леснодостъпен и един сериозен пожарогасител. Тежкия не ща да е в купето, че тежи доста и при ПТП /дано не се случва никога!/ и особено при преобръщане може да нанесе доста поражения.

Относно ползването - гаси се като се пръска не в самия пламък, а в основата му, там дето гори. Бензин и масла не се гасят с вода. В общи линии препоръчват праховите пожарогасители, но трябва да се контролира налягането им за което помага манометъра, както отбеляза paci.
Последна промяна от Izparitel на 28 мар 2009 23:12, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Пожарогасител в колата-наличност и употреба!

#6 Непрочетено мнение от dsuzunov » 28 мар 2009 23:11

Предпочитам,пожарогасителят да е на леснодостъпно место.
Моят е прахов,всяка година го "водя" на преглед и проверка и съм го закрепил на пода,под шофьорската седалка.
Изображение

Потребителски аватар
paci
Свръх-активен
Свръх-активен
Мнения: 1424
Регистриран: 25 окт 2008 21:45
Skype: pacu-racer
МПС: nexia
От: KOREQ
Контакти:

Re: Пожарогасител в колата-наличност и употреба!

#7 Непрочетено мнение от paci » 28 мар 2009 23:20

моя е във багажника зад стопа на поставкъ,още малко ии снимки ще има

Потребителски аватар
Fantomasss
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3222
Регистриран: 17 окт 2008 15:27
Skype: plekstor_a
МПС: Lanos SеX-16v-106 куци катъра
От: Сф братче център на просветата
Име: Грозданов

Re: Пожарогасител в колата-наличност и употреба!

#8 Непрочетено мнение от Fantomasss » 28 мар 2009 23:23

От споделеното до тук, разбирам, че темата съвсем не е излишна. Очаквам и други колеги да споделят своя опит. Абе, не е шега работа! Ще взема и аз да монтирам един на пода в краката на шофьора, за лесен достъп.
Ако нямаш какво да правиш, не го прави тук...

Потребителски аватар
vassy
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 1478
Регистриран: 23 дек 2007 13:03
Skype: daewoo-chevrolet.com
МПС: Daewoo Lanos 1.5 SE
От: Пловдив
Име: Vassy
Контакти:

Re: Пожарогасител в колата-наличност и употреба!

#9 Непрочетено мнение от vassy » 28 мар 2009 23:34

Искам да ви уверя, че никакъв стандартен пожарогасител, най-малко тип флакон, за кола при нужда не върши почти никаква работа (личен опит)! Inparitel прави най добре. За по-сигурно си сложете един Ятрус - 10 литров да разчитате на нещо! :D

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Пожарогасител в колата-наличност и употреба!

#10 Непрочетено мнение от Izparitel » 28 мар 2009 23:40

vassy написа:Inparitel прави най добре. За по-сигурно си сложете един Ятрус - 10 литров да разчитате на нещо! :D
Айде сега, това, че е прехов не значи, че е 10 литров. :D Единствения шанс за пожарогасителя е да се използва в началото, преди да се е разрастнал пламъка. Ето, че на Fantomass е свършил работа и "дезодоранта".

Потребителски аватар
Darlin`
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3284
Регистриран: 14 май 2008 12:17
МПС: BMW 530xd GT
От: Пловдив

Re: Пожарогасител в колата-наличност и употреба!

#11 Непрочетено мнение от Darlin` » 29 мар 2009 13:37

Моят е прахов, купила съм го от КАТ, и стои под съседната седалка (пасажерската), че като бръкна отдолу отзадната страна веднага го гепвам.
Преди - Daewoo Lanos`98 1.4

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Пожарогасител в колата-наличност и употреба!

#12 Непрочетено мнение от slowtraveler » 29 мар 2009 14:33

vassy написа:Искам да ви уверя, че никакъв стандартен пожарогасител, най-малко тип флакон, за кола при нужда не върши почти никаква работа (личен опит)! Inparitel прави най добре. За по-сигурно си сложете един Ятрус - 10 литров да разчитате на нещо! :D
За съжаление vassy е прав...
Имах следната случка: братовчед ми дойде на гости във Варна и паркира на платения паркинг, където си държа и аз колата.
Сутринта ще тръгваме заедно, но колите са затрупани със сняг/лед.
Започвам да се занимавам с моята кола (запалих я, започнах да обдухвам стъклата и т.н., но не виждам какво става отвън), когато братовчед ми идва с думите - 'запали'. Ами хубаво - студено е, ама все пак кара(ше) Тойота карина - защо да не запали....
ГОРИ БЕ - дай пожарогасител....
Скокнах аз с дезодоранта (от по-хубавите - с манометър и доста голям). Гледам - Карината гори сериозно - езици излизат от двата калника и от процепите на капака. Казах му да отвори капака (да го откопчее от ключалката, защото като се стопи бронята на жилото няма да можем нищо да направим.
Пръснах отдолу двигателя с дезодоранта - пълен беше, но все пак хвърли 5-6 шепи пяна и с това приключи.
Накарах братовчед ми да провери още веднъж дали е изключил контакта на колата, защото асфалта отдолу гореше и като че ли огъня продължаваше да се разраства и ми се струваше, че ел-помпата продължава да подава бензин.
Накарах го и да изключи от скорост, за да може да избутаме колата на широко, така-че горящия асфалт да не я подклажда, а и да не запалим другите коли.
В това време пазача на паркинга се пулеше 'какво да направя' - ами викай пожарната бе - не виждаш ли какъв екшън е, пък и наоколо има още 30 коли....
След като я избутахме далеч от другите коли видях в края на паркинга 2 големи СО2 пожарогасителя (високи около 1м) - спринт до единия - за около 20 секунди угасих огъня, но пораженията бяха сериозни: нищо пластмасово или гумено не бе останало в двигателния отсек, виждаше се чист лъскав алуминиев блок, с няколко медни жици(също лъскави), които отиват до датчици и инжектори... Акумулатора не се виждаше къде му е било мястото - нямаше и следа от него. Таблото отвътре също се бе стопило от топлината....
Като видях скоростта на разрастване на огъня - никакъв нормален пожарогасител (1-3кг) не би помогнал...
Иначе и аз съм с прахов (вече по-голям) в колата, но за съжаление голям пожарогасител не може да го поставиш на удобно място.
Сега съм решил да си сложа един СО2 в кухнята - за всеки случай :D

П.С. пожарната дойде без мотане - след около 4-5 минути, въпреки, че като угасихме пожара им се обадих, че всичко е приключило и няма смисъл да бързат..
След това собственика на паркинга доста време ми викаше 'здрасти пожарникаря' (гледал записа видеонаблюдението), ама явно щото не знаеше, че навремето в училище бях в отряд 'млад огнеборец'... Сега си мисля, че децата си нямат и понятие от някаква поне базова подготовка. На времето поне имаше 'млад огнеборец', млад регулировчик и т.н., откъдето се получаваше базова подготовка за реакция при някаква по-особена обстановка...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

newcomer
Активен
Активен
Мнения: 591
Регистриран: 20 ное 2008 18:22
МПС: Nexia
От: София

Re: Пожарогасител в колата-наличност и употреба!

#13 Непрочетено мнение от newcomer » 30 мар 2009 00:26

Носенето на пожарогасител в МПС е задължително. Изпробвал съм на "сухо" пожарогасители тип "дезодорант", има ги в служебните коли- пръскат както аз пи*ая :D Не съм сигурен, дали закона "уважава" носенете на пожарогасители от този тип. Аз имам прахов пожарогасител в колата и не бих се поколебал да го използвам при нужда:
Изображение Изображение Изображение


П.П. Искам да поздравя Fantomasss и Izparitel, за това че са се притекли на помощ! Много хора в такива ситуации си стоят в колата и само гледат или просто подминават на 2ра предавка...
Последна промяна от newcomer на 30 мар 2009 01:23, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Пожарогасител в колата-наличност и употреба!

#14 Непрочетено мнение от Izparitel » 30 мар 2009 00:35

Офтопик:
Изображение Изображение Изображение

Могат да бъдат и хоризонтално.

Потребителски аватар
vassy
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 1478
Регистриран: 23 дек 2007 13:03
Skype: daewoo-chevrolet.com
МПС: Daewoo Lanos 1.5 SE
От: Пловдив
Име: Vassy
Контакти:

Re: Пожарогасител в колата-наличност и употреба!

#15 Непрочетено мнение от vassy » 30 мар 2009 12:31

Офтопик:
Когато и ако Датата работи! ]:)

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”