Пожарогасител в колата-наличност и употреба!

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
The Stig
Модератор
Модератор
Мнения: 2761
Регистриран: 20 мар 2010 19:43
Skype: hihit_
МПС: Audi A3 8P / Lanos
От: Плевен/Белене
Име: Стефан Арабаджиев

Re: Пожарогасител в колата-наличност и употреба!

#31 Непрочетено мнение от The Stig » 11 авг 2012 04:44

Вчера(всъщност в четвъртък) стоя си пред Пикадили център във Варна и чакам приятелката да излезе. През две коли от мене, беше паркирана Ц-класа купе(предишното поколение, с закръглените фарове). След 5 мин. започнах на усещам много неприятна миризма, на изгоряла пластмаса, и като се обръщам - Мерцедесът пуши под капака. Беше ми ясно накъде отиват нещата и веднага започнах да търся пожарогасител. И докато се усетим, вече се бяхме събрали няколко човека около автомобила, капакът пламна. Колегите с пожарогасителите от колите си не направиха нищо, нямаше и как защото колата беше заключена, шофьорът го нямаше и нямаше как да вдигнем капака. Служител от Пикадили дойде и счупи предното странично стъкло на Ц-класата, вдигнаха капака и с помощта на два големи прахови пожарогасителя се справиха с огъня.
Нямах нищо под ръка за снимане, да видите пораженията по автомобила.
Определено е полезно да имаш голям и истински пожарогасител под ръка. Ясно е, че не е много практично...

П.С. 10 мин, след като колата беше угасена, дойде и шофьорът на Мерцедеса. Оказа се жена, която като видя картинката незнайно защо се ухили и все едно се зарадва. Звънна един телефон и след 5 мин долетя, предполагам, мъжа и в чисто нов S 500, като и той се усмихваше човека. Явно се радваха, че имат повод за чисто нова Ц-класа. :)
Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Пожарогасител в колата-наличност и употреба!

#32 Непрочетено мнение от Izparitel » 11 авг 2012 11:58

Наистина няма как в колата да се мъкне огромен сериозен пожарогасител, както и няма как във всички случаи малък пожарогасител да помогне, но пък не всички случаи са такива. При мен се случи купето на Опела се появи дим. За късмет се оказа късо в бензиновата помпа и след като изключих запалването не се стигна до пламъци. Ако нещо се беше запалило нямаше да е подхранвано от бензин или пропан бутан и изправен пожарогасител, дори и малък щеше да реши проблема още в началото.
Категорично в колата трябва да има изправен пожарогасител!
Офтопик:
Иначе в случая беше станало точно като във вица - китайския предпазител се беше оказал най-здравата част в електрическата верига.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Пожарогасител в колата-наличност и употреба!

#33 Непрочетено мнение от slowtraveler » 11 авг 2012 12:10

Хм... И аз съм на принципа 'имането не е като нямането', като дори и в къщи съм подготвил противопожарна сигнална инсталация и пожарогасител (тъста ми го взе за малко, но се надявам да го върне по някое време).
Обаче все пак смятам, че пожарогасителите в автомобилите са практически недостатъчни за малко по-голям огън. А по-малкия спокойно можеш да изгасиш с едно негоримо одеало, което не изисква ТО и заема по-малко място...
В тая връзка някой гасил ли е успешно автомобил с автомобилен пожарогасител?
Защото аз не успях.
А ако има няколко човека участвали в такива операции, ще пусна анкета, че да е нагледна информацията...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Пожарогасител в колата-наличност и употреба!

#34 Непрочетено мнение от miroki » 11 авг 2012 12:26

Е в крайна сметка да се надяваме на малко помощ помежду си и 10 малки пожарогасителя да свършат работа.
Дано не се налага. Че като гасих покрива на сайванта на съседа се оказа, че и с маркуч от чешмата не става (не стига водата до покрива) докато дойде пожарната, ако имахме кофпомпа нямаше да изгори целият покрив и на сайванта и на къщата до него.
Една баба си беше запалила купчина с трева в двора и легнала да си поспи следобед.
Пораженията за около 100 000 лв (повечето от работилницата в сайванта и доста тенекии мед и 20 000 за нов покрив, плоча и прозорци на 2 ри етаж + сайвант.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”