Внезапно препятствие на пътя

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Внезапно препятствие на пътя

#1 Непрочетено мнение от Izparitel » 01 апр 2014 19:45

Свидетели сме на тежките катастрофи по магистрала Тракия в следствие на изведнъж намалена видимост. Преди време заради гъста мъгла на изхода от София пак имаше тежко ПТП с много автомобили и жертва.
Сега попаднах на Участничка в катастрофата на „Тракия“: Мъглата, виновна за катастрофата, беше твърде странна
Не знам какво ще излезе накрая, но се сетих за подобен случай пак на Тракия.
Прибирах се почти по тъмно към София в дясната лента лента за движение и изведнъж попаднах в нещо подобно. Задържах веднага заради практическата липса на видимост, но ме достраша яко да не ме отнесе някой отзад. После ми направи впечатление, че мирише подобно на изгоряла нафта или масло, а в лявата лента видимостта е по-добра. Предположих, че някой автомобил се е запалил, и внимателно се изнесох в лявата лента. Близо 3-4 километра карах внимателно, но нямаше никаква промяна докато се сетих, че източника на задимяването се движи и е по-добре да го изпреваря. След като настъпих накрая застигнах лека кола която се движеше по линията между дясната и аварийната лента и от нея излизаше гъст пушек. Мога да го сравня със собствената димна завеса която могат да създават танковете при необходимост.
Като свирнах водача ми даде знак с ръка да карам, явно знаеше какво става отзад. Така и не разбрах от къде е пушека - той нямаше нищо общо с пушеците и от най-пушещите камиони и автобуси, а колата очевидно не гореше. Предполагам, че заради липсата на вятър пушека оставаше най-вече в аварийната и дясната лента и там видимост на практика нямаше.
Признавам си, че си е доста страшничко с висока скорост изведнъж да се озовеш без видимост и да се чудиш да задържиш ли за да не отнесеш нещо, с риска някой да те отнесе теб. За късмет край мен по магистралата нямаше коли, а в лявата лента имаше все-пак някаква видимост и всичко мина благополучно. Очевидно вчера пострадалите на Тракия не са имали този късмет - в "мъгла" пред тях е имало препятствие, а зад тях са връхлетели други автомобили.
Така, че имайте едно наум, че от нищото изведнъж може да възникне подобна ситуация.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Внезапно препятствие на пътя

#2 Непрочетено мнение от dsuzunov » 01 апр 2014 21:33

На този етап, нямам информация за станалото на магистрала Тракия.
По принцип, посещавам всички ПТП по време на дежурство, а тогава почивах.
Единствената причина, според мен е високата скорост.
Колкото и рязка да е била границата на мъглата, дима или каквото и да е било там, това не е паднало от небето внезапно.
За да се надене автомобила под ремаркето на камиона, значи разликата в скоростта на двете превозни средства е минимум 2.5Х1.
В близките пет-шест дни е малко вероятно да има заключение от автоекспертите, работещи по случая, за вероятната скорост на участниците в ПТП.
Всички цифри, цитирани до тогава ще само слухове или догадки.
Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Внезапно препятствие на пътя

#3 Непрочетено мнение от ogi » 01 апр 2014 21:40

На мен също ми е трудно да си представя как внезапно идва тая мъгла... Човек колкото по-бързо кара, толкова по-далече се взира и става по-напрегнат и нащрек. Може би е имало недоумение какво е това насреща и дали е рисково, докато е станало твърде късно за достатъчно спиране...
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Внезапно препятствие на пътя

#4 Непрочетено мнение от slowtraveler » 02 апр 2014 11:58

Аз съм попадал на такъв тип мъгла...
Обикновено има 'талази' които те 'тренират' какво да очакваш...
Та си пробиваш талазите с малко по-добра или малко по-лоша видимост, което те кара да мислиш, че контролираш ситуацията.
И ако си поотпуснат/разсеян в един момент поредния талаз може да се окаже плътна непрогледна мъгла...
Лоша преценка и стечение на обстоятелствата.
Затова си мисля, че техниката все пак може да спаси човешки живот...

Преди месец карах през нощта в мъгла/дъжд...
След няколко експеримента достигнах до следния вариант, който не ме натоварва толкова в дългия път, а в същия момент е достатъчно безопасен... Да карам на темпомат/дистроник (разбира се с редуцирана според видимостта скорост)..
Просто радара хваща отдалеч препятствията (в някои случаи и преди да ги видя), и намалява скоростта доста по-плавно, отколкото бих го правил аз при ограничената видимост.
Такава опция навярно би намалила последствията от такъв жесток удар дори и при мъгла..
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”