Вериги за сняг

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Вериги за сняг

#1 Непрочетено мнение от Izparitel » 14 дек 2008 21:27

Да чукна на дърво, но от 1982 година до сега откакто карам кола не ми се е налагало да поставям вериги.
Въпреки това човек никога не знае кога природата може да го изненада.
До сега винаги с купуването на веригите е идвало упътване за поставянето им. Оказа се, че веригите които имам не стават за Нубирата и като съвестен водач реших да взема нови. Взех от Метро и бях неприятно изненадан, че в комплекта няма упътване за монтаж и изисквания към максималната скорост за движение с тях.
В същност на капака на кутията има дребни снимчици, които сигурно трябва да илюстрират начина на поставяне, но дори и с лупа не се вижда нищо. От информацията на капака става ясно, че се поставяли без демонтаж на колелото и толкоз. Явно са предназначени за водачи с гадателски способности.
Нация техническа сме, ще се оправим, ама това не е работа - някой е спестил 5 стотинки, като не е поставил упътване и разбираема схема за монтаж.

Продукта не е за темата "Не си купувайте... (анти-продуктите на пазара)" /току-виж след първата употреба съм ги ориентирал натам, ако ме издънят/, защото според мен веригите са си нужни, но с тези дребни хитринки може би доста водачи ще видят зор при поставянето.
Сигурен съм, че инструкцията не е "прибрана" от някой друг клиент, защото кутията беше хваната със свинска опашка и вакуумирана в целофан. За сега единствената допълнителна информация намерих в рекламната диплянка на търговската верига, където е снимана гума с веригата от обратната страна и придобих някаква информация кое къде се поставя. В кутията има и две тънички найлонови ръкавици и пликче с някакви кукички.
Явно ще трябва да правя упражнението "монтаж на сухо" на светло и спокойно, но докато го правя ще благославям на ум дистрибутора.
Последна промяна от Izparitel на 15 авг 2009 16:47, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Вериги за сняг . . . . . . . . . . . . /вериги за гадатели/

#2 Непрочетено мнение от slowtraveler » 14 дек 2008 22:37

Имах точно такива вериги...
Слагат се лесно, стига да не ти е наблъскан с лед подкалника...
И при мен нямаше диплянка, но снимките са толкова еднозначни, че нямах никакъв проблем да ги монтирам в полеви условия..
Твърдия обръч го захващаш(има кука) зад гумата.
Отпред всичко се вижда на снимките - гледаш веригата да е центрирана и максимално опъната (с последващото изминаване на 100-200м и донатягане)...
Слагах ги в началото на тази година (големия сняг) не защото имах проблем, а защото в един участък ме спряха и казаха 'без вериги до тук'...
Във всичките си коли винаги съм имал вериги, и то точно за такива случаи.
Тези вериги не са най-удачните, но цената им е добра, а и за авариен случай вършат работа..
На 3-4 години ми се налага веднъж да ги сложа, но си заслужава и е доста по-добре отколкото да обикаляш 100-200км да търсиш друг проход с неясни условия за преминаване в кофти време..

П.С.веригата се слага без да вдигаш колелото.
Последна промяна от slowtraveler на 14 дек 2008 23:03, променено общо 1 път.
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Вериги за сняг . . . . . . . . . . . . /вериги за гадатели/

#3 Непрочетено мнение от Izparitel » 14 дек 2008 22:44

Вероятно, ако го знаеш как се прави и картинките са ти ясни. Това обаче не го знаех
с последващото изминаване на 100-200м и донатягане...
Благодаря за информацията.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Вериги за сняг . . . . . . . . . . . . /вериги за гадатели/

#4 Непрочетено мнение от dsuzunov » 14 дек 2008 23:06

Някъде бях снимал моите вериги.Тип "меча стъпка" са (като тези който са на снимката).
Имат разлика - с два твърди обръча са и отвън се опъват малко по-трудно.
Аз винаги вдигам колелото за да мога по-добре да ги опъна.
Тези който имам са 14",но ги ползвах на 13" джанти.При опъване до края се изпъваха добре и винаги,когато катерех пътя за село (16 км 320 завоя,1000 м. денивелация при сняг на пътя 20 см) колата вървеше като снегорин.
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Вериги за сняг . . . . . . . . . . . . /вериги за гадатели/

#5 Непрочетено мнение от slowtraveler » 14 дек 2008 23:20

dsuzunov написа:...Аз винаги вдигам колелото за да мога по-добре да ги опъна....
Няма проблем да се прави и така, но веригата на снимката има 'петно', което е предвидено да остане в 'стъпката' на гумата, и ако си изчистил снега около гумата веригата ляга доста добре.
А и затова се прави донатягане на веригата след 100-200м, за да си легне и намести добре веригата.
Явно тоя модел ляга добре, защото не ми се е налагало да донатягам веригите при проверката...
Смъкването на веригата също става лесно без вдигане на колелото - откачаш я от външната страна, освобождаваш куката отзад, и изкарваш застъпаната верига извън колелото.
След което просто изместваш колата малко напред или назад през веригата (пластмасовия ринг е доста здрав и няма проблеми да минеш през него)..
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Вериги за сняг . . . . . . . . . . . . /вериги за гадатели/

#6 Непрочетено мнение от dsuzunov » 14 дек 2008 23:28

slowtraveler написа:
dsuzunov написа:...Аз винаги вдигам колелото за да мога по-добре да ги опъна....
Няма проблем да се прави и така, но веригата на снимката има 'петно', което е предвидено да остане в 'стъпката' на гумата, и ако си изчистил снега около гумата веригата ляга доста добре.
А и затова се прави донатягане на веригата след 100-200м, за да си легне и намести добре веригата.
Явно тоя модел ляга добре, защото не ми се е налагало да донатягам веригите при проверката...
Смъкването на веригата също става лесно без вдигане на колелото - откачаш я от външната страна, освобождаваш куката отзад, и изкарваш застъпаната верига извън колелото.
След което просто изместваш колата малко напред или назад през веригата (пластмасовия ринг е доста здрав и няма проблеми да минеш през него)..
Вдигам гумата,понеже така ми се отваря място в подкалника и ако има наслоен сняг,той не ми пречи.
Донатягане и аз правя на 100-200 м.
Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Вериги за сняг . . . . . . . . . . . . /вериги за гадатели/

#7 Непрочетено мнение от Izparitel » 14 дек 2008 23:51

Ще пробвам на резервната гума, че ако се наложи да се ползват да не откривам тогава топлата вода.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Вериги за сняг . . . . . . . . . . . . /вериги за гадатели/

#8 Непрочетено мнение от dsuzunov » 15 дек 2008 08:55

Пробвай първо на резервната гума,след това при вдигнато колело и последно,пробвай без да повдигаш колата.
Изображение

newcomer
Активен
Активен
Мнения: 591
Регистриран: 20 ное 2008 18:22
МПС: Nexia
От: София

Re: Вериги за сняг . . . . . . . . . . . . /вериги за гадатели/

#9 Непрочетено мнение от newcomer » 30 дек 2008 00:54

Вчера си купих вериги за сняг и направих сух тест на спукана резервна гума.
snow (2).jpg
snow (1).jpg
snow.jpg

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Вериги за сняг

#10 Непрочетено мнение от Izparitel » 15 авг 2009 14:58

Попаднах на това по-долу. Клипчето е добре направено, изглеждат добре, но предполагам ще рябва да се повдига колелото, да се развива по една гайка и сигурно ще струват доста.


Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Вериги за сняг

#11 Непрочетено мнение от Izparitel » 03 яну 2011 21:46

Още нещо нагледно


Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Вериги за сняг

#12 Непрочетено мнение от slowtraveler » 22 дек 2011 16:35

Събуждам стара тема, но ми хареса техническото решение - автоматични вериги за сняг..:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”